Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43308 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Ak nezabudnem, tak sa pokúsim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43309 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
konečne sa tu rozprudila zaujímava debata
<br/>
<br/>no ja prikrmujem cely rok na jednom mieste a ako to sledujem stale to zrno vzer prijima nema s tym problemy chodia tam zajace, bažanty jazvece, srnčie a nepravidelne diviaci,
<br/>
<br/>Podla mna treba zacat prikrmovat v normalnom množeste od jesene do jari kym sa zver nezačne normalne stravovať na paši a potom už len davať ako prilepšenie krmiov zveri po troške,
<br/>Je to krasne vidieť na stavoch zveri, či zajacov, bažantov a o srnčej ani nehovorim, aj ta srna predsa potrebuje kvalitu aby sa v nej dobre vyvijal plod a nie ako pisal Akela repku ktora jej chutí ale spôsobuje veľke traviace problemy,
<br/>
<br/>pokiaľ je vo vašej lokalite veľa repky treba podavať aj veľa mineralov ktore zver straca počas konzumacie repky čiže dostatok soli treba zabezpečiť zveri.
<br/>
<br/>Podľa mňa na prikrmovani nieje nič špate.
<br/>
<br/>Čo sa týka topinamburu tak môžem povedať len jedno zasadime a nevyrastie doviačiky ho zchrumu, ale z ineho reviru mam skusenosti že cez leto to spasala vysoka a v jari sa do neho pustili diviaky tak že nebolo čo vybrať je zaujímave že cleu zimu bolo políčko nepohnute ale na jar ho prerili ako najlepšími pluhmi.
<br/>Je to zaujímave že až na Jar.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43312 od abba
Odpoveď od abba na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Pán Begala a sliepky ešte žijú a znášajú?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43316 od medard
Odpoveď od medard na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Lovu zdar, kolegovia! Konečne to tu musím pochváliť, že je to tu trochu vecné a hádam aj konštruktívne, že hádam každá strana vie svoje tvrdenia aj niečim podložiť, že to tu nemá charakter rokovania v parlamente a že sa tu nevyskytuje hrubé osočovanie, tak ako v niektorých témach. Bolo by vhodné túto úroveň si aj udržať a urobiť z nej štandard... ;) Ale niečo aj odo mňa ku tejto problematike: ja som jednoznačne za prikrmovanie, v rozumnej miere, vhodnom čase a miestach a hlavne &quot;kvalitným&quot; krmivom... Budem hovoriť o podmienkach u nás, Javorníky, 400 - 900mnn, zimy relatívne dlhé a tuhé, jelenia IV, podľa mňa ale revír vhodnejší na chov a hospodárenie so srnčou ako s jeleňou, aj keď práve tá je tu stanovená ako hlavná zver, čo je podľa mňa škoda... Nebudem písať o diviačej, lebo pre ňu je podľa mňa najdôležitejšie množstvo a kryt, aj keď práve týmto sa na nej a tým teda aj na ďalšej zveri pácha najviac škody... Ja sa sústreďujem na prikrmovanie srnčej, krmivo si zväčša zabezpečujem a dopestúvam sám, čo je obrovská výhoda... Základ tvorí &quot;kvalitné seno&quot; - lucerka, ďatelina, sušené miešanky (ich výsev sa mi osvedčil ako príprava na pestovanie lucerky a ďateliny - ovos, vika, peluška, hrach, lucerka a ďatelina) - kvalitné sušenie, po zavädnutí hneď do humna (každá manipulácia za rosy pre minimum odrolenia) tam sa to dosuší aj s presolením...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43317 od medard
Odpoveď od medard na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Sorry, keďže píšem ako blesk, tak som to po minulých neúspechoch takto poistil...
<br/>Nejaké argumenty, že dopestovanie takéhoto obj. krmiva sú pracné a je to zbytočné, to u mňa neobstojí. Som toho názoru, že kto nemá čas venovať sa poľovníctvu naplno, nech to radšej nerobí... Z toho čo som mal možnosť vidieť, je to hneď 2. najatraktívnejšie krmivo pre srnčiu ale aj jeleniu. To 1. je to, ktoré si nájde sama v lese a na poli - prirodzená strava - výmlady, ozimina, malinčie... Ako doplnok samozrejme letnina (tú ale zver berie až koncom zimz, tak ako teraz) - klasika jaseň, malinčie, lipa, rakyta, javor, jarabina, topinambur a žihľava - o tej začínam dosť vážne rozmýšľať ako o zložke sena, skúsim to tak pripraviť tento rok...Samozrejme aj letnina je mierne presolená, má to hneď niekoľko výhod. Ako jadro podávam ovos, odpad z repky, kukuricu, jačmeň a pšenicu (4:4:2:2:1 - v takom pomere sa mi to osvedčilo najviac a aj možnosť prípravy je najlepšia - ovos, jačmeň a pšenicu si pestuje sám, ako na dedine, repkového odpadu je na každom PD dosť), pri tej pšenici som si všimol, že vždy vo vačšom množstve ide ponej zver do hnačiek, hlavne ak nemá dosť kvalitného sena...
