univerzálny kaliber

pred 19 rokmi 1 mesiacom #358 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Samozrejme, že pokým človek má guľovnicu len v jednom kalibri a nemá možnosť vlastniť viac druhov guľovníc s rôznymi kalibrami tak je logické, že nepôjde na srnca s 11,6g strelov(308W),ale zvolí si niečo ľahšie. Lebo neviem neviem či by si väčšiu časť diviny nevyhodil. Práve na to je robených toľko laborácíí-zvyšuje to možnosť použitia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #359 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Nemaš začo,rád som poradil

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #428 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Páni dovoľte prihodiť polienko do ohňa vašej diskusie.Myslím ,že ak hľadáme univerzálny kaliber,nenájdeme.Ak hľadáme ideálny kaliber,tu sa naskituje otázka ,Čo je ideálny kaliber?Myslím ,že pre každého z nás to bude niečo iné.Je to pretože každý z nás sa na túto problematiku pozerá z iného pohľadu.Ja som začínal so 7*57čkou bol som s ňou spokojný,ale na ťažšie kusy ako diviaky a vysokú je slabá.Kusy strelené presne na komoru my veľa krát odbehli aj na 100m.A viete čo to môže mať za následok.Tak som si poriadil 9,3*62.Pre mnohých je to kanon.Ale ja ňou v pohode lovím aj srnce .Vliv na divinu má menší než 7*75,pretože telo srnčej nekladie dostatočný odpor aby sa strela rozložila , hydrodynamický účinok je zanedbateľný.Zver výborne farbí pretože sa krv nezrazí a projektil aj po rane na mäkko spraví dostatočný otvor a zver farbí.Najmä pri love diviakov v obilí a na spoločných popľovačkéch sa vyplatí lebo drží smer v poraste ,ale nieje na toľko razantná aby prípadne ohrozila priestor za ním a tým aj honcov.Zver zasiahnutá na komoru padá v ohni,mélokedy odbehne 10-15m.Spetný náraz nieje silný.Azda je nevíhoda že sú dosť drahé náboje,ale to konpenzuje spoľahlivosť

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #429 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Zaujímalo by ma ako strela reaguje na väčšiu vzdialenosť. O jej balistke veľa neviem,ale zároveň súhlasím s tebou,že univerzálny kaliber neexistuje. Všetko záleží od revíru,druhu zveri v ňom a etike poľovníka. Pretože iba správny poľovník si určí takú streleckú vzdialenosť aby rážou svojej zbrane+vzhľadom na svoje schopnosti zver zasiahol a bezpečne usmrtil. Strelectvo je aj o etike nie len o zručnosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #431 od jager
Odpoveď od jager na tému univerzálny kaliber
Po tomto kalibri by som sa rád obzrel. Lankaster, Súhlasím s Tebou. Tie časy keď sa preferovali rýchle strely s malým projektilom sú za nami.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #607 od kurt
Odpoveď od kurt na tému univerzálny kaliber
Mne sa kalibre 7x64 a 7x65R rátajú lebo boli vyvinuté špeciálne na polovnícke účely. Všetky ostatné kalibre sú prevzaté z vojenkej praxe.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #610 od Tomas
Odpoveď od Tomas na tému univerzálny kaliber
Čo si mislíte o kalibry 8x57 JS? Ja som na ňu pocul mnoho názorou, ale ako poľovník sa budem musieť rozhodnúť aj pre nejakú zbraň.U nás sa najčastejšie poluje na diviačiu, ale i srnčiu a vysokú. Cením si každú dobrú radu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #613 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Stary polovnici urcite nedaju dopustit na tento kaliber . Ja mam obdobu 8x60S co je silnejsia varianta . Urcite tu budu nazory ze to nie je univerzal , no ja myslim ze je dobra. Nic s tym kalibrom nepokazis . Nie je to nic predimenzovane . Moj nazor. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #617 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Rozhodne súhlasím s Jarom.Naozaj je to kaliber vhodný na lov všedkých druhov zveri ktoré si spomínal a rozhodne nepokazíš nič keď ním budeš loviť srnčiu.Myslím že je vhodná najmä do horského prostredia.Ešte sa chcem vyjadriť na kurtov príspevok.Ktoré všedky ostatné su vojenské?Myslím že máš omedzené informácie.A okrem toho,vieš ako vznikli prvé vojenské ručné palné zbrane?Práve z loveckých.Treba viac čítať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #618 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Je to starsi,ale stale popularny kaliber,ktorý je preferovaný najmä tými skôr narodenými poľovníkmi. Tu je jeho srucna charakteristika z PaR 10/1978: ...Ide o veľmi razantnú zbraň,ktorej výkon a balistické vlastnosti dosahujú ešte stále vyšiu ako strednú úroveň požadovanú od poľovníckej guľovnice. Pre vysoký smrtiaci účinok sa hodí na odstel i tých najtažšich kusov zveri a to i nad vzdialenost 200m. Strela má veľkú rýchlosť a tomu je priamoúmerne i poškodenie diviny preto sa nehodí veľmi na odstrel srnčej zveri.
