Lovecka lukostrelba

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4533 od reddie
Odpoveď od reddie na tému Lovecka lukostrelba
basky: ten luk co si zhotovil za detstva je onicom, nic v zlom. kazdy si nejaky urobil doma. Chcem len povedat to, ze v Spojenych statoch sa moze polovat lukom , ktory je silnejsi ako 55 libier a ak dobre viem tak na taky luk v niektorych krajinach treba mat aj zbrojny pas. Moj kamarat DR_POPE ti este potvrdi aj to ze na zabitie domaceho kralika nestaci len taky domacky urobeny luk, tak potom si predstav co potrebujes na taku vysoku.
<br/>A este nieco,len Ta opravim, dobre sipy vyrobit doma (10ks) stoji okolo tak 1500 Sk, a to neratam lak, lepicku na pierka, lepidlo a lovecke hroty. cize 1 sip = 150 Sk + lovecky hrot magnus 300 Sk = 450 SK

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4535 od tf
Odpoveď od tf na tému Lovecka lukostrelba
Pravidlá pre lov lukom sú dané a platia s malými odlišnosťami vo viacerých krajinách v Európe. Uvediem Vám v skratke predpisy týkajúce sa lovu lukom v Maďarsku:
<br/>Pre lovecký luk je daná jediná podmienka.Pre raticovú zver minimálne 60lbs, pre drobnú zver 40lbs.
<br/>Pre šípy plati pravidlo. minimálne 7grain na i libru (vrátane hrotu), aby sa zabezpečila dostatočná prieraznosť, a nesmú sa používať výbušné, alebo jedom napustené hroty.
<br/>Záujemca o lov lukom musí mať klasické poľovnícke skúšky, ak však chce používať pri výkone prava poľovníctva len luk, nemusí absolvovať skúšky z držania a nosenia zbrane. Ďalej musí absolvovať dodatkové teoretické a praktické skúšky týkajúce sa lovu lukom. Teoretická časť má 50 otázok z lukostreľby. Praktická časť je v podstate streľbou na statický terč zo vzdialeností 5-10-15-20-25-30-40 metrov, pričom zásahová zóna sa mení v závislosti na vzdialenosti od 7,5-30cm. Ako som už spominal, nie je dovolený lov kušou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4537 od reddie
Odpoveď od reddie na tému Lovecka lukostrelba
a mohol by si dodat, aku percentualnu uspesnost musis mat pri praktickych skuskach, aby si ich absolvoval, a aby vedeli, ze to nie je nic lahke! ak sa dobre pamatam je to 75%?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4541 od tf
Odpoveď od tf na tému Lovecka lukostrelba
Čítal som to už dávnejšie, ale aj ja sa pamätám na 75%. Strieľa sa z každej vzdialenosti po 3 šípy, pričom zásah prvým šípom do bodovacej zóny má najvyššiu hodnotu, tuším 30 bodov, druhý 10 a tretí 5 bodov, pričom ak trafíš hneď prvým šípom, ostatné sa nepočítajú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4542 od reddie
Odpoveď od reddie na tému Lovecka lukostrelba
ak dobre viem uz sa s madarmi o tomto dohadovalo, ze by sa prebral ich skusaci system, a poupravoval by sa podla nasej legislativy

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4597 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Lovecka lukostrelba
Dokázal som to vysloviť preto, lebo si myslim že to je pravda..:{
<br/>A v zásade nie som proti lovu lukom, ale som proti nejakému rýchlemu riešeniu bez naozaj fundovaného a z mnohých aspektov prebratého zdôvodnenia jednotlivých bodov právnych predpisov, kt. budú lov lukom povoľovať, upravovať podmienky jeho prevádzkovania, kontrolovať ich dodržiavanie... Poznať dôvody, prečo platí zákaz lovu lukom v krajinách kde nie je povolený, poznať skúsenosti z krajín kde je povolený, aj tie negatívne...,... nakoniec dať návrh takýchto právnych predpisov naozaj na všeobecnú diskusiu a po zapracovaní opodstatnených pripomienok - nech sa páči - nech sa o ňom hlasuje.
