Sem píš svoje príspevky ak ich nevieš zaradiť do prísl. témy

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28147 od sibo
dakujem, nasiel som to aj ja, to riesi otazku ci ist alebo neist na polovacku. ale aj tento paragraf je nie celkom jednoznacky, ale to je uz ina tema. preprava zbrane je manipulacia so zbranou alebo nie? ak ano tak bez preukaze zbrane ju nemozem ani prepravovat, takze ako ju dostanem z obchodu? ale to je uz ina tema.
<br/>
<br/>este raz dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28148 od michal
§ 2 písm. g) zákona č. 190/2003 Z.z. na účely tohto zákona sa manipuláciou so zbraňou alebo strelivom akýkoľvek fyzický kontakt so zbraňou alebo strelivom vrátane ich prepravy. A teraz čo?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28149 od michal
A ja vam všetkým zoponujem a budem tvrdiť, že v zmysle zásady &quot;čo nie je zakázané, je dovolené&quot; môžeš ísť aj so zbraňou, ktorú ešte nemáš zaevidovanú na polovačku. Žiaden zákon mi vyslovene nezakazuje, iba ustanovuje, že treba mať pri sebe preukaz zbrane. Ak ale tento nebol doposiaľ vydaný (ešte neuplynula lehota 7 dní), podľa mňa to v plnej miere nahrádza u novej zbrane preukaz zbrane doklad o jej nadobudnutí-teda príslušné tlačivá s ktorými sa vyklusáva na príslušné ORPZ

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28152 od Igor
1) Ešťe na doplnenie § 28 ods. 4 písm. d) - držiteľ ZP nesmie držať alebo nosiť zbraň, na ktorú nebol vydaný preukaz zbrane.
<br/>2) Ten zákon je v tomto jednoznačný - vid. § 28 ods. 3 - prepravovať zbraň a strelivo v iných prípadoch ako podľa ods. 2 je možné len na základe predchádzajuceho písomného súhlasu policajného útvaru. Dalej vid § 37 ods. 1, ods. 2.
<br/>Čo sa týka nadobúdania zbrane kateg. C to rieši § 12ods. 2.
<br/>Zhrnutie - ak si kúpiš zbraň kat. C si povinný do 7 dní toto nadobudnutie ohlásiť policajnému útvaru, zároveň si povinný predložiť túto zbraň na zaevidovanie. 7 dní je lehota, ktorú ty dáva zákon na jej odnesenie od predajcu na príslušné oddelenie dokladov PZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28153 od Akela
Som toho istého názoru a takto mi to bolo vysvetlené aj v predajni. U policajtov som nemal problém.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28158 od michal
Dobre, ale keď sa držaním zbrane rozumie mať pri sebe zbraň na miestach určených v preukaze zbrane tak potom počas tých 7 dní do zaevidovania čo??? Výklad zákona logický, nemusí byť totožný výkladu doslovnému. Kebyze vychádzaš z tvojho výkladu, tak zbrane sa do zaevidovania ani dotknúť nemožeš, prepraviť do miesta tr. bydliska, miesta zaevidovania nemôžeš a podobne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28159 od sibo
lehota je jasna, ale predstav si situaciu ze som z BA a kupim zbran v piatok v KE, cestujem do BA v nedelu a cestou ma zastavi policajt, ktory bude chciet podla zakona skontrolovat dokumenty ku zbrani, kedze zbran nie je este zaevidovana tak preukaz zbrane nemam, ale policajt ho podla zakona bude chciet, ja sa budem branit, ze este neuplinula doba na zaregistrovanie zbrane a akurat idem do BA a v pondelok ju pojdem zaregistrovat. no a ak bude mudry policajt tak sa dostaneme do zacarovaneho kruhu lebo on sa drzi zakona. skor by som sa aj ja priklonil k michalovmu vykladu, na dobu 7 dni, ktore su na zaregistrovanie vozidla musi existovat nejaky doklad, ktory nahradza preukaz zbrane. toto zakon ale pokial viem neupravuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28160 od miso
Ono sa všetko dá, pokiaľ sa nič nestane. Minimálne tú strelnicu by som si možno dovolil. Poľovačku, najmä spoločnú nie. Človek nikdy nevie, ak sa niečo stane je dobré mať všetko v poriadku. Naše zákony sú deravé a častokrát z &quot;banality&quot; si zrazu trestne stíhaný...
