Lampa na pušku

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35691 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
Mirek: Mám Leupold VX-III 3,5x10x50. Pozorovák mám len Bresser Cobra 7x50 a ten je na noc nepoužiteľný. Spomínaný infrák dokonca ani nevlastním, mám ho vždy na obdobie poľovania zapožičaný ono vojenská 3.generácia je cez môj rozpočet. Takýto infráčik je vždy o 100% lepší ako hociktorá drahá pozorovacia optika, preto vždy posúdim a rozoznám zver lepšie ako hociktorý poľovník s binokulárom Zeissom. Lepšie určím počet kusov, polohu zveri, jej približnú veľkosť, niekedy aj pohlavie. Pokiaľ svieti mesiac, vidím ako za vidna. (žiadne nepresnosti spôsobené tieňom či splývaním v poraste) Keď sa presvedčím o tom na čo strieľam, pozriem cez puškohľad, pokiaľ je reálne na zver vystreliť a cez puškohľad ju vidím, strieľam. Pokiaľ je mimo limitu puškohľadu tak aspoň viem, čo pod posed chodí. Tu môžem reagovať aj na papove "nedaj zveri šancu", pretože pri streľbe som v rovnakej pozícii ako hociktorý z vás. Len viem lepšie do čoho idem. Vec, na ktorú poukázal Jaro odsudzujem, infrapuškohľad nemá podľa mňa v poľovníctve miesto, ja lov nepovažujem za strelenie za každú cenu. Preto považujem pozorovací infrák za vynikajúcu vec, možnosť jeho zneužitia je minimálna, skôr je na prospech. Nie každý má však možnosť sa k nemu dopracovať, ale ku spomínanémuv svetlu s filtrom už áno. A pokiaľ vychádzame z predpokladu, že ho nebude zneužívať, ale použije na moment výstrelu(správne určenie polohy tela, umiestnenie zásahu)má jeho použitie kladný význam. Oháňame sa etikou, ale väčší cit pre zver má u mňa ten, ktorý chce trafiť na 100% aj za predpokladu, že na výstrel využije svetlo, ako ten čo poľuje "tradíciou dedov"(verím tomu, že keby boli takého lampáše skôr, máme ich ako tradíciu a normálnu vec, žial, technika meškala) a strieľa do stredu diviaka, lebo nevie kde je hlava a kde zadok.
<br/>Nikto0000: potešil si ma, pochopil si presný princíp toho, čo som chcel príspevkami povedať. Aplikoval som to síce na diviaky, ale líšky sú super príklad, tu sa divinou človek nezadrhne. A aj líška je zviera a zaslúži si zhasnúť bez utrpenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35693 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
Mirek: Mám Leupold VX-III 3,5x10x50. Pozorovák mám len Bresser Cobra 7x50 a ten je na noc nepoužiteľný. Spomínaný infrák dokonca ani nevlastním, mám ho vždy na obdobie poľovania zapožičaný ono vojenská 3.generácia je cez môj rozpočet. Takýto infráčik je vždy o 100% lepší ako hociktorá drahá pozorovacia optika, preto vždy posúdim a rozoznám zver lepšie ako hociktorý poľovník s binokulárom Zeissom. Lepšie určím počet kusov, polohu zveri, jej približnú veľkosť, niekedy aj pohlavie. Pokiaľ svieti mesiac, vidím ako za vidna. (žiadne nepresnosti spôsobené tieňom či splývaním v poraste) Keď sa presvedčím o tom na čo strieľam, pozriem cez puškohľad, pokiaľ je reálne na zver vystreliť a cez puškohľad ju vidím, strieľam. Pokiaľ je mimo limitu puškohľadu tak aspoň viem, čo pod posed chodí. Tu môžem reagovať aj na papove &quot;nedaj zveri šancu&quot;, pretože pri streľbe som v rovnakej pozícii ako hociktorý z vás. Len viem lepšie do čoho idem. Vec, na ktorú poukázal Jaro odsudzujem, infrapuškohľad nemá podľa mňa v poľovníctve miesto, ja lov nepovažujem za strelenie za každú cenu. Preto považujem pozorovací infrák za vynikajúcu vec, možnosť jeho zneužitia je minimálna, skôr je na prospech. Nie každý má však možnosť sa k nemu dopracovať, ale ku spomínanémuv svetlu s filtrom už áno. A pokiaľ vychádzame z predpokladu, že ho nebude zneužívať, ale použije na moment výstrelu(správne určenie polohy tela, umiestnenie zásahu)má jeho použitie kladný význam. Oháňame sa etikou, ale väčší cit pre zver má u mňa ten, ktorý chce trafiť na 100% aj za predpokladu, že na výstrel využije svetlo, ako ten čo poľuje &quot;tradíciou dedov&quot;(verím tomu, že keby boli takého lampáše skôr, máme ich ako tradíciu a normálnu vec, žial, technika meškala) a strieľa do stredu diviaka, lebo nevie kde je hlava a kde zadok.