<br/>Ano, uvedomujem si rozdiel medzi lukom a kušou a preto čiastočne súhlasím s Vašim bodom č.2 :liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4605 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Lovecka lukostrelba
Veď ja som ani nenapísal že to BOL LUK, ale NIEČO čo sa luku malo podobať...:P
<br/>A myšlienka nebola o účinku v cieli (na žiadnu zver som s tým nestrieľal). Myšlienkou tých viet bolo, že niektorým ľuďom bude stačiť investovať málo/menej do kúpy napr. priemerného luku, šípy vyrobené na kolene, aj s &quot;účinnými samorezkami&quot;, ich nebudú stáť veľa - to potom nepoznáte vynaliezavosť domácich kutilov 8-L a bude im stačiť k radosti/úlovku, povedzme 1 zásah z 5 až 10 pokusov. = konkrétnou spomienkou na mladosť som chcel poukázať iba na to, že aj s nie najdokonalejšie zhotovenými zbraňami sa primerane okolnostiam dá dosiahnuť v relatívne krátkom čase postačujúca strelecká výkonnosť/presnosť na krátke vzdialenosti. Premietnuť to na svoje pomery = v akom revíri poľujem, ako často sa stretávam so zverou, na aké vzdialenosti, tak si viem predstaviť že by som do roka mal (keby som nemal zásady, svedomie, presvedčenie) 2-3 kusy srnčej, niekoľko zajačkov a pri troche šťastia i lanštiačika či 1 kus vysokej... :-o
<br/>Pri počte poľovníkov na Slovensku a prírodných podmienkach aké v priemere u nás sú, stačí jeden zo sto, alebo dvesto aby mal moznosti o akých som písal horevyššie a nemal zábrany a tých nelegálnych úlovkov môže byť niekoľko stovák, alebo rádovo až tísíc...(som pesimista) A to nehovorím o zveri iba poranenej a nedohľadanej. Málo? To, že by to tak pravdepodobne bolo, nekladiem za vinu luku, kuši, ale ľuďom ktorí by ich zneužili, preto neodsudzujem/nezatracujem možnosť lovu lukom, ale volám po jasných pravidlách, odborných skúškach, znalostiach účinkov... atď.
<br/>Na druhú stranu - vôbec nebudem oponovať tvrdeniu že skutočného nelegálneho odlovu strelnou zbraňou je oveľa viac.. :{ Som si vedomý, že v revíroch padne aj veľa oficiálnych a pritom voči utrpeniu zveri nezodpovedných výstrelov, nieto ešte tých &quot;neoficiálnych&quot;. Veď stačí sa počas niektorej letnej, teplej jesennej noci (to nemyslím spln a jeho okolité noci) v prírode sústrediť a popočúvať zvuky. Skoro som odpadol, keď sa mi tak raz podarilo napočítať do vzdialenosti cca 5-10km niečo cez 20 výstrelov!!:liar: A to ešte nebola ani polnoc..! Aj také je slovenské poľovníctvo..
<br/>:{:{:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4657 od cicmanec
Odpoveď od cicmanec na tému Lovecka lukostrelba
Mám tomu rozumieť tak, že nás posudzujete podľa seba? A aby sa náhodou nestal znovu taký omyl ako &quot;Poľovnícke združenie&quot; tak loveckej lukostrelbe nedáte zelenú?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4716 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Lovecka lukostrelba
Nie, porozumel si tomu zle. Myšlienky čo tu prezentujem sú mojimi myšlienkami, nie &quot;našimi&quot;, to poprvé. Po druhé, ja neposudzujem &quot;Vás&quot;, lebo &quot;Vás&quot; dobre nepoznám. Čo poznám ako tak je však rozmanitosť ľudskej povahy, niektorých ľudí z niektorých okruhov spoločenstiev, ich vyjadrenia, správanie.. A bol som aj svedkom nezodpovedného správania sa konkrétneho lukostrelca na konkrétnej lukostreleckej akcii, kde z frajeriny porušoval bezpečnostné pravidlá a žiaden z jeho konkrétnych kolegov ho na to neupozornil. Nemyslím si, že lukostrelci sú horší, ale to viem že ani lepší. Posudzujúc v priemere, samozrejme.
<br/>Poľovnícke združenie nepovažujem za omyl. Za omyl považujem neodobratie povolenky na poľovačku a prípadne i celého poľovného lístka a tým aj možnosti držať poľovnícku zbraň niektorým nezodpovedným ľuďom; a tak isto by som za omyl považoval povoliť niečo, čo by nebolo premyslené a domyslené do dôsledkov.
