univerzálny kaliber

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1437 od fero1
Odpoveď od fero1 na tému univerzálny kaliber
Skúsim tebou polemizovať lankaster.
<br/>Máš pravdu,že v Nemecku a Rakusku je obľúbená, je to ale hlavne značka ale nie kaliber 6,5x54MCH.Menlicher vyrába v súčasnosti podobnú celopažbenú guľovnicu ale v nových kalibroch -222Rem,243REm,6,5x57, 270Win,308Win a iné s dlžkou hlavne 50,8 cm v ľahkom a veľmi ľahkom vyhotovení. Čo je ale už o niečom inom.
<br/>K praktickým skúsenostiam s 6,5x56MCH.
<br/>Kamarát s ktorým so poľoval 15 rokov ju zdedil po otcovi. Chodili sme často spolu a poľovali hlavne na vysokú aj diviaky. Veľa krát sme museli zver dohľadávať, najmä jeleňov v ruji,keď aj po rane na komoru odbiehali 200 a dokonca aj 500 krokov.V prevažnej väčšine prípadov sa strela na vzdialenosť okolo 100m a viac správala ako celoplášť. Vstrel aj výstrel bol rovnaký, najmä ak nechytila kosť. Srnčia zver padala a ostávala takmer vždy v ohni. Po týchto skúsenostiach dal na nej opraviť pažbu počierniť hlaveň a má ju ako suvenír a pamiatku na otca ale funkčnú aj s tlakovými skúškami.Občas ju zoberie&quot; vyluftovať&quot; alebo na srnčiu pokiaľ neminie tých pár nábojov,čo mu ostali.
<br/>Kúpil si 308 W,ktorú používa na vysokú a diviaky a je sňou nadmieru spokojný.
<br/>Sú tu dva názory myslím, že nie protichodné ale iba z rôznych pohľadov.
<br/>Mimi 29 si môže urobiť svoj a potom sa sám rozhodnúť.
<br/>Pekný deň.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1438 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému univerzálny kaliber
Samozrejme Feri.Ja nemám s touto zbraňou žiadne prakticke skúsenosti.Zaujíma ma len čisto hypoteticky,ako ostatné kalibre.A tento je dosť špecifický.Zaujíma ma ich vznik,využitie,história,ale aj po streleckej stránke.Vpraxy má určite nedostatky,práve preto si cením takéto poznatky z praxe.Od toho toto fórum je nie?Úplne iná vec je náš názor a to je vec každého z nás.Bolo by fádne presadzovať jeden kaliber.Veď každý z nás je iný,a výberom kalibru ktorým chceme loviť realizujeme svoje potreby a predstavy o tom čo je pre nás praktickejšie.A o tom to je.A vďaka širokej škále je výber pestrý, a každý si môže nájsť ten svoj.Ešte raz vďaka Feri za info.Pridaj ešte niečo budem sa tešiť.Zatiaľ LOVU ZDAR.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1467 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Kolegovia! Potrebujem radu. Kamoš chce kúpiť guľovnicu, sólo 8x57 JS /novú/ za cenu do tých 30 000,- Sk. Viete poradiť značku a obchod? Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1471 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Už raz som sa o tejto guli vyjadroval. Nemá ju žiaden môj kamarát, ani nič podobné! Poľujem s ňou 10 rokov a môj otec predtým asi 20 rokov. Zopakujem len : &quot;... Germán vedel, čo robí!...&quot; S RWS-poloplášťami nemá chybu. Dohľadával som s ňou menej, ako s SB 7x57R so strižnou hranou! Teórie su fasa, ale raz mi jeden pán poslal na jednom podobnom fore odpoveď, aby som sa menej venoval balistike a viac anatómii zveri a praktickej cvičnej streľbe - a má pravdu. To, že 6,5x54 M.Sch. od RWS sú drahé, je pravda, ale Hirtenbergy, Normy atď. taktiež. SB tu už boli prehodnocované, tak to nemienim rozvádzať. Fero1, mám gravírovanú polopažbu 60-ku, na nej starú nemeckú 4-ku s hrubým T-čkom a až taká ľahká vôbec nie je! Takže sa nebavíme o nejakej vojenskej karabíne horských strelcov, ale napr. aj o špičkovej remeselnej a technickej práci pánov od firmy, ktorej názov som si dal za nick z úcty k ich kumštu! Nebudem sa vyjadrovať o zastaralých názoroch o priamej úmernosti medzi dåžkou hlavne 45 cm, 50cm, 55cm, 60cm .......a presnosťou LOVECKEJ streľby v 21. storočí, kedy je používanie klasických mieridiel takmer na totálnom ústupe... Keď otvoríme fórum sniperov, tak tam je teórie od vzduchovky až po kanóny toľko, že sa čudujem, že niekde ešte majú problém s komárami! Uznávam, je to &quot;výbehový&quot; kaliber, ale K-2 zdolali horolezci už v čase, keď o dutých vláknach a pod. super veciach ani nechyrovali a nik na svete sa neopováži ich úspechy znevažovať, či spochybňovať! Nikomu nič nechcem nahovárať, alebo vyhovárať, ja len toľko, že najprv niečo osobne vyskúšajme, potom o tom kecajme!
