Zimný lov líšok

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3558 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
A neviete po kolko teraz idu liscie kozusiny??? Ja som este ziadnu nepredal tak nemam paru, ale moja nechce kozuch ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3559 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
Včera večer som mal opäť kúsok poľovníckeho šťastia a podarilo sa mi brokom streliť peknú líšku. Konečne nebola vôbec prašivá a má krásnu kožušinu. Tak ju budem dnes drať. Ozaj, akú používate metódu na zodranie líščieho chvosta. Ja postupne rozrezávam chvost od koreňa až ku koncu a postupne sťahujem kožu. Je to dosť zdľhavé a stalo sa mi, že keď som bol nedočkavý tak som ho aj v polovičke roztrhol. Určite sú aj iné metódy, tak sa one podelte. Počul som aj o nejakom prípravku s plechu no neviem?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3560 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
Ono to už dnes nieje žiadny veľký kšeft. Podľa mojich poznatkov okolo 500,-sk.
<br/>Ak si zrátam, že cena vypracovania kožky je asi 350-400 korún, prirátam čas strávený odborným odratím atď.... A človek ju má problém za 5 stovák predať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3561 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Zimný lov líšok
Chvost sťahujem nasledovným spôsobom: poriadne uvolním koreň dokola, potom uchytím chvost - tú uvoľnenú časť okolo koreňa medzi palec a ukazovák, dajú sa použiť aj dve drievka s polkruhovitým výrezom - tie sa tak nešmýkajú, druhou rukou fixujem líšku a jednoducho chvost vytiahnem. Ide to tažko a je dôležité aby nebola líška zoschnutá. Ešte sa mi nestalo, aby som chvost roztrhol.
<br/>K tomu vrešťadlu - mám jedno od Devany a podarilo sa mi privábiť zopár líšok, nie vždy na to reagujú. Používam aj pískanie lasičky a myškovačku.
<br/>Ináč znalejší vábenia (nielen líšok) by mohli ukázať nejaké grifty. oprípade by som bol celkom rád keby sa usporiadali nejaké stretnutia ľudí, čo majú o vábenie záujem - lebo samoštúdiom a skusmým vábením po revíroch môžeme viac poškodiť ako si pomôcť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3562 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
Ja to robim tak ako ty, len pred tym chvost uplne polamem a &quot;pomixujem&quot; nech sa uvolni od kosti. Potom postupne rozrezavam a stahujem, zaberie to dost casu ale odtrhol som len asi na prvej, ykm clovek nema cvik. Ale je zaujimave co tu citam ze aj bez rozrezania sa da vytiahnut, ale ja lisku stahujem az po dvoch dnoch koli blcham a besnote, takze neviem ci sa to uz bude dat ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3563 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
Pedro a potom po vytiahnuti chvost rozrezes???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3564 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
Johny, to či derieš líšku za dva dni alebo hneď nemá na besnotu skoro žiadny vplyv, akurát fakt, že by mohli tie blchy skorej vypadať alebo vymrznúť. Neviem, či si už očkovaný proti tej besnote ja som a tak ma to nejak zvlašť netrápi, napriek tomu som ešte líšku z holými rukami ešte nikdy nedržal , tobôž aby som ju s holími rukami dral. Prečo to hovorím o tej besnote tu je článok veterinára:Vzteklina
<br/>
<br/>Vzteklina je akutní virové onemocnění CNS (centrální nervový systém) všech teplokrevných živočichů přenosné na člověka. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou, ochrnutím a vždy končí úhynem.
<br/>
<br/>O původu vztekliny panovaly až do 19. století nejrůznější idealistické představy. Ve středověku byla za původce onemocnění označována žízeň, hlad, různé atmosférické jevy, kolísání teploty, &quot;červ&quot; nebo i démonický původ. Důkaz o infekční povaze onemocnění podal až v roce 1804 Zinke, přenosem vztekliny z nemocného psa na zdravého pomocí slin. Až koncem 19. století prokázal původce onemocnění Louis Pasteur z mozku uhynulého zvířete a položil základy očkování proti vzteklině.