<br/>Ono pokiaľ nejaký § presne stanovuje čo musí držiteľ zbrane pri sebe mať, je to silná zbraň v rukách polície. Doklad o nadobudnutí zbrane podľa mňa len umožňuje výnimku na § 2 písm. g) zákona č. 190/2003 Z.z, konkrétne časť o preprave, pretože pri manipulácii so zbraňou, resp.pri jej používaní už majiteľ musí mať preukaz zbrane. Ako to Igor spomenul, je to podmienené slovom &quot;povinný&quot; takže to zákon jednoznačne prikazuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28161 od Igor
Pozri ten zákon nie je ideálne napísaný. Lehota 7 dní u zbrane kat. C ty slúži ako kvázi &quot;ochranná lehota&quot; počas, ktorej si povinný zbraň zaevidovať.
<br/>§ 28 ods. 4 písm. d) ty vraví jasne čo nesmieš - držať alebo nosiť zbraň, na ktorú nebol vydaný preukaz zbrane.
<br/>čo je držanie a nosenie zbrane - § 2 písm. e), f)
<br/>Tj. odtiaľ jednoznačne vyplýva, že pokiaľ ti nebol vydaný preukaz zbrane, nemôžeš ju držať a nosiť. Ale ! - zákon ti dáva 7 dní, ako výnimku na zaevidovanie zbrane - § 12 ods. 2. Tých 7 dní je čas na zaevidovanie zbrane. Logicky je jasné, že počas tých 7 dni sa zbrane dotknúť musíš asi ju k tým policajtom neodnesie duch svätý.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28162 od Igor
Doklad existuje pri zbraniach katoeg. A, kat. B - a to nákupné povolenie. Pri zbrani kat. C / len ohlasovacia a evidenčná povinnosť / nie je potrebné nákupné povolenie. Stačí príslušná kat. v ZP tj. napr. kateg. D v ZP. Ako doklad máš predsa pokladničný blok popr. záručný list kde je vyznačený dátum kúpy zbrane. Zároveň predajca presne v ten deň registruje predaj uvedenej zbrane a posiela na tvojepríslušné oddelenie dokladov lejstro o tom že tebe predal uvedenú zbraň. Je možné, že môže vzniknúť na mieste nejaké podozrenie z neoprávnenej manipulácie ale jednoznačne ta nemôže nikto za to postihnúť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28163 od Igor
Doklad existuje pri zbraniach katoeg. A, kat. B - a to nákupné povolenie. Pri zbrani kat. C / len ohlasovacia a evidenčná povinnosť / nie je potrebné nákupné povolenie. Stačí príslušná kat. v ZP tj. napr. kateg. D v ZP. Ako doklad máš predsa pokladničný blok popr. záručný list kde je vyznačený dátum kúpy zbrane. Zároveň predajca presne v ten deň registruje predaj uvedenej zbrane a posiela na tvojepríslušné oddelenie dokladov lejstro o tom že tebe predal uvedenú zbraň. Je možné, že môže vzniknúť na mieste nejaké podozrenie z neoprávnenej manipulácie ale jednoznačne ta nemôže nikto za to postihnúť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28164 od axon
Nám to známy, policajt z oddelenia zbraní vysvetlil takto: &quot;kúpiš zbraň, predajca - podnikateľ ti dá doklady od zbrane (oznámenie prevodu zbrane kategórie C), keď kupuješ používanú zbraň od poľovníka, je dobré napísať jednoduchú kúpno-predajnú zmluvu, kde sú uvedené vaše údaje (adresy, čísla OP, ZP) a údaje o zbrani. Táto zmluva ti slúži ako doklad o nadobudnutí zbrane, pričom máš POVINNOSŤ do 7 kal. dní zbraň zaevidovať na policajnom útvare, ktorý ti vydal ZP. Čiže počas prepravy zbrane od predajcu k tebe domov tento doklad stačí. Ak zbraň nezaeviduješ do 7 dní, dopúšťaš sa priestupku na úseku zbraní a streliva.
<br/>Na používanie zbrane - streľba na strelnici, by som nezaevidovanú zbraň nepoužil!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28165 od Igor
Myslím, že som to dosť jasne vysvetlil a nie je k tomu čo dodať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28166 od johny
Takto som aj ja poľoval týždeň s novým trojákom trojákom bez preukazu zbrane ale s Ohlásením prevodu zbrane kategórie C a Protokolom o kusovom overení zbrane v Dubnici, ktoré som mal u seba. Máš 7 dní na zaevidovanie zbrane. Takisto ak niekomu požičiaš zbraň, dotyčný má len Potvrdenie o zapožičaní zbrane ale preukaz zbrane ostáva tebe ....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28172 od Igor
Johny nezavádzaj - ak si to robil ty to ešte neznamená, že to bolo správne. K tomu zaevidovaniu zbrane som sa vyjadril nižšie. Kto poluje so zbraňou, na ktorú nemá vydaný preukaz zbrane dopúšťa sa priestupku na úseku zbraní a streliva.
