Lovecka lukostrelba

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10398 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Lovecka lukostrelba
Papo, hoci nie som zástancom rýchleho zavedenia lovu lukom do našich voľných revírov, /ak si prečítal túto tému od začiatku tak to vieš/, nepochybujem o luku a šípe ako o málo smrtiacej zbrani, alebo zbrani po ktorej zver nefarbí. Naopak, rezné rany farbia lepšie ak plocha rezných častí je dostatočne veľká - a lovecké hroty také sú... A takýto šíp z kladkového luku na bežne strieľané ´lučištnícke´ vzdialenosti zver prestreľuje, resp. ak aj ostane v tele, tak hrot prerazí aj druhú stranu..
<br/>:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10399 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lovecka lukostrelba
papo: lovecký hrot -prevažne trojčepelový -zanechá na vstrele i výstrele cca 3,5cm veľkú -čistú reznú ranu a spôsobuje veľmi masívne krvácanie.
<br/>Na konto toho trápenia -zásah šípom je pre zver často menej bolestivý ako zásah poloplášťom -a spôsobuje oveľa menšiu traumu -nakoľko porezanie veľmi ostrým predmetom sposobuje menšiu bolesť-preto i zver často na zásah šípom reaguje podstatne pokojnejšie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10401 od papo
Odpoveď od papo na tému Lovecka lukostrelba
vidím, že sa mám ešte čo učiť. Kde sa dajú získať skúsenosti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10402 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Lovecka lukostrelba
papo: choď na nejaké 3D preteky (info nájdeš tu: www.archery3d.sk) aby si sa dostal do obrazu aké "jednoduché" je začať strieľať z luku. Stretneš tam aj ľudí, ktorý s lukom poľovali. Myslím že keby to spravil každý, kto k tejto téme prispieva, nebolo by tu ani promile negatívnych názorov, ktoré tu odzneli.
<br/>Najbližšia oficiálna poľovačka sa dá uskutočniť v Maďarsku.
<br/>Na Slovensku nikde -u nás sa držíme tradícií a osvedčenej lampy na guľovnici :D
<br/>a všetko ostatné je barbarstvo v rozpore s odkazom našich dedov a starých jágrov :D
<br/>Možno naše deti sa dočkajú:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10404 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
Nechcem robyt bordel, ale musim sa v kratkosti zapojit do tohto rozhovoru! V nie davnej minulosi na mna zautocil-i niektory kolegovia za to ze som urobil matematicku chybu v prepocitani strelnej rychlosti-za chybu!!!
<br/>
<br/>Dnes tu citam pridavky, kde kolegovia posudzuju a utocia na legalizaciu lukostrelby ako lovenie, a po pritom nikto praktickej lukostrelbe nie ze nerozumie ale dovolim si dodat ze 90% dodavatelov tychto nazorov este poriadny kladkovy luk ani nevideli! No ale obrana proti tejto moznosti sa prejevaju velmi tvrdo-a nikto to ani nikomu neprislubil, co je naozaj utok na nepremyselne rady! Proste lukonstrelci sa neuznaju-tak ich treba ani nepocuvat, len vesat---smutna zalezitost!
<br/>
<br/>Popritom sa tu volne bavite o napr. nocnych vidiacich nastrojov a baterkovych reflektoroch KTORE SU UZ DESATROCIA ZAKONOM ZAKAZNE pri prevadzani lovenia, a nikoho to ani neklopne ze v akom kocurkove ste sa ocitli? Pomaly zacinam rozumiet vela zufalosti v polovnictve na slovensku!
<br/>
<br/>Lovu Zdar!!:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10406 od papo
Odpoveď od papo na tému Lovecka lukostrelba
mám odpoveď, len sa bjím, že som všetko nepochopil:
<br/>
<br/>&quot;No ale obrana proti tejto moznosti sa prejevaju velmi tvrdo-a nikto to ani nikomu neprislubil, co je naozaj utok na nepremyselne rady! Proste lukonstrelci sa neuznaju-tak ich treba ani nepocuvat, len vesat---smutna zalezitost!
<br/>Popritom sa tu volne bavite o napr. nocnych vidiacich nastrojov a baterkovych reflektoroch KTORE SU UZ DESATROCIA ZAKONOM ZAKAZNE pri prevadzani lovenia, a nikoho to ani neklopne ze v akom kocurkove ste sa ocitli? Pomaly zacinam rozumiet vela zufalosti v polovnictve na slovensku! &quot;
<br/>
<br/>Poprosím teda ešte raz zrozumiteľnejšie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10407 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
...bal som sa tej svojej slovenciny a vyjadrenia!