<br/>Obrazný príklad: Ak smetiari doteraz boli nútení preberať smeti vcelku a potom ich prácne triediť, preto lebo sme si ich tak na kopu vysypali (stav doterajšieho poľovníctva keď chcete), ešte neznamená že nezmúdreli a ďalšie smeti z iných chlievikov tam dovolia prisypávať tak ako doteraz. Rozumní smetiari resp. ich vedenie (legislatíva štátu, výkonné poľovnícke orgány) sa najprv postarajú o triedenie nového odpadu pred jeho vysypaním (povolením lovu lukom zákonom), ušetrí sa tým aj na financiách obetovaných za triedenie (napr. pracnosť v odhaľovaní ďalších prečinov), aj na životnom prostredí (stavy poľovnej zveri, nezvýšenie jej nelegálne uloveného počtu...) A triedenie/čistenie starej kopy musí dokončiť tak či tak(odhaľovanie doterajších nezodpovedných lovcov s puškou)..
<br/>Nemyslím si že čo sa týka morálnych vlastností je priemerná vzorka lukostrelcov lepšia alebo horšia ako priemerná vzorka lovcov s puškou. Povedal som tým matematicky vyjadrené asi to, že ak povedzme 5, 10, 15...% (císlo je vymyslené ako príklad) oficiálnych lovcov s puskou pytliači, tak asi aj 5, 10, 15% lukostrelcov, keď sa oficiálne stanú poľovníkmi a začnú intenzívne chodiť do revírov, to bude robiť. A že lovci s puškou ktorí doteraz nelegálne lovili s puškou, na to budú používať aj luk/kušu, za okolností, ktoré im na to budú príhodné. Nič viac, nič menej. Je to môj názor vývoja stavu poľovníctva na Slovensku po povolení lovu lukom/kušou a tým ich častejšieho výskytu v revíroch, nie ako ojedinele doteraz.
<br/>T.j. Ja osobne som za prijatie legislatívy povoľujúcej lov lukom na Slovensku, ale len za istých, presne a zodpovedne stanovených podmienok. Nič viac, nič menej.:liar: Howg.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10131 od bowhunter1
Odpoveď od bowhunter1 na tému Lovecka lukostrelba
Takze , ak dovolite par slov k lovu lukom od cloveka, ktory striela z luku niekolko rokov a dovoli si tvrdit, ze s celkom slusnymi medzinarodnymi uspechmi. Zasada 1 - strielat z luku- myslim z kladkoveho luku, ktory dokaze usmrtit- nie je vobec jednoduche. napr. natiahnut 55-70 librovy luk predpoklada znacnu silu v chrbte a ramenach, zamierit znamena mat v ruke silu, ktora udrzi v napnutom a vystretom ramene cca 3 az 4,5 kg a mierit. Pozor- vsetko bez moznosti opretia luku o cokolvek. Toto je zatial len akasi mechanicka faza- nehovorim o drobnostiach typu - odhad vzdialenosti- skreslenie dopadu sipu pri uphill-downhill vystrele. Slusny luk stoji od 700 do 2000 USD-- v holej verzii. Ak si k tomu pripocitate par NUTNYCH drobnosti s ktorymi vas nebudem zatazovat tak vas tato sranda vyjde na 45-50000,-Sk. plus sipy a hroty atd, atd.... Je na smiech tvrdenie, ze pytliak si objedna, alebo kdesi zozenie takyto luk a pojde sa len tak bez akejkolvek pripravy prechadzat do lesa. Pravdepodobne dopadne tak, ze nestreli ani sisku na borovici. Naopak, kto v zivote nestrielal s pusky ? akejkolvek. Asi vsetci. Preto si myslim a je to moj nazor, ze z pusky to akoze vie kazdy a kazdy si trufne. Priatelia polovnici-- za kolko sa da asi tak kupit gulovnica, malorazka, cokolvek, co striela a dokaze usmrtit ? Kazda pravda je dobra taka, ktora sa hodi tej, ktorej strane. Ale vratim sa k este par riadkami k luku. lovecke hroty najbeznejsie pouzivane v loveckej lukostrelbe maju 3 brity. vacsinou o priemere 3-4 cm. pri spravnom vystrele a je tento vystrel smrtelny. Samozrejme za predpokladu, ze loviaci trafi tam, kde ma, ale to plati aj pri puske. Videl som par krat polovnikov pri spolocnych polovackach, ako dostrielai diviaka. Hmmmm-- reseto. .. a uz sa mi nechce dalej pisat. snad niekedy nabuduce.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10132 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
...osobne ti uznam tvoje prejavy a nazory, tiez polujem v lukom vyse 30 rokov, avsak uz 30 rokov mi na slovensku bud hovoria ze som cvok, alebo ze snivam!Drzim ti palce! Urcite sa ti ozvalo vela s odpovedami!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10319 od bowhunter1
Odpoveď od bowhunter1 na tému Lovecka lukostrelba
nazdar stefan49. konecne som sa dokopal na web. Na moje vylevy sa neozval nik okrem teba a ani som to neocakaval. Pred par dnami som sa zoznamil s jednym chalanom na MSR v lukostrelbe. Striela ako dabel. a okrem toho aj pise.... Bol na polovacke s lukom v Afrike a ak mas chut a cas tak ti odporucam precitat toto : www.archery3d.sk/index.php?site=92&clanok=2
<br/>
<br/>
<br/>je to clanok s par kapitolami o tom ako to prebiehalo na love v Afrike. Straaaaaasne dobre sa potom spi :-))):):):):):):):):):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10334 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
...vdaka za info,. Nie som prekvapeny ze ti nikto iny neodpovedal.Lukostrelba je v europe este vele, vela rokov za opicami- to bez urazky! Osobne mam s lukom pomerne dost zvery strelenej, v USA a v Kanade!
