Poľovnícke zvyky a tradície

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #653 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Chcem sa vyjadriť k téme SKÚŠKY Z POĽOVNÍCTVA.A možno prihodím na opačnú mysku váh.Ja som absolvent takzvaného RÝCHLO KURZU ktorí má výnimku zo zákona a organizuje kurz pre uchádzačov o prvý poľovný lístok v skrátenom čase.Tento kurz sa robí pre ľudí ktorí z pracovnej vyťaženosti a nedostatku času sa nemôžu zúčastniť riadneho kurzu.Takže ako hovorí môj priateľ RÝCHLO VÝKRMŇA.Takýto kurz vzbudzuje u ostatných ktorí absolvovali riadny kurz nedôveru.Isteže za ten čas nieje možné sa zúčastniť toľkých akcijí ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať že všedko ostatné so si musel vybojovať sám.Možno ako chlapec z polovníckej rodiny ktorého vodil otec PO HORÁCH ZA RUČIČKU som to mal ľahšie ako ostatný ale tento argument pri skúškach mi určite nepomohol.Určite iba zodpovednosť a láska k polovníctvu mi dopomohli k získaniu vysvečenia a nebiť toho že som zazmetkoval u psov tak skončím s vyznamenaním.Na adresu kvality prípravy a samotných pradnášok stačí len povedať,že nám prednášali ozaj kapacity ako je napr.Doc.Ľ. Brtek Csc. ktorého som počúval s otvórenými ústami.A na prísnosť skúšok stačí len pripomenúť, že vtedy sa nepodarilo absolvovať trom uchádzačom.Nechcem dávať do roviny tieto dva kurzy,odporúčam absolvovať radšej normálny kurz,určite vám dá viac.Ale toto všedko je jednoznačne o prístupe.O zodpovednosti jednotlivých uchádzačov.Veď keď to človeka baví tak sa to musí učiť rád.A polovníckych akcijí sa zúčastňovať aj pred aj po kurze,a nie len čakať až konečne niečo zabije.Ale určite aj my sami robíme chybu keď v kuloároch spomíname len zážitky z lovu ako keby to bolo to jediné a najzaujímavejšie na poľovníctve.A takto dávame zlý príklad mladým ľuďom ktorí by sa chceli stať poľovníkmi.Ešte ničo na margo absolventov.Už som sa aj pohádal s jedným mladým poľovníkom ktorí si myslel ,že keď vlastní polovný lístok že je hotovím poľovníkom.Človek sa učí celý život.Ja sa venujem poľovníctvu od malička a stále sa mám čo učiť.Nie nechcem sa chovať ako mazák,ale očakávam od každého poľovníka trocha skromnosti a pokory nie pred starými polovníkmi,nie z tohto dôvodu.Im patrí úcta k starším a vďaka za vykonanú prácu,ale mám na mysli pokoru pred prírodou a vnímať ju ako matku z ktorej sme vzišli a nie sa ju snažiť pokoriť ako nehodný synovia.Preto robme si poriadok v kolektývoch sami a dajme každému na javo aký má byť poľovník ešte pred tým ako sa ním stane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #659 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Lankaster - tak to sme mali spolocneho prednasajuceho Doc.Ľ. Brteka Csc. . Ja som sa tiez pri nom vela naucil . Tvoj prispevok vsak hovori o tych co chu byt polovnikmi lebo polovnictvo miluju a maju zelenu krv ak to tak mozem povedat . ja som vsak narazal na tych ktorym ide len o lov , trofej a maso ! Ale inak plne suhlasim !!!!!!!!!!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #664 od miso
