univerzálny kaliber

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1181 od jager
Odpoveď od jager na tému univerzálny kaliber
Prečo je poľovníctvo ohrozené? Zo záujmom som sledoval vývoj a záujem o jednotlivé témy lebo si myslím že aj toto adzrkadľuje to čo nás pri výkone práva poľovníctva najviac zaujma a na čo vlastne doplatíme samozničením.
<br/>UNIVERZALNY KALIBER.............100 príspevkov
<br/>LOVECKA LUKOSTRELBA.............73 príspevkov
<br/>Poľovnícke zvyky a tredície........66 príspevkov
<br/>Zamyslime sa nad tým, čo chceme nechať ďalším generáciam, či kultúru a zvyky, tradície alebo radšej univerzálny kaliber?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1182 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Myslím, že obavy o budúcnosť mať nemusíme ak sa o ňu postaráme sami.Ak odtrhneme svoje deti od počítačov,a digitálnych hier,a televízie plnej násilníckych filmov a nevkusu,ale ukážeme im čo na tomto svete má skutočne cenu tak sa o budúcnosť nebudeme musieť báť.A potom aj oni nebudú si život napåňať nezmyselnými hodnotami a siahať po drogách.Preto chcem využiť priestor a vzdať hold a vďaku všedkým vedúcim KMPP a rôznych iných záujmových krúžkov,ktorí sa starajú o výchovu novej generácie poľovníkov a ochráncov prírody,a to bez nároku na akékoľvek finančné ohodnotenie venujú svoj voľný a pracovný čas našim ďeťom.Rád čítavam na stránkach pol.časopisov ako sa im darí,a aké majú úspechy.Preto ich ,ak už aj nie hmotne, tak aspoň morálne podporme a vzdajme im vďaku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1189 od johny
Odpoveď od johny na tému univerzálny kaliber
Jager nepotesim ta, neviem o nim viac ako ty, viem len, ze by mal mat energiu o nieco mensiu ako 30-06 a predpokladam ze to bude obdoba 9,3x72R s ktorou sa vsak da strielat na vacsie vzdialenosti. Dostatocny vykon pri mensej rychlosti, to je len moj odhad.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1196 od Reaper23
Odpoveď od Reaper23 na tému univerzálny kaliber
Kdepak. U nás v ČR už mamuti nějaký čas nežijí. Mám kamaráda, který strašně toužil po 7mm rem. mag. a teď je rád že se ho zbavil. Prý se po ráně skoro rozhoupala kazatelna. Heheh. Já mám kulovnici i kulobrok 7x57 a používám SB Sierra. Byl jsem s nimi vcelku spokojený, zvěř dobře barvila a málokdy odběhla z nástřelu dál než pár kroků. Při dobrém zásahu nebylo ani poškození zvěřiny nijak velké. Ale letos se mi nějak nedaří ,střelil jsem 2 srnce a oba přez hřbet a srnce to skoro přerazilo v půlce. Ale nechci se vymlouvat na Sierry. Spíš jsem kopyto.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1199 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Tiez mam 7x57 a tesil som sa na sierru. Prva jelenica na 150 m v pohode ale potom samy problem a vsetko do 100m. Nevyspytatelna strela, nevyrovnany vykon v tele zveri, odrazala sa kdejako cudne ja som jej prestal verit. Presiel som na normu oryx - doporucujem. Najlepsi naboj do 7micky co som vyskusal 10,50 RWS TIG ale cena pre mna vysoka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1200 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Myslím ,že SIERA v 7x57-čke nieje vhodná,konštrukcia strely umožňuje menšiu a hlavne časovo neskoršiu deformáciu,a je zapotreby vedšej energie,ako napr.u 7x64.Tam sa môže lebšie prejaviť.Ja ju mám v 7x65R-ke a som s ňou docela spokojný.Akela ak môžeš opíš správanie RWS-TIG v 7x57-čke to ma zaujíma,lebo priatelia mi tento druh strely neodporúčali do takéjto ráže.Vraj tiež potrebuje viac energie na to aby bola dostatočne účinná.Vďaka LOVU ZDAR.