Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43278 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Ako sa nam pekne rozbehla diskusia, uz to nie je len o tom kolko a ake olovo na aku zver pouzit. ;)
<br/>
<br/>Tak len dufam, ze hodite nejake poznatky co Vam zver berie alebo neberie. Aspon mna to zaujalo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43280 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
A ešte k tomu krmivu, momentálne je najdostupnešia a zároveň najhoršia potrava pre srnčiu repka, ktorej je u nás osiatej ozaj veľa. V sobotu som sa bol prejsť a napočítal som zhruba 70 ks srnčej, takmer všetka bola na repke, takže nejakú super kondíciu srnčej z jari neočakávam. Aj z tohoto dôvodu treba kŕmiť, aby sme srnčiu nemuseli zbierať uhynutú a zoslabnutú z jari po &quot;repkových poliach&quot;.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43281 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Ja nosím čo mám. Momentálne soľ a pšenica. Diviaky berú aj zdravú výživu a to potravinársky odpad z cereálií &quot;BER TO&quot;. Na príchuti im veľmi nezáleží. Množstvo je dôležité! A pravidelný prísun.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43284 od Eno_Nuno
Odpoveď od Eno_Nuno na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
o tej repke som počul veľa zlého, ale PZ to len ťažko dokáže na nejakm JRD zmeniť. ku tej diviačej je zaujímavé sledovať kameru č.1 ktorá ide v priamom prenose v téme ,,priamý prenos,,. Estónsko, kŕmia od kukurice, cez resky, jablká a iné jadrá a kŕmia to tam pravidelne. myslím si, že dosť veľky význam spočíva v tom, aby sa krmivo aj obmieňalo.
<br/>
<br/>Jaro: jeden môj poznatok ku topinambúru. nemali sme ho tu, zver to nepoznala. skúsili sme a výsledok? pod koreňom sa nič nedeje, diviačia si to nevšíma. ako usušená letnina zavesená v snopkoch a neskôr v zime podaná do revíru je to ale dobrý materiál nielen pre vysokú ale aj srnčiu. danielia a muflónia sa u nás nevyskytuje a muflónia len preto nie, že pri zimách z veľkou vrstvou snehu by im odmrzli vajcia a barany sa stali neplodné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43285 od petob
Odpoveď od petob na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Pri tejto vysokej pokrývke snehu je veľká nezodpovednosť nekŕmiť. Krmelce a násypce sú doslova ušliapané od stôp. Ale tí čo nechodia von to nevedia a račej mudrujú..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43286 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Eno, co sa tyka topinambur tak moj poznatok je taky, ze sa diviacia sla za tym zabit. Ono to asi zavisi od lokality . Policko kde sa to vysadzalo uz chceli aj elektrikov obohnat aby to aspon stihlo dorast. Sice tu elektriku nepouzili no vsetky vyskusane sposoby ochrany stroskotali. Policko vzdy bolo ako keby tade presli tanky. Dokonca nan diviaky casom chodili este za svetla ci tam daco neostalo.
<br/>
<br/>
<br/>Petob
<br/> picasaweb.google.sk/svajciarskyduric/Limbach14109#5291449280503317362 [/]tak napriklad v tomto krmelci je letnina uz 4 rok a zver sa toho ani nechytila. Je pravda ze nechat ju tam 4r hnit je volovina no ani prvu zimu to zver nebrala. Zadrhel moze byt inde nie preto ze by na to nemala chut asi jej tam na tom nieco vadi.
<br/>
<br/>ps. dufam ze sa bude dat pozriet to foto;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43287 od petob
Odpoveď od petob na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Mi sme vyniesli ďatelinu a srnčia ju s chuťou berie. A tiež miešanku žito, kukurica a jačmeň. A zajace berú krmnú repu a kukuricu na klasoch. Hlad je zlí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43288 od Eno_Nuno
Odpoveď od Eno_Nuno na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Jaro myslím, že na zádrheľ je tu už teraz neskoro. skôr by som si dal otázku: aká bola zima 4 roky dozadu koľko snehu v danej lokalite a aké boli možnosti prísunu prirodzenej potravy pre zver. potom by sa dalo posúdiť či bola letnina zaujímava alebo nie. daľšie roky pokiaľ to bolo vyvesené v krmelci pod vplyvom poveternostných podmienok dážď, sneh, teplo, zima,vlhkosť výrazne stratila na kvalite. u nás sa kŕmelce po každej zime vyprázdnia a na jeseň sa plnia vždy novým. sú roky kedy zver berie o zbláznenie a sú aj také, že sa toho ani nedotkne. všetko záleží od toho aká je práve zima.
