univerzálny kaliber

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1375 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému univerzálny kaliber
Jak říkáš. Můj děda lovil s tou 7*57 celopažbou od roku 1948 a to víš, že s ní za těch pár let něco slovil (dokonce i 3 jeleny,kteří jsou u nás poměrně vzácní) ale i něco postřelil, někdy i nedohledal. Zodpovědný lov je o disciplíně při střelbě, umístění rány a pak taky na štestí a to samozřejmě nemůžu opomenout naše pejsky.Ti mnohdy napraví to co jsme po....
<br/>Kamarád má doma polopažbu 30-06 s Meoptou 7*50. Kulovnice je téměř nová(kamarád čeká až jej přjmou do mysl. sdružení) a po zkušenostech ze střelnice uvažuje o pořízení tlumiče zpětného rázu-což si myslím, že je lepší koupit jinou ráži. Přitom mu( a mě taky) ta kulovnice perfektně sedne do ramene, ale je to prostě síla. Jestli opravdu není lepší přítulná macička - jak uvedl někde dříve Johny.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1380 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Páči sa mi ,že sa tu vyjadrujú samí fajnšmekri.Myslím si ,že človek sa postupom času dopracuje na určitú úroven,na základe skuseností a určitých návikov.Profesionálne sa tomu,myslím, hovorí osobnostný rast.Len dôležité je aby človek nenabral zlé náviky.Mám priateľa ktorý za život vyskúšal snáď všedky kalibre.Zbrojný preukaz má dlhý ako toaletný papier.A keď sa ho opítate ktorý je najlebší ,tak vám určite odpovie,že ten ktorý má teraz.Tak tam by som sa nechcel dostať.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1382 od tibo
Odpoveď od tibo na tému univerzálny kaliber
Kaliber ten a ten,ale ozaj som mal problém v nedeľu prečítať gombičkára na 50m.
<br/>Kto ho prečíta na300m?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1383 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
vidis Tibo aj taki su medzi nami co to dokazu a aj za tmy ked si prisvietia :x . a za kazdu cenu chcu nieco odvalit . len to sa im rata ako polovacka .:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1385 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému univerzálny kaliber
Nezlobte se na mně, ale já tedy nejsem žádnej fajnšmekr, ale je to tak, jak jsem napsal. Zvyk je železná košile, proto lovím 7*57. Abych měnil každou chvíli ráži kulovnice, tak bych si připadal jako marnivej ubožák. Řekněte mi, kde vyzkouší majitel nově pořízené kulovnice (nebo střeliva) její účinnost. Nejspíš na zvěři - pokud nejde o balistické vlastnosti- a to je podle mně všechno špatně - myslím tím trénovat na zvěři. U nás ve společnosti je jeden myslivec a ten loví se ZH 7*57 s optikou 8*56. Vyzkoušel už střelivo SB 9g, 11,2g se střižnou hranou, Sieru a ejhle oni ty prasata pořád nějak nechtějí padat. Samozřejmě nepadají, když střílí z volné ruky, prase může stát třeba na ostro a o vzdálenosti o té už vůbec nemluvím.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1387 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Ja mám tiež ZH-čku,ale nikdy by som nedal naň taký ďalekohlad.Zase jeden ktorý chce si spraviť univerzálnu pušku.Tu strelbu mu môže kaziť práve ten ťažký ďalekohľad.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1389 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému univerzálny kaliber
Plně s tebou souhlasím. On pořád špekuluje,čím má střílet a já mu říkám kup si normální optiku, nebo střílej s pořádnou oporou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1390 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
no su spekulanti , ktori by si radi dali na svoju hufnicu napr.300win.mag aj hvezdarsky dalekohlad aby mohli strielat srnča na 400m. viem ze som to pritiahol za vlasy ale mne sa viac rata ked dokazem ku zveri dopirsovat tak na 30 - 40krokov . vtedy si mozem spokojene povedat tak toto je zazitok . alebo ked v klude stojite a muflon vam pride na 3 metre . potvrdi vam to zalesak - to bol zazitok ! cuci na vas dobrych 5 min. a vy sa s kamaratom posepky bavite , lebo certik na vas cumi ako tela na nove vrata . srdce vam bije tak ze to aj ten muflon pocuje ale stoji a dopraje vam ten pohlad na neho .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1393 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému univerzálny kaliber
Páni nie je to až tak dlho čo 95% poľovníkov vlastnilo len brokovnice a úspešne lovili zver. No prečo asi? Lebo sa vedeli priblížiť k zveri do 70m a to je pre brokovnicu ideálne. Takže nepotrebovali byť čarostrelci.
<br/>Skúsme sa nad tým zamyslieť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1394 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému univerzálny kaliber
Mohli by ste mi niekto poradiť mám brokovnicu ZH-16/16 a počul som že sa dá vymeniť jedna hlaveň za guľovú. Mam za lubom z nej urobiť bixku. Chcem tam dať hlaveň raže 22Hornet. Počul niekto z Vás o niečom takom?
