NÁVRH ZÁKONA O STAROSTLIVOSTI O ZVER A O POĽOVNÍCTVE

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8400 od pytliak
Z casovych dovodov som si precital navrh len po § 16, ale ak aj ten zvysok je na tej istej urovni, tak to sa SPZ moc neposnazilo.Ale aby som bol konkretny:
<br/>Vymedzenie pojmov - § 2 písm. a)poľovníctvom - súhrn činnosti zameraných ...pričom nesmie bezdôvodne a bez primeranej náhrady narušovať racionálne obhospodarovanie lesa a poľnohospodárskej pôdy - co je to bezdovodne, nikde nie je definovany dovod kedy moze, co je to primerana nahrada a co je to racionalne obhospodarovanie? Bez definovania a vymedzenia aj tychto pojmov je to len bla bla bla
<br/>§ 2 pism. f) ked uz sa pouzije termin chranena zver, chyba mi tam odkaz na zakon, pripadne vyhlasku, alebo smernice EU, z ktorych v podstate ochrana jednotlivych druhov zveri vychadza a je odvodena
<br/>§ 2 pism. n) posledna cast, &quot;v ktorom je zakazany lov zveri&quot; je pre mna dost nepochopitelna, lebo nasledne v §2 pism. af)lovom zveri sa rozumie zmocňovanie sa zveri jej usmrtením odstrelom, odchytom, poľovnými dravcami alebo pomocou fretky, tak potom ako sa maju zvierata v zverofarme usmrcovat, ked sa nemozu strielat ani chytat? Bude sa cakat na ich uhyn na starobu? Tiez v tomto by som doplnil aj lov pomocou polovne upotrebitelnych psov, napr brlohare(ked uz na fredky nezabudli)
<br/>§ 2 pism. ah)poľovne upotrebiteľným psom je pes uznaného poľovného plemena s preukazom o pôvode, ktorý úspešne absolvoval skúšku poľovnej upotrebiteľnosti - tu mi chyba vysvetlenie kym by malo byt to polovne plemeno uznane, ci FCI, SKJ, alebo SPZ, pripadne by som to formuloval inak, napr ze plemeno zaradene v zozname polovnych plemien psov vydanom SPZ alebo SKJ,...
<br/>Tiez by som odporucal ujednotit nazvoslovie napr raz je pouzita liska cervena, raz liska hrdzava.
<br/>V § 3 by som preradil z pismena c) ako celorocne chranene druhy krkavca, kormorana a oba druhy mysiaka do pismena d) ako zver s urcenym casom lovu a cele to zosuladit aj so zakonom o ochrane prirody a krajiny, aby neboli potrebne vybavovat este dalsie vynimky na MZP SR
<br/>V § 9 ods.2 by som doplnil: drzanie zveri za ucelom vycviku polovych psov
<br/>V odkaze 11) pri § 11 ods. 4 by som doplnil k zakonu o lesoch aj zakon 543/2002 o ochrane prirody a krajiny
<br/>V odkaze 14) pri § 15 ods 1. pism f) pouzit definiciu pastierskeho psa zo zakona 54
<br/>3/2002 je dost nestastne riesenie
<br/>Uz asi unavujem, i cas na prestudavanie dalsich casti zakona nemam. Tak zatial tolko.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8401 od tetrix
Fakt unavuješ. Už takto formulovaný zákon je veľmi obsiahly, podrobný - má skoro charakter kódexu. &quot;Normálny&quot; zákon by mal príslušné odvetvie riešiť rámcovo, jasne formulovať jeho filozofiu a konkrétnejšie a podrobnejšie by mali byť vykonávacie predpisy k nemu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8404 od bowhunter
Prečo je lov lukom povolený len v uzavretých zverniciach (Par.45f), má byť lov lukom len výsadou pár zbohatlíkov, čo si môžu dovoliť poplatkový odstrel?
