Lov slúk

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5792 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
Sovs: "Som za to, aby sa našlo vhodné riešenie, ako dostať kormorána, z najcitlivejších tokov, ale zatiaľ nemám ten názor, že odstrel je jediná možná alternatíva":{
<br/>Za 7rokov sa nevymyslelo nič múdre lebo každý hlúpy sedliak vie že všetky pseudoriešenia, ktoré navrhujte ale ešte nikde nepomohli sú iracionálne. K téme sa vyjadrili najväčšie ichtiologické kapacity Slovenska a nikto nazdieľa Váš názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5793 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Ahoj vyr,
<br/>
<br/>vytrhavas moje argumenty z kontextu. Ja som predsa pisal, že bol dosť dlhý čas nato, aby sa vynimka pripravila v sulade zo zakonom, ako aj podložena relevantnymi argumentami a dôkazmi. To, že sa tak nestalo, nie je naša vina. Navyše, výnimka MŽP SR v tomto roku udelená bola, a v súčasnosti je platná, nepísal som to už, možno nie. Strieľať sa nemôže, len preto,lebo to nepovolili veterinari kvoli vtáčej chrípke, ale inak je vynimka platna a to na tento aj buduci rok.
<br/>SOVS sa vyjadrila a ministerstvo rozhodlo. Podobne mohlo rozhodunut už minuly rok, keby bola vynimka dobre postavena... Tvrdiť, že za to všetko môže SOVS považujem za zavádzajúce. O odmientuni minuloročnej výnimky rozhodla nezávislá komisia, nie SOVS.
<br/>Tieto argumenty si môžete bez problémov overiť na základe zákona 211 o slob. prístupe k informáciám...
<br/>
<br/>Zatial toľko
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5794 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Lov slúk
Úmyselne som sa doteraz vyhýbal téme o kormoránoch. Nie som odborník na vodné vtáctvo a už vôbec nie na ryby. A nerád mudrujem do toho, v čom sa dostatočne nevyznám. Viem, že stavy u nás zimujúcich kormoránov sa za posledné roky zvýšili. A viem, že kormorán žerie ryby. Žiadne jednoduché a zázračné riešenie ale nepoznám. Pokiaľ ale dôjde k schváleniu regulačného odstrelu kormoránov, mali by sa stanoviť presné podmienky. Lokality, počty a účasť pracovníkov Štátnej ochrany prírody (aj medzi nimi je veľa poľovníkov a rybárov, tak by to nemusel byť problém). Mám totiž obavy, že voči kormoránom sa už vyvolala taká nenávisť, že by to viedlo k veľkým masakrom. Ale v prvom rade by o tom mali rozhodovať odborníci na základe reálnych faktov a bez emócií.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5795 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Ahoj výr,
<br/>
<br/>V každom prípade som za to, aby sa napr. vypracoval projekt komplexnej ochrany vodných ekosystémov, v rámci ktorého by nezávislí odborníci zhodnotli celú problematiku - komplexne. tj. akú rolu zohrávajú zmenené podmienky vodných ekosystémov, akú rolu zohráva kormorán, akú rolu zohráva nadmerné zarybňovanie, prípadne absencia zarybňovania..., aj odstrel kormoránov sa dá, ak už sa mu nevyhneme, využiť a vedecky zhodnotiť, aby sme mali kvalitné dáta o tom, ako pôsobí v rámci prevencie vodných ekosystémov a pod...
<br/>
<br/>Opät opakujem, keby nikto nezdieľal náš názor, tak sa na kormorány už dávno strieľa.
<br/>SOVS predsa o tom nerozhodla, ale to sa už opakujem...
<br/>
<br/>S pozdravom
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5796 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Súhlas s Jovicom. Podmienky musia byť presne stanovené na základe reálnych faktov a bez emócií.
<br/>
<br/>A aby sme si naliali čistého vína, kormorán už dnes patrí medzi intenzívne prenasledované druhy vtáctva. Takmer každý kadáver, ktorý som držal v rukách, prípade, ktorý držali v rukách pracovníci ŠOP SR mal v tele broky, prípadne iné zranenia nasvedčujúce zástrelu.