<br/>Mám na nej spravenú aj klapkovú montáž.
<br/>
<br/>Ak viete niečo o takomto prevedení odpíšte kde sa to dá spraviť a čo by to stálo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1395 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Zo ZH-čky bixku? To je nejaký omyl nie?8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1397 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému univerzálny kaliber
Lankaster maš pravdu posral som to to je tak keď človek robí viac veci naraz a nesústredí sa. Prepáčte všetci.
<br/>
<br/>Je to brokova dvojka ZP-50. Ak vieš niečo o tom daj vedieť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1401 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Zožeň si starú hamerlesku,ak nemáš,aj keď má vypadané hlavne ,len aby mala dobré zámky a zanes ju zbrojarovy a o nič sa nemusíš starať.Ten už vie čo s tým.Aký kaliber by si chcel?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1410 od mimi29
Odpoveď od mimi29 na tému univerzálny kaliber
Uvazujem o gulovnici 6.5-54 M.Sch.prosim o charakteristyku odbornikov alebo majitelov
<br/>tejto gul.dakujem...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1411 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
lankaster: neviem prečo by 8x65 puškohľad bol zlý na poľovačku. Je to jeden špičkový puškohľad a lepší na večernú postriežku nenajdeš. Navyše je oveľa ľahší ako hociktorý variabil. Ak je to napr. Docter 8x56 má navyše super obraz. A ak ho dá na spoločnej dolu, podľa mňa nevidím žiadny problém.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1412 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Oprava myslel som samozrejme 8x56

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1417 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Ja nepochybujem ,že to je dobrý ďalekohlad,ale na guľabrok si myslím,že je ťažký.Môj názor.;)Samozrejme si urob ako chceš.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1421 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Meopta 2000 rozl. 6x42 váha 500 gram.
<br/>Meopta 3000 rozl. 7x56 váha 545 gram.
<br/>Docter rozl. 8x56 váha 480 gram.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1432 od fero1
Odpoveď od fero1 na tému univerzálny kaliber
Nikto sa nevyjadril, skúsim ja.
<br/> Nemyslím si, že je to dobré rozhodnutie. Je to zbraň tzv.“ alpských horských strelcov „ z čias druhej svetovej vojny. Boli to povolaní vojaci do nemeckej armády hlavne lesníci a poľovníci, ktorý boli vyzbrojený touto zbraňou. Bola to ľahká zbraň s krátkou hlavňou - 45 cm. Doteraz sa tak vyrába ako replika. Preto aj jej rozptyl je väčší ako u ostatných poľovných zbraní so štandardnou dåžkou hlavne 60 cm. Poľovníci požívajú takmer výlučne laboráciu strely 10,3 g. Táto strela má ale veľmi nízku úsťovu rýchlosť iba 670m/s. Znamená to veľkú strmosť balistickej krivky. Prakticky.: Pri nastrelení napr. na 100 m, ak sa strieľa na cieľ bližšie dochádza k nadstreleniu alebo ďalej k podstreleniu zvery. Je to v súčasnosti neštandardný kaliber, problematické je zaobstaranie streliva. Dá sa zohnať ale za vysokú cenu. Jej prevedenie býva celopažbové. Moje zhodnotenie.: Neodporúčam v súčasnosti na používanie na praktickú poľovačku iba na zberateľské účely.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1434 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
V Nemecku a v Rakusku je veľmy obľúbená,práve pre ostatné vlastnosti,vynímajúc práve balistické nedostatky.Ťažký projektil,a nejmä jeho pozdåžny tvar zabespečuje jeho stabilitu v poraste.Vďaka malému priemeru je vhodný na lov malej a stredne ťažkej zveri,ale vďaka jeho váhe je účinný aj na lov ťažkej zveri.Vďaka pozdåžnemu tvaru sa projektil podľa odporu materiálu ktorím preniká u vnútornej balistiky deformuje a priamoúmerne sa zvišuje aj jeho ranivosť.Napriek jeho malej rýchlosti,vďaka jeho hmotnosti nesie so sebou dostatočnú dopadovú energiu.Ako vravý Fero balistické prevíšenie je u neho značné.Rozhodne to nieje kaliber do poľného revíru,alebo na popladkové odstrely.Lesníci ho majú v oblube preto že je to elegantná ,ľahká zbraň a v podstate z toho hľadiska aké som spomínal aj univerzálna.Dobre sa nosí čo je pre lesníka ktorý sa ďeň čo ďeň pohybuje v lese obrovské plus a práve preto človek ktorý je dokonale znalý terénu a zveri v lese má čas si počkať a obhliadnuť ten či onen kus a uloviť ho za výhodných streleckých podmienok a na to mu tento kaliber bohato stačí.Ja by som tento kaliber neodsudzoval.Ale rozhodne patrí do rúk správnemu človekovi.A každý by si mal premyslieť či na to,po praktickej a streleckej stránke,má schopnosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.081 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 131 návštevníkov a žiadni členovia on-line