<br/>co som sa snazil povedat-nikto sa nechce pozastavit nad pozityvnymi predpokladmi lukostrelby- a pred jej este ani zakonom povolnenim uz vsetci utocia na potencialnych lukostrelcov-co je podla mna k nicomu-o com sa bavime?
<br/>
<br/>Na druhej stranke (svetla apod) denne rusime zakony ktore existuju-pouzitie nocnych pomocok a pod. Podla mna je tato zalezitost vaznejsia nez neexistujuce zakony napr. o lukostrelbe
<br/>Podla mna akonahle polovnik zacina rusit polovnicke zakony sa v tom momente presuva na pytliactvo! Ato ma hlavne trapi prinajviac ked sa o tom bavime jak keby sa nic nestalo!;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10408 od miso
Odpoveď od miso na tému Lovecka lukostrelba
Lov lukom ako taký môže byť veľmi zaujímavý spôsob lovu, ale keď by sa u nás niekedy povolil, bojím sa jednej veci. Streľba z luku je obmedzená vzdialenosťou-ako sa tu ľudia luku znalí vyjadrili okolo 30-40m je efektívny dostrel s dostatočným ranivým účinkom. Ako však mnohí iste viete, veľa poľovníkov nie je schopná dodržiavať poľovnícku vzdialenosť pri streľbe z guľovnice(ktorej ranivý účinnok a strata presnosti sa podľa mňa znižuje vzhľadom na vzdialenosť menej) a neviem si predstaviť ako a či by sa udržali pri streľbe z luku. Áno, dá sa argumentovať tým, že lukom budú loviť len nadšenci a zodpovedný-trénovaný strelci, ale vždy je tu zopár jedincov, ktorí &quot;chcú vyskúšať niečo nové&quot; a nie sú ochotný podstúpiť náležitý tréning. Proste čím skôr sa cvaknúť so srncom so šípom v tele a pod...
<br/>Ďalšiu vec , ktorú som si všimol u niektorých poľovníkov je naozaj úbohý odhad vzdialenosti. Niektorí tvrdia, že bežne strieľajú cez &quot;200m&quot;, ale stačila kontrola s kamarátovým diaľkomerom a boli sme na 120m...;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10409 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
SPRAVNE!!!!!!:D, Tuna sa hlavne jedna o TOTALNU disciplinu, ktoru moze dodrzat len poctivy a disciplinovany zaujemca, z coho mam obavy, pretoze vidim ze takych je malo aj s gulovnicami. To vsak neznamena ze medzi nami takyto strelci neexistuju!
<br/>Osobne som roky prevadzal lovenie lukom. Tuto sezonu osobne ani neplanujem lukom polovat z jedneho dovodu-uznal som si sam sebe ze som dostatocne netrenoval a nie som fyzicky pripraveny na tuto akciu-toto je ta poziadavka osobneho uznanaia schopnosti a DISCIPLYNY.;) Tym vsak nechcem prehlasit ze lukostrelba/lovenie by malo byt zakazane pre vsetkych kolegov ktory sa tomu venuju poctivo!!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10410 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Som rád že sa tu opäť debatujeme na túto tému, bolo by ale dobre keby si každý kto sa chce do debaty zapojiť prečítal predchádzajúce príspevky, najlepšie od začiatku.
<br/>K tým loveckým vzdialenostiam len toľko: ranivý účínok je v súvislosti s vzdialenosťou len jedna vec, tá druhá,nemenej dôležitá je fakt že ťažký lovecký šíp neletí ani z najlepšieho kladkového luku rýchlejšie ako 1/2 rýchlosti zvuku, takže zver začuje výstrel oveľa skôr ako tam šíp doletí, a pri streľbe na vzdialenosti na aké uvažuješ sa môže stať že kým tam šíp doletí už nebude mať čo poraniť. Preto je dôležité sa k zveri priblížiť čo najviac! Skoro 90% zveri je ulovených na vzdialenosť menšiu ako 20 metrov. A tých 40 metrov je podľa mňa už hodne nadsadená vzdialenosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10412 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Pre boha živého chlape, mohol by si nám nevedomím zástancom lovu lukom vysvetliť odkedy máme počítať poľovnícke tradície? Ja som totiž tiež poľovníkom, ale podľa mňa naše najkrajšie tradície, ako posledná pocta ulovenej zveri, zálomky posledný hryz a posledný zob vznikli práve v tom období, keď kol človek &quot;iba&quot; lovcom. Ale keď patríš medzi tých, čