Lampa na pušku

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35643 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
No čo sa týka legislatívy: Nový zákon svietenie ešte poctivo ignoruje, čiže nejakú zmenu asi spraviť nedokážeme...ale:
<br/>Môj čisto osobný názor:
<br/>-Povolil by som používanie svetiel len počas dní keď je napr. spln, ale svetelné podmienky nie sú ideálne.
<br/>-V oblastiach s väčšou hustotou obyvateľstva, čiže v blízkosti väčších miest, resp. obcí.
<br/>-Stanovil by som maximálnu prípustnú silu svetla(napr. v lumenoch), aby sa to nezneužívalo tak, že si niekto kúpi Hellfighter(svetlo čo montujú na guľomety)a bude strieľat v noci na 100m a viac.
<br/>-Ak by sa potvrdilo kladné využitie červeného filtra(neplašenie zveri)-tiež by bol podmienkou.
<br/>-svetlo používať len na istotu výstrelu, resp.uistenie sa o pohlaví tesne pred výstrelom, nie na vyhľadávanie zveri po poli...
<br/>-povoliť v oblastiach, kde diviačia spôsobuje neúmerné škody a klasický odstrel nie je efektívny, prípadne sa jedná o oblasť kde je poľovanie na diviačiu cez deň veľmi náročné.
<br/>
<br/>ináč gratulujem k puške,potom pastni foto. A tú manlich.sch. ti závidím, keď budem veľký tiež si takú kúpim:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35644 od Igor
Odpoveď od Igor na tému Lampa na pušku
To poznám veľmi dobre :D , takému niečomu sa odoláva sakramentsky tažko ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35645 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Lampa na pušku
Mišo - kde na slovensku je diviačia zver premnožená a nestíha sa loviť ? Ospravedľnujem sa, že je to mimo tému.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35646 od papo
Odpoveď od papo na tému Lampa na pušku
ideálne by bolo dať na Mesiac červený reflektor...alebo zakázať mraky... a nariadiť poľovníkovi strieľať pri náznaku akéhokoľvek pohybu....
<br/> a ešte aj na kontrolu pohlavia, ...no ty si bol včera dlho na slnku!
<br/>možno to myslíš dobre, ale výsledok môže byť aj taký, že sa začne strieľať po takýchto svetlách, lebo silne pripomínajú teroristickú výbavu;/... v tom lepšom prípade

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35650 od michal
Odpoveď od michal na tému Lampa na pušku
A strielat ako potom budete, pri reflektore alebo ním sa len overí, zhasne a potom pif, paf???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35651 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
Mirek: neviem, ale viem o pár oblastiach, kde spôsobuje veľké škody na poliach, stále to leží v repke a von to chodí za bezmesačných nocí a je problém streliť kusa aj na monitoring....
<br/>Papo: Dosť si to poňal tak, že svetlá presadzujem. Ja som len napísal odpoveď na Martinovu otázku, že ako by som to upravil v legislatíve. Čo sa týka pohlavia &quot;strapec&quot; zbadám skôr so svetlom ako bez neho....;)
<br/>
<br/>Rozvádzať je to tu zbytočné, na druhej strane ma celkom potešilo, že k svetlu ešte stále niektorí poľovníci prechovávajú odpor, lebo sám ho neuznávam. Na druhej strane svietiť sa svieti a ďalej aj pri streľbe bude. Celou diskusiou som len chcel naznačiť to, že nie každí kto si prisvieti to robí kvôli divine a vlastnej pažravosti, mnohokrát to poľovníci robia lebo sa im inak plán lovu nedarí plniť, niekde sú diviaky riadne &quot;vychcané&quot; a vedia kedy vytrčiť rypák von;)8-L
<br/>-pozorovacie infráky by som povinne zaviedol zákonom ako pomôcku k nočnému lovu. Kto nevidel ožratého chlapa ísť štvornožky cez pole medzi dedinami o 1 ráno tak nevie o čom hovorím. Nehovoriac o iných možnostiach jeho použitia pri selektívnom odstrele. Ešte na margo splnu- mnoho poľovníkov pekne dodržiava kalendár a von ide keď je spln. Hoc len papierový-čize zamračené a vidieť väčšie h...o ako keď spln nie je. A búchajú do čiernych gulí a potom vidíme diviakov bez nohy, bez rypáka alebo ho nájdeme pekne voňavého o týždeň....prípadne sú radi keď k tomu prídu a je to diviak8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35655 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Lampa na pušku