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1201 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Podla mna ti priatelia neporadili dobre. Predtym som poloval 7x64 a tam som pouzival 11,50 gram RWS TIG. Bola bezkonkurencna. Presiel som na 7x57 lebo som ju zdedil a je nadherne upravena. V tej 7x64 zver skutocne ostavala a strela sa vzorovo deformovala. Inak zver vyborne farbila. Do 100m som zver prestreloval ale i tak vyborne odovzdavala energiu. V tej 7x57 sa mi zda ze do 100m je este lepsia ale tam je 10,50, ktora bohato staci. Subjektivne sa mi zda ze este lepsie od nej zver ostava. Teraz som presiel na Normu oryx len z financnych dovodov a je tiez vyborna a rozdiel oproti RWS zhruba 400 Sk lacnejsia. To vies prvy naboj dam Normu a pod to SB, alebo co je poruke. Kto hovori ze RWS TIG nie je dobra, nevie o com hovori. Poloval som s nou 5 rokov a zatial sa mi javi ako najlepsia. Vyskusal som aj Hornady a Sako ako aj ine ale na RWS TIG nemali. Vyskusaj a uvidis.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1249 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Priatelia, zaujímal by ma váš názor na 270 Win. Najmä tých, ktorý s ňou poľujú. Dlhšie sa mi ten kaliber pozdáva a tiež by ma zaujímalo aké strelivo používajú. Takže 270-kári skúste pár postrehov. Zaujíma ma to, lebo to nie je u nás až tak rozšírený kaliber ako napr. 7x64.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1257 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Ja síce nepoľujem,ale chystám sa (mám 18) a preto už dlhú dobu študujem všetko dostupné kalibroch guľovníc, pretože ak úspešne spravím poľovné skúšky, treba pomaly začať uvažovať aj nad zbraňou. Spočiatku som veľmi túžil po 7x64 ako má otec. Potom som sa spoznal s výborným poľovníkom a lesníkom Jožkom, ktorí už zopár kalibrov vyskúšal. Ostal verný .270 Win. .270 je ako hovorí jeho srdcovka hlavne kvôli jej balistickým vlastnostiam, dostačujúcej dopadovej energii..,ale to si si určite naštudoval v tabuľkách. Teraz z praxe: Veľmi si pochvaľu mierny spätný ráz. Aj keď je .270Win(6.9x64) veľmi podobný 7x64 naozaj je tam rozdiel. Strieľal som s oboch tesne za sebou a je to cítiť. nie je to rozdiel horibilný, ale pocítiš to. Treba však povedať, že 7x64 mala 11,2g strelu a .270 iba 9,7g. A to je problém na,ktorý sa najviac stažuje-nedostatok nábojov nad 9,7g. Jediný, o ktorom viem je 10,2g od SAKO. Na druhej strane,poľuje v revíry s vysokou a čiernou zverou a zatiaľ nemusel dohľadávať.(aj keď to závisí viacej od streleckých schopností ako kalibru) :) Momentálne použiva S&amp;B(9,7g SPCE),ale predtým to bolo RWS/tig-ale tie sú trošku drahé.. Ak mám byť úprimný tento kaliber ma veľmi oslovil a zatiaľ u mňa vedie...
<br/>
<br/>Dobrý článok nájdeš v Hubertlove 1/2004-existuje universálni kulová zbraň? S množstvom autorových názorov plne súhlasím.
