univerzálny kaliber

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #845 od lesak
Odpoveď od lesak na tému univerzálny kaliber
Chlapi poradte mi aka by bola idealna nahrada za tuto montaz a puskohlad [#930#]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #846 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Nechcem povedať že tvoj otec je zlý človek ,alebo nebodaj zlý poľovník.Vôbec ho nepoznám a preto nechcem sa vyjadrovať na jeho osobu.To si v prvom rade uvedom.Tiež by ma nahnevalo keby niekto táral o mojom otcovi.A ty si sa riadne napajedil.Ale keď niečo píšeš tak si to dobre premysli, alebo si to po sebe prečítaj,čo si vlastne napísal.JELEŇ RÝCHLIM KROKOM.To je nešťastne definované pretože vysokú som rýchlim krokom nevidel ísť.Ide buď krokom ,klusom a to najčastejšie,alebo cvalom.Neviem či je tvoj otec výborný strelec,ale to zo zodpovednosťou nemá moc spoločné keď strieľa na takú vzdialenosť na jeleňa v pohybe,a pri posudzovaní zásahu si nemôže byť nikto istý.Ak je zodpovedný.To ti môžu potvrdiť viacerí ,ktorí si boli istý,a predsa chybili či dokonca postrelili zver a to dokonca na kradšiu vzdialenosť.Neporovnávaj strelbu na diviaka pri spoločných poľovačkách so streľbou na vysokú.Na tú sa na behu nestrieľa,z rovnakých príčin prečo sa na ňu nepoľuje na spoločných poľovačkách.Pokiaľ ti zver nestojí bokom NA BLAT prečo na ňu strieľať veď ju môžeš uloviť inokedy a keď ju ulový niekto iný tak si počkáš na inú.Prečo strieľať za každú cenu?A posledná vec.Napísal si ,že v obydvoch prípadoch boli zásahy na komoru,ale v prvom prípade si napísal že jeleň bol zasiahnutý zo šikma a strela ostala v stehne.To predsa nieje strelba na komoru ,ale do štychu a to tvoj otec už musel vedieť ako strieľa.Leda že by mu bolo jedno čo bude s divinou hlavne,že ho zastrelí,ale to mi nejde do hlavy,pretože logicky,podľa toho kde uviazla strela,strieľal do štychu spredu,a potom teda stačilo počkať až príde bližšie,a možno by sa postavil NA BLAT.Ale to je len moja úvaha.Tak teda na budúce si premysli čo a ako napíšeš pretože ma tie tvoje príspevky trocha zavádzajú.Nakoniac ti prajem veľa pekných zážitkov na poľovačkách i s tvojim otcom a budem rád keď nejaké opíšeš.Rád si ich tu prečítam.LOVU ZDAR

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #848 od jager
Odpoveď od jager na tému univerzálny kaliber
Mňa by tiež, zaujmalo ako sa dá bespečne posúdiť chovnosť jeleňa, keď strieľaš na 200m, takmer do štichu. ;) Vráťme sa k základom poľovníctva. Výkonné pušky nemáme v ponuke obchodníkov preto aby sme strieľali zver na 300m. to už naozaj nemusíš vedieť čo musí dobrý poľovník ovládať aby sa dostal ku zveri na ranu ( 100m), a tak sa postaral o poľovnícky zážitok podložený umením nad zverou rozohratú partiu vyhrať. Ak si dobrý strelec, a strieľaš ako snajper, pravdepodobne nikdy nebudeš vedieť, čo je pravím poľovníckym umením. Túto radu chcem venovať všetkým, ktorý si myslia, že sú dobrý poľovníci. Zaveste tie vaše výkonné čarodejnice, alebo ako to zvyknete volať, živiteľky rodiny, na klinec a skúste za čas poľovať kalibrom 9,3x72R. Ale to tak, aby ste mohli vždy povedať ešte som nechybyl a ani nedohľadával. Vy ktorý poznáte tento kaliber iste pochopíte aké umenie musí ovládať majiteľ takejto pušky. "Univerzálny kaliber z hrebeňa na hrebeň a nevieš o nejakej puške do ktorej idú riadené strely? To vážne ste po starých otcoch nič viac nezdedili? Pri čítaní mnohých príspevkov si pripadám ako poľovnícka vykopávka. Na druhej strane ma poteší aj príspevok s ktorého je cítiť aj kus chlapa, poľovníka, však lankaster.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #849 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Tieš by som sa chcel dočkať toho keď sa budú hambiť chváliť sa svojimi čarostreleckými výkonmi .Pretože mi lezie na nervy to ich chválenkárenie,keď zároveň viem čo všedko poflákali a to ani nespomenú.A potom sa cítia nadradený v spoločnosti nad mladými pretože tvrdia,že niečo také už mladý nazažijú.Samozrejme,že nie veď koho by napadlo napitý strieľať po vysokej z auta po poly,na 300m.Som rád ,že rastie nová generácia polovníkov kde takéto neduhy už upadajú.Ešte keby zakapalo pečienkárstvo to by bolo úžasné ale to už fantazírujem.
