Lov slúk

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5729 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lov slúk
Marek o nelegalnych praktikach zbohatlikov sa mozeme bavit velmi dlho . Ale vyvstava tu otazka ako to urobit aby k tomu nedochadzalo - prachy , prachy , prachy - to su ich esa ako to chces prebit . vacsia karta nie je pokial si ludia neuvedomia ze priroda je viac ako prachy . vies co by znamenal novy zakon o polovnictve ? ochranari by vzivali bohov aby sa vratili stary dobry polovnici do svojich revirov o ktore prisli .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5731 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
Jovic: Už som tu niekde napísal, že s Tebou sa dohodne každý, lebo disponuješ nadpriemernou dávkou toleranciea a pochopenia. Žiaľ to že Ty sa snažíš pochopiť argumenty druhej strany sa nedá povedať o každom členovi SOVS -určite nie o tých ktorý konali tak ako konali, t.j. jej platný top záastupcovia. Organizáciu nikto neposudzuje podľa nejakého úletu jej člena ale podľa vystupovania a konania jej volených zástupcov.To platí o SOVS doslova a radikálne postoje má táto organizácia.
<br/>AKo vravíš, predpokladom je obojstranný záujem a ten zjavne zo strany SOVS apoň v tejto otázke chýba.
<br/>
<br/>(Presunúť sa do témy kormorán je ťažkopádne - adresát si tam odkaz asi ani nenájde. Inak v tej otázke už sa asi aj dialóg skončil a stál aj veľa trpezlivosti aj miliónov...)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5736 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lov slúk
Marek otazocka : preco hned vsetko zakazovat ? vsak predsa je tu tolko moznosti . vadi ti ze sa poluje na sluku ked zahniezduje . ano , poluje sa len na samceky , pokial viem sluka nezije monogamne takze nie je problem aby aj mensia populacia samcieho druhu si urobila svoju robotu . alebo navrhni teda inu dobu lovu .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5743 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Zákon o poľovníctve, to je téma nad témy. Je možné, že máš pravdu aj v tom, že ten nový, bude, ako z hľadiska ochrany prírody, tak aj z hľadiska výkonu práva poľovníctva, horší, alebo komplikovanejší. Komercionalizácia v poľovníctve je veľmi neštastná vec, len neviem, čo sa stým dá robiť. Isté je, že metódy, ktoré zavádzajú a realizujú niektorí už by som ich asi ani nenazýval poľovníkmi - pseudopoľovníci, už nie sú o poľovníctve, ale o biznise. Viem, že proti tomu bojujú všetci slušní poľovníci, ktorých poznám, ale väčšinou neúspešne.
<br/>
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5744 od eso
Odpoveď od eso na tému Lov slúk
Marek, neodpovedal si Jarovi presne - navrhni nieco iné, nie úplný zákaz lovu sluky. Alebo neexistuje iná varianta?!:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5745 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Lov slúk
SOVS - ja si myslím, že sa nepozeráš (nepozeráte) na problematiku lovu ako takého a ochrany prírody z komplexného hľadiska. Vy vidíte len to svoje a snažíte sa to presadiť za každú cenu svoju pravdu, ako keby bol váš pohľad na svet ten nejlepší.
<br/>Vidíte len kormorána a lebo krkavca či zastrelenú sluku. Položil si si niekedy otázku,čo by sa stalo keby sa sluka lovila naďalej? Alebo keby sa povolil odstrel kormorána či krkavca?
<br/>Ochrana prírody je podľa mňa riešenie problémov v komlexnom meradle so zreteľom na všetky druhy fauny a flóry vrátane človeka, nielen protežovanie určitých druhov vtáctva. Príroda je ako organizmus - vieš si predstaviť, že by lekári liečili len bolesť palca na ľavej nohe?
<br/>Niekedy jednoducho stojíš pred rozhodnutím a musíš zvoliť menšie zlo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5748 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Lov slúk
Minulý týždeň som opäť musel dať za pravdu ľuďom, ktorí tvrdia, že štýl práce našich ochranárov vtákov spočíva v prvom kroku v nastratí druhej strany, aby sa zaťala a omietla ďalší dialóg a v druhom kroku v plači ako s nimi nikto nechce spolupracovať, viď vyvorenie CHVÚ (chráneného vtáčieho územia) vo Veľkej Fatre a komunikácia s vlastníkmi lesov a lúk.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5749 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Ahoj Jaro,
<br/>ano, lovia sa predovšetkým samčekovia, ale nie 100 percent ulovenych jedincov su len oni, vždy časť tvoria aj samice, pokiaľ som si dobre prečítal zverejnené údaje. Ak nie, tak ma prosím niekto opravte.
<br/>
<br/>No ja by som považoval za krok vpred, aj keby sa doba lovu skrátila, termín do konca apríla, sa už prekrýva s hniezdením našej populácie slúk a mnohých ďalších druhov vtáctva.