<br/>Na záver : Ja by som 20 ročnú Audinu za 15 ročnú Daciu nevymenil :-)!
<br/>Pred pár rokmi bola hovädzina oveľa zdravšia, ako bravčovina a dnes to odborníci vyvrátili. Tak je to aj so súčasnými hitmi vrátane moderných superuniverzálnych kalibrov, čo okamžite usmrtia, nerozbíjajú divinu, nevychýli ich ani metrový buk, nekopú, nie sú hlučné, rozptyl je 0,00001 mm na 500 metrov atď!!! Slovom : p.......y!
<br/>Keď však pôjdem na losa do Kanady, tak si vezmem tú druhú, čo mám, :-))).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1487 od Rado
Odpoveď od Rado na tému univerzálny kaliber
Chlapi nech ako chce, ale vždy si každý bude brániť ten svoj kaliber, ktorým poluje. Je to možno z dôvodu že vela ludí medzi polovníkmi si nemôže dovoliť vlastniť viacej zbraní v rôrnych kalibroch vzhladom k dnešným cenám zbraní. Naviac ak má človek viacej zbraní pred polovačkou nakoniec nevie ktoru si zobrať. Ale ja osobne si myslým že všetko je o dobrej muške a o tom vedieť strielať na polovnícku vzdialenosť. A všetci tí sniperi ktorí tu vypisuju na aké vzdialenosti strielaju a všetko padá ako hrušky, medzi nás ozajstných poľovníkov nepatria.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1490 od steyr
Odpoveď od steyr na tému univerzálny kaliber
Asi tak, ako vravíš, ale sú tu a len vyslovený tlak a výchova to môžu pohnúť pozitívnym smerom. Represia je príliš často bezzubá - lebo medveď...!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1525 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
jestli solo znamena jednoraná tak se 8.57 JS co vím neděla protože to je náboj drážkou a je problém s vytahovánim takhle výkoných náboju proto je 8.57 JRS na ten se dá sehnat za 25000 kč BRNO ZK 99 skus se podívat na www.rehak-lov.com tam maj mauser 98 8.57 JS za 20500 v celopažbe viděl jsem na střelnici a super už šetřim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1530 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Pozeral som toho Reháka - Mauser a vieš že tá zbraň je celkom pekná? Myslím na polopažbu. Poslal som mail či by bola aj v 8x57JS. Aj cena je celkom zaujímavá. Chcel by som ju bez montáže a optiky len na spoločné na čiernu. Škoda že je to tak ďaleko, rád by som ju aspoň chytil do ruky. A otázka je ešte kto robí tie hlavne. Pozaral som ju na tej stránke už párkrát. Pomohol by aj klasický prospekt s bližším vyobrazením.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1531 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
podívej se na www.myslivost.cz zadej vyhledáváni napiš řehák a řehák a najde ti to článek o této kulovnici a kulovnici mosin

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1535 od Akela
Odpoveď od Akela na tému univerzálny kaliber
Leon pozrel som to a tie zbrane vyzerajú veľmi slušne. Vďaka za info.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1612 od ivbe
Odpoveď od ivbe na tému univerzálny kaliber
Leon na Slovensku solo znamena jedna hlaven, cize najcastejsie sa mysli poloopakovacia gulovnica, jednoranovu skor v praxi oznacujeme ako zlamovacku. Tolko z praxe, toto ale v slovniku nenajdes.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1615 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
děkuji za odpověd proto jsem se ptal ale poradil jsem asi dobře Akela byl spokojenej hold nejsem génius:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1715 od johny
Odpoveď od johny na tému univerzálny kaliber
