Lovecka lukostrelba

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53155 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
S tou Afrikou jeden konkretni priklad co se mi stal vice jak pred 3 roky . Muj kamos Page/pejdz/ vyhral nekde lov do Afriky a jak rikal byl to nejdrazsi lov co vyhral nekde v loterii, nebot lov byl zadarmo ,ale kdyz zaplatil vsechny dalsi poplatky prislo jej to na 6 000 $ US .
<br/>On je vynikajici lukostrelec na 3D s longbow co si sam vyrabi z drevolaminatu a tak hledal rady ,kde jen mohl co se tyce vyzbroje i kdyz mel zkusenosti s loveckou lukostrelbou na White tails ,ale kazda rada dobra na tkz plains animals ,tak k cemu jsme spolecne dospeli . On mel luk longbow s tahem 60 liber a sipy o vaze 575 grains se spickou Vensel Woodsman .Tak mne vychazelo jako KE neco pres 41 foot-pounds a tak on letel do Jizni Afriky s touto vyzbroji ,mel sebou 24 sipu .Vlastne on si tam poslal svuj rozkladaci longbow postou pred tim ,nez tam jel . Zajezd byl na 6 dni/loveckych/ a tak mel zabit 6 ruznych zvirat za tuto dobu jako je zebra ,kudu, pakun a dalsi bestie. Napajedlo bylo maximalne vzdaleno od ukrytu/ blind / pouze 15m a tak nektera zvirata byla zasazena na jeste mensi vzdalenost proste bylo to tak vypocitano aby klient nemohl minout tak velkou zver, vysledek byl 6 zvirat za 6 dni a vsechny hlinikove sipy prosly hladce telem techto zvirat o velikosti kravy ,dohledavani zvirat na to byli pouzity maly foxterieri co majitel vozil v dzipu ci nosil sebou ,tahle KE se ukazala jako vice jak dostatecna na africka velka zvirata co v kladkacich doporucuji jako min 60 foot-pounds ........

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53156 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
My zde strilime ty luky /recurve/ jako Apaci tri prsty pod sipem a sip blizko k oku a potom celym sipem vlastne namirime na cil a soustredime se na co nejmensi pod na kozichu zvirete ,jako kdyz mate flekateho psa tak si na nem muzete vybrat bod na ktery budete mirit . Princip ,kdyz budete chtit trefit stodolu mirime na vrata a trefime stodolu ,kdyz budeme chtit trefit vrata mirime na visaci zamek ne vratech a trefime vrata atd .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53157 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
To znamená, že pri menších rýchlostiach recurve lukov v podstate nemá ťažký šíp väčšiu kinetickú energiu, ale väčšiu prieraznosť (penetráciu)? Vlastne je to to isté čo si tu s martinom75 vysvetľujeme. Rukou hodený oštep je oveľa pomalší ako recurve, tak potrebuje ešte väčšiu váhu. Pomaly začínam chápať ako to funguje. Ale takto som nad tým ešte nikdy nerozmýšľal.:x 8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53159 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Ako sa pri takomto spôsobe streľby mieri na rozličné vzdialenosti, mieriš pri väčšej vzdialenosti vyššie len podľa odhadu? Ja keď som strieľal z recurve, priznám sa že to nie je často, a ani mi to nejde :-o používam face walking, a tam viem koľko si asi mám dať ruku nižšie keď je cieľ ďalej.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53160 od Martin75
Odpoveď od Martin75 na tému Lovecka lukostrelba
nazdar bowhunter a aj vsetci ostatny.to ze sa niekto nevie stotoznit s Geronimom1 som nemyslel osobne na teba a ani nikoho ineho .tym son myslel len to ze kazdy tu rozprava o kladkovom luku,pri ktorom su podmienky urcite trochu ine ako pri recurve a to je zase parketa GERONIMA:] Ja nechcem nikoho poucovat lebo k lovu lukom mam este daleko a urcite sa nemozem porovnavat s vami co to uz praktizujete :) len nahlas uvazujem:-o No s tou regulaciou sipu som to nemyslel az tak radikalne ale predsa na drobnu zver nepotrebujes taku silu ako na jelena.Na kladkovy luk urcite nieje dobre pouzit ani prilis lahky, ale ani prilis tazky sip ako tu uz napisal KAZDY, treba najst tu optimalnu vahu ktora sa u kazdeho luku(ina sila iny natah)pohybuje inak.Extremy su extremy nech sa na ne pozerame z ktorehokolvek uhlu. A mas pravdu nechcel by som aby niekto nasiel zver so sipom v tele uhynutu a uz vobec nie aby musel niekto dostrelovat postrelenu zver lukom! To by bola fakt katastrofa pre lov lukom na slovensku.Rad citam vase prispevky (niekedy aj viackrat) lebo tam kde som nemozem ani experimentovat ani menit komponenty vzhladom na to, ze nieje kde ich zohnat musim strielat tym co mam k dispozicii.takze piste rad sa necham poucit:) Ved skusenosti su lepsie ako tabuly aj sam si to dokazal svojim vyberom sipu(bowhunter)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53161 od medved69