<br/>Z hľadiska vyrušovania vtáctva by sa mali vyjadriť aj dravčiari, v tejto súvislosti, by možno postačilo, vylúčiť lov na sluky na lokalitách s výskytom vzácnych dravcov, prípadne aj zopár ďalších vzácnych, skoro hniezdiacich druhov. Z hľadiska ostatných druhov, myslím, že keby sa termín lovu skrátil o niekoľko týždňoch (2-4?) tak už by to bolo z hľadiska ochrany prírody menej stresujúcim faktorom. Čiže, ak to mám zhrnúť, tak skrátenie doby lovu, ktoré by samozrejme muselo prejsť odborným posúdením, by bolo určite krokom, ktorý by pomohol zosúladiť túto aktivitu so Smernicami EÚ a prioritami ochrany prírody.
<br/>
<br/>Neviem, ale presne posúdiť, aké by boli úlovky, keby sa poľovalo dajme tomu iba do 1. apríla, a či by takýto návrh bol priechodný v poľovníckej obci.
<br/>
<br/>S pozdravom
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5750 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Lov slúk
Už som to tu písal niekoľkokrát. Mám záujem na tom aby v prírode prežili nielen dravce, ale aj zver (a všetky ostatné živočíšne a rastlinné druhy). Príroda je zložitý organizmus a strata každého pôvodného druhu má vplyv na biodiverzitu. A niekoľko krát som tu otvoril debatu o negatívnych vplyvoch na drobnú zver (napr. veľkoplošné poľnohospodárstvo, neodborné používanie chemických prípravkov, cestná premávka a pod.). A nestretlo sa to tu s veľkým záujmom. A taktiež som sa snažil aj v praxi riešiť problémy s trávením drobnej zveri. A boli to poľovníci, ktorí pod tlakom majiteľa poľnohospodárskeho podniku ustúpili.
<br/>A pokiaľ ide o lov samotný, úprimne to tu vysvetlil Johny. Hoci ochranárov s poľovníkmi spája záujem o prírodu, v duši poľovníka je niečo, čo by som nazval „lovecký pud“. Je to ten adrenalín, to vzrušenie, ktoré pociťujete pri love. To asi z ochranárov pozná len málo ľudí. Ja tie Vaše záujmy rešpektujem. Samozrejme, pokiaľ sú v súlade s platnou legislatívou. Ale nezazlievajte ochranárom, keď sa Vám občas snažia ponúknuť iný pohľad na etiku lovu niektorých druhov. Aj táto debata o slukách je len stret určitých rozdielnych filozofií. A preto, namiesto toho nekonečného mudrovania „kto je väčší ochranár“, skúsme písať o praktických problémoch a hľadať spoločné riešenia v oblastiach, kde sa zhodneme a kde vieme spoločne prírode pomáhať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5751 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Lov slúk
Ťah slúk je veľmi závislý na počasí. Skrátenie lovu by malo za následok, že niektoré lokality Slovenska by nemuseli ťah vôbec stihnúť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5753 od matulkoh
Odpoveď od matulkoh na tému Lov slúk
marek problem kormorana je aj nie je zlozity, ked dam 100 000 na zarybnenie a nejaky vsivak mi to ma zozrat tak ma to nasere, je ich vela, a ich populacia sa musi redukovat, dajte vy sto litrov na nove zarybnovanie a urcite sa nebudu rybari tolko stazovat, dalej mam kamosa, ktory ma v reviry medveda co robi vela skod a je tam navyse, odstrel bol schvaleny a vlk sa do toho zacal motat, presla doba ked sa mohol odstrelit a bolo, dalej pacha plno skod, podobne je to aj z inymi druhmi, snad mi nechces povedat, ze komisia co schvali ich odstrel su uplne sprosty a problemu neznaly ludia, tak isto je to aj s kormoranom, treba redukovat stavy, o com chcete diskutovat, a vlastne preco by s vami mal niekdo diskutovat ked poslete na SPZ dvoch ani nie 30r smradov nafukanych ktori nie su ochotny prijat nazory napr. docenta Brteka, je to polovnik ale aj ucitel z Prir.F UK uznavana kapacita, este raz sa ta opytam kto z Vas chodi krmit zver, ja chodim pravidelne minimalne raz za tyzden, a to nie som clenom PZ, nikto mi benzin nepreplati,.... kto je potom vacsi ochranar. a reco typu zver sa o seba postara uz davno neplatia, vytlacili sme ju do kopcov inac by bola na rovinach , kde su dediny, fabriky, cesty ...... mi sme zmenili tvar krajiny a aj sposob zivota zveri a je nasa povinnost sa o nu starat, a tym je jej krmenie, ale aj udrziavanie urcitych stavov, ked sa premnozi urcity druh, treba ho redukovat, tak ako diviaky, tak treba lisky a treba zacat aj s kormoranmi, o sluke mozeme debatovat, ale ako spomenuli chlapi tu na fore odstrelom jednej sluky, ktoru este aj zjem sa nic nestane, ale mozme diskutovat, nie vsak o kormoranovi, ktory posobi skody.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5754 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Potom ma teda este napada, že pri love sluk by sa mohlo vychadzat z poznatkov
<br/>o vyskyte vzacnych druhov vtactva a lokalita lovu by bola odkonzultovana so Statnou ochranou prirody. Uz v tom by som videl velke plus, ak by sa nijakym sposobom nedalo uvazovat o skrateni doby lovu.