<br/>K tomu zapožiačaniu zbrane - naštuduj si § 56 ods. 7 zak. 190/2003 - aby si nemusel hladať - držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licenice môže vypožičať alebo prenajať zbraň kategórie B alebo kat. C inému držiteľovi príslušnej skupiny ZP len spolu s preukazom zbrane a potvrdením o vypožičaní alebo prenájme zbrane, ktoré potvrdí policajný útvar, ktorý zbraň eviduje, atd...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28173 od Poacher
Ano Mišo, to je vončo. Dík, fakt dobrý a jednoduchý slogan.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28208 od michal
Igor, nič v zlom, ale johny nie je tiež žiaden samovrah, čo provokuje policajtov a koleduje si o zadržanie zbrojaku. Predpokladam, že si to overil na príslušnom OR PZ. Ono teoria a prax je často nie totožná a ako som napísal už nižšie, striktný a doslovný výklad nemusí byť vždy v praxi uplatňovaný. Ak by sa šlo tvojou cestou, neexistovala by zákonná možnosť ani na prepravu zbrane z obchodu. Takže sme sa v sumáre dopracovalik tomu, že zákon 190/2003 nie je zrejme dokonalý a vo viacerých smeroch má protirečivé ustanovenia. Preto sa aj v praxi jeho ustanovenia vykladajú možno nie tak striktne ale viac logicky. Policajti sa v praxi veľa krát riadia internými inštrukciami, možno v tomto ju nemajú, fakt neviem. Ale v zmysle toho aj čo mi bolo prezentované, doklad o nadobudnutí zbrane v zmysle ich výkladu a praxe v 7 dňovej lehote na ohlásenie nahrádza preukaz zbrane. Takže ani polovanie, ak su splnené všetky ostatné formality s takouto zbraňou nie je z ich strany postihované ako protiprávne. A tým by sa akademická debata mohla skončiť. Ale aj tak doporučujem nedráždiť, hlavne ak vaš pes šefovi na zbraniach pred týždňom podrhol pol osadenstva jeho králikárňe

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28216 od Igor
OK debata skončila. Len dodatok - na jednej strane píšeš, že to nie je tak ako som to prezentoval ja na druhej strane ironizuješ a vravíš, že radšej nedráždiť. Asi v tom sám nemáš ešte úplne dokonale jasno. Nepotrebujem tu prezentovať sám seba a svoju pravdu, bral som to ako radu tým, ktorý nevedia alebo si nie sú istý. Z tvojich príspevkov je badať, že máš niečo s právom, ja nie som akademik čo píše od stola, s praxou súvisiacou so zákonom a jeho uplatnovaním v praxi sa stretávam denne ... Na záver - prajem tým, ktorý si myslia, že vedia aby si to vždy vedeli aj obhájiť. Ono práve v praxi práve ten strikný a doslovný výklad je uplatňovaný ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28217 od miso
Poslednú vetu by som počiarkol 3x...Právo je hra slovíčok a mnohí by sa čudovali,čo sa dá vyťažiť zo zabudnutej čiarky či prehodeného slovosledu....A slovko povinný je veľmi ťažké obísť. Ono by to možno chcelo pozrieť nejaké judikáty ak sa vôbec takýto prípad vyskytol...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #28218 od michal
O.K. igor, mas pravdu v tom, že v SR idu pri vykladaní zákona všeobecne striktne podľa textu. Malokto ma odvahu vytvoriť si názor a vnímať text zákona komplexne, prípadne vykladať ho v jeho duchu a zbytočne nešikanovať občanov. Ono vždy sa zákon zvykne vykladať aj podľa toho, kto prave napr. pred policajtom stojí. Ano, je pravda, že si protirečím. To čo si môžeš dovoliť ty so svojím vzdelaním a ďalších X ľudí nemusí zvládať dalších Y ľudí. Darmo, kategorizacia stale platí a nie každý ma odvahu pokefovať každého, a prečo to tajiť ľahšie sa vozí po tých, ktorí sa nevedia brániť. Preto to ani neodporúčam radšej skúšať, aby si nenarobili zbytočné problémy, a radšej nech tých 2-5 dní vyčkajú. Nikdy totiž nevedia, kto z ich &quot;kamaratov&quot; prave na takúto chybu čaká.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.152 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1274 návštevníkov a žiadni členovia on-line