<br/>
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5798 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
Marek: problém je ten že vám nestačilo ako relevantné dokazy absolutne nič. A to že to minister dovolil -no asi sa zľakol keď sa začala písať tá petícia lebo mu zahádžu kanceláriu papiermi že sa tam ani nedostane. Pokiaľ viem tak na základe Vášho odvolania bola vec odsunutá nabok. Určite sa veci nepohli LEBO VY STE SÚHLASILI. Nič nie je pre vás argument. V tejto otázke sa správate ako buldozér v sklade s porcelánom. Ichtiológovia hovoria o ohrození genofondu ale Vy by ste výnimku kľudne pripravovali ešte desať rokov s tým že aj tak to nie je správne riešenie. O odmietnutí minuloročnej výnimky rozhodla komisia preto LEBO STE SA PROTI NEJ ODVOLALI rovnako ako tento rok a asi vždy do budúcnosti. Jediné v čom s Vami absolútne súhlasím je že odstrel 300 alebo 600ks nič nevyrieši. Je to totiž takmer nič a naviac príde zanedlho teplo a kormorány zmiznú. Keby dnes všetky kormorány niekto vystrieľal -čo samozrejme vôbec nehrozí- tak Váh, Orava, Hron sa z toho budú liečiť aspoň 5 rokov. Treba najprv počkať kým nebude lipeň v stave ako je dnes jarabica?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5799 od Jano_Ripka
Odpoveď od Jano_Ripka na tému Lov slúk
Jovic,
<br/>odpovedal som na otazku, ktoru som dostal. Nikoho nechcem &quot;vytacat&quot;. Napisal som svoj nazor. Nemyslim si, ze diskusia ma sancu pokracovat, len ked budem davat &quot;druhej strane&quot; za pravdu. Samozrejme, treba hladat to, co je spolocne. Ja viem, ze polovnictvo tu bolo, je a bude. Zver sa stale bude delit na tu, ktoru chodime krmit a na tu, ktoru treba &quot;tlmit&quot;. Tak to je. Ci to je, alebo nie je ok, to je ina tema. Ale na ten lov sluk mi nikto neodpovedal. A neodkazujte ma na zaciatok diskusie.... Takze este raz, preco chcete tie sluky lovit? Budem rad, ked to napisu viaceri....
<br/>A propos, pamata si niekto z vas, ako kedysi dopadol regulacny odstrel kormoranov na rybnikoch Senne? (aj ked tie kormorany by sa tu spominat nemuseli :-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5800 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Lov slúk
Jano aj ked ti to tu zopakujeme 100x aj tak to nebudes chciet pochopit .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5802 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Ahoj Vyr,
<br/>
<br/>myslim, že som postoj SOVS vysvetlil dosť jasne. Prvá výnimka bola podaná v roku 2004, a bola &quot;zlá&quot;. Každý na našom mieste by sa odvolal. Druhá výnimka, nie je takmer o nic &quot;lepšia&quot;, ale ministerstvo ju odsúhlasilo.
<br/>
<br/>Ak bude vtáčia chrípka v Európe pretvrávať, tak bude už teraz nevyhnutné dohodnúť sa aj Veterinármi. Bude nevyhnutné vytvoriť osobitné podmienky, a zabezpečiť 100 percentú možnosť kontroli nad realizáciou výnimky.
<br/>
<br/>S pzdravom
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5803 od Jano_Ripka
Odpoveď od Jano_Ripka na tému Lov slúk
A ste vy ochotni pochopit, ze mne sa to nezda spravne?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5804 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
Jovic: Presné podmienky sa stanovili a sú také presné a také komplikované že si neviem predstaviť kto by mal chuť ich realizovať ak sa to vôbec dá. Keby si si to prečítal tak určite pochopíš že je to celé nezmysel. Zdravý rozum je pojem, ktorý v tomto probléme chýba ako soľ.