<br/>Nikto0000: potešil si ma, pochopil si presný princíp toho, čo som chcel príspevkami povedať. Aplikoval som to síce na diviaky, ale líšky sú super príklad, tu sa divinou človek nezadrhne. A aj líška je zviera a zaslúži si zhasnúť bez utrpenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35694 od miso
Odpoveď od miso na tému Lampa na pušku
Jaro, prečítal som si uvedený článok a do bodky súhlasím s názorom redakcie. Nechcem predvídať, ale v prípade, že cena takýchto prístrojov pôjde dole, je len otázkou času, kedy ich začnú poľovníci kupovať...a potom to už bude naozaj len o etike každého z nás....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35695 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Lampa na pušku
Mišo - dakujem za odpoveď. Miro

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35696 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lampa na pušku
veru tak ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35701 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Lampa na pušku
myslim si, ze cesta vedie: Ja neprisvecujem, kto je viac !?! Ja nepestujem autopirs, kto je viac !?! Ja ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35711 od papo
Odpoveď od papo na tému Lampa na pušku
rozhodne som ťa nechcel obviniť z používania infra, a pod. použil som to ako prirovnanie, prepáč. problém tlmenia líšok je širší. mne osobne nie je ľúto gule, používam alasku 308. líšku je však možno odloviť aj pascami, aj brlohárením. viem, že liptáci s brlohovaním musia opatrnejšie kvôli terénu, ale treba zvážiť. ono aj v združení je treba sa k problému postaviť a odmeňovať strelcov nejakou vhodnou formou. bol som v revíri, kde líšku lovia hlavne brlohárením, majú na to dobré podmienky a dobrých psov. a máš vidieť tú radosť gazdu aj psa, keď sa zadarí. pyšní sú obaja;).
<br/> problém lampy je tak v etickej, ako aj praktickej rovine. ak povieme, že na líšku môžeme, potom už nik nezvráti pužívanie lampy na všetko, to je podstata.
<br/> a ešte ma napadlo, že maca na vnadisku môžeš v pohode okukať pozorovacím infrákom...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35713 od nikto0000
Odpoveď od nikto0000 na tému Lampa na pušku
Ahoj,
<br/>máš pravdu s tým odmeňovaním, len by si musel poznať našich &quot;pánov&quot; poľovníkov: &quot; čo má menej ako 5kg mäsa a čo sa nedá zjesť nato je škoda náboja&quot;
<br/>Viem je to ťažká debata, či na líšku povoliť a na diviaka nie...
<br/>To už je fakt v každom z nás či máme chrbtovú kosť alebo nie, a odpuste mi všetci vášnivý poľovníci a nadšenci prírody, ale tí &quot;rýchlenci&quot; čo v dnešnej dobe poľujú len pre prestíž a zato že nevedia kde dávať peniaze sa nikoho pýtať nebudú či to je povolené a či nie.
