Boli ste dnes v lese?Ako bolo a čo ste zažili,videli?

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19844 od tibo
Žatva skončila - terénne autá už zasa osvetľujú nočnú oblohu a zver v revíroch!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19855 od cerebellum
Tak vcera som sa po dlhom case vybral do lesa. Najprv liska s plnou tlamou hlodavcov, danielka, srna, zajac a nakoniec 2 viacmenej odrastene hrajuce sa liscata, ktore pri hre skoro ani nevnimaju okolie...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19856 od lordik
vcera sme boli menit vodu do napajaciek v reviri...na 1poli sme videli okolo 40 zajacov, a 27 jarabiciek :), konecne sa nam trosku dvihli stavy...a este 1 srnu som videl

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19860 od Poacher
Peter, Ty si teda riadny teoretik. Prečo by sa nemala II.VT skoro vôbec strieľať? Myslíš, že keď vystrelíš pár výradových jednotiek, že v II.VT už potom výrad nebude, alebo ho bude len veľmi málo? To asi nemáš z praxe čo? Skôr si myslím, že kvalitných srncov v III.VT je dobré ponechať aspoň do konca ruje. A možno nie je zlý ani maďarský spôsob, že I.VT nelovia a dajú jej možnosť vyfarbiť sa v neskoršom veku. Pretože ten centimetrík, dva ktorý delí výrad od chovu nemusí v druhom roku vôbec zohrať úlohu podľa mňa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19861 od johny
Ja mám úplne iný názor na odstrel srncov. Podľa mňa by sa vôbec nemala strieľať I.VT a z druhej vekovej by sa nemal strieľať 2 ročný srnec. Najviac škody sa totiž narobí, keď sa silná jednotka vystrelí v domnení, že sa jedná o dvojročného srnca ... Tu si odstránime z revíru najslepší genetický materiál. Odstrel by som realizoval až od tretieho roku. To by zaručilo, že k tomuto omylu nedôjde. Trojročný srnec sa už dá poznať podľa stavby tela. Samozrejme, že gombičkáre by sa mali strieľať na stretnutie aj mimo plán lovu, tak ako v Čechách. Touto kombináciou by sa podľa mňa za pár rokov podstatne zvýšila kvalita trofejí. Ale to je len môj názor ... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19865 od Jaro
Chlapi ak mate niekto skusenosti podla akych kriterii sa strielaju srnce napriklad madarsko , rakusko , nemecko , cesko alebo napriklad take svedsko kde su jedny za najlepsich srncov na svete pokial viem . bolo by zaujimave sa co to dozvediet . u nas su kriteria asi jedny z najtvrdsich ale ci je to dobre alebo zle asi tazko povedat . co vy na to ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19902 od martin203
nemecko - sachsen-anhalt: srnca, jednorocvy srnec, starsi srnec. V reviroch mojich znamich su kriteria : srnca - vaha, jednorocny - nad usi, starsi - sestorak/hmota, dlzka vysad. Kriteria si stanovuju sami, statom maju urcene vysku odstrelu v jednotlivych vek. triedach (neplnenie znamena nastup "statnych polovnikov"). Nazory su rozne - niektori si vzdychnu ze je to tu ako v rusku a spominaju na bolsevika s pravitkom a niektori su spokojni. Realisti vsak tvrdia, ze sa nic nezmenilo, hovada zostali hovadami a rozumni rozumnymi. Je to tak i v Bavorsku.
<br/>Svedsko - len odpozorovane, je tam uplne ina organizacia polovnictva ako v str. europe, myslim ze stat len urcuje cca pocty kusov a ostatne je na vlastnikoch a najomcoch, je to urcite volnejisie ako v nemecku (svedsko bez zaruky)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19903 od martin203
a ten smejko mi tam skocil sam, este k svedsku - tam som sprievodcoval rybarom a poloval len na kacice, no mam pocit, ze so srncim sa tam hospodari asi ako u nas so zajacom