<br/>Je to celkom ina polovnicka skusenost, ktoru mi nelukostrelci nepochopia-no ale to ma uz vobec netrapi. Pravdu povediac uz mi aj roky idu a tento rok sa ani s lukom von asi neberiem-len s fotakom!
<br/>Ink ti tym zelam vela skusenosti a to hlavne dobrych!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10344 od bowhunter1
Odpoveď od bowhunter1 na tému Lovecka lukostrelba
woow-- to je jeden s mojich dalsich snov, ktory sa prediera na popredne priecky-- ist si zapolovat do Kanady, alebo Ameriky. Pre sameho je to ale dost od veci polovacka, navyse nemam skusenosti. Ak by si pripadne nieco organizoval, respektive potreboval na svojich &quot;vyletoch&quot; partaka-- minimalne o jednom by som vedel:). Inak-- mam prezrete snad vsetky filmecky s Jack Brittinghamom--velmi vysoka kvalita loveckych filmov, resp. DVD- odporucam pozriet ukazky na : www.jackbrittingham.com/-- niektore lovy su unikatne--napr. v Pope and Young zaregistrovany Grizzly streleny lukom a podobne vecicky....Dufam, ze moja manzelka nezabudne co by chcel ocinko na Jeziska ..:D. pekny den ti prajem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10345 od bowhunter1
Odpoveď od bowhunter1 na tému Lovecka lukostrelba
hmmm-- polovnicke tradicie-- ako stare tradicie mas na mysli? starsie ako 100 rokov - ako 200 rokov ? Pozor! Laska k prirode je o niecom inom ako pekne vyzehlenom zelenom oblecku s brkom na klobuku a flintou prehodenou cez plece. Takych v uvodzovkach Jagrov poznam viac a ver ci nie dokazu byt pekny hajzli, ktory mesacne zasobuju seba a okolite restauracie maskom, ktore patri este do lesa. A potom na polovnickych plesoch navaria kotol gulasu a pripravia si prihovor na temu : Ochrana prirody a zveladovanie nasho spolocneho genofondu!!. Hmm , ale takych najdes vsade. Ak si predstavujes takto &quot;jagra&quot;- tak to je teda tradicia so vsetkym co k tomu patri.......naozaj! apropo--- tradicia lovu zveri sa vlecie od samotneho popisu a datovaneho najdenia prvych Homo. a ti odovzdavali svoje lovecke skusenosti generaciam a generaciam atd, atd-- az po vynajdenie cierneho prachu sa polovalo a lovilo vyhradne s tym, co mal clovek k dispozicii a boli to na tu dobu tie naj naj vymozenosti. podla tohto pravidla o par rokov si povolime strielanie s laserovymi zbranami, pretoze su tiche a nerusia zver pri spanku ako napr. delovica s gulovnice a podobne. Vies, kazde tvrdenie, ktore som cital v tomto fore na temu lov lukom postrada jeden fakt. Take uuuuplne obycajne respektovanie pravidiel. To, ze niekto nejde do hory v jagerskej uniforme este neznamena, ze je horsi , alebo lepsi polovnik, horsi alebo lepsi ochranca a popdobne. To mam najradsej-- taketo kastovanie. Od toho sa potom odvija aj cela tema LOV LUKOM. Je to len jeden zo sposobov alternativneho lovu. Je fakt, ze tvoje tvrdenie o humannejsej zbrani (gulova) je tvrdenie, ktore akceptujem, a nemam dovod ti neverit, ze si vyborny strelec, ale opat si myslim, ze sa to da postavit aj takto.: strielanim na 100 metrovu vzdialenost nedavas zveri ziadnu sancu, iba ak by si chybil. Slusny sportovy vykon! Je to o sporte. S lukom sa musis dostat na vzdialenost ktora je efektivna z hladiska dopadovej energie sipu, tak aby si si bol isty efektivnym a humannym zasahom. A tu nastava rozdiel- priblizit sa k zveri (akejkolvej) na dostrel 20-30 metrov nie je vobec jednoduche, navyse pockat aby sa ti natocila, pripadne ju obist.... Myslim si, ze pre POLOVNIKA je