Odpoveď od medved69 na tému Lovecka lukostrelba
ahoj bowhunter,realne udaje sa od calkulatora lisia cca 5-10ft/lbs no pri tomto by som povedal,ze je to aj viac a myslim,ze geronimo1 narazal na prehnane hodnoty co sa tyka minimalnej KE na lov jednotlivych druhov zveri
<br/>tiez sa do recurve nevyznam a strielam som z neho len raz,to,ze sa skusaju pri natahu 28&quot; som vedel,ale to,ze pri hmotnosti sipu 9gr/lbs to nie a ak je to pravda,tak tam sa zdaju byt idealne z hladiska KE vyssie hmotnosti sipov,no pri kladkacoch je hmotnost sipu nad 8gr/lbs na ukor KE

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53163 od Martin75
Odpoveď od Martin75 na tému Lovecka lukostrelba
no ja ked som strielal doma vyrobenym lukom asi 20-25lbs tak som ani nemieril len natiahol a vypustil a to po par vystreloch asi na 15metrov celkom uslo . sam som sa cudoval a to som aj skusal 5-20m a 8o:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53164 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Zdravím Ťa medveď69, asi to tak už bude s tými reflexnými lukmi. Mne pri 60 librovom luku šla K.E. dole už nad 7gr/lb. A to som sa naučil ťahať 29&quot; miesto 28&quot;, viem že to nie je najlepšie ale snažil som sa z toho vymačkať čo najviac. Ale už som si zvykol, a strieľam tak isto aj s 29&quot; náťahom ako predtým.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53166 od medved69
Odpoveď od medved69 na tému Lovecka lukostrelba
no ja strielam z 80lbs a pri 7gr/lbs mi tiez KE klesa,ale sa mi vidi len o 2ft/lbs co je uplne zanedbatelne a diviak rozdiel nepostrehne :],az od 8gr/lbs mi to zacina vyraznejsie klesat a ked som robil uz davnejsie test ohladne priebojnosti,tak najlepsie boli sipy s hmotnostou okolo 6,5gr/lbs,stymi sipmi som na 30m prestrelil kmen jablonky s priemerom 12cm

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53168 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
To musí byť riadne delo, asi by som ho nezvládol. 70 libier v pohode, ale mám dosť problémi s chrbticou, preto radšej tých 60. Ale aj to stačí v pohode na všetko, a do Afriky alebo Kanady sa bohužiaľ nechystám. :{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53169 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
Pri teto sestave hrozi nebezpeci ,ze jeden sip zabije 2 prasata co se zde uz kolikrat stalo ,ze stado se shromazdilo u vnadidla /kukurice/ a sip projetel jednim kusem a zabil dalsi kus na druhe strane :]:] tak prijemnou nekonecnou praci v porcovani a stahovani dvou kusu :]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53177 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
Reflexivni luk majici 60 liber na 28 palcich natahu a ten samy tah ,ale na 30 palcich a ten rozdil 2 palcu natahu nam dava +7% vice rychlosti na sipu a s KE si to musite vypocitat .Proto je vzdy zadouci natahnout tradicni luk co nejdale ,pokud stale jeste muzeme ukotvit na tvari ,jakmile natahneme tak dozadu, ze nase ukotveni neni zadne, tak vlastne ztracime presnost a nekdy velmi znacne. Proto se musime snazit si upravit co nejdelsi natah na tradicnim luku,ale ne 32 palcu aby nam kotva nekde plavala za hlavou ,jako bychom strileli na rytire za stolete valky .
<br/>
<br/>Ted domaci ukol pro vsechny kdo strili kladkovym lukem....vite jak daleko dostrelite do dalky pod uhlem 45 stupnu s vasi sestavou =tah luku + vaha sipu ? Tak si to vyzkousejte jestli to dostreli 1/2 kilometru, tohle je dobre vedet z hlediska bezpecnosti ,kam az sip muze doletet ...
<br/>Nemejte strach o nejake sestavy na africka zvirata, pouze Cape buffalo stoji 30 000 $ odstrel ,slon jeste vice a asi nejlacinejsi africke safary prijde na 8 000 $US ,jasne jsou jeste lacinejsi ,ale ty se nedopurucuji jsou strasne nebezpecne ,nebot muzete padnout do rukou nejakych rebelu , Navic lovy jsou vedeny lidmi co lukostrelbe vubec nerozumi a mysli si,ze lukem na zvirata muze strilet na 150 metru ....