<br/>
<br/>Odolnost viru vztekliny proti fyzikálním, chemickým a biologickým jevům je relativně velká. Zakopané kadávery zvířat mohou být i po několika týdnech zdrojem infekce. Přežívání viru ve vnějším prostředí je ovlivňováno teplotou, vlhkostí a UV zářením. Obecně lze říci, že nízké teploty virus konzervují, zatímco vysoké inaktivují. Například při -70°C přežívá roky a při 20°C přežívá 5 dnů až týden. Při potřísnění předmětů, například slinami, se uplatňuje i UV záření. Teplota 30°C spolu s intenzívním slunečním svitem usmrcovala virus do 1,5 hodin. Zatímco bez slunečního svitu byl virus aktivní ještě za 20 hodin. Takže třeba pouhé vyschnutí kůže stažené vzteklé lišky nemusí znamenat likvidaci viru. Na likvidaci viru jsou účinné různé dezinfekční prostředky (3% chloramin, chlorové vápno, formaldehyd, jodové roztoky).
<br/>
<br/>O výskytu vztekliny v Čechách se dochovaly zprávy již z období těsně po 1. světové válce. Např. v roce 1919 byla vzteklina prokázána celkem u 335 psů, 25 koček, 3 kusů skotu a 2 prasat. V roce 1927 se začalo s očkováním na dobrovolné bázi, což částečně snížilo počet případů vztekliny. Pronikavé zlepšení nastalo až po roce 1953, kdy bylo zavedeno povinné očkování psů proti vzteklině.
<br/>[r] [/r]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3565 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
To s tým polámaním chvosta vyskúšam, dnes budem drať tú včerajšiu líšku

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3566 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
To s tým polámaním chvosta vyskúšam, dnes budem drať tú včerajšiu líšku

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3577 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Zimný lov líšok
Dnes som prvy krat bol vonku spuskov lebo povolenku som dostal vcera a Diana bola prajna.Dve listicky skoncili svoju put po nasom chotari.Prva bola prasiva no hrôza druha o prasivine ani pocut len skoda ze gula na nej napachala svoje.No treba dodat ze este jedna nepocula.Preto vdaka DIANA.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3578 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Zimný lov líšok
Ináč na besnotu pozor! Je pravda že dva dni vírus besnoty nezabijú. Ale niekedy sa oplatí nechať líšku vymrznúť napríklad kôli parazitovi - Echinococus (pásomnica líščia), je to dosť veľký bordel - jeden druh tvorí cysty, ktorá ked v organizme medzihostiteľa praskne nastáva smrť. Druhý druh rastie ako rakovina a je veľmi ťažké sa ho zbaviť - takže páni rukavice a umývať ruky!