<br/>K pozorovaciemu infraku len tolko ja do toho peniaze nemienim investovať- mám iné prednosti.
<br/>Ja tiež na líšku strelím aj guľou, ale nie tak často-120Sk/kus je predsa len dosť a Alaska do 308 je 50Sk/kus?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35717 od Castor
Odpoveď od Castor na tému Lampa na pušku
Presne tak...clovek zatial nevymyslel nic, coby nedokazal nezneuzit...dokonca aj sam proti sebe. Zakaz sam o sebe neznamena nic... Tie lampy, infraky su realita, ktora tu je a ktoru so sebou priniesla doba, a neostava nic ine, len ju brat na vedomie ...Je spravne, ze to zakon zakazuje a dufam, ze novy zakon nebude v tomto smere anachronicky, aj ked ista cast polovnickej verejnosti tento zakaz za zastaraly mozno povazuje ...No stale to zostane len v rovine moralenho imperativu, pretoze moznost kontroly je minimalna. Ako si povedal...je to o nas... o osvete medzi nami...Uz s tou technikou,/poniektori aj s vedomostami a skusenostami so zverou/ ktoru mame k dispozicii, sme v obrovskej vyhode voci zveri..naco este lampy a infra-puskohlady...Kto dokaze mat radost z takto ziskaneho ulovku??? Skutocnost je vsak taka, ze velka cast polovnikov tymto sposobom poluje...Nepripisoval by som to nenazratosti /kto uz dnes je odkazany na divinu???/, skor nizkeho polovnickeho vedomia...Ale ako ho mozno pestovat, ked v polovnickych casopisoch, ktore by mali byt jeho siritelmi, sa to len tak hyri raklamami na tuto techniku.../vid nove cislo PaR/...a zdaleka to nie su len pozorovacie infraky...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35726 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Lampa na pušku
tiez je mi tazko pochopitelne ked sa v takomto casopise [PaR] ponuka puskovy dalekohlad-infrak! ked je to u nas jasne zakazane! mne to pripada ako jasne nabadanie aby si to kompetentny zakupili.... neviem si vobec predstavit novu mladu generaciu nasich nastupcov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38442 od vestkam
Odpoveď od vestkam na tému Lampa na pušku
Predpokladám,že ak nie každý väčšina dohľadávala diviaka potme v hustejšom poraste,
<br/>s puškou v jednej ruke a obyčajnou baterkou v druhej.......lampa áno či nie !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38467 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Lampa na pušku
dohladavam zasadne s dobrym psom a kamaratom ... a to si tou lampou na puske svietis pri dohladavke v hustom poraste? Hm, to sa mi ta obycajna baterka v ruke zda omnoho praktickejisia ... uznavam, ze ta lampa na puske by mohla mat nieco do seba pri dostrelnej rane, ale to sa najskor k tomu diviakovi v tom hustom poraste treba dostat a mne osobne pri tom predierani mladinou vadi i puskohlad a dalsiu haraburdu na flinte si uz neviem ani predstavit ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38468 od papo
Odpoveď od papo na tému Lampa na pušku
§30 zákona o poľovníctve: je zakázané:
<br/>g)používať pri naháňaní a poľovačke zvere umele svetelné zdroje
<br/> popodľa mňa sa tu o dohľadávke nevraví, aj keď na druhej strane je súčasťou poľovačky. myslím, že tu by sa dalo pri prípadných problémoch s použitím svetla pri dohľadávke hovoriť o neprimeranej tvrdosti zákona. môj názor je, že zver treba dohľadávať čo najskôr, zvlášť počas teplejšieho obdobia, aby nedochádzalo ku škodám, teda aj s použitím umelého svetelného zdroja. ale pri tomto znení zákona by si mohol použiť prirodzený zdroj svetla, pochodeň.:] veď kto by šiel za poraneným diviakom do kríkov potme...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38469 od papo
Odpoveď od papo na tému Lampa na pušku