<br/>keď by poľovníkovi nariadili že odstrel túlavých psov sa bude vykonávať pod kontrolou Slobody zvierat a Štátnej ochrany prírody a každý pes bude uložený pre prípadné potreby veterinárnej správy a následne zlikvidovaný v nejakej kafilérke tak by sa na to VŠETCI vykašlali. A to sú podmienky, ktoré tu vymýšľa SOVS.
<br/>
<br/>Marek: Takto &quot;objektívne&quot; okomentujete všetko:&quot;kormorán už dnes patrí medzi intenzívne prenasledované druhy&quot; . To že už nejaký zúfalec nevydržal sledovať túto papierovú a legislatívnu vojnu a nejkého odstrelil klasifikujete a INTENZÍVNE prenasledovanie. Veď ich je viac ako 8 tisíc !!! mali by Vám chodiť pred kanceláriu sypať tie zabité a nezožrané ryby -ktoré predstavujú biedny zlomok toho čo požrali. Na Orave vyžrali od Plosky (spoločenská hodnota 8000,-sk/ks) cez Hlavátky, Mreny, Podustvy a po Jalce všetko.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5806 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
Ahoj Jano,
<br/>
<br/>ja len dodam k tomu Sennemu. Firma, ktora rybniky spravuje, je drzitelom vynimky na odstrel. Proti tomu by som nic nenamietal, keby vynimku neporusovali. V roku 2004 sme potvrdili ze kormorany, ktorych tam uz je vskutku len male mnozstvo, likvidovali aj v hniezdnom obodobi (maj/jun). Okrem toho sa tam strieľa aj po ostatných rybožravých druhoch vtáctva. V roku 2003 po poľovačkach našli smrtelne postrelenu volavku bielu. Nelegalne odstrely vtáctva sú problémom mnohych rybničných sústav, najviac si to vtactvo odnesie pri jesennych polovackach zahranicnych, najma vsak talianskych polovnikov, ale to uz nie je o polovníctve, ale o biznise, ako som uz raz spomínal.
<br/>
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5807 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
Marek: Proti KAŽDEJ výnimke, ktorá navrhuje ODSTREL by ste sa odvolali. Čo vyrieši 100% možnosť kontroli realizácie výnimky. NIČ. Je to nezmyselné šikanovanie lebo každý človek so zdravým rozumom vie že či sa ich strelí 300 alebo 400 je ÚPLNE jedno, aj tak sa nič nezmení.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5809 od kobec
Odpoveď od kobec na tému Lov slúk
Ahojte,
<br/>diskusia sa opatovne rozbehla, len sa mi v nej trochu ta sluka straca... Rad by som ju (ako pred nedavnom) posunul dalej - kolko odhadujete vo Vasom reviry hniezdiacich sluk? Su podla Vas ich stavy stabilizovane? Myslite, ze im sucasne lesne hospodarenie prospieva ci skodi? Ako je to z diviakmi - myslite, ze ich stavy mozu ohrozit slucie populacie? Odznela tu zmienka i o slucich specialitach v restauraciach. Vedeli by ste to konkretizovat? Nemate vedomosti o nelegalnom odstrele za tymto ucelom? Ja viem, trochu vela otazok na jeden prispevok, ale snad sa podelite o Vase vedomosti. Dakujem Vam, Kobec.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5810 od SOVS
Odpoveď od SOVS na tému Lov slúk
OK, výr,
<br/>aký počet je podľa teba optimálne odstreliť, aby to pomohlo?
<br/>Alebo inak, aký stav zimujúcej populácie kormorána považuješ za optimálny, alebo nornálny?
<br/>Alebo ešte inak, kde má kormorán, a x ďalších rybožravých druhov právo uloviť si nejakú korisť bez toho, aby to niekto prezentoval ako škodu SRZ?