<br/>Čo sa týka toho kalibru 9,3x72R ,otec má takúto kozlicu.Je to už starena ale občas si ju požičiam na srnca.Na srnčiu je fantastická.Časom si chcem zadovážiť takú zbraň.Ale rád by som dvoják.Nemám rád módne trendy pretože,to nesprávnym spôsobom ovlivňuje rozhodovanie ľudí pri výbere zbrane,ale ma teší ,že teraz prežívajú takéto kalibre renezanciu a tak sú na trhu vo vedšej ponuke čím sa rozširuje výber.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #850 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Ak by som ti mal odpovedať na niektoré tvoje pripomienky: 1. Vôbec som sa nenapajedil,pretože som na to nemal dôvod iba ma trocha zarazilo,že si nepochopil zmysel môjho príspevku. Ja netvrdím,že takto strieľame bežne len som dokazoval účinnosť a presnosť streliva,o ktoré sa zaujímal lesák. Na zrátanie opísaných situáci mi stačia prsty jednej ruky a to si môžem aj nejaký ten prst urezať.;) čo sa týka toho rýchleho kroku,zver nekráča vždy konštantnou rýchlosťou,veď predsa aj ty nekráčas stále rovnako rýchlo.V podstate to záleží od uhľa pohľadu a nastatej situácie. K tomu posudzovaniu zásahu-to je práve výhoda týchto nábojov,pretože ako som napísal &quot;jeleň krásne značil komorovú ranu&quot;(po zásahu Gamekingom zver naozaj pekne značí ). K tomu &quot;prečo na ňu strieľať veď ju môžeš uloviť inokedy&quot; treba podoktnúť,že obidva kusy boli strelené na hranici dovoleného obdobia odstrelu a navyše ako sa hovorí tlačilo nás aj splnenie plánu lovu. K tej tvojej úvahe:je celkom fajn,ale keby sme čakali ešte chvíľu jeleň by už zmizol v hustom kroví(k tomu zásahu:strela vnikla z boku ,ale zo šikma preto skončila v stehne ). Keby neboli podmienky takéto, určite by sme sa neodhodlali k takémuto výstrelu a počkali pokým zaujme čo najlepšiu pozíciu,príp.by sa nestrieľalo vôbec lebo nepatríme k poľovníkom,ktorý chcú úlovok za každú cenu. cieľom môjho príspevku nebola snaha vychváliť otcovu streleckú zručnosť,ale dokázať správanie sa náboja v extrémnych situáciach,ktoré z času na čas nastanú. Lesakovi by asi moc nepomohlo keby som mu opísal siuácie,ktoré zvláda aj klasická poloplášť.strela. Na margo jagrovho dotazu o posúdení lovnosti jeleňa:bol to jeleň,ktorého lovnosť by si ty podľa mňa posúdil do 5s. Jedna lodyha zakončená šabľou,jeleň nemal ani jednu strednú vetvu,a miniatúrne očníky. Škodník ako z učebnice.CIC 140b-vidiš,že honba za trofejou to určite nebola. Možno som mal tieto okolnosti spomenúť už pri písaní prvého príspevku aby nevznikali takéto nedorozumenia:) Je mi ľúto,že ti moje slová pripadli zavádzajúce, ale ako som napísal jednalo sa o extrémne situácie,ktoré sa nevyskytujú často(u niekoho vôbec) a ver,že otec nepatrí k tým 300m čarostrelcom a vždy strieľa radšej vtedy keď je istota zásahu 100%.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #856 od lubo
Odpoveď od lubo na tému univerzálny kaliber
steyr : možeš podrobnejšie popísať aké máš praktické skúsenosti s 7,62 x 54 R, ja ho tiež mám krátko, aké používaš strelivo, ja som skúšobne nastrelil na SB ,ale mne toto strelivo nesedí, pred tým som poloval s 7x57 R Hirtenberger Nosler part. a to je iné kafe ako SB, zatiaľ mi zver padá tak ako má, povedal by som že možno na kratšie ako s predchádzajúcim str., samozrejme, že robí väčšie podliatiny a viacej rozbíja ale to je konštrukciou strely preto hľadám niečo kvalitnejšie ak niekto vie nech poradí