<br/>Samozrejme dostatok soli, s tým suvisí to, že každý kŕmelec je niekde opdiaľ od zdroja vody, nie priamo pri potoku, to zver nemá rada... Ako dužinu na jeseň predkladám jablkové výlisky (tento rok ich bolo :))), prípadne rezky yz repy so silážou z PD... Skúšal som aj gaštany, ale tie povačšine berie iba jelenia, lebo zachovať ich čerstvé a mäkké je celkom veda, niekde som ale teraz videl, že ich podávali drvené a sušené ako súčasť ost. jadrového krmiva, šrotovník doma je, tak to hádam tiež vyskúšam, gaštan je pre zver úplná medicína... No a samozrejme pravidelné podávanie medikovaného krmiva, to čo sa erárne fasuje v PZ je žalostne málo...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43318 od abba
Odpoveď od abba na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Porovnávanie soba v jeho nenarušenom prostredí a cudzincov (jeleň, daniel, muflón, bažant) v nepôvodnom lese a tvrdo devastovanej poľnohospodárskej krajine je zavádzajúce.
<br/> Prikrmovanie je potrebné, ale prikrmovať kvalitou v krmelcoch a násypcoch, nie sypať celé vlečky smetí na zem, veď si z toho zver niečo vyberie.
<br/> Kukurica, slnečnica, zemiaky, agát, dub červený sú z Ameriky a našej zveri určite neškodia, medzi živočíchmi Ameriky a Európy nie sú až tak veľké rozdiely.
<br/> Celé zrná kukurice v truse diviakov - ak diviak nerozžuje zrno prejde celým tráviacim systémom, ale to isté sa stane aj so žaluďom, jadierkom alebo kôstkou, pretože neporušený obal je nestráviteľný.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43320 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Kamarát, tak Ty funguješ ako malá zvieracia vývarovňa. Klobúk dolu pred tými kombináciami čo im pripravuješ. U Vás je asi radosť stravovať sa vo Vašom revíri. Držím palce,aby Ti to čo najdlhšie vydržalo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43321 od nimrod15
Odpoveď od nimrod15 na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
no ja si myslím, že hladný vlk zožerie všetko a nie len mlade a šťavnaté .Nech sa zapoja chlapi z liptova a trocha ho vovedú do problému,, aj ja pozerám dosť dokumentov, len sa snažím vybrať čo ma hodnotu a nie je natočene niekde v ZOO alebo v nejakom lesoparku, a ver tomu že na satelite je tých kvázi dokumentov dosť,, nič v zlom

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43322 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
nerad niekomu oponujem pokial udava pravdive veci ,pišeš pekne da sa to čitat a su tam aj dobre veci ale o vlkoch nevieš vobec nič mal by si tu byt na Liptove pred 3mi rokmi a pozriet aku šarapatu narobili dve svorky vlkou v ŠL a keby si videl tie 150 kg jelene strhnute od vlkou by si inak rozpraval to čo pišeš o vlkoch v našich podmienkach je blud,pretože vlk nepozera ked lovi u nas v svorke či je nejaky kus slabi to si može dovolit niekde na savanach kde ma na to čas tu je to proste tak že čo je svorke najbližšie to padne a može to byt aj 200 kg kanec videl som na vlastne oči a čo sa tyče prikrmovania v našich podmienkach prikrmovat treba už som to tu raz pisal ale len prikrmovat a vediet čim

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43329 od Eno_Nuno
Odpoveď od Eno_Nuno na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
ešte ťa doplním: kedy, ako, kde a čím.
<br/>
<br/>Kobra: s tým vlkom si to naozaj trochu prehnal. keby predátory lovili len mäkké mladé mäsko aby ho môhli požuť, tak by zanikol ich víznam. predátory sú tu preto, aby vyraďovali z chovu staré, choré a slabé jedince. nievždy je to ale tak lebo je X prípadov kedy bol zaznamený práve opak, padli práve tie v najlepšej kondícií.
