univerzálny kaliber

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #777 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Ak môžem ? Tak ja som dávno túžil po celopažbe,a keď som si chcel zadovážiť novú guľovnicu 9,3x62 tak som sa rozhodol pre ČZ 550 FS.Môžem smelo porovnávať túto zbraň s polopažbou pretože švagor vlastní tú istú zbraň polopažbennú v tom istom kalibri.Samozrejme že som si preštudoval všedko dostupné kím som investoval do kúpi novej zbrane.V literatúre sa uvádza že vliv selopažby je na vetranie hlavne.Jednoducho má vliv na chladenie čo sa odzrkadľuje na presnosti zásahu po viacerích výstreloch.Niečo podobné ako u kombinovaných zbraniach.Ďaľej niektorí tvrdia,že krytka prednej časti pažby,ktorá sa nachádza pri ústi hlavne môže mať vliv na presnosť vzhľadom na tlak ku ktorému dochádza v tomto mieste pri výstrele.A samozrejme hlaveň u celopažby je o niečo kradšia.Ale z praxe viem že nijakým odlišnostiam nedochádza,a vliv týchto faktorov nespôsobuje u týchto zbraní žiadne odchilky v POLOVNÍCKEJ STRELBE.Zbrojári tvrdia že treba zabespečiť aby pažba bola tak opracovaná aby nedochádzalo opieraniu pažby o hlaveň,čo sa dá skontrolovať pásikom papiera.No a samozrejme je selopažba vždy drahšia od normálnych guľovníc.Ale ja investýciu neľutujem pratože som s ňou spokojný.Chcel som klasiku v dobrej kvalite a myslím že som s ňou po dvoch rokoch spokojný.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #778 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému univerzálny kaliber
Ja mam celopažbu CZ550 raž 30-06 springfild a som spokojný. Celopažba je vec imiďžu. Ďalej je to aj o vahe pretože je o niečo tažšia. Ked s ňou nebudeš strieľať športovo že vystrelíš 20 nabojov za kratky čas tak sa ti ta hlaven nezohreje natolko aby to robilo rozptil. Pro polovnom využiti kedy musiš strielať na istotu a vystreliš najviac 5 nabojov je to O.K. Viac zo sebou ani nidky nenosím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #779 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Jednoznačne máš pravdu, keď sa rozhodnem zorganizovať povstanie, tak si vezmem viac ako 6 - 7 patrónov! :). Celopažba, alebo polpažba - to je v poľ.praxi fuk, je to vyslovene o tom, čo si prajem a čo sa mi páči. Keď sedí v pleci a v ruke, , tak ma teoretici môžu ... ! Lovu zdar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #780 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
suhlas - steyr ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #781 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Nie je o čom debatiť 8-L, Jaro. Milujem tých teoretikov z www.zbrane.polovnictvo-mn.sk (fórum). Nie, že by neboli fundovaní, ale ja som len obyčajný jáger a drísty o vplyvoch úsťových bŕzd a pod. ma akosi nebavia. Keď ti beží diviak na 70 m hrubou horou, tak určite špekuluješ o balistike, vplyve bočného vetra a podobných vážnych veciach!!!:-p
<br/>Ja viem len toľko, že svoje flinty poznám, viem, asi na čo mám ja ako strlec a ostatné je jednoznačne vec chladnej hlavy a - nehanbím sa povedať - aj poľovníckeho šťastia, takže o čom tu drístať?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #782 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