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #919 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Čau, Lubo! Použivam taktiež SB poloplášť, ale aj maďarské MFS (MÁTRA FÉM SIROK), to isté, ako SB. Zdá sa mi, že majú tvrdšie jadro, takže zabezpečujú priestrel aj na ťažké kusy. Ale padá to s oboma ako handra. Mal som 5x57 R a SB poloplášte so strižnou hranou 11,2g ma neoslnili.Skoro všetko som dohľadával do tých 100m a slabo farbili... S touto 7,62x54 R nemám problémy žiadne. Čo nepobabrem ja, ostáva v ohni, alebo, ak je strelené v pohybe, tak dôjde nejakých 10 - 20 m. Nič viac. Na srnčie mám 6,5x54 M.Sch. po otcovi, ale tá strela už má na konte pár slušných diviakov i jeleňov. Neboj sa, ten náš je super kaliber, vynikajúco odovzdáva energiu a Vo okolo 800m/s s vyše 12 gramovou guľou je už fakt sila. Kamoš poľuje vyše 10 rokov s týmto a výsledky ma presvedčili - kúpil som a neľutujem. Nedohľadávam a až tak nerozbíja, ako tie rýchle strely s Vo okolo 900 m/s, ani nie je taká instabilná pri gelerovaní. V každom maďarskom obchode ich dostať, zdajú sa mi trochu lepšie, ako SB. Mzrí ma, že je málo možností laborácie loveckého streliva, zišla by sa jedna ľahšia strela napr. na škodnú, ale to viem poriešiť aj celoplášťom a tých mám dosť.
<br/>Prepáč, že reagujem až teraz, ale pár dní som tu nebol, teraz bola Nitra a až dnes som sa dostal na net. Lovu zdar!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #924 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Lubo, ešte jedna info: Rusi robia asi tri druhy nábojov, jeden z nich má cca 10 g strelu. Taktiež je možné zohnať nejaké Lapua poloplášte, ale aj iné. Nemal som však čas mydliť po nete, ale určite sú. Nakoľko si sa pýtal na to, čo používam, tak nebudem kecať o tom, čo som neodskúšal. Pokukaj, mali by byť aj laborácie, prípadne bal.tabuľky a pod....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #926 od tibo
Odpoveď od tibo na tému univerzálny kaliber
SB ide už 5-7 rokov dolu vodou ,už som chcel kúpiť nový puškohľad-nakoniec som
<br/>vyhodil znehodnotil 3 krabice NOVýCH nábojov-už im neverím.(223 rem)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #927 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Súhlasím s Tibom, pri nich platí určite : &quot;za málo peňazí málo muziky&quot;... :-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #928 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
SB-čka sú neporovnatelne lacnejsie a to je dôvod preco si drzia svoju pozíciu na našom trhu.Niektoré produkty maju uspokojivú kvalitu a niektoré dobrú,aspoň čo sa tíka guľovích nábojov,ale čo sa tíka brokovích, tak kupujem CGT.Sú neporovateľne kvalitnejšie ,aj keď sú o niečo drahšie.Bol som šporivý a kupoval som SB-VEGA a mal som plnú hlaveň nedokonale spáleného prachu,a zajace plný kožuch brokov ale nepadali.A o kačiciach ani nehovoriac.Tak som presedlal na CGT a to je iná pesnička.Ešte keby robili aj moje gulové s nejakou zaujimavou strelou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #931 od tibo
Odpoveď od tibo na tému univerzálny kaliber
Pri brokových nábojoch si za kvalitu radšej priplatím,je to efektívnejšie.