<br/>
<br/>a ešte si mýslím, že si nato mal upozorniť LÚ pokiaľ je to tam už 4 roky lebo takto o rok to tam bude znova:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43292 od papo
Odpoveď od papo na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
tak už tomu naozaj nerozumiem, ale nemám z toho nespavosť, lebo odborník nie som. najprv povieš nekrmiť vôbec, lebo ani soby sa nekrmia, potom ti už len lepková pčenica vadí.... no vôbec už nerozumiem tvojim úvahám o snehu. žeby si ho aj videl, ako tie soby, hlucháne.... no ja som už videl sneh... a stačí jeden slnečný zimný deň a sneh je pre raticovú hotové peklo. jednoducho im ľadová kôra doreže nohy. ďalej to nejdem rozoberať. bolo by snáď lepšie povedať, prečo sa v našich podmienkach staráme o zver tak, ako sa staráme, a nie čo je kdesi v tramtárii, v úplne iných podmienkach. vrátim sa ale ešte k tomu snehu a dravcom... vodiaci kus ide zvyčajne prvý, teda je aj najviac vysilený, a doráňaný. a do toho si primiešaj vlka, ktorý podľa podobných teórií loví len chorú, neperspektívnu zver. a výsledok budeš mať presne opačný... ako prvý padne vodiaci kus. chcem ťa týmto poprosiť, vo všetkej úcte, aby si argumentoval korektne, vecne a príslušne k našim podmienkam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43293 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Od repky ešte žiadny srnec na Ramba nevyrástol. Možno sob. Pšenicou neprikrmujeme kvôli obrovským trofejam, ale aby zver prežila zimu v relatívne dobrej kondícii. A zas tej pšenice nie sú vagóny - miera je dôležitá. A ak si ešte nevidel tuhú zimu a zver pri domoch a pri krmelcoch, kde sa pre sneh nedalo ani chodiť /teraz je podobná situácia/ môžem Ti poslať foto. Kamoš mi ho poslal z okolia Kyčery.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43294 od Zrno
Odpoveď od Zrno na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
TANAP kŕmy celoročne, berú dotácie na krmivo. zvery ako maku a už len tým, že sa kŕmy, udržia zver v lokalite a tá nemusí migrovať za potravou inde. Kobra porovnaj si trofeje srncov na juhu slovenska kde je samá kukurica, slnečnica, pšenica, repa a iné zo severom kde je prevažne sama lúka sem tam kukurica a uvidíš, že aj v bodových hodnotách je to na úplne inej úrovni. a čím to asi tak je? a ako píše papo, neporovnávaj slovakiu z trantáriou ale vyjadruj sa k naším podmienkam.
<br/>
<br/>;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43296 od Zrno
Odpoveď od Zrno na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Kobra a áno, srnec na prvej strane od Duduška je šťastný a dokonca sa aj usmieva veď tam má 5cm snehu:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43299 od pali
Odpoveď od pali na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Jelenia zver určite migruje. Myslím, že taký Akela z juhu by vedel niečo povedať o čriedach jelenej zveri teraz v okrese VK. Prídu v polovici decembra, tu nechajú ešte zhody ale jelenice vrhnú už na svojich pôvodných stanovištiach vo vojenskom priestore Lešť, v Javorí a na Poľane. Problém je so srnčou zverou. Na poliach jej vídavam dosť ale v lese je jej čoraz menej, Myslím, že to ani nesúvisí tak s prístupom k potrave, tej má dosť. skôr to bude konkurenciou jelenej zveria a potom má veľké množstvu prirodzených nepriateľov - líšky, diviaky, rys atď. Čo sa diviakov týka tie mi pripadajú ako taký vandrovníci - kde im dajú tam idú. Je jednoduchšie žrať siláž z kopy ako vyrývať staré žalude spod snehu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43300 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
mam napozorovane nejake srnce v malych karpatoch a vdaka johnymu a dufinkovi srnce v liptove. ak to mam porovnat tak podmienky na zivot srncej v liptove su ovela tvrdsie ako v malych karpatoch. Clovek by si pomyslel ze miernejsie podmienky sa odzrkadlia na lepsej kvalite srncich parozkov. Ba prave naopak. Liptovske srnce su daleko silnejsie co do zveriny tak aj do trofeji. Pri tom v liptove byva ovela dlhsia zima takze zver by mala stradat a malo by sa to prejavit na kvalite aj parozkov ako aj kondicii. Na dobreho srnca co do trofeji v lokalitach malych karpat kde sa pohybujem dost casto je rarita natrafit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43301 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
No s tym krmelcom je to asi na 10rocnicu asi sa drzia hesla: pokial nezozeries, druhe nedostanes. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43302 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
jarko maš pravdu a su preto v takej dobrej kondicii pretože ich prikrmujeme pšenicou a jačmenom podotykam prikrmujeme

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43303 od dano5
Odpoveď od dano5 na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Zdravim tuto spolocnost ,vyborna diskusia.Ohladom prikrmovania nespominate ovos ,vyborny pre srnciu ma vysoky obsah vlakniny a dobry vplyv na funkciu traviacej sustavy hlavne teraz ked prijima vela tej nestasnej repky.Dobre ho beru aj diviaky zmiesany s kukuricou a vysoka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43304 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
tu dole to krmia kadecim. Dancia rozdieli nerobi zerie tusim vsetko aj cokoladu. A srncia sa popri tom zvezie. Co sa tyka muflonej videl som ju brat len letninu ineho sa nedotkla.
<br/>
<br/>To co dostava srncie to uz by podla prikrmovania museli byt male jelene. :]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43305 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Máš pravdu, len je to trochu aj o financiách a ak mi kamoš povie, mám za dobrú cenu pšenicu, tak sa ho nepýtam či nemá ovos, ale beriem a bežím celý rád preč. U nás máme krásne srnce i napriek tomu, že žerú pšenicu a lížu soľ. Takmer každý rok dozadu sme predali celý odstrel zahraničiu. Minulý rok bola fantastická ruja, už aby bola znova. Jediný problém je tá repka, čiastočne strečkovitosť a túlavé psiská, ale snažíme sa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43306 od Zrno
Odpoveď od Zrno na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Jaro, nemám nič proti tvojmu pozorovaniu azda iba toľko, že je nedostatočné.
<br/>
<br/>Ak máme niečo porovnávať tak teraz je nato vhodná doba, je tu čas chovateľkých prehliadok takže stačí sa ísť pozrieť. Pali, ak ti to nerobí problém tak kedže si z okolia lešte môhol by si po výstave doložiť nejé foto z lešte alebo krupiny, akela rád by som pozrel aj z tvojho okresu, ja môžem pofotiť oravu. poprípade niekto iný svoj okres, bolo by to myslím zaujímave porovnávanie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.143 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 279 návštevníkov a žiadni členovia on-line