<br/> Alebo bude aj celé poľovníctvo len ich výsadou, keď si už môže revír prenajať aj jedna osoba? (Par. 21a)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8424 od theCat
Podla nicku usudzujem, ze lov lukom ti nie je cudzi. Musis vsak uznat, ze luk nepatri do ruky kazdemu. Je to ucinna a ticha zbran.Keby bol lov lukom povoleny v otvorennych reviroch, rozsiril by sa nelegalny lov zveri. Kedze nie je pocut ziaden vystrel, nikto sa nedozvie, ze v reviri je niekto, kto by tam byt nemal. nemozme sa spoliehat na to, ze kazdy je cestny a charakterny a ze sa bude pridrziavat predpisanym pravidlam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8430 od Jovic
Pytliak, neviem, či som Ťa dobre pochopil, ale citujem:
<br/>&quot;V § 3 by som preradil z pismena c) ako celorocne chranene .......oba druhy mysiaka do pismena d) ako zver s urcenym casom lovu a cele to zosuladit aj so zakonom o ochrane prirody a krajiny....&quot;
<br/>Myslíš si, že je potrebné určitú časť roka loviť myšiaka? Môžeš napísať dôvod.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8437 od Gulo
Zrejme myslel lov myšiaka v bažantniciach do košov. Inak, mohol by mi niekto vysvetliť, čo potom s takto uloveným dravcom? U nás síce bažantnicu nemáme, ale vždy ma zaujímalo, či sa tieto dravce potom môžu usmrtiť alebo odovzdať niekde do ZOO...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8449 od Gulo
Čo znamená pojem, &quot;revír, ktorý nebol prenajatý podľa doterajších predpisov&quot; ? Práve na takýto sa totiž podľa §22 vzťahuje ponukové konanie, ak jeho vlastníkom je vo viac ako 50% štát. Ak niekto viete, napíšte prosím. :liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8461 od pytliak
Pochopil si spravne, len to nespravne formulujes. Formulaciu &quot;je potrebne ho lovit &quot; nahrad &quot;nie je potrebne ho celorocne chranit&quot;. Podla mna je treba celorocne chranit take druhy zivocichov, ktore su malopopcetne, hrozi ich vyhynutie, pripadne su ich populacie ohrozene. Mysiakov je ako maku a nic z toho im nehrozi. A ich ochrana len pre to, ze maju krivy zobak...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8465 od Jovic
Pytliak, pokiaľ ide o myšiaka, nesúhlasím s Tebou.
<br/>Ak nie je potrebné nejaký druh celoročne chrániť v zákone, môže sa ľahko stať, že vo vyhláške bude mať obmedzenú dobu lovu. Zmeniť vykonávaciu vyhlášku je predsa omnoho jednoduchšie ako zmeniť zákon.
<br/>Pokiaľ ide o myšiaka, nie je ich síce ako maku, ale je pravda, že je to náš najbežnejší druh dravého vtáka. Ale nevidím dôvod, prečo by nemal mať celoročnú ochranu.
<br/>Očakávam, že mnohí zareagujete, že myšiak spôsobuje „škody“ na „úžitkovej“ zveri.
<br/>Môžeme tu o myšiakovi podebatovať (ale bez emócií, len na základe odborných argumentov).
<br/>Hlavnou zložkou potravy myšiaka lesného sú hraboše (cca 90%). V zimnom období sú to takmer výlučne len hraboše (popr. uhynuté živočíchy). Mimo zimy občas uloví aj iné drobné živočíchy (obojživelníky, plazy). Niekedy sa mu podarí uloviť aj maličkého zajaca alebo bažanta. Kto niekedy videl myšiakove nohy zblízka, ten pochopí, že s takými slabými nohami sa dá uloviť len maličký živočích. Tak, ako mnohé iné myšožravé živočíchy, aj myšiaky v rokoch, keď je znížený výskyt hrabošov, vyvádzajú menší počet mláďat. Pred niekoľkými rokmi, keď bola populácia hrabošov nízka, z dvanástich párov myšiakov, ktoré som sledoval zahniezdili len dva. A iba jeden pár úspešne vyviedol mláďatá.
<br/>Dôležitou zložkou potravy myšiakov sú aj uhynuté živočíchy (alebo zbytky po iných väčších predátoroch). Ak poľovník niekedy vidí, ako sa myšiak kŕmi na zbytkoch zajaca, alebo bažanta, to ešte neznamená, že on ich aj ulovil.
<br/>Dôležitosť myšiakov (a aj ďalších myšožravých predátorov) je práve v znižovaní početnosti hrabošov. Na lokalitách, kde je nedostatok myšožravých dravcov, dochádza k premnoženie hrabošov. A tie potom poľnohospodári likvidujú rodenticídmi. A dôsledkom používania týchto jedov je aj úhyn množstva jedincov malej zveri a iných chránených živočíchov.
