Boli ste dnes v lese?Ako bolo a čo ste zažili,videli?

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20019 od Basky
Hm, asi áno, v skutočnej praxi by k nejakým takým prípadom isto došlo, no nemyslím si že až tak v hojnom počte že by to zvrátilo vytýčený cieľ.. Cesta by nemala viesť smerom ´prispôsobme sa neprispôsobivým´, ale mala by ísť smerom - zvyšujme svoju odbornosť, stavajme sa k veciam zodpovednejšie..
<br/>Ale keď si uvedomíš, že kde už teraz panuje anarchia v love a uplatňovanie svojských ´zákonov´, tam sa veci aj tak nezmenia, ani k lepšiemu ani k horšiemu, takou navrhnutou úpravou ako som naznačil že by mohla byť - sa pre ´mäsožrútov´ nič nezmení, tí strieľajú nádejné srnčatá tak či tak..:[.
<br/>Pokiaľ sa nebudú predkladať aj lebky ulovenej holej /resp.iba srnčiat/ tak tomu bude dochádzať vždy. Veď aj teraz by mohol poľovný hospodár, keď mu donesú ukázať uloveného kusa, vyvodiť voči ľahkomyseľnému strelcovi opatrenia, alebo na neskoršie termíny vypísať na srnce I.vt povolenku len tým skúsenejším.. Robí sa tak všade? - Myslím že rezerv v prístupe je tiež dosť a tiež si myslím, že za dva tri roky by sa systém isto prispôsobil, aby prax takéhoto lovu bola vyhovujúca..
<br/>Podľa mňa sa skôr napácha viac zla tým že do konca septembra sa strelia kusy pod súčasnú ´mierku´, hoci aj tesne, len aby sa splnil plán v tejto kategórii - čo je v mnohých prípadoch škoda, lebo od takých tesne pod súčasným kritériom chovnosti o mnoho horšia nekvalita nám v revíroch ostáva aj tak v dosť hojnom počte.. Alebo aj keď niekde strieľajú ´kripliakov´ stále a vykazujú za srny - okrem toho že konajú protizákonne - nenarúšajú tým výrazne pomer pohlaví v neprospech samčej zvere a tým dochádza k ďalšiemu znekvalitňovaniu populácie?
<br/>Ak poľovník nerozozná takmer na 100% v októbri alebo i v novembri srnča od srnca I.vt, tak by nemal mať na túto zver povolenku. Prečo má strieľať keď nie je presvedčený o svojej pravde a pripravený znášať následky ak zver neposúdil správne? Môj názor: - nech sa vzdelávajú, viac dlhšie pozorujú, menej báchajú alebo ešte lepšie - nech nelovia vôbec - takí medzi nami nemajú čo hľadať, ktorým je jedno na aký kus strieľajú! To ako keby chirurgovia trpeli medzi sebou chiropraktika čo nerozozná pečeň od sleziny..!
<br/>Nemyslím si, že by sa z toho stala ´honba´ za gombičkármi, slabými ihličiačikmi - iba by sa vylúčil podľa mňa dosť negatívny vplyv tlaku predpísaného plánu lovu na jeho splnenie v tejto citlivej kategórii /niekdedy takmer za akúkoľvek cenu/ a poskytla by sa dlhšia doba na odbornejšie posúdenie a vyradenie naozajstnej nekvality ktorá sa v našich revíroch nachádza v naozaj dosť hojnom počte. Veď ak mám v revíri taký hojný počet srncov I.vt, tak minimálne toľko bolo aj srniek I.vt / -ozaj, vedia vôbec niektorí akožepoľovníci že aj samičia zver má vekové triedy?/ čo pribudli z vlaňajších srnčiat..
<br/>Sú revíry, kde je množstvo chovných jednotiek /podľa súčasného kritéria/ a ich hospodári by naozaj boli vďační keby nad nimi nevisel strašiak sankcií od úradu, za to že nesplnia plán lovu v danej kategórii. Záväzný počet by sa vzťahoval na II. a III.vt.. kde by o.i. takto prešlo viac nádejných mlaďochov.. A naopak - v revíroch kde je nekvalita zastúpená vo vyššom počte by na jej vyradenie bol aj dostatok času, a tiež by hospodári boli vďační za to že nemusia čakať na zvýšenie plánu lovu od úradu, ktorý tento zvyšuje /podľa mojich skúseností/ väčšinou až keď je splnený celý plán lovu všetkých srncov. V praxi sa stáva, že ak je plán lovu srncov napr. vymyslím si :5 v I.vt , 2 v II.vt a 4 v III.vt - srnce jednotky /akékoľvek, aj tesne nespåňajúce súčasné kritériá chovnosti/ sa väčšinou strelia skôr - koniec mája, jún, príp. zač. júla - potom ich hospodár zastaví aby neprekročil počet vo v.t.; na lov srncov III.vt sa často čaká až do ruje, plán sa horkoťažko podarí splniť až na konci augusta alebo v polovici septembra, potom môže požiadať o navýšenie, - dajú mu a naháňaj potom splnenie tohto navýšenia za pol mesiaca...nesplníš ho - budeš pokefovaný-na čo ste pýtali keď ste nestrelili, teraz štatistika vyzerá zle.. lebo nový plán je nesplnený.../aj úrad má svoje nariadenia zhora a vyhodnocovačky/ a ešte kopec nekvality behá po revíry. Môže sa kvalita populácie takto zvyšovať? Toľko k plánovaniu lovu srnčej samčej zvere z mojej strany. Samozrejme, za nezanedbateľný pokladám aj rozumný a zodpovedný prístup k plánovaniu a samotnému lovu samičej zvere a mláďat..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20026 od Basky
A aby som sa vrátil k téme - včera som videl 6ks vysokej - jelenica, jelienča, jeleň II.vt - nepravidelný osmorák, a 3 jelene I.vt - všetky tri vysoko chovné, jeden klasický ihličiak dåžky ihlíc 50-55cm, druhý tak 45 cm ale veľmi hrubé ´kyjakovité´ ukončenie ihlíc, a ten tretí bol dokonca vidlák tak 55-60 cm výšky parožia..! Radosť pozerať, ale kukuričné pole dostalo zabrať... :(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20048 od Baikal
Vcera vecer dva zajace, traja srnci, jedna srna a tri prepeličky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20055 od Jaro