miso mozno to naozaj myslis dobre ale na slovensku je toto naozaj nerealne! uz tak sa to dost zneuziva roznymi sposobmi keby taketo nieco zakon povolil ta zver by nemala trosku kludu!!! a potom sa divime ze robi skody! zver musi mat hlavne klud, v poslednej dobe sa toho fakt o tom popisalo dost myslim o kludovich zonach ktore su malo v ktorom zdruzeni a o strese zvery, vidis ake odchylky su v kalendaroch o splni kazdy si to zobere po svojom a bude sa presvecovat a blikat krizom krazom!!! ten diviak sa da naozaj strelit aj bez toho svetla a vsetkym nam je jasne ako su vychcane chce to len klud a rozvahu a castejsie vychadzky....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35657 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
Jasné, na SR je to tak..podobne ako inde môžu využívať tlmiče a u nás nie, lebo by sa zver začala záhadne strácať. Ale či to nebude, alebo bude v zákone, vždy je to otázka jednotlivca. Pažraví a pytliaci zákonnú úpravu nepotrebujú, poctivý to nezneužije....
<br/>Podobný názor mám aj na obmedzenie kalibru v novom zákone na lov zveri, čo považujem za veľmi rozumné, konečne vzali do úvahy iný faktor, nie dľžku nábojnice. Ale neverím, že to budú všetci dodržiavať. Niektorí sa o tom ani nedozvedia, iný to zignorujú a budú jelienky šibať .223 ďalej...
<br/>ale aspoň sa obmedzí prítomnosť týchto kalibrov na spoločných lovoch a poplatkových poľovačkách....
<br/>
<br/>dovolím si tu pastnúť jeden názor zo stránky myslivosti. Súvisí s využitím svetla a autorov názor približuje čo som chcel využitím svetla naznačiť(za predpokladu utopickej situácie, že ho poľovníci nebudú zneužívať...)
<br/>
<br/>&quot;pane kolego etické, mlátit ve tmě bachny???Stčřílet na stín???Omlouvám se všem slušným myslivcům.V pátek - padesát dva kusů černé,z toho dvacet dospělé zvěře,tak okolo maximálně čtyřicet kg,zbytek selátka.Kde jsou velké bachny??!!A kde je Vaše etika?Jsem pro světlo tam, kde ho povolí.A ten kdo nemá čisté svědomí,ten má světlo či infrák patnáct let a více.&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35663 od michal
Odpoveď od michal na tému Lampa na pušku
Ja len takú poznámočku, že ak ti diviak ide obilím a pod. tak mu možeš svietiť kolko chceš, strapec si tak možeš akurat nakresliť. Kto striela na gulu, tieň a neviem ešte čo, ako aj ten čo si potrebuje svietiť pre hociakú zámienku je obyčajný chudák.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35664 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Lampa na pušku
Mišo - nechcem tu rozoberať v tejto téme premnoženosť diviačej zvere ale myslím, že premnožená nieje, kmeň. stav. diviačej zvere / denzita / je aj predpísaná prísl. Les. úradom. Následne sa tomu prispôsobuje aj plán lovu. To, že spôsobuje škodu na lúkach, poľonohospodárskych kultúrach je dôsledkom niečoho iného. V dostupnej literatúre na našom knižnom trhu o diviačej zveri prečo a v akom ročnom ob. je tomu tak je to popísané tak aby tomu človek - poľovník rozumel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35666 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
Keď ide diviak obilím nestrieľam ani za vidna, nie to ešte v noci. Nestrieľam dokonca ani vtedy, keď je pred zverou prekážka-hoc aj tráva a pod. .270win má rýchle strely, nepotrebujem riskovať postrel zveri. A neviem či by som taký výstrel riskol aj s 8x57.
<br/>S ostatným súhlasím. Ono každé konanie si človek dokáže ospravedlniť a skryť za nejaký dôvod a platí to aj pri svietení...