Odpoveď od miso na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Lankaster,osobne ta nepoznam,ale myslim si,že si dobrý príklad toho, že rýchlokurzy neplodia len "rýchlokvasených" zazobaných poľovníkov,ktorí na ne chodia len preto,aby mohli čím skôr držať zbraň a loviť. Taký je žialbohu názor mnohých poľovníkov,ale veď aj sám si povedal,že u mnohých vzbudzujú nedôveru.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #667 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Okrem zvelaďovania poľovníctva, podpory výskumu, poľovníckych, chovateľských, plánovacých, hospodárskych a iných úloh si SPZ už v stanovách vytýčil úlohu: Dbať o zachovanie poľovníckych zvykov a tradícií, pretože ich zachovávanie a dodržovanie je neoddeliteľnou súčasťou riadne vykonávaného poľovníctva. Nie je to úloha malá a ľahká, lebo dlhý vývoj od pradávneho spôsobu lovu k poľovníctvu dneška niesol zo sebou radu zvyklostí. Niektoré z nich upadli do zabudnutia, iné sa zmenili, alebo sa stali formálnou záležitosťou, niektoré pretrvávajú dodnes. Pokiaľ majú svoje opodstatnenie snažíme sa ich dodržiavať.- Bohužiaľ nie pre všetkých je táto časť poľovníctva pokladaná za neoddeliteľnú od výkonu práva poľovníctva-. Svoju platnosť si uchovali tie zvyklosti, ktoré mali všeobecnejšiu platnosť, neboli len formálne a ktoré vychádzali z lásky k prírode a z jej ochrany, viedli k úcte ku zveri a podporovali priateľské vsťahy v poľovníckych kolektívoch. Tieto zvyky a tradície je treba podporovať i dnes a pri ich presadzovaní byť ochotný platiť cenu za ich udržanie.Dnes pod pojmom poľovnícke zvyky rozumieme ustálené a tradičné jednanie a vyjadrovanie poľovníctva. Ich zachovávanie je prejavom úcty k odkazu predkov, ktorým dnes vďačíme za demokratické poľovníctvo, je prejavom úcty k prírode a lásky ku zveri. Mnohé z dedičstva je pre väčšinu, niečim, čo zdržuje pri love. Mnohý sa odvolávajú na hektickú dobu, ktorá je hlavnou príčinou zneuctievania posolstva. Nie ja som vinný, to oni. A ja hovorým, že by si sa mal ako chlap naučiť brať zodpovednosť za všetko čo sa okolo teba deje, či už je to dobré alebo zlé, lebo len ty môžeš ovplyvňovať svoje konanie a nikto iný. Môžeš byť prínosom pre poľovníctvo, ale aj členom, ktorý poctivým poľovníkom môže kaziť dobrú povesť, ktoréj sa poľovník vždy tešil. Dobrého poľovníka poznám na 150 m a to myslím úplne vážne. Dobrého poľovníka poznáš ak k jeho najdôležitejším zvykom a tradíciam patrí: poľovnícke jednanie a cítenie, poľovnícka reč a odev,etika, loajalita ku kolegom, úlomky a zálomky, ošetrenie diviny, poľovnícke právo, výrad,úprava trofejí, pasovanie nového člena, úcta k starším, zdržanlivosť pri love, teda dvoma slovami, POĽOVNÍCKA ČESŤ. Teraz k tzv. rýchlo kvašákom. Ak si nikdy nenosil kravatu a dnes si ju uviažeš, tak si buď istý, že všetci v tvojej blízkosti poznajú, že kravata je niečo, čo ti zavadzia a otravuje život. Jednoducho si prezradený. Pre niektorých, rýchlokvaš..., je puška kravatou, ktorá nielenže ím otravuje život, ale dokážu s ňou ohrozovať životy aj iných kolegov, ktorý ak dostanú vedľa takéhoto r... štand, tak si to odstoja za najblikším bukom. Za dobrý zvyk považujem takémuto začiatočníkovi, prideliť tzv. krsného otca, ktorý po dobu min. 2 roky dohliadne na správný vývoj vytvárania si návykov, ktoré nebudú ohrozovať, naše životy. Lebo platí, že najlepšia škola je vlastný príklad, alebo, že to čo robýš kričí tak hlasno, že nie je počuť to čo hovorýš, toto doporučujem, ale iba vtedy ak takýto sposob neurazí EGO rýchlokvaš...
<br/>A ešte jedna maličkosť, ak nevieš kam zaradiť tvoj príspevok zaraď ho medzi všeobecné.