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20056 od martin203
su to excelentne pripevky a tu spominanu knizku mam uz 2 tyzdne, no este som sa k nej nedostal. Zatial najlepsie co som cital bolo od prof. Komarka (a nielen na temu srncie)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20058 od PoloVlad
Včera-večer-na-ceste-medzi-Trenčínom-a-Bánovcami-zrazenú-jelenicu-pravdepodobne-išlo-o-
<br/>mladý-kus.Taká-škoda...:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20079 od alanko81
vcera vecer som bol aj s kamaratom vonku na postrieske pri strnisku. chvilocku sme sedeli ked spoza nas vysla vysoka jelen, jelenice a tela prisli na krmivo kde sa chvilu pasli a o nedlho stoho isteho miesta vychadzala taskym krokom cierna velka gula. bol to diviak ako vysiti chvili sa tam obsmietal a priblizoval sa k vysokej ked zrazu sa zozbehol medzi ne a pekne ich rozohnal akoby krmovisko bolo len pre neho. kamarat vravel ze sme mali &quot;tonu mäsa&quot;a ze sme si mohli vibrat co sme len chceli. ked sme sa vratili domov tak som sa dohodol aj s mojim spolupolovnikom marekom ze este v noci pojdeme na polovacku a tak sme sa aj vybrali o druhej v noci zobral som zo sebov aj svojho brata lukasa dobre sme sa poobliekali lebo bola strasna zima po tichu sme sa priblizovali na posed a kedze bol spln tak bolo krasne vydno. na posede sme nesedeli ani dest minut dokopi ked som zbadal tmavy flak na poli a hned som vedel ze je ti diviak pomalim krokom sa priblizoval ku nam pesiel cez remizku a rovno pod posed nevahal som ani chvilocku odistil somm pusku zadrzal som dich a.... padla rana. mierne som bol oslepeny hned som sa pital brata ze kde je ale ten len odvetil ze je dole a ze uz len nohami zahadzuje chytro som prebil a cakal co sa bude diat pockali sme kym zhasne a potom sme sa pobrali k nemu brat mi zagratuloval podal mi zalomok tak ako sa patri a ako som ho to naucil potom sme sa este vratili na posed a o pol hodinu visiel druhi a prisiel k zhasnutmu diviakovi a ale uz len sfukol a zbehol rovno do hori bolol to dobri zaciatok dna

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20082 od saris
nádherná noc .............gratulujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20083 od astronom
Lovu zdar, a prečo ešte nie sú v galérii fotky? :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20084 od matulkoh
lovu zdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20087 od zalesak
Lovu Zdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20089 od nugy
Včera večer, dva kusy srnčieho a jedna líštička. Mala šťastie že bola tak ďaleko.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20091 od Kwazovsky
Včera padlo jedno prasa, strelil som ho z pol metra do hlavy ale ešte aj srdce malo puknuté.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20095 od matulkoh
co si bol v mastali?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20097 od Kwazovsky
Skoro to tak vyzeralo. Sedel som na posede na kraji lesa pri kukurici a za chrbtom som počul ako už bežia lesom, tak som rýchlo zneho zbehol lebo šli iným smerom a utekal som do lesa, prasnicu som vyplašil a malé odbehli s inými prasnicami späť hlpšie no po 3 min. sa vrátili a čo čert nechcel rovno na mňa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20099 od Peter33
Dnes ráno som videl 7 ks srnčieho z toho asi 2-3 srnci, to presne neviem, toho tretieho som moc nerozoznal bol ďaleko, možno mal kratke ihličky, možno nie. a ešte 10 ks muflónej zveri z toho 2 ks baranov takých ročných ináč ostatné len ovce.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20101 od tibo
Ten šmejd Jastrab - zosadol meter od zajačice a prizeral sa pod ňu,či nedojčí mladé zajačiky.Keby som nevidel,tak neuverím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20119 od zachi
dnes ráno krdel asi 20 jarabíc pekny pohlad

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20122 od Gulo
Ďaľšia líška v líščom nebi...strašné, čo ich tento rok je. O mačkách ani nehovorím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #20125 od yegi
Včera večer som si sadol k jazvečej diere, zistiť či je doma a kedy chodí von, do 21.30 h sa neukázal, ale videl som 3 srny a 4 srncov, jedna jednotka mi prišla na 20 m, ale mal šťastie, lebo jednotky už máme vystieľané.Okrem toho pekne zajacov a bažantov, len keby ostali.LLZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.149 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 411 návštevníkov a žiadni členovia on-line