bol som o dve minúty pomalší;), myslím že teraz je odpoveď úplne komplet. pri dohľadávke je lampa na puške zvyčajne neefektívna, nie je priestorový prehľad....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38470 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Lampa na pušku
nie som si isty, ci som sa nenechal strhnut temou a na vestkama nevyletel zbytocne, ak ano - vestkam prepac -dobra otazka, ak nie - tak plati napisane

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38636 od steyr
Odpoveď od steyr na tému Lampa na pušku
Tu by si mali vstúpiť do svedomia páni zodpovední redaktori. Je to fakt na grcanie, keď takú reklamu uvedie &quot;stavovský časopis&quot;! V rybárskej časti sa zakrátko objavia reklamy na granáty a pod.? Odpoveď je jednoduchá : kvôli prachom to spraví vydavateľ, kvôli &quot;mäsu&quot; si to kúpi &quot;poľovník-lovec&quot; atď..... Väčšina z nás si dá s chuťou ako delikatesu divinku, ale to predsa nie je o tom? Sorry, mám po 5O-ke, ako lesnícky synko som okolo poľovania odmalička vyrastal, ale čo si pamätám, vždy to bolo najmä o spoločenských pravidlách, kamarátstve, spoločnej robote v revíri, ...i o posedení pri poháriku s lámaním poľovníckej latiny :D. Trofeje a najmä divina bola vždy až tá čerešnička na torte a pre krásny zážitok a rovný pohľad do očí kamarátov radšej nech nebola.
<br/> Radšej nech propagujú poľovnícke kondómy, aby sa takí &quot;majstri -poľovníci(lovci)&quot; nerodili!
<br/>Súhlasím s Castorom, že na túto časť poľovníckeho života t.j. na výchovu k stavovskej hrdosti a povedomia a na tradície by bolo potrebné riadne pritlačiť a priestor na negatívne prejavy poriadne zúžiť . Tu by malo platiť :&quot;...Nie krásna flinta, ale krásna duša...!&quot;
<br/> Záverom jedna myšlienočka : Treba kuknúť do knihy návštev revíru na časy odpísania sa a možno sa veľa aj o používaní svetielok v združení dozvieme;) !:D 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38645 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Lampa na pušku
zdar! k tvojmu prispevku asi niet co dodat, len smutne suhlasim. aj ked je tomu uz kolo 12 rokov ale dobre si pamatam ako sa na skuskach osveta &quot;preblesla&quot; prave tam by som pritlacil na kandidata!!! ale dneska prejde skuskami kde kdo a potom to tak vyzera:{ ludia ktory nemaju ani paru o polovnictve len tie jeepi a flinty nad 150tisic a podme, ani nemaju paru kedy je doba lovu srnca ci daniela az mi je tazko ked to kade tade pocuvam, tychto ludi by som pustil do hory maximalne na hriby!!! no ale co uz peniaze vladnu svetom a uz tazko to dakto zastavy alebo napravy, ale aj ku teme kusok: nedokazem si ani len predstavit co to bude z dalsich generacii ked si chlapec listuje pol. casopis a tam jedno svetlo na solo gulovnicu, druhe na gulabrok dalsie na puskovy dalekohlad... no hotova tragedia ..... vybrat si..........

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38655 od hohenlohe
Odpoveď od hohenlohe na tému Lampa na pušku
vsak ale takích najčastejšie prjimate do Vašich združení za členov páni..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38656 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Lampa na pušku
zdar, pochadzam z okresu lucenec a pokial mam ja infor. tak sa v okolitych PZ. v poslednych casoch v zasade neprijima NIK. ale teraz uz neviem ze ci je to na stastie alebo na nestastie... sorry som mimo temu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38664 od majod
Odpoveď od majod na tému Lampa na pušku
Steyr,pribrzdi s myšlienočkami,ak chodíš ráno za tmy do reviru ,tiež si potom podozrivý že používaš svetielko,a čo chceš z knihy vyčitovať kto kedy sa odpisuje?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.084 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 111 návštevníkov a žiadni členovia on-line