<br/>Myšiaky určite nie sú príčinou nízkych stavov malej zveri v niektorých oblastiach Slovenska. Ale práve myšiaky sú najčastejšie prenasledovaným druhom zo strany tých, ktorí nemajú ani základné vedomosti o vzťahoch v prírode.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8467 od dusab
Napisal si to pekne Jovic, presne tak to vidim aj ja. Mysiak je krasny dravec a ja by som na takeho nedokazal vystrelit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8482 od papo
Myslím, že som ťa pochopil. Schodnou cestou je vyňať myšiaka zo zoznamu poľovnej zveri. Aj z Jovicovho príspevku vyplýva, že ich netreba chrániť, pretože majú prirodzený reprodukčný cyklus - čo svedčí o tom, že lovištia sú pokryté. Touto cestou by zostal defacto status myšiaka zachovaný. Ako príklad: vrabec nie je poľovná zer.
<br/>Tak žere vlk mrkvu?:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8483 od Jaro
podla mna vlk zere mrkvu pokial ju ma v zaludku nejaka ta ovca co si na nej posmakol hehehehe

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8484 od Jovic
Papo, asi si to zle pochopil. Pytliak navrhoval preradiť myšiaka zo zoznamu celoročne chránenej pernatej zveri do zoznamu pernatej zveri s určeným časom lovu. A Ty navrhuješ vyradiť myšiaka zo zoznamu zveri (týmto si si získal moje sympatie;)).
<br/>A mrkvu mám veľmi rád.:-p
<br/>Páni, ale v boji o budúcu podobu poľovného zákona je myšiak zanedbateľný problém.
<br/>Omnoho dôležitejšie podľa mňa je:
<br/>1. Aké bude postavenie SPZ (ako jednotnej poľovníckej organizácie) a aké budú jej kompetencie
<br/>2. Aký bude vzťah medzi vlastníctvom pozemkov a výkonom poľovného práva
<br/>Atď.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8485 od macek
Presne tak, sú oveľa dôlejžitejšie veci..... Jovicom môžem len súhlasiť.... Podľa mňa ide poľovníctvo smerom dole nie smerom hore.... Pomaly poľovať budú len tí, čo majú veľa peňazí... a veľké majetky.... a to treba pribrzdiť....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8489 od Jenda
§ 2 písm. b) - nemělo by být za spojením &quot;poåovné pozemky&quot; vloženo i &quot;nepoåovné pozemky&quot; podle §2 písm. g) ?????- to dává možnost myslivcům nakládat se zvěří, která se nachází na nepoåovných pozemcích, samozřejmě na základě příslušného povolení

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8491 od papo
máš pravdu. Naprv treba zadefinovať čo je spoločenský záujem, priorita. Následne ako ho preferovať. Skúsenosť napr z čiechhovorí, že poľovníctvo na trhovom princípe spôsobuje až nevratné škody. Môžu byť potom oplotené pozemky, zákazy vstupu a pod, no a zbohom kontrola, ochrana. A čo potom s Jovicom?:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8492 od Jovic
Joooj Papo o mňa sa Ty neboj. Starý pes si vždy nejako poradí.;)
<br/>Skôr by som mal obavy o poľovnícku budúcnosť mnohých z Vás. Ak u nás prevládne tvrdý biznis v poľovníctve, tak potom zbohom tradičné &quot;ľudové&quot; poľovníctvo (ono ľudové už ani dnes celkom nie je:)).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8493 od Jenda
Papo myslím, že s tím oplocování u nás to nebude tak horký ;) Nevěř všemu, co slyšíš ;)
<br/>Myslím, že Taki otevřel tuto tému, aby vzešly nějaké návrhy na změnu tohoto znění zákona;) Nic ve zlém.
<br/>Teď máte možnost zasáhnout do toho podle čeho se bude řídit vaše polovnictvo, tak študujte ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8494 od papo
len si pozri čo sa deje pri malackách, prestane byť raritou oplotený súkr. revír, veď už také sú!:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8495 od Jenda
To by musely být obory, podle našeho zákona o myslivosti. Jinak je oplocování lesních pozemku zakázáno podle zákona o lesích. Ale jak jsem psal, tato téma slouží k něčemu jinému ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.219 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 745 návštevníkov a žiadni členovia on-line