<br/>Co se tyce na divoke prase vam staci 55 liberni recurve a sipy o vaze 600 grains ,pravidlo je pro tyto luky 10 grains /libru natahu ci trochu vice on totiz recurve ukryva vice energie, nez dreveny longbow diky tem zahnutym koncum zpet. To znamena ,ze nam vse dovoluje strilet mene tahu ,nez na drevenem longbow se stejnym efektem .
<br/>Bowhunting je nebezpecna vec a lidi vse podcenuji a rocne je zde vice urazu ,nez puskami ,letos to slo v Severni Karoline ,jeden si prostrelil stehno natazenou kusi loveckym sipem a prezil a jeden Mexican co se potloukal tam kde nemel ,byl zastrelen na miste loveckym sipem z kladkoveho luku ,nikam neutikal padl na miste se sipem v srdci, nekdo si jej spletl s white tails,vetsinou se lidi spatne a vazne porezaji na spickach ,prerezaji si tepny ,zabodnou si hroty nekam do tela atd lidi se uci o bezpecnosti bouchacek a na luky uplne zapomenou ,dale musime vzit v uvahu ze luk proste neni 8 mm mauser a tak musime byti opatrni se priblizovat k zdanlive mrtve zveri a dat ji vzdy dostatek casu &quot;zhasnout&quot;. Vyuzijte svoji madarstinu k ziskavani informaci u sousedu .......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53190 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Ahoj geronimo1. Neviem prečo, ale stále viac a viac ma začínajú recerve luky zaujímať. Asi si jeden kúpim, alebo skúsim vyrobiť, zatiaľ len tak na rekreačnú streľbu. Na začiatku si tuším písal, že si luky aj vyrábaš, tak by si mohol poradiť ako na to, samozrejme ak to nie je nejaké obchodné tajomstvo.
<br/>Čo sa tej bezpečnosti týka, to máš veľkú pravdu. Luk síce nie je guľová zbraň, ale podľa aj tak treba dodržiavať všetky berpečnostné predpisy ako pri guľovej zbrani. Keďže každý kto chce lukom loviť musí mať podľa mňa skúšky z poľovníctva, mal by tieto predpisy ovládať. Samozrejme ešte aj ďalšie, týkajúce sa priamo streľby lukom. Ja mám doma knihu o love lukom a všetkom okolo toho, rtorú vydala americká National Bowhunter Education Foundation. Kniha je v maďarčine, a teraz pracujem na jej preklade.
<br/>Podľa mňa celkom dobre popisuje všetko čo sa týka základov lovu lukom, bezpečnostných predpisoch, nastaveniach a všetkého čo by mal ovládať každý kto chce likom loviť.
<br/>To čo si napísal ohľadne lovu lukom v Afrike, platí do určitej miery aj u nás na Slovensku. Všetci čo nepoznajú luky si myslia, že je to perfektná zbraň na pytliačenie, lebo je nehlučná a strieľa na 100 - 150 metrov. Prídeš poľovať lukom de zvernice, a posedy sú na 50 -100 metrov od miesta kam zver chodí. Ale to časom predpokladám zlepší. Ešteže tu nehrozí že Ťa zajmú rebeli. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53206 od Martin75
Odpoveď od Martin75 na tému Lovecka lukostrelba
Zdravim:) Kedy ten preklad planujes dokoncit? Uz sa na tu knihu tesim:) Na slovensku je strasne malo knih orientovanych tymto smerom(myslim pisanych sk a cz)doma mam len Luky a kuse, a videl som Instinktivnu lukostrelbu tu kupim ked pridem na slovensko.no su nejake v anglictine a madarcine ale moje znalosti AJ a HU su minimalne akniekto vie o nejakom titule v slovencine resp.cestine nech da vediet.vopred dakujem:) GERONIMO1 Co sa tyka vyroby lukov aj mna by to zaujimalo,lebo som planoval nieco robit ale co som cital tak drevene z jedneho kusa su velmi zavisle na tom , ako ich vysusis lebo musi ostat nejake percento vlhkosti a je problem najst kus vyhovujuci (cisty)..... potom som pozeral nejake videa o vyrobe lukov lepenych laminatom z viacerych kusov a to sa mi celkom pozdavalo. Tak ak mozes napis aj materialy a laminat na lepenie(dostupnych u nas)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53208 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
To by som aj ja rád vedel, začal som len nedávno a nie stále sa mi chce. Najväčší problém je preklad odborných termínov, na mnohé z nich v slovenčine nie je ani vhodný výraz. Už samotný výraz bowhunting je v slovenčine probém. Lovecká lukostreľba je termín pre športovú 3d streľbu. Doslovný preklad by bol poľovanie lukom. Problém je aj to, že knihu mám len naskenovanú kvôli obrázkom ktoré musím upravovať, a naviac nie je kompletná. Chýba mi 5 strán, musím ich niekde zohnať. Dúfam že tento rok to bude, ale celkom iste to nebude kniha ako taká, buď to nechám len v elektronickej forme, alebo pre prípadných záujemcov vytlačím nejaké brožúry.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53213 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