<br/>
<br/>Mirek: Vieš ako je to s kmeňovými stavmi-častokrát sa len prepisujú údaje, ktoré vôbec nezodpovedajú skutočnému stavu. Radšej verím tomu čo vidím, nie papieru. Netvrdím však, že diviačia je premnožená, ten výrok súvisel s použitím svetla-v miestach kde by diviačia bola premnožená..V Čechách to tak v pár revíroch funguje, majú normálne povolenú výnimku na použitie svetla pri odlove diviačej. Zopár odborných kníh doma mám, viem o faktoroch, ktoré ovplyvňujú intenzitu spôsobovania škôd zverou aj podľa ročného obdobia či dostupnosti potravy a čo-to som už vypozoroval aj pri návštevách rôznych revírov. Opakujem, nemyslím si, že diviaky sú premnožené, ale isté je, že diviačia je v globále na vzostupe, stretávam sa s ňou častejšie ako pár rokov dozadu a navyše som zaznamenal aj jej zvýšený pohyb počas dňa a za svetla(čo samozrejme nemusí súvisieť len s jej počtom).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35668 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Lampa na pušku
Mišo- v našom PZ je početnosť diviačej zvere realita nie papier. Teda píšem reálne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35669 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Lampa na pušku
Mišo - a ešte ma napdlo aký máš puškohľad ked kukneš cez nočné / v pozorovaku pre nedostatok svetla nevidíš / a potom strelíš cez puškohľad a v tom vidíš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35674 od nikto0000
Odpoveď od nikto0000 na tému Lampa na pušku
Ahoj!
<br/>Čítaj pozorne, lebo Miso písal že zver pozoruje infrakom, a keď pozrie do puškohľadu a nič nevidí tak nestrieľa! nepísalo sa nič o pozorovacom dalekohľade, a koniec koncov vieš si predstaviť že budeš vláčiť flintu, pozorovací dalekohľad a ešte aj infrák?-dosť komplikované!
<br/>Chlapi nerozumiem jednej veci prečo Misa všetci odcudzujete, dal do Témy celkom logické a uvážlivé názory.
<br/>Aspoň vidím prečo My lesníci, poľovníci a nadšenci prírody prehrávame každý spor s kvázi ochranármi, VLKÁRMI a podobnými spolkami. MY sa nedokážeme navzájom nieže dohodnúť ale ani vypočuť a nechať niekomu vyjadriť svoj názor, a to NÁS presúva na druhú, tretiu, štvrtú ... koľaj ďaleko za tých ktorých máme tak hlboko v žalúdku!
<br/>Prečo nedovoliť prisvietiť, na vnadisku na medveďa či má do 100 kg, alebo či spåňa iné kritériá lovu, na vnadisku na vlka, líšku, všetci vieme že sú premnožené a ťažko sa poľujú. Áno chcem ich mať v našej voľnej prírode ale nie v takýchto vysokých stavoch ako sú!
<br/>Už vidím reakcie na moje riadky..&quot;v knihách budú písné samé líšky a mäso pôjde v ruksakoch domov, ...&quot; možno áno ale to je v každom z Nás, či máme alebo nie tú krásne dvakrát esovite zahnutú chrbtovú kosť!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35678 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Lampa na pušku
Nikto 0000 - čítam pozorne ! Miša neodsudzujem. K lovu žiadnej zvere som doteraz nepotreboval infrák ani svetlo preto mi celá táto debata pripadá ako ... ako správne založiť kompost alebo kde má hniezdo kukučka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35679 od papo
Odpoveď od papo na tému Lampa na pušku
môj názor: my neusporiadaveme odlov ako na králiky v austrálii. u nás má poľovníctvo nejaký historický vývoj, včetne nejakých pravidiel pri love, ktoré sa riadia poľovníckou etikou. sem rozhodne nepatrí : nedaj zveri šancu! tým, že sú dostupné čoraz dokonalejšie technické pomôcky, neznamená, že máme zabudnúť na etiku a tradíciu. Nestrieľaj, pokiaľ nie si si istý, na čo strieľaš! to je predsa tiež jedno zo základných pravidiel etiky, ale i bezpečnosti. a sú k tomu povolené aj nejaké tie technické pomôcky. Pokiaľ ti nestačia, zamysli sa nad sebou, prečo.