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19904 od Jaro
martin dik za nazor . ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19906 od DKo
Jaro, myslím si, že úroveň srnčej na severe, nie je daná ani tak spôsobom odstelu ako skôr hustou obyvateľstva a krutšímí podmienkami hlavne v zime (prirodzený výber).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19907 od DKo
pardon, hustotou obyvateľstva = redšie osídlenie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19909 od martin203
to je urcite pravda, existuje uz par studii napr. o vplyve predacneho tlaku rysa na ... a ja sam sirim i kacirsku myslienku, ze i predminula brutalna zima urcite pomohla nasmu srncou prezverenemu reviru co sa tyka trofejovej kvality - padla hola ktora mala byt odlovena.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19915 od Jaro
narazal som mojim prispevkom na to ze nase kriteria odstrelu su take ake su a v inych krajinach sa na to az tak neprihliada a kvalita srncich trofeji je dobra , mozno lepsia ako u nas . to necham na posudenie inym . len ma to zaujalo ze tu sa ide tvrdo podla tabuliek a percent a vysledok ? tazko povedat .
<br/>
<br/>;)
<br/>
<br/>co sa tyka predacneho tlaku rysa by som bol opatrny lebo viac skody narobia hlavne na mladatach srncej populacie diviaky , vlky a ine predatory .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19917 od cerebellum
Zdravim! Ohladom toho predacneho tlakuy rysa - na skole ma profesor, ktory ma ucil polovnictvo (inac znama tvar), presviedcal, ze podla telemetrickych pozorovani rys rocne strhne cca 50 ks srncej zveri. Podla mna a mnohych mojich znamych dlhorocnych polovnikov, je tento udaj dost prehnany, ale kto vie...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19969 od Basky
Johny, neprotirečíš si trošička? - Najprv napíšeš, že I.vt nestrieľať vôbec a potom že gombičkárov na počkanie...:P
<br/>;) Ináč, ja som podobného názoru - bol by som za ten prístup, aby sa srnec I.vt mohol strieľať až do konca doby lovu holej srnčej, ale samozrejme nie za terajších kritérií.. - napr. ja sám sa od určitého času dobrovoľne zriekam odstrelu jednotky ktorá má ihličky vyššie ako 6-7cm. Lebo viem, že každoročne je v revíri dosť kusov čo ani túto ´mierku´ nespåňajú, ale uvidíš ich až v októbri, novembri a triafa ťa šlak, ale nechceš sa dostať do pruseru; alebo čo si budeme navrávať sú združenia kde po dohode s hospodárom ich ulovia aj vtedy a vykážu za holú...
<br/> A len preto aby sa do konca septembra splnil plán v najmladšej vekovej, tak sa strelia aj jedice s 9-10cm ihlicami /vyhláška je dodržaná, ale míňa sa to chovateľským účinkom/, pretože 2-3cm kripliaky ostanú a možno ich už v II.vt nezachytíš lebo sa stanú opatrnejšími a stihnú sa aj geneticky prejaviť, najmä v revíroch kde sa ´boja´ zasiahnuť ostrejšie aj do stavov srnčej holej a aj mladší nekvalitný srnec tak má príležitosť ´vyhupsnúť na srnu´..
<br/>Takže pre kompetentných - navrhujem zvážiť v love srnčej zvere takéto opatrenia:
<br/> 1. Nezahŕňať počet lovených jedincov srncov I.vt do záväzného plánu lovu - tak ako napr. prasce pri diviačej zveri, kde je plán možné prekročiť bez problémov; samozrejme za podmienky sprísnenia kritéria hodnotenia parožia tejto vek.triedy /- možno diskutovať či pod 3?,5?,7? cm, alebo nebodaj podľa oblastí..? to je možno naozaj na širšiu odbornú diskusiu../.
<br/>2. Loviť takýchto ozajstných ´kripliakov´ počas komplet celej doby lovu srnčej zvere - od 16.mája do 30.novembra.
<br/>3. Ak by niekto trval na ´nepresne presnom´ dodržiavaní pomeru pohlaví 1:1, tak to doriešiť napr. automatickým navŕšením plánu lovu o taký počet kusov holej zvere o aký by sa vyššieuvedeným spôsobom prekročil plánovaný počet srncov. /Ja osobne by som som na tejto tretej podmienke až tak striktne nenástojil, nakoľko dobrí a rozumní užívatelia PR sa o približný pomer pohlaví 1:1 budú snažiť aj tak, ale uvádzam túto možnosť ako príklad, že všetky aj z iných uhlov pohľadov súvisiace veci by pri dobrej vôli doriešiť šli../
<br/>Čo Vy na to, srnčiari, pomohlo by to zvýšiť kvalitu srnčích populácií v naších revíroch? Sú úradnícke ´súčty nepresných čísel´ a ´škatuľkovanie´ - jednotkovanie sa v rámikoch plánov lovu prednejšie ako sedliacky zdravý rozum a prírodné zákonitosti? Podľa mňa by takéto pravidlá lovu srnčej zvere boli lepším nástrojom na dosiahnutie zlepšenia kvality srnčích populácií na Slovensku. A podľa Vás? /- ak nie, tak kde vidíte úskalia mnou vyššie popisovaného prístupu?/
<br/>Ďakujem dopredu za všetky seriózne myslené, vyslovené názory a postrehy vo Vašich prípadných odpovediach.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19975 od martin203
Ano suhlas a v praxi sa to i tak hodne praktizuje. Len jedno len, hm ako to napisat: doteraz (moja skusenost) gombickarov a palickarov vyhladavaju najzapalenejisi, najskusenejisi a najdisciplinovanejisi, no ked sa predlzi doba lovu gombickarov a palickarov i na oktober, doplati na to i hodne najnadejnejisich srnciat samcieho pohlavia, stanu sa v honbe za gombickarmi lahkym tercom pre tych menej znalych a sviatocnych. To bol moj kuvici hlas.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19979 od CHERY
Troška ste odbočili od témy , alebo sa mi to len zdá???:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19982 od tibo
Súkromne hospodáriaci roľníci na prenajatých pozemkoch si namýšľajú,že im patrí všetko...........

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19983 od tibo
Konečne som našiel kŕdlik jarabíc(7ks),žiaľ aj jastraba striehnuceho na ne a popri tom sú polia plné hrabošov.......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #19995 od Gulo
No, ja som mal tiez stastie na jarabicky, v jednom krdli bolo 23 (!) kusov.
<br/> Macka a liska potulujuce sa okolo to nerozchodili. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.201 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 246 návštevníkov a žiadni členovia on-line