<br/>Lebo potom to vypadá ako u bordelárov. Dík!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #689 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Mám na vás jednu prosbu. Tiež patrím medzi tých čo častejšie dajú prednosť kamere pred puškou. A teraz tá prozba. Ak máte vo svojom združení alebo v blízkom okolí nejakú zaujímavú trofej srnca, jeleňa, chlucháňa, tetrova atď. najlepšie nejaká abnormalita, chcem vás poprosiť, či by nebolo možné takýto kus si u vás v revíry natočiť. Samozrejme nie zadarmo a tiež samozrejme len s filmárskou výbavou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1194 od johny
Odpoveď od johny na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Jager to si fakt myslis ze by som od teba zobral peniaze za to ze by si v nasom reviri filmoval??? To snad nie ... Prid kedy chces, medvede, vlky, jelene, srnce a posledne dva tri roky skoro pravidelne diviaky ... ale vsetko bez zaruky uspechu, ved to poznas ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1205 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Johny, príjemne si ma potešil začo ti dakujem. Napíš odkiaľ si a či by bolo kde prespať. Poprípade uveď e-mail, alebo tel: Určite sa ozvem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1240 od johny
Odpoveď od johny na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Som z Liptova, PZ Machy Liptovská Kokava, pole, hora aj kosodrevina ... Môžeš prespať v našej chate priamo v revíri alebo v nejakom penzióne v blízkosti, bez problémov ... Po kalamitach a hlavne po tom, ako už Tanapáci nemajú toľko peňazí na kŕmenie máme dosť zveri. Hlavne srnčiu populáciu máme na Liptov slušnú. NA jar som nafotil 5 vidlákov a jedného šestáka na jednom mieste. Naháňali sa ... Diviaky sa dajú napiršovať a už som videl v oplôtkoch 11.6. medveďa pri jaloviciach .... Chlapi pozorovali aj vlky. Líšky sú premnožené ale napodiv je zajacov ako už dlho nebolo ... Dovolenku mám od 25.7. tri týždne, ale to je jedno. Môj mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. takže sa ozvi a pošlem ti číslo na mobil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1277 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Johny, poslal som ti e-mail, tak sa mi prosím ťa ozvi, alebo mi pošli číslo na mobil. Dík
<br/>PS: Inak prepáč ale bol som mimo SR.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1278 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Jáger píšeš tu že vieš vábiť jeleňov,nemohol by si sa s nami podeliť o nejaké finty?Jelenia ruja je tu čo nevidieť,rád by som sa niečomu priučil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1279 od johny
Odpoveď od johny na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Jager nič som nedostal .... skús poslať ešte raz.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1280 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Lankaster, fakt si myslíš, že vábenie jeleňov sa dá naučiť aj cez internet? Môj učiteľ- Laco Penciak- mi hovorieval, si dosť starý na to aby si chodil za jeleňmi, čo keby jeleni začali chodiť za tebou?
<br/>Lankaster, komunikovanie s jeleňmi pokladám za vrchol poľovníckeho umenia a preto navrhujem ak tvoj záujem je vážny, aby si mi zavolal, 0905869890.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1283 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Učím sa vábiť jeleňov celý život,tak ako aj inú zver.Už sa mi podarilo aj nejakích privábiť ale ešte som žiadneho privábením neulovil,pretože buď bol chovný alebo na povolenke som mal napísané niečo iné.Otec ma naučil niečo o vábení.Má za svojej 40ročnej poľ. karriéry za sebou nejedno úspešné privábenie,a to zažil lebšie časi.Ale snažím sa učiť aj od iných.Môj kamarát Milan mi privábil jeleňa na pár metrov a aj som ho ulovil.A vtedy mi to začalo voňať.Keď počujem Milana vábiť v našom revíry hneď viem že je to on.Jeho hlas mi pripomína hlas postrelenej kravy a s ostatnými si ho za to aj patrične doberáme.Na nejakej súťaži by dostal prvú cenu za humorný výkon,ale čuduj sa svete je úspešný,a nie náhodne.Má na svolom konte už veľa privábených aj ulovených jeleňov.Ale jáger na rozdiel od teba nepokladám za vrchol poľovnického umenia vábenia len jeleňov.Najvedším úspechom,ak dovolíš,je podľa mňa dostať sa na takú úroveň,že dokážem privábiť nieleň jeleňa,srnca,le aj diviaka ,líšku,sluku, alebo iné druhy poľovnej zvery.Tak ako nám to poskituje príroda po celý rok.A to to je ten pravý polovnícky kumšt.