No vies vacsinou tam chodia ti 300m carostrelci . Akurat sme to zo zalesakom preberali na jednom pirsi ze niektori strielaju na 200m , 300m kupuju vselijake moderne kalibre a my sme pirsovali a zver sme mali najdalej tak 80m . Nechcem sa nikoho dotknut ale sak ked chodim po hore tak sa snazim k tej zveri dostat co najblizsie . Ine je to podla mna napr. na poli , hlavne ked nie je kde sa skryt . Tam sa striela na vacsiu vzialenost . Ja sa vsak citim na max. 150m tot vsjo . A polovanie na spolocnych polovackach - to je zas ina kapitola . Tazku gulu , ktora ide cez vsetko a hotovo a nie kadejake stiplave strely , ktore sa odrazia panu bohu do okna pri prvom steble travy . A ci je to uz celo alebo polo pazba - cert to vem pri tych 4 nabojoch v zasobniku .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #783 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
BINGO! No coment! Niet krajšieho pocitu, ako keď včas zarazíš, pokľakneš a sviňa ti zblatuje rypkajúc od teba na 15 - 20 metrov a nemá o tebe ani dunstu! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #786 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Niekde som čítal,že celopažby sú hlučnejšie (hlavne kvôli kratšej hlavni)a sú náchylné na to,že po zmoknutí sa môže &quot;zväčšiť&quot; objem dreva a pažba sa môže začať opirať o hlaveň. Má s tým niekto nejaké skúsenosti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #787 od lesak
Odpoveď od lesak na tému univerzálny kaliber
Nevie niekto poradit, kde sa daju zohnat naboje 8x57JS, s co mozno najtazsou strelou?;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #788 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
8x57JS maju hocikde v Blave teda ak si z blavy , alebo hainburg . Znacky aku si len zmyslis laboraciu tak isto . Odporucam kupit si katalog alebo najst na nete jednotlive znacky nabojov a podla toho si objednat .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #795 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
8x57 JS - RWS - 12,8 gr. TIG - 20ks/52 euro

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #796 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Ak chceš flintu na poľovačku a nepatríš medzi už spomínaných 300 metrových čarostrelcov, tak sú tieto vplyvy zanedbateľné. Na nových celopažbách sa riešia tieto veci výrobcami, dotykové body sa minimalizujú (ideálne sú plávajúce hlavne), ale ak chceš poľovať, kúp si pušku, čo ti sadne a čo sa ti páči, veď aj frajerky si tak vyberáš a flinta je čosi také, akurát nemá blbé pindy, že prečo zase musíš ísť do hory a pod.! ;). Jedna nepraktická vec je, že si celopažba žiada viac pozornosti po návrate z dažďa a pod, lebo pomalšie pod drevom odvetráva - nedá sa vytrieť spodok... Inak bez problémov čo sa loveckej streľby týka! Čo sa týka hlučnosti, tak iba &quot;?????&quot; Aký problém?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #807 od Sokoliarik1
Odpoveď od Sokoliarik1 na tému univerzálny kaliber
Neviem preco sa tu dotahujete o univerzalnom kalibri ked ten neexistuje.Kazdy kto ide polovat si musi rozmysliet na co ide polovat a na ako daleko sa da k tomu pris a podla toho si zvoli kaliber.Inac sa neda.Nehovorim da sa vselico vyspekulovat da sa aj .223rem streli vselico ale viac ako na srnca by som s tym nestreli.Na kazdu zver treba mat potrebnu enrgiu a ak ma niekto 223rem tak nech s tym striela pop liskach a po srnach ale nie po velkych kancoch a jelenoch lebo ak nahodou netrafi na komru alebo krk tak toho kusa nedohlada...........ale to je vsetko o polovnickej etike..........takye asi tolko z mojej strany

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #831 od lesak
Odpoveď od lesak na tému univerzálny kaliber
Nema niekto skusenosti so strelivom Sellier a Bellot so strelou Sierra Gameking.