to vacsia vyzva ako to sfuknut zo 100 metrov s posedu. Ale to je asi vec nazoru. v kazdom pripade s &quot;polovnickymi tradiciami&quot; radsej opatrnejsie, lebo tie zacinali -kamenom a ostepom a koncia ... kde koncia ? A este par slov k Lankasterovi-- ked budes prapraprapra dedko-- tak pravdepodobne tvoji potomkovia budu hovorit o gulobrokoch ako o strasnej zbrani, ktorou nehumanne zabijali nasi predkovia tych par kusov ciernej , alebo vysokej. Blbe co ? a na zaver-- tiez som si pozrel a som vlastnikom par filmeckov s tematikou lovu lukom. Iste- na niektorych (predpokladam, ze vacsine, nie su zmarene vystrely a nedohladana zver), ale toto tvrdenie plati aj pre &quot;puskarov&quot;. ani na jednom s filmov , kde sa lovi s puskami som taktiez nevidel minuty ciel, ci nedohladanu zver. To som videl niekolkokrat na posede nazivo.Takze - tesim sa , ked sa schvali navrhovana novelizacia PZ. S uctou- ochranca prirody a lovec.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10347 od papo
Odpoveď od papo na tému Lovecka lukostrelba
bowhunter1, tovje tvrdenia sú, obávam sa, nekritické.
<br/>-pri luku napr. veľký vonkajší vplyv - vietor, svetlo, sklon terénu, teda omnoho väčšia možnosť nepresného zásahu.
<br/>- pri pranení menej, príp. žiadna farba - problematické dohľadávanie
<br/>- predurčuje k efektívnemu lovu v podstate len dôverčivú zver, srnčiu
<br/>- lovilo sa technikou uštvania zveri a v postate dostrelením, posliedkou málo(prečo?)
<br/>a to ma napadá len v tomro momente
<br/>
<br/>&quot;To, ze niekto nejde do hory v jagerskej uniforme este neznamena, ze je horsi , alebo lepsi polovnik, horsi alebo lepsi ochranca a popdobne. To mam najradsej-- taketo kastovanie&quot;
<br/> To si tomu dal. Zamysli sa, prečo mnohí chodia v &quot;jágerskom&quot; aj mimo hory, v civile, nič ťa nenapadá? A koľkých lukostrelcov rozoznáš v civile?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10349 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Lovecka lukostrelba
Pre boha ziveho chlape! nesplietaj polovnicke tradicie s dobou ked bol clovek iba lovcom. Tvorom ktory musel lovit aby prezil. A ktym &quot;hajzlom&quot; ,u mna si neni o nic lepsi clovek ak si proti tomu nic nepodnikol.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10384 od bowhunter1
Odpoveď od bowhunter1 na tému Lovecka lukostrelba
bol by si velmi prekvapeny, ale zasiahol. a potom som chvilku musel riesit dilemu, ci si mam rozostvat proti sebe par polovnikov, ktory nenosia len polovnicku uniformu. Ver mi, nebolo mi vsetko jedno. Odvtedy sa spolieham na to, ze &quot;tresne oznamenia budu podavat aj iny&quot;.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10391 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lovecka lukostrelba
papo: A ako si prišiel na to že zver poranená lukom menej farbí (alebo vôbec)?
<br/>To že je lukom jednoduchšie loviť srnčiu to je nejaký problém? Čo znamená pojem &quot;efektívny lov&quot;?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10395 od papo
Odpoveď od papo na tému Lovecka lukostrelba
A ako si prišiel na to že zver poranená lukom menej farbí (alebo vôbec)?
<br/>Pretže šíp nespôsobuje tak devastačné zranenia ako guľa
<br/>Čo znamená pojem &quot;efektívny lov&quot;?
<br/>bez zbytočného trápenia zveri
<br/>Toť môj názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.125 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 542 návštevníkov a žiadni členovia on-line