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1286 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ano lankaster súhlasím s tebou ibaže keď sa po vábení približuje jariabok nepraskajú ťažké konáry a preto nie je to vzručenie tak intenzívne ako keď sa približuje sám kráľ a ty si v obrovskom očakávaní akú korunu nesie na hlave. Myslel som lankaster, že sa chceš naučiť vábiť a ty to už ovládaš, tak teraz neviem či sa chceš učiť alebo ma niečo chceš naučiť. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1289 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Iba hlupák si môže myslieť ,že vie všedko.A čo sa týka polovníctva ,som rád, že je také aké je.Také bohaté na vedomosti a krási ktoré nás dokážu zamesnať na celý život.S takým ohromným priestorom na sebarealizáciu.Bolo by škloda toho nevyužiť a vzdať to tak rýchlo.Nemyslíš Jáger?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1290 od Vladosyn
Odpoveď od Vladosyn na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Poľovníctvo je veľká kniha múdrostí priateľstva a poznania že ju nik dokonale nepozná a keby ju každý každulynký človek rozumel a poznal ju aspoň na 25 % tak je poľovníctvo na vrchole slávi a poľovníci verejnosť a zver by sa mali o dosť lepšie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3283 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Viac ako 25rokov chodím tesne pred štedrým dňom,alebo na štedrý den prikrmovať zver
<br/>i dnes som bol,dúfam že je to tradýcia vo viacerých združeniach.?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3285 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Pozdravujem. Je to aj nasa tradicia. Dnes odpoludnia ideme so synom na dlhu prechadzku bez zbrani s plnymi ruksakmi soli. Robime to tak uz niekolko rokov. Mame z toho dobry pocit a neprekazame manzelke pri domacich pracach.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3286 od martinhodon
Odpoveď od martinhodon na tému Poľovnícke zvyky a tradície
je sa dnes chystam tiez na prikrmovanie srncieho teraz nas potrebuju je vela snehu a su v koncoch.vcera vecer som bol na obchodzke a videl som diviaky.no poviem vam ze to bol krasny pohlad.snehu je strasne vela a ked tam tak ripali tak tam boly strasne velke diery.su v koncoch.je vela snehu a preto im terba pomoct.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 mesiacmi #3292 od jager
Odpoveď od jager na tému Poľovnícke zvyky a tradície
Ano aj toto je poľovníctvo, a trúfan si tvrdiť, že viac ako čo koľvek iné, čo v poľovníctve je rovnako krásne a oddýchové sú práve Poľovnícke zvyky a tradície. Jedným so zvykov, ktorý mi vštepovali starý JAGRY a môj otec, jeden z nich, bolo stretnutie poľovníkov na hrebeni Kyčeri pri vatre (samozrejme s puškami ale zo zlomenými a solo guľ. bez záveru, lebo puška k poľovníckej rovnošate patrý, cena ktorú musíme platiť, hovorievajú starší poľovníci, je tá že pušku máme, nosíme ju ale nemôžeme strieľať. Aká sebadisciplýna musí v každom z nás byť, keď Vám cez priesek vexluje trofejový diviak a vy nestrieľate, lebo je to na Štedrý Deň, a neloviť je predsa tradícia) kde sme si uctili patrona poľovníctva, Huberta a patronku lovu Dianu a to tak, že ten najstarší poďakoval za dedičstvo, ktoré sme zdedili po predkoch poľovníkoch a ktoré zachováme pre nastupujúce mladé generácie. to sľubujeme. Niekedy ma srdce bolí, že to je ťažké splniť to čo si sľubujeme a stojí nás to veľa námahy a síl, viac ako kedy koľvek predtým. Apelujem na všetkých, strážme si naše hory, kopce, lúky, bystriny a zver v nich, strážme si našu prírodu a lásku ku kolíske života, lebo príroda ňou vždy bola a aj zostane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.095 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 205 návštevníkov a žiadni členovia on-line