<br/>
<br/>Tomas,poznam mnoho poľovnikov,ktorí vlastnia tento kaliber,ale momentálne tento kaliber čoraz viac na ústupe pred modernejšími kalibrami. Mojím favoritom sú kalibre 270.win a 7x64 pretože majú rýchle strely a ich balistické vlastnosti sú vynikajúce,ale výber zálezi naozaj iba od teba. Pár údajov o strele. najznamejsia od S&amp;B je poloplastova s m=12,7g a energia na 100m je 3100J.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 dňom #628 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Nesuhlasim s Mišom.8x57-čka nie je príliš razantná.Treba pozrieť tabuľky.Kamarát má tento kaliber a obľúbil si ho dokonca viac ako 7x64-ku najmä pre jej lebšie účinky na čiernu zver ale vpohode ňou loví srnčiu bez výraznejšieho vlivu na divinu.Môj otec po takejto zbrani túžil, ale finančné dôvody mu to neumožnili.Samozrejme nechcem zavrhovať 7x64-ku,práve naopak vrele ju odporúčam najmä začiatočnikom a tím ktorí sa nevedia rouzhodnúť akú zbraň zvoliť,pretože si myslím že je vhodná do všedkých druhov revírov a na lov všedkých druhov zveri na slovensku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 21 hodinami #631 od Lippai
Odpoveď od Lippai na tému univerzálny kaliber
Zdravím všetkých.
<br/>
<br/>Po prečítaní asi všetkých príspevkov by som chcel pridať aj ja. Osobne vlastním v súčasnej dobe guľovnicu 308 Win ešte z rádu ZKK 601. Spokojnosť v pohode. Pretým som mal Rem 223. Taktiež v pohode. Čo sa týka týchto dvoch kalibrov ulovil som s nimi aj srncov. Streliť s remingtonom srnca na lopatku rovná sa minimálne jedná lopatka je preč. Streliť s 308 - ičkou srnca na lopatku niečo sa dá použiť z tej lopatky. Ale ako predtým niekto napísal ide aj o morálku a etiku pri strelbe. Osobne som čítal niekoľko článkov v časopise Poľovníctvo a rybárstvo, kde sa istý poľovník vychvaľuje s kalibrom 30 06 Spr.
<br/>Opisuje ako ulovil srnu ranou umiestneou na krk cca na 300 m. I keď v minulosti som strieľal dosť na vzdialenosť aj 300 ako profesionál priznám sa na krk srny strieľať na takú vzďalenosť asi by som si netrúfal. V takýchto prípadoch sa môže stáť, že zver sa len poraní aj keď máme silný kaliber, ako napr. Spr. a zver sa len trápi, pričom poľovník vby mal vystreliť len vtedy ak zver bezpečne rozoznal a vieho usmrtiť bez toho aby sa zbytočne trápila. Pri tom ešte jedná skúsenoť, že málo ktorý poľovník až na niektorých, ktorý sa venujú kynológii majú pri poľovačke so sebou psa. Teda dohľadávka sa predlžuje a zver trpí.
<br/>
<br/>Takže ak madý poľovník si chce zadovážiť guľovú zbraň v prvom rade by si mal zvážiť svoje schopnosti strelbe a finančné možnosti, či si bude môcť dovoliť aspoň niekoľko krát v roku vyskúšať svoju zbraň aj na strelnici aby si získal väčšie skúsenosti v strelbe.