<br/> hora má svoje čaro, a zvlášť v noci, prečo ju chceš tohoto zbaviť? výhovorkou, že maca nevieš dobre a zodpovedne prečítať? to snáď nie! a že sa ti ťažko poľuje na zver? o čom to vlastne hovoríš? nerozumiem tomu. súčasťou poľovníctva je aj poznávanie zveri, jej zvykov, správania. pokiaľ zvládneš tieto disciplíny, sám sebe sa budeš diviť, že si mal niekedy takéto názory, ver mi.
<br/> už si sa niekedy prikrčil a prikrádal ku diviakom na nejakých 20-30 metrov? v kľude si ich okukal, vybral toho svojho? skús si to niekedy miesto rany na 100m s infrákom. a už si nikdy naň ani nespomenieš.
<br/> čochvíľa budú možno dostupné strely citlivé na teplo, to ich budeme používať len preto, že zaručujú 100% úspech? poľovačka nie vojna, zver nie je nepriateľ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35681 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lampa na pušku
no poniektori su uz asi ozaj len krok od tohoto
<br/>
<br/>[img]www.myslivost.cz/media/detailObrazku.asp?IDObr=20151 [/img]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35682 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lampa na pušku

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35685 od nikto0000
Odpoveď od nikto0000 na tému Lampa na pušku
Servus!
<br/>...&quot;pokiaľ zvládneš tieto disciplíny, sám sebe sa budeš diviť, že si mal niekedy takéto názory, ver mi.
<br/>už si sa niekedy prikrčil a prikrádal ku diviakom na nejakých 20-30 metrov? v kľude si ich okukal, vybral toho svojho? skús si to niekedy miesto rany na 100m s infrákom. a už si nikdy naň ani nespomenieš.&quot;...
<br/>Neviem odkiaľ máš to že ja poľujem s infrákom, a že s ním strieľam na 100m, ale ak Ti to niekto o mne vravel tak Ťa oklamal. a bol by si prekvapený že ja si zatiaľ ctím naše poľovnícke tradície, dokonca nestrieľam ani na bežiacu zver, a ani cez deň resp. za dobrých svetelných podmienok ďalej ako na 80m. Ale Ty už máš o mne určite spravený názor a som jeden z tých čo chcú za každú cenu vybiť všetku zver z našich lesov a lúk.
<br/>Ak Ťa zaujíma aj vývoj poľovníckych zbraní tak pochopíš že sa postupne vylepšovali nie len kôli tomu, aby sme mali lepšiu šancu niečo streliť, ale aby zver čo najmenej trpela, a možno si potom aj Ty uvedomíš prečo si niektorí prisvecujú. Alebo dobre vykašlime sa na to a zrušme aj tú klauzulu v zákone, ktorá povoľuje Loviť zver (čiernu a škodnú) počas aj keď splnových nocí - potom už nikoho nebude na posede svrbieť baterka v ruksaku, lebo nebude mať čo v nočnú hodinu na tom posede robiť.
<br/>, nedá mi nereagovať na to krčenie a prikrádanie k diviakom, krčil som sa stúpal z nohy na nohu, centimeter po centimetri, a možno som sa dostal aj bližšie a niekoľko krát, a vieš čo bolo na tom najkrajšie, hoc som mohol &quot;oprieť lauf&quot; ktorému koľvek o čelo väčšinou som flintu nechal nemú visieť na pleci.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35687 od nikto0000
Odpoveď od nikto0000 na tému Lampa na pušku
Áno verím že sa snažíš držať našich tradícií, a fandím Ti v tom.
<br/>Podľa fotiek si niekde z hora zo severu, keď tam máte toľko kormoránov, ja som z Liptova, povedz koľkí intenzívne poľujete na líšky, lebo v našom združení sme dvaja, ostatní z 32 členov na líšku nezdvihnú flintu, a preto keď idem na &quot;újezd&quot; a tá líška príde tak si kôli zvýšeniu úspechu prisvietim baterkou, lebo mám len jednušku bez optiky a 8x60S je trocha drahý náboj na strielanie líšok, to je jeden jediný prehrešok voči našej legislatíve, mám však na to tento dôvod. a neberiem tú líšku ako nepriateľa, ale ver že mám radšej keď vidím hluchánicu s malými kuriatkami ako tri-štyri líšky na holianke.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.109 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 150 návštevníkov a žiadni členovia on-line