<br/>
<br/>S pozdravom
<br/>Marek

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5813 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lov slúk
Marek: Keď sa pýtaš na MOJ názor -tak považujem za správne loviť kormorána bez obmedzenia všade okrem oblasti Dunaja a prípadne celkom dolného úseku Váhu . Ostatné rybožravé vtáky zatiaľ páchajú škody zlomkové tak že by som ich nechal zatiaľ určite na pokoji. (Na plôdikových rybníkoch a potokoch na odchov ročkov by som povolil aj lov volavky-ak by si o to niekto požiadal.) ( Vtáky si rýchle zrátaju kde majú pokoj a odsťahujú sa). Nemyslím si, že ak by sa kormorány začali loviť, nemalo by to drastický vplyv na ich populáciu. Sú to inteligentné a opatrné vtáky.
<br/>Tak že, aby som presnejšie odpovedal na tvoju otázku: za optimálne považujem žiadneho kormorána v oblasti pstruhového, lipňového i mrenového pásma. Z postojov SOVS je však jasné že tieto utópie si tu môžem len zúfalo a úplne zbytočne vykrikovať do tmy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5815 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Lov slúk
Jano_Ripka, máš pravdu, poľovníctvo tu bolo, je a bude. To je realita. Ide len o to, aké to poľovníctvo bude. Ja nemám problém odsudzovať všetky protizákonné aktivity, ktorých sa niektorí poľovníci dopúšťajú. A tak isto nemám problém sa postaviť na stranu poľovníkov, ak si myslím, že majú pravdu. Som realista a viem, že populistické vyhlásenia na obidvoch stranách len vyvolávajú ďalšiu nevraživosť. Poľovníkov je cca 53 000. Hodiť ich všetkých do jedného vreca je jednoduché. Omnoho ťažšie je s nimi komunikovať a to nielen na tomto fóre, ale najmä v teréne. A potom zistíš, že je medzi nimi veľa normálnych ľudí, ktorí sú síce hrdí na svoju stavovskú organizáciu, ale hnevá ich (rovnako ako mňa) všetko to negatívne čo sa v súčasnom slovenskom poľovníctve vyskytuje. A rovnako zistíš, že existujú aj združenia, kde nemajú problém s dodržiavaním zákonov a poľovníckej morálky. A mnohí si dobre uvedomujú, že verejná mienka je v prvom rade v rukách samotných poľovníkov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5816 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Lov slúk
Ale aby som bol celkom úprimný, čo ma najviac štve aj na tomto fóre, je neochota mnohých poľovníkov otvorene sa vyjadriť aj k problémom vo vlastnej organizácii. „Falošná solidarita“ a dodržiavanie hesla: „Drž hubu a krok a nebudeš mať problémy“ asi nie je to, čo vylepší verejnú mienku o poľovníctve.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5817 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Lov slúk
Nazdar Jano -nikto nechce odpovedať skúsim ja: :D
<br/>Prečo loviť sluky--lebo patrí medzi poľovnú zver,to jest obnoviteľný prírodný zdroj,to jest
<br/> poľovníci sa snažia o maximálne zachovanie,zveľaďovanie,ochranu a optimálne využívanie(lov).Lov sluky patrí k tradícii a kultúre poľovníctva.
<br/>Prečo na jar---to čo bolo bežným lesníkom známe pred sto rokmi skúmajú výskumníci dnes.Výhradne na jar sa dá určiť pohlavie sluky-podľa štatistík až 80-90%úlovku tvoria
<br/>jedince samčieho pohlavia,čo je nemožné v inom čase.
<br/>Paradoxne v záujme zvyšovania stavov slúk je lov v čase toku-na jar. 8-L
<br/>nazdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #5818 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Lov slúk
neviem ťa pochopiť poľovanie najeden druh zveri ti nevadi a na iny zase ano. Tvoja ochrana je divná a ešte jedna vec. Kormorana chceš chrániť ale prečo nechceš chraniť aj ryby?
<br/>
<br/>Vy ochranári mate divný spôsob ochrany.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.093 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 270 návštevníkov a žiadni členovia on-line