vyjadrite sa mi prosim ku zbrani Marlin 336 Carabine a kalibru 30-30 winchester, dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1716 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Johny . zazil som jedneho pana na polovacke na diviaky z touto zbranou ale v kalibri 444 marlin . velice si ju chvalil . do pohonu je to pecka . taka akurat do ruky . a ked som videl ako z toho palil no normalne buffalo bill . myslim ze aj 30-30 moze byt zaujimava .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1717 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
podívej se na www.myslivost.cz zadej vyhledáváni napiš tam jenom marlin je tam na ní test já jsem ji na střelnici viděl několikrát a podle mě je to velmi dobrá zbran a v ráži 30-30 se děla dost druhu nábojů

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1718 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému univerzálny kaliber
Kamarád si jí koupil letos. Držel jsem jí v ruce a je to lehounká zbraň myslím si vhodná na naháňky. Jde o to naučit se přebíjet bez odlícení. Kamarád jí má osazenou dá se říct širokým naháňkovým hledím. Když z ní poprvé střílel, tak říkal, že musel s hledím hodně dolu a musel z pod hledí vyndat nějakou podložku, aby se vůbec dostal na střed terče. Pak se bez problémů trefoval na 50 metrů do kolečka 7cm.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1719 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Túto zbraň v uvedenej ráži používam od roku 2000. Hneď po zakúpení som ju vybavil kolimátorom Docter sight. Používam ju výhradne pri poľovaní so psami buď na spoločných poľovačkách na diviaky, alebo pri dohľadávkach. Strelil som z nej 16 diviakov rôznej hmotnosti a musím povedať, že som s ňou mimoriadne spokojný. Zbraň je veľmi pohotová, ľahká pre celodenné nosenie a napriek nie veľmi presvedčivým tabuľkovým hodnotám rýchlosti a energie strely v praxi prekvapivo účinná. Na individuálny spôsob lovu ju vôbec nevyužívam. Podľa môjho názoru je to ideálna zbraň pre vodičov duričov a farbiarov, ktorí si môžu dovoliť vlastniť dve guľovnice. Neodporúčal by som ju ako jedinú guľovú zbraň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1720 od LEON
Odpoveď od LEON na tému univerzálny kaliber
mohl bys prosim tě napsat proč ji nedoporučuješ na samostatný lov a k výkonu 30-30 winchester co jsem koukal na tabulky tak je to velmi podobné 7.62-39

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1732 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému univerzálny kaliber
Pre svoje doporučenie, alebo lepšie povedané nedoporučenie mám, okrem mnohých iných, dva zásadné dôvody. Osadením iného optického zameriavača ako kolimátora stratí zbraň na svojej pohotovosti a kolimátor na väčšie vzdialenosti, čo mi iste potvrdí každý kto ho už dlhšie používa, ako 60-70m je už pomerne nepresný. Druhý hlavný dôvod je ten, že vzhľadom na svoj vek je tento kaliber vo svojich balistických parametroch pochopiteľne veľmi zastaralý o čom svedčí aj veľmi krátke ONV len cca 140 m. Jej pomalá a relatívne ťažká strela je veľmi stabilná a aj účinná, ale len na kratšie vzdialenosti.
<br/>Dnes je na trhu veľký výber moderných ráží s plochou dráhou letu strely, a kto si to môže dovoliť, tomu ešte raz doporučujem kúpiť si druhú guľovnicu na individuálnu poľovačku s výkonným puškohľadom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1734 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
no tam kde chodim polovat si na spolocnej polovacke v pohone na viac ako 45 -50m ani nestrelis . a to ide aj cez mechanicke mieridla .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.076 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 132 návštevníkov a žiadni členovia on-line