<br/>
<br/>A verim ze o tomto by sme vedeli bez problemov diskutovat, aj bez toho aby sa spustila dalsia lavina narazok na adresu ochranarov ci SOVS, alebo inych MVO.
<br/>
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5755 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Lov slúk
Okrem toho, keď už sa tak stále odvolávate na platnú legislatívu, chcelo by to aj zamyslenie nad tým, či v danom období má tá ktorá legislatíva opodstatnenie. Pokiaľ je vytvorená niekoľko rokov dozadu a situácia sa medzitým výrazne zmenila, je potrebné ju dynamicky meniť! Beriete to dosť jednostranne- napr. ak je úplne zakázaný lov nejajého druhu, nemáte chuť je zmeniť ani keď je znovuzavedenie odlovu potrebné a naopak.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5757 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Legislativa sa meni neustale, aspoň tá týkajúca sa ochrany prírody.
<br/>Ak sa relevantne zdovodni a presadi zmena v legislative, a kormoran nebude celoročne chraneny, tak sa bude loviť. Pokiaľ proces prebehne zákonne stanoveným procesom,
<br/>tak ho budem rešpektovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5758 od matulkoh
Odpoveď od matulkoh na tému Lov slúk
marek kormoran je problem a neviem preco sa do toho miesate ako ochranari, Vas sa to netyka, tyka sa to predovsetkym rybarov, a ak povolia odstrel potom polovnikov. este raz sa ta opytam chodis krmit zver, v tuto dlhu zimu? staviate krmelce, zasypi a napajadla, myslis, ze nedostatocne chranime zver? myslis, ze ked povolia lov kormorana, tak vsetci budeme stat s dvojkami na brehu a vo vacku 500 nabojov a strielat ako divy?ako chces odskodnit rybaraov, ale prosim ta konkretne, na polozene otazky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5759 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lov slúk
Marek vidis tomuto sa hovori diskusia alebo dialog ked dve a viac stran hladaju kompromis . Keby som ja prezentoval svoje nazory bezhlavo tak takemu Jovicovi by som nedal ani len prilezitost sa prejavit z jeho nazormi stale by som si tvrdil len to svoje . Ale ak chcu ludia okolo prirody ( polovnici , ochranari , nezavisla eroticka iniciativa :D a pod. ) spolu vychadzat a starat sa o to co maju spolocne musia komunikovata hladat KOMPROMIS . cesta nevedie tam ze mi chceme toto a my zas toto . a ja som vacsi ochranar a je este väcsi lebo moj tato je na ministerstve a pod.
<br/>Ono je to myslim si vsetko na strednej a mladej generacii . Nie ze by som chcel vynechat nasich dedov , klobuk dole pred ich vedomostami .
<br/>Takze ked bude mat SOVS nejaky navrh tykajuci sa obemedzenia lovu tak nech s nim neutekaju na min. ziv. prostredia ale hodte to sem a dozviete sa co a ako a myslim si ze z toho vide viac ako od tych papalasov . Tu ide o to aby sme vedeli vedla seba existovat a v tom lepsom pripade spolupracovat .
<br/>
<br/>ako hovorim co sa tyka Dropa stojim za vami zo vsetkym coho sa to tyka . napr.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5760 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
matulkoh: Keby išlo o 100.000 tak by to bola sranda ale kormorány už spravili škody za desiatky miliónov. A v konečnom dôsledku ide hlavne o to že je to hrozný pocit byť pri rieke, ktorá pred pár rokmi večer &quot;vrela&quot; od rýb zbierajúcich hmyz a dnes tam nevidno ani krúžok. Viem že väčšine poľovníkov tento problém nič nehovorí ale myslím si že postoj SOVS k jeho riešeniu napovedá aký by mala postoj k lovu akýchkoľvek vtákov v prípade že by to mohli naozaj ovplyvniť. Keby mohli zakázať odstrel sluky, kačice, husí .... tak by to bez zaváhania urobili.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5761 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Lov slúk
Je to tu ako na lampárni---populistická invektíva. :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5762 od Jano_Ripka
Odpoveď od Jano_Ripka na tému Lov slúk
Dobry den,
<br/>&quot;nejaky cas&quot; sa nezapajam do diskusii, len ich citam.... Teraz som si precital celu diskusiu o love sluk. Je dlha. Odpoved na to, preco by sa mali sluky lovit, sa straca niekde v uvode.... Takze, preco by ste ich mali lovit?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5763 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Lov slúk
Táto odpoveď može uspokojiť tak naivného 13 ročného chlapca snívajúceho o ideálnom svete. Vieš sám dobre, aké sú u nás prieťahy v legislatíve a koľko trvá schvaľovanie. Nemaľujme si tu prosím ružový svet, keď ten je v tmavých farbách.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.089 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 424 návštevníkov a žiadni členovia on-line