<br/>
<br/>to, že si prišiel z myšlienkou neprikrmovať ktorú si neskôr obmenil na neprikrmovať pšenicou a kukuricou nieje tragédia. osobne si myslím, že prikrmovanie (čím?) aj pšenicou a kukuricou napríklad (kedy?) v určitej dobe od októbra - decembra (ako?) rozumným spôsobom , nie celýmy vlečkamy má svoj víznam (kde?) napríklad tam, kde je skutočná zima.
<br/>
<br/>a aby sme sa dopracovali aj k nejakým konštruktívným záverom tak ten jedálniček najmä u vysokej a srnčej by mal obsahovať aj iné plnohodnotné krmivá. pre gravidnú zver je nebezpečná kukurica a pšenica pred koncom gravidity. súhlasím no ak zima začína (oktober- december) tak by som sa ju nebál použiť.( január-február ) pokročilejšie štádium zimy aj gravidity zvery a tu by nemalo chýbať kvalitné seno (mládze) letnina z malín, topinamburu okrem toho by som sa nebál použiť dužinu, jablká, burgiňu, zemiaky.
<br/>
<br/>a ešte jeden článok na záver: ,,Diviačia zver je veľmi vitálna a odolná aj proti zime a chladu. Uživatelia poľovných revírov väčšinou pre zver zabezpečia pre zver dostatok krmiva, takže nedostatkom potravy netrpí. pri normálnej výške snehovej pokrývky si vedia diviaky pomôcť aj samy a v lese nájdu dostatok potravy. Diviačice vrhajú mláďatá spravidla v marci, keď sa už zima spravidla končí. Oveľa horšie je ak sa jar oneskorý a ešte v marci sú silné mrazy a veľa snehu. Vtedy uhynie veľa diviačat, ale aj iné druhy raticovej zveri napríklad srnčia alebo muflónia. a kedže k článku je aj foto ktorú tu nedám je tam ešte poznamené toto: Diviača na snímke si z trochu snehu ťažku hlavu nerobí.,, ZDROJ článku PaR vydanie 2/2002 strana 22-23.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43330 od papoI
Odpoveď od papoI na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
no priateľu, kukol som si to na spektre. ak je tento typ komerčných ,,prírodopisných,, dokumentov, tak sa ani nedivím tvojmu chápaniu problematiku. ak si to nahrával, pozri sa na tú bielu sovu v úvode... a snáď na to prídeš, prečo som sa zasmial v tom momente. no a ináč tam nebolo nič....
<br/> ku tým vlkom: žijem pri oboch Fatrách, snáď ma neobviníš, že neviem o čom hovorím. ,,Každý dravec loví a konzumuje iba mladé jedince - od ukončenia dojčenia, stravovania výlučne materským mliekom a začiatku konzumácie tuhej potravy až po dosiahnutie dospelosti.,, no a tvrdíš, že si vyštudoval aj z poľovníctva? tu máš asi na mysli pachové krytie mláďaťa, ale vysvetli mi, ako je možné, že to nerešpektujú diviaci, líšky.... a ešte som nepočul o dravcovi, ktorý sa vyhýba mäsu. každý dravec si vyhľadáva potravu tak, aby ju čo najskôr ulovil a s najnenším rizikom. a je mu jedno, či je to mladý, starý, chorý... alebo zdravý kus, ktorý v tom momente len mal smolu. ... a s tými krokodílmi si ma zložil do kolien. tam ti už neviem, čo povedať. no poprosím ťa, nemáš náhodou kontakt na toho farmára?