<br/>
<br/>A ešte na záver, prečo strielajú niektorí poľovníci na 200 až 300 m prípadne aj viac. Veď poľovačka nie je o tom, že prídem uvidím strelím a idem preč. Ja osobne mám väčšiu radosť z toho ak napr. zbadám srnca na tristo metrov a opatrnou posliedkou sa k nemu priblížim na poľovnícku vzdialenosť čo podľa mňa je max. 150 m, na ktorú poľovník vie prečítať zver a uloviť ju tak, aby zbytočne netrpela a aby bol vykonaný riadný selektívny odstrel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 20 hodinami #632 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Plne sa s tebou stotožňujem.Ale nechcem zatracovať žiaden kaliber a už vôbec nie SPRINGFIELD .Táto ráž sa mi naozaj páči najmä pre jej presnosť a spolahlivosť.Mal som si možnosť vyskúšať ju pri streľbe na vedšiu vzdialenosť.Naozaj presná.Ale videli ste streleného lanštiaka cez lopatky?Hrozná zbraň.A pri spoločných poľovačkách sa to stáva.A my predsa nechováme zver ,aby sme divinou kŕmili psov.Myslím že my nedokážeme využiť túto silu v našich podmienkach,aj keď som už videl kanca streleného na komoru a strela pritom neprestrelila obe steny komory.Preto si myslím že je vhodná na lov iba ozaj ťažkých kusov alebo na vzdialenosti v slovenskej polovníckej praxi neeticke pretože my vykonávame selekciu a to na poľovnícku vzdialenosť.A v neposlednej rade treba mysleť na bespečnosť.Preto si myslím ža by takáto zbraň mala byť len v rozumných rukách.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 18 hodinami #635 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
lippai dotkol si sa zaujimavej temy - stretol som sa z ludmi - patria medzi hornych 10 000. co sa chvalili ako boli na jelena . pocas revacky sa im zjavil statny 14 torak odhadom na 350 az 400m - bol na strani . tito strelci zacali po nom palit ( kal. 300 win. mag .) na tuto vzdialenost - islo o stavku !!!!!!!!!!! jelen bol postrielany no na dohladavku akosi nemali cas a ani zaujem . jelen sa casom nasiel na polskej strane . mal v sebe jednu ranu na makko . dorazili ho vlci . takze tento priklad je ludskej sprostosti , nepolovnickej vzdialenosti , modnom kalibri a neetickom pristupe ku zveri a polovnictvu !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 16 hodinami #636 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Aj ja mám niekoľko zlých skúseností s takýmito ,,LOVCAMI.Ale nechcem nane teraz vspomínať a dvíhať si hladinu adrenalínu.Ale podelím sa s vami o iný zážitok práve zo stretnutia s človekom opačného zmýšľania a prístupu k poľovníctvu.Kedysi som sa zúčastnil poľovačky na diviaky na ktorú prišlo sedem nemcov.Od niekoľkých vyslovene meských typov.cez ludí ktorí vyzerali skôr ako sedliacky synkovia až po starého pána ktorí vyzeral ako starý skúsený hájnik.Ale bol madzi nimi aj jeden pán tichej povahy ktorí sa držal trocha stranou od ostatných jágrov zabávajúcich sa na poľovnickych historkách.Nosil okuliare,a vysokou ,chudou ,mierne do predu naklonenou postavou skôr pripomínal učiteľa.S oľubou som chodil od jednoho ku druhému a zdvorilo som sa spítal či si môžem prezrieť ich zbrane.Ochotne mi poukazovali flinty ppopredných európskych výrobcov.Musím povedať,že všedko to boli veľmy výkonné zbrane.Od 9,3x74R po 8x68.Očividne nechceli nehať nič na náhodu.Aj tento pán vlasnil takúto 8-čku.Vdruhom pohone sa mu podarilo streliť dvojročnú jalovú sviňku,ktorá ostala v ohni.Samozrejme sprievodca mu podal zálomok a patrične ošetril aj úlovok ako sa patrí, a aby polovačka mala patričnú úroveň.Vzhladom nato ,že to bolo na konci pohonu,všedci sme sa schádzali na zoradisko.A vtedy sa stalo niečo na čo nikdy nezabudnem.Tento pán zostal pri svojom úlovku a s klobúkom na hrudi,cediac na pni a ticho si prezeral svoju trofej.Vyzeral akoby si chcel v pamäti uchovať každučký detajl ,každučkú štetinu srsti toho diviaka.V akejsi pokore akoby sa modlil.Muselo to pre neho veľa znamenať.Možno to bol jeho prvý.Veľmy ma to dojalo ako sa zachoval.Keby boli aspoň polovica našich členov takíto tak by polľovníctvo malo na slovensku inú úroveň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #662 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Zaujíma ma váš názor o použití malokalibrovky pri odstrele zveri o veľkosti líšky,hlavne použitie rychleho streliva napr. striel stinger. Stretol som sa už s mnohými názormi. Niekto používa malorážku iba na cvičnú streľbu,iný preferujú používanie pomalého streliva,napr.odS&amp;B,ktoré vraj lepšie odovzdáva energiu ako rýchle strely. Tie vraj zver prestreľújú a zver aj ked dobre trafená na komoru ešte stíha utiecť do úkrytu kde zhasína,ale poľovník ju už nenájde.