<br/>
<br/>Zároveň sa aj ja obraciam s prosbou na priateľov poľovníkov,majiteľov .270Win,nech vyjadria svoje osobné skúsenosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1349 od martin23
Odpoveď od martin23 na tému univerzálny kaliber
Som tu novy a vidim,že su tu neaky vyznavači kalibru 9,3x62,72,74.Ja osobne vlastnim ZKK 601 9,3x62 a chcem potvrdiť,že divinu naozaj nerozbija.A 9,3x62 je asi najučinnejšia s tychto kalibrov.Odporučam 18.5 g projektil.Dokonca som nazoru,že robi ovela menšie škody ako 30-06 a nezastavi a neodkloni z drahy strely steblo travi alebo konarik.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1352 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
od kterého výrobce

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1363 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
A čo 9,3x64?;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1365 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
to je taky pěkný a co řikáš 357 HaH magnum

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1366 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
A čo takto 152mm DANA?:] Nie ale teraz vážne....Myslím že 9,3x64 je už na naše pomery predimenzovaná ráž.Tieto rýchle ráže ako sú napr. 7rem.mag. sú veľmy presné vzhľadom na rýchlosť strely a plochú dráhu letu, a preto nachádzajú u niektorích ľuďoch simpatie a nedajú na ne dopustiť.Vôbec mi to nevadí,ale mnohých zvadza takouto zbraňou strielať na veľké vzdialenosti.Nepochybujem ,ža na to má takáto zbraň,ale často je to iba pokus, pokúšanie šťastia a precenovanie vlastných schopností a na to dopláca zver.A to ma už trápi:I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1367 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému univerzálny kaliber
Lankaster maš pravdu je zbytočné mať silnú ráž pretože optimálna vzdialenosť na strieľanie je do 120m. Takych čarostrelcov čo lovia na 300m nepotrebujeme.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1368 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Ja sa spytam inak - uzije si dotycny carostrelec pohlad na danu zver ked ma v puskohlade len nieco z parohami napr. ? vsak na 300m z toho nic nema . nebudem sa vracat k posudzivaniu chovnosti a lovnosti , lebo sak najdu sa aj taky co rozoznaju na 300m gombickara ale to je na inu temu . podla mna tu ide aj o to uzitie si momentu , pohladu na zver , troska sa zamysliet , dopriat zveri posledne sek. zivota a pod. Do urcitej vzdialenosti su podla mna tieto pocity velmi silne . ale ked niekto striela na stvrt kilometra uz je to podla mna len o tom aby to padlo . :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1370 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
S Jarom Lancasterom a Zálesákom súhlasím. Pozrite si inzeráty, koľko ľudí sa zbavuje kalibrov ako 300mag, 7mm mag a podobne a to riadne pod cenu, lebo podľahli propagande, reklame, resp. precenili vlastné schopnosti. Poznám poľovníkov čo majú 30-06 a boja sa vystreliť, resp. držia zbraň až im ruky modrejú. A chcel by som postaviť majiteľov tých ďalekonosných kalibrov k terčom na 100m možno by sme sa pobavili. Osobne považujem 30-06 do našich revírov alebo 8x57JS za maximum. A kto netrafí z týchto dvoch, silnejší kaliber mu je nanič, len spôsobí škody v revíry a utrpenie zveri. Tieto kanóny si najviac kupujú prachatí dedkovia, aby sa odlíšili od ostatných a potom keď to sekne cez horizont a upozorníte ho že na pár kilometrov môže zabiť človeka, nevie o čom je reč, ale nemá 7x64 lebo tá je pre neho slabá. Nehovoriac o tom že energia na 300m je pri dopade ako u 7x64 povedzme na 100 m, takže o konzumácii diviny pomlčím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1371 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
poznam par ludi co si opatrilo tieto super kalibre + ustova brzda alebo kick back . potom su tie zbrane perfektne ale ta zverina po zasahu je ako pomeleta takze no comment.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1372 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému univerzálny kaliber
Já mám doma univerzální kalibr.:P Je to 7*57R a 7*57 v celopažbě. Na zvěř střílím do 130 metrů střelivem SB 11,2 se střižnou hranou. Nejsem žádný profesionální lovec ani &quot;vydra&quot; (poslední dobou si myslím, že jsem pouze pozorovatel) Lovím srnčí, černou(do velikosti lončáka) sem tam mufloní. Střílím pouze na komoru(žádný na krk nebo na hlavu-černá), když zveř stojí pěkně &quot;na placku&quot; a s oporou(minimálně pirštok). Zvěř odchází nebo zůstává na nástřelu podle umístění rány(komora je přeci jen široký pojem) a myslím si, že obdobně jako u ráží abych to tak nazval&quot;střední třídy&quot;. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1374 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému univerzálny kaliber
Jendo môj otec ma tiež kaliber 7*57 a je s ním veľmi spokojný. Strelil s ňou veľa zveri srnčej, diviačej a jelenej dokonca aj dvoch vlkov.
<br/>Podla mna je to jedna z najuniverzalnejších raži.
<br/>Ja mám gulovnicu 30-06 a 308W a poviem ti že zo špringfildom ani veľmi nechodím je to na môj vkus silná ráž možno tak na 200kg diviaka alebo jeleňa 3 vekovej triedy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.077 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 333 návštevníkov a žiadni členovia on-line