<br/>A čo sa týka imunizácie proti besnote - doporučujem, aj ja som - vakcína IMOVAX od firmy Merial - tri dávky a potom revakcinácia o rok a potom každých 5 rokov. Ja mám len tú prvú - pamäťové bunky by mali kolovať v krvi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3579 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
No ja uz som sa dnes rozhybal a volal na infekcnu ambulanciu, zajtra to dostanem do tela ... budem kludnejsie spavat ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3582 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Zimný lov líšok
Jedna dávka stála okolo 500Sk daj potom vedieť akú vakcínu ti dali a koľko stála. Ináč tá co som napísal je dobrá - Merial je dobrá firma.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3584 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
Tak som si zas vcera posedel a prvy krat mi prisla liska na vrestadlo. Este som ho mal v ustach a uz pribehla. Dostala brokom 5.1 a ostala v ohni, ale bola prasiva tak som ju len zobral do vreca a vyhodil do kontajnera. Skoda. Dalsia myskovala asi na 150 m a na vrestadlo vobec nereagovala.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3585 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
Pedro, nieje to úplne tak ako hovoríš. Prvá vakcinácia sú tri dávky, potom po roku jedna posilňujúca a potom každé dva roky jedna vakcína. Takto som očkovaný už od roku 2000, kedy som manipuloval s ulovenou líškou nevediac že je besná. Udvtedy ako som sa dal očkovať môžem v kľude spávať a nerobí mi problém, ak sa mi aj náhodou pretrhne rukavica, tak si rýchlo umyjem ruky nasadím druhú a pokračujem v draní. Pri vakcinácií mi doktor hovoril, že je to vysoko účinná vakcína, a mohol by som obrazne líšku aj aportovať. V prípade, že by sa takto imunizovaný človek dostal do styku s besným zvieraťom(myslím tým pohryzenie, alebo porezanie sa pri draní) dostáva hneď len jednu posilňujúccu dávku. Máš pravdu vakcína sa volá Imovax, alebo Verorab.´¡Udaje o týchto látkach nieje problém získať na nete.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3586 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
Johny, vás neinformovali, že kto odnesie na vyšetrenie ulovenú líšku tak dostane na drevo 400,-sk.U nás nám poľovný hospodár povedal, že to platí až do konca marca a berú každú ulovenú líšku. Už sme ich tam odniesli za našu spoločnosť 5 a ihneď nám vyplatili peniaze. Vraj by&amp; to malo byť celoplošné a vrámci slovenska by bali mať peniaze na dvetisíc líšok. Ide o nejaký výskum a dotuje to európska únia. Je to super. Líšku doma oderiem, kadáver normálne zabalím do igelitových vriec a šup na veterinárnu správu. A ešte ti zato aj zaplatia, a nemáš problém čo s odratou líškou. Horšie by to bolo, keby bolo zistené, že je besná vtedy by sa to celé rozbehlo, že kto to dral, kde je koža z dotyčnej líšky ,kto s tým prišiel do styku atď... Skús sa poinformovať u vášho hospodára. Ja sa spýtam našého, aby som vás tu zbytočne neklamal a potom to sem dám. Teraz fakt neviem, či to platí len pre náš kraj,teda Bratislavský. Tak by si nemal problém čo s prašivou líškou.Poslal som tam aj takú

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3588 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
Aj u nas to plati, ale dostal som instrukcie ze liska musi byt v kozi ... tak teraz neviem, snad dnes zavolam veterinarom, ale este pozriem ci na stranke SPZ nie je nieco.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3590 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Zimný lov líšok
Včera som presedel na posede takmer tri hodiny. Teplota -10 celsiusov, inverzia - teda hmla, viditeľnosť do 50m a ani srsti. No super zážitok. Zajtra pôjdem zas.
<br/>Úspešným strelcom lovu zdar. S tými líškami je to pravda. Vykupujú ich zabalené do savého materiálu a dvoch igelitových vriec. Treba vyplniť formulár kde sú údaje o lokalite a strelcovi. Ale spýtajte sa hospodára. Mal by mať info list. Výskum sa robí na 2000 ks líškach na celom Slovensku. A veľmi sa z odovzdávaním neponáhľajte, aby aj na mňa zostala nejaká korunka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3591 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Zimný lov líšok
Ja si myslí, že v koži byť nemusí, predsa sa výskum na besnotu robí z mozgu a miechy, a nie z kože. No dnes tam švagor nesie líšku čo som strelil v stredu. Odral som ju tak mu poviem nech sa spýta priamo tam, čo a ako.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3592 od johny
Odpoveď od johny na tému Zimný lov líšok
Prave som volal na regionalnu veterinarnu a potravinovu spravu a je to tak, liska nemusi byt v kozi, takze tu prasivu dnes vytiahnem z kontajnera a odnesiem im ju, aspon daky uzitok.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.095 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 127 návštevníkov a žiadni členovia on-line