<br/>Z lacnejších guľových ma zaujala Juhoslovanska Zastava.(na 100m-3rany do dvojkoruny)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #935 od ciko3
Odpoveď od ciko3 na tému univerzálny kaliber
ma tu niekto skusenosti s ka.7mm REM mag. a inzym strelivom ako je pmc 11,00g. a sako?? Neviete aka firma vyraba nieco tazsie ??

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #937 od garfield
Odpoveď od garfield na tému univerzálny kaliber
nazdar tibo pocuj chcem sa ta opytat na tie Juhoslovanske naboje Zastava.Su podla teba lepsie ako SELLIER BELLOT?A zaujimalo by ma ake zbrane v akych kalibroch vlastnis.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #943 od tibo
Odpoveď od tibo na tému univerzálny kaliber
Nie som profesionál gulovnice si overujem 2krát do roka na zimu a leto ,ako aj seriu
<br/>nábojov ktoré budem vsezone používať.Zastavu hodnotim ako presnú,na tzv.škodnú
<br/>účinnú,navysoku -z jedného dvoch zástrelov nemôžem robiť hodnotenie223rem.
<br/>Je to nové používam to len od jesene.Ostatné budem nastrelovať aždakedy cezprazdniny ak bohdá.
<br/>Nemôžem povedať ktorý náboj je100%lepší každý sme iný,každá puška aj situácia je
<br/>iná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1017 od johny
Odpoveď od johny na tému univerzálny kaliber
Z otcovco Sprinfieldu som strielal len raz a stacilo mi. Moja stara osmicka je oproti nemu ako pritulna macicka. Aj ked je pravda ze pri strelbe na zver si spatny naraz clovek neuvedomuje, na strelnici vnimam vsetko. Kaliber 8x57JS pokladam za idealny pre lov nasej raticovej zveri. Mam nim strelene srnce, diviaky aj jelene. Strelbu na vzdialenosti nad 150 metrov pokladam za nezodpovednu a hovorit o selektivite ... no neviem. A do tejto vzdialenosti je tento kaliber pre mna bezkonkurencny. Strela (pouzivam naboje SB poloplast s presekavacou hranou) je silna, tazka a dost pomala, nema teda sklon odrazit sa od konara alebo travy a dobre odovzdava energiu. Vacsinou uviazne pod kozou na vystrelovej strane a neprestreli zver. Zver po zasahu dobre farbi a stalo sa mi len raz (tuto stredu) ze neostala v ohni (strelenych s nou mam asi 10ks). Divina je znehodnotena minimalne aj ked trafim rebra alebo inu kost, staci obrezat alebo obsekat kus okolo vstrelu. Nepodlieva sa ako pri zasahu rem223 alebo inych rychlych kalibrov. Obriadoval som jelena streleneho kalibrom 223Rem a to bolo nieco. Po zasahu na komoru bol prestreleny a obe strany uplne podliate. teraz som si zadovazil staru bixu kalibru 9,3x82R/16 a narok ked dostanem srnca ju hodlam pouzit a uz sa na to tesim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1020 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Johny si moja krvná skupina ,si bystrí a vnímavý.Hovoria z teba skúsenosti.Škoda ,že si nemôžeme pokecať na živo.Lovu zdar.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1021 od lubo
Odpoveď od lubo na tému univerzálny kaliber
pred sezónou som bol prestreliť remington 223, s nastrelovacej stolice, po overení na Hirteberger som skusmo strelil pár SB FJM, pri poslednej rane , táto bola vychýlená 10 cm v ľavo a 5 cm hore, okamžite som strelil HP, na vzduchovkový terč s bielou 10, rana bola presne v strede, pritom hlaveň vychladená teda určite nie chyba vplyvom horúcej hlavne alebo strhnutia, pokiaľ by som pacol na raticovú dostane ale pokiaľ by som strelil ako občas na sediacu líšku rana je mimo, teda myslím, že kvalita ide určite dolu a tiež dostrieľam krabicu na gauzu a kupujem iné

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1031 od johny
Odpoveď od johny na tému univerzálny kaliber
Lankaster snad sa tu stretneme a pokeciame, len ja teraz cas delim na minuty ... Drz sa

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 10 mesiacmi #1032 od jager
Odpoveď od jager na tému univerzálny kaliber
Johny snaď 9,3x72R, Ak je to tato goľa tak na srnčiu nepoznám lepší kaliber.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.087 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 331 návštevníkov a žiadni členovia on-line