<br/> bol by som nerád, ak by sa ťa môj príspevok dotkol, toto nie je téma na konfrontáciu. ale trochu sa poškeriť na seba snáď môžeme, nie? pozri tú sovu;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43334 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Zrno, ja som ani nemienil tvrdit ze moje pozorovania su dostatocne. Ide fakt len o moje subjektivne pozorovanie. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43336 od dano5
Odpoveď od dano5 na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Ale toho tu pribudlo 8o!KU tej kukurici,je to po olejninach zrnina s najvyssim obsahom energie co urcite zver v zime potrebuje,diviaky ju vyslovene preferuju .U nas z volne sypanej zmesi ovsa,kukurice a psenice v krmelci vyberu kuk ako prvu na rozdiel od tych estonskych.Kobra prepac ,ale podla teba by diviak krmeny iba kukuricou a vodou uhynul od hladu ak to bereme na mnozstvo prijatych zivin.A s tym ovsom je to pre mna divne ze max tyzden, nestretol som sa s tym pocas mojej zootechnickej praxe,pre svoje dieteticke ucinky ma vyslovene pozit. vplyv na TS.Podla mna vsetko s mierou ,pestre zlozenie a hlavne zdravotne nezavadne cize do krytych krmelcov

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43337 od medard
Odpoveď od medard na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Akela, keby to tak u nás všetci robili... ja behám po celom úseku, ide ma roztrhať, mám tam aj dôchodcu, aj kolegu z mesta, aj kamaráta, čo pre svoju prácu na to toľko času ako ja... ale môžeme hrdo prehlásiť, že v našom úseku je najviac srnčej u nás... len by sme už potrebovali omladiť, nemôže celé prikrmovanie zostať na 3-4 ľuďoch, iniciatívnych blbcoch, na ktorých si ešte aj tak vyskakujú tí, čo hubou najviac robia:[
<br/>a keď máme možnosť prijať do PZ človeka, čo má akú takú iniciatívu po celé 2 roky, čo je kandidátom, tak ho ako včera na výročnej pre istotu neprijmeme, veď načo sa deliť s ďalším krkom... už som skonštatoval, že časom asi ako združenie vymrieme, lebo tým &quot;nádejným poľovníkom - synom členov&quot; pre ktorých sú miesta rezervované sa akosi do toho nechce :{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43339 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Práve som sa vrátil z prikrmovania. Skôr som nestihol. Dal som čo som mal. Pšenicu, soľ a potravinársky odpad, za ktorý ma možno niekto napadne, že je to nevhodné, ale bolo ho len trochu, tentokrát vanilková príchuť. Posledná veta Tvojho príspevku mi silne pripomenula naše združenie. Kde poľuješ, aspoň okres. Pekný večer. A ozaj aký máte názor na starý, uschnutý a neplesnivý chlieb?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43340 od dano5
Odpoveď od dano5 na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Ja si myslim ,ze diviaky sa potesia v tomto case aj tej&quot;vanilke&quot; a suchemu chlebu aj ked je to na diskusiu.Budu mat zakusok ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43343 od medard
Odpoveď od medard na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Rgo Stredné Považie, PZ Kýčera, okres PU... zajtra idem znovu na to, dnes som nabalil do žochov seno, letnina je naviazaná, bude to treba vyniesť, zver to teraz berie ako divá... zatiaľ sa k nám nenasáčkovala všetka jelenia z Javorníkov :D, ale myslím, že do týždňa to tak bude (tak ako tomu bolo aj pred 3 rokmi), srnčia sa má potom po chlebe, jelenia začne plieniť krmelce a odbíja ju preč... dúfam, že ten sneh tu nebude ležať viac než 2 - 3 týždne, trošku je výhoda, že zver bola slušne zalojovaná a že doteraz to nebolo až také zlé...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43346 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Ten nazor na chleba by veru aj mna zaujimal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43347 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Som rád, že sa táto diskusia rozbehla, aj keď sa nestačím diviť. Najviac ma zaujali kobrove príspevky. Kobra, priateľu asi by si mal predsa len otvoriť nejakú tú knihu a prehåbiť si svoje bohaté vedomosti získané z prírodopisných filmov. Porovnávať soba zo srnčou a jeleňou zverou???? Už len čo sa týka porovnania jelenej a srnčej zveri (výživa, reprodukcia....) je tam veľmi veľa rozdielov.
<br/>Diviaky nemajú nič z kukurice??? Veď to je najenergetickejšie krmivo. Prečo myslíš stretneš v poli 200kg 4 ročného kanca.
<br/>O tom ako vlci (zrejme aj krokodíly a ľadové medvede tiež) lovia len mládatá na mliečnej výžive pomlčím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43349 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Prikrmovanie, krmivo, skúsenosti
Akela, ja chlieb zbieram celý rok, vychoval som si kolegov v práci a tí mi nosia všetok srarý chlieb a pečivo. Chlieb drvíme na drobné kúsky až miestami na strúhanku :). Toto zmiešame s obilným odpadom z mlyna, pridávame drobné zemiaky nadrobno nakrájané a keď je kukurica, tak aj kukuricou postrašíme túto zmesku. Do rána je násypník vždy prázdny. Do násypníka dávame tak do ruksaka zmesy, nie viac.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.081 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 299 návštevníkov a žiadni členovia on-line