<br/>Konkretne 8*57JS 14,26g

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #835 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Môj otec má Gameking od S&amp;B do 7x64, 11,35g. Tento druh náboja je vynikajúci ak môžem povedať jeden z najlepších aké S&amp;B vyrábajú. Od S&amp;B máme vyskušané takmer všetko a ver pri tejto laborácii náboja aj ostaneme. Cenovo je trošku drahší,ale stojí za to si priplatiť. Tento náboj sa najlepšie osvedčuje na vzdialenosť cca. 190-200m, kedy sa optimálne deformuje a odovzdáva najviac energie. Na kratšiu vzdialenosť zver prestreľuje,zver vynikajúco farbí a pri dobrom zásahu je do 30m zhasnutá. Bol som svedkom ako otec vystrelil na jeleňa v rýchlom kroku na vzdialenosť 200m,jeleň krásne značil komorovú ranu, prešiel ešte 25m a zhasol. Bol zasiahnutý šikmo-strela preletela cez pľúca,letela daľej a uviazla až v zadnom stehne,odkiaľ som ju vytiahol-ukážkovo vytvorený hríb,zostatok zo strely okolo 95%(treba však povedať,že kosť nezachytila). Iný prípad: jelenica,50m,komora ukrytá v malinčí. Strela ho prekonala bez problémov,jelenicu prestrelila a tá zhasla po 15m,žiadne podrazené mäso akurát trošku v oblasti lopatky o ktorú sa strela obtrela. Tento náboj môžme porovnať aj s nábojmi os RWS,akurát za polovičnú cenu. S týmto nábojom v kalibri 8x57 skúsenosti nemám,má akurát väčšiu dop.energiu(E100=3476J,u 7x64 je to 2885J) ONV sú porovnateľné 8x57=157m, 7x64=160m. Má aj väšiu váhu,osvedčí sa ti nalov tažkej raticovej zveri ako diviak v zime,či silný jeleň,ale využitie má určite širšie-záleží na tebe. Na líšky neodporučám dosť poškodzuje kožušinu,ale ak si dobrý strelec tak to skús na 200m.... ;) Neviem aké majú skúsenosti ostatný,ale myslím,že tento náboj je dobrá voľba.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #839 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Nemohol som si pomôcť.Nechcem do všedkeho rípať a mudrovať,ale uznajte,je to to normálne?Čítali ste ten príspevok od Miša?Ako niekto môže strieľať na 200m na jeleňa v behu a ešte ktomu do štychu: Toto keby som spravil ja unás tak si tak skoro na vysokú nezapolujem.A strielať na laň cez krovie? To snáď nie?To tam u vás bijete po vysokej len čo sa ukáže?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #840 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému univerzálny kaliber
Lankaster vidis aj taki su, a pomozes si?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #841 od Vladosyn
Odpoveď od Vladosyn na tému univerzálny kaliber
To je tak niektorý sa starajú a strielajú podsťivo a tý čo sa nestarajú len prídu a strielajú čo vidia:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #842 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Lankaster jeleň v rýchlom kroku NIE JE jeleň v BEHU! Rýchlym krokom som dokonca nemyslel ani klus! A to je určite rozdiel to musíš uznať. To,že si takto niekto dovolí strieľať-konkrétne môj otec-svedči o tom,že je výborný strelec,pretože ver tomu,že by nikdy na zver nevystrelil keby si nebol zásahom 100% istý. Lebo vieš na spoločných polovačkách na diviaky-tie tiež nestoja a poľovníci palia do nich keď sú v plnom trysku. Prečo sú potom v každej poľovníckej literatúre rady ako predsádzať a strieľať na pohybujúcu sa raticovú zver? Asi iba na zaplnenie strán. Tá jelenica bola vzdialená 50m a nestrieľalo sa do nej 222Rem abysa musel brať špeciálne veľký ohľad na malinčie-to si tiež nepredstavuj ako hustý prales 5cm hrubých konárov. Nie vždy stojí zver ukážkovo na blat ako z knižky. A práve v takýchto situáciach treba uplatniť strelecký um. Niekto strieľa na srnca vo vysokej tráve 223Rem(určite si o takomto prípade počul),ktorého strela je oveľa náchylnejšia na prekažky ako 11,35g strela 7x64. Ináč tvoj názor rešpektujem a som rád,že si si ho vyjadril. Myslím,že každý má strieľať v rámci svojich schopností. Ja by som si tiež nedovolil mnohé kúsky,ktoré si dovolia starší poľovníci. A nezabúdaj na výsledok obidvoch prípadov-obidva kusy boli zasiahnuté na komoru a nájdené do 25m. To svedčí o tom,že otec vedel čo robí a na druhej strane zažil som s ním mnoho prípadov,keď sa radšej vzdal streľby, pretože si nebol istý a nechcel zver zbytočne postrieľať a tak jej spôsobiť trápenie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #843 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Vlado neviem síce,čo si chcel svojím príspevkom povedať alebo naznačiť,ale radšej si dobre premysli,kým niečo odošleš lebo potom nemám šajn o čom točíš a tvoje slová mi pripadajú ako mlátenie prázdnej slamy. Ako súvisí môj príspevok stým čo si napísal? ja som sa predsa nikde nevyjadril,že sa o zver nestaráme a len chodíme a strieľame.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.112 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5648 návštevníkov a žiadni členovia on-line