Pro ty co chteji rekreacne strilet tradicnimy luky odporucuji meho kamose co vyrabi drevolaminatove luky vice jak 7 let a posila je do vsech koncu sveta .Na 3D si nekupujte vetsi tah luku nez 40 liber a lehke sipy budete o to mit vetsi legraci ,nez zapasit s tahem luku
<br/>www.alexbow.cz

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53215 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
Ja bych se do vyroby drevenych luku vubec nepoustel ,nebot bude trvat nekolik let nez tomu porozumis a nabydes dostatecne praxe ,aby ty luky dostatecne strilely ,tam to zalezi na vysuseni dreva ,druhu ,stromu a nejvice na profilu luku atd . Pokud nekdo tomu nechce venovat nekolik let a usilovne studovat vse kolem, tak na to zapomente . Ja osobne delam jenom drevene luky a naucil jsem se to jako mladeznik pred dlouhymi lety ,ale ja jsem vyuceny v drevoobrabeni ,stolarine a makal jsem v oboru asi 17 let a prosel plno fabrik atd tak neni pro mne problem vyrobit dreveny luk ,nebot jsem jich vyrobil moc a moc .Drevo laminatove luky vyzaduji strojove zarizeni jako jsou brusky ,pasova pila , vyhrivaci pec a formu na zaklizovani a hodne a hodne znalosti a leta praxe . Ja jsem prave mluvil s Kejvalem a ten pripravuje serii Black line to jsou vsechny mozne luky pokryte cernym laminatem urcene pro domaci trh a cena ma byt okolo 4500 ceskych korun cili asi 175 Euro on na to dava rok zaruku, kdyz jej prelomite tak jej vymeni zadarmo . Moje doporuceni je koupe delsiho luku jako long-bow co je dlouhy 66 palcu a recurve o delce 60 palcu ,nebot delsi luk strili presneji jak dlouhe ramena stabilizuji tento katapult zapomente na tu dnesni modu kratkych jezdeckych luku ,nebot nestrilite z padiciho kone na mraky nepratel . Na kazdy druh lukostrelby mame luk co je nejvhodnejsi pro tyto ucely a na 3D luky by meli byti delsi ,nebot chceme mit dobre skore.......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53216 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému Lovecka lukostrelba
O te knizce Instinktivni lukostrelba jste mi neco pripomeli . To bylo jeste pred rozsirenim internetu ,kdy Kejval se snazil napsat knizku o tomto tematu pro domaci trh a tak ja jsem tam neco take napsal a trvalo mi cely tyden ,nez jsem opravil ten rukopis po technicke strance on tomu tenkrat jeste moc nerozumel . Tak si tuhle knizku od nej kupte je to dobry zaklad pro zacatek pri strelbe z tradicnich luku . Dnes jak jsem na jinych forech mi rikaji ,jaky jsem blbec ,ale je zajimave ,ze kazdy cte tuhle knizku a nevi ze jsem to upravil a neco tam napsal ,musim se vzdy strasne smat ,kdyz se nekdo se mnou hada .....zijeme v zajimave dobe:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53230 od Martin75
Odpoveď od Martin75 na tému Lovecka lukostrelba
Nazdar Geronimo, ved som pisal ze by som sa do dreveveho luku nepustal koli vseliakym faktorom ktore treba vediet. Na drevolaminatove luky -stroje niesu problem vetsinu doma mam lebo aj ja truchu fusujem do remesla stolarom(hobby),ale s tou pecou by bol aso problem ,ale ak to ma byt nieco ako rura na sporaku tak to by sa tiez dalo. Ale nechcem vyrabat luky tak sa to koli 2-3 lukom neoplati a ak hovoris ze pridu na trh nove luky od CZ vyrobcu tak sa ani neoplati robit (aj teraz je ich dostatok ). Sice luky sa kupit daju, ale je to predsa len nieco ine ked si ho vyrobis sam nie?:]Inac tiez sa mi pacia horsebow ale nevedel som ze dlhsie luky su presnejsie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #53233 od Martin75
Odpoveď od Martin75 na tému Lovecka lukostrelba
No tak to musi byt zaujimave ak ti niekto napise ze si blbec a argumentuje proti tebe TVOJIMI prispevkami v knihe :] Instinktvnu lukostrelbu urcite kupim, aj ked neviem ci tento druh lukostrelby budem niekedy praktizovat. No urcite tam bude vela zaujimavych informacii co sa tyka lukostrelby vseobecne:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.122 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 249 návštevníkov a žiadni členovia on-line