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #668 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Presne takéto skúsenosti mám s ňou aj ja.Radšej používam SBčka pre vedší a ťažší projektyl z mäkkého olova ktorí sa ľahšie zdeformuje ,čo je myslím vzhľadom na rýchlosť strely MK výhodou pretože je ranivejší.V tomto sa rozchádzam z mojim otcom ktorí preferuje rýchle streli.A pretože používame jednu zbraň,je to dosť problém.Ale napriek jej ranivosti hladím akým spôsobom a pod akým uhlom zver zasiahnem.Pretože sa mi stalo ža som strelil vlčiaka presne na komoru,projektyl pralatel skrz pravdepodobne bez zachytenia rebra,a potom som sa modlil aby nedobehol do dediny.Preto odvtedy mierim vždy na lopatku.Po náraze na kosť spraví svoje.Taktiež čo sa týka líšok.Dobre viete aká je líška tvrdá na ranu MK.Ak nezachytíte kosť odskakuje dosť ďaleko.Čo sa mi stalo aj túto zimu.Strelil som lišiaka na krk ,nádherne farbil.Na snehu bola dohladávka ľahká ale po 500m sa farba strácala a po 1km bola úplne preč.Lišiak ako noha.Len čo som sa narobil v hlbokom snehu.A pozor chlapi na jazvece.Tie su mimoriadne tvrdé na ranu.Kamarát strelil jednoho MK priamo na hlavu.Asi po 5tich minútach sa prebral a skoro mu úšiel.Pri draní zistil že projektyl sa rozpleštil na lebke a neprabil ju.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #694 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Páni, troškou prispejem i ja, ak dovolíte. Hneď na úvod musím povedať, že som skôr priemerný strelec, rád si na ranu počkám a v pohode zamierim. Súhlasím s lippaiom, osobne som takmer všetku zver ulovil do tých 150 m, na väčšiu vzdialenosť ako 200 m už považujem streľbu za - povedzme nezodpovedné konanie, bez ohľadu na kaliber!
<br/>Za tých cca 20 rokov som mal možnosť overiť si schopnosti predovšetkým svoje ako strelca (nie na terč, ale pri love) a taktiež niekoľko kalibrov. Jenoznačne musím potvrdiť, že univerzálna zbraň neexistuje! Kaliber a laborácia sú vážne a samostatné determinanty.
<br/> Pár postrehov :
<br/> 7x57 - super na menšie kusy (srnčie, jelenčatá, prasa, škodná) do tých cca 100 m, treba však počítať, že ťažšia zver pôjde &quot;na doraz&quot;cca 100 od nástrelu za pomerne slabého farbenia, čo komplikuje dohľadávku (aj pri dobrej komorovej rane!)
<br/> Sprgf - vážnejšia guľa, zver značí ranu, trochu na môj vkus rozbíja v dôsledku silného HDU (rýchlosť je rýchlosť). Tu kdesi patria aj 7x64, 308W a podobné, samozrejme, v závislosti od použitého streliva!
<br/> 6,5x54 M.Sch. - skvost, výkonovo mi ladí možno mierne lepšie, ako 7x57 (nekecám, Germán vedel, čo robí)
<br/>Ešte skôr by som prijal 6,5x57, resp. 6,5x55 SE, ktorým tiež nemožno nič podstatné vytknúť
<br/> 7,62x54R - neviem, čo by som mu vytkol, snáď obmedzenú možnosť laborácií. Inak perfektná odovzdávka energie... Mám ju krátko, ale nesklamala!
<br/> 8x57 a viac - rokmi overené vážne dámy, ktorými nič nepokazíte, maximálne lopatku (xixi), ale uznávam...
<br/> Záverom: Rozhodni sa, kde budeš poľovať, aká zver je dominantná a - potom si kúp pušky dve! Viem, že som neporadil, len tak si premietam, čo som zažil a videl, nie počul na &quot;poslednom hone&quot;!
<br/> Ešte raz však k tým ostrostrelcom na 300 m : čo tak správny a etický lov napr. po posúdení srnca a tak dále..?!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #695 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Sorry, ešte by som rád dodal, že mne to akosi vychádza v prospech ťažších a pomalších striel, jednoducho, klasika sa overila v praxi, 9,3x ... z toho nevynímajúc!
<br/>Nie som mäsožravec, ale si vážim aj kvalitnú nepodbitú divinku! ;) To radšej nevystrelím, keď sa mám spoliehať na dum-dum efekt, len aby som za každú cenu niečo ulovil! Nemusí byť každá povolenka využitá, možno spávam práve preto spokojnejšie a podľa Vašich príspevkov aj k iným témam súdim, že aj pre Vás je na excelentne strelený &quot;k u s&quot; krajší pohľad, ako na rozfláknutý &quot;kus mäsa&quot; !!!
<br/> Dík za pozornosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 11 mesiacmi #775 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Zdravím! Čo si myslíte o celopažbách-ich výhody,prip.nevýhody.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.161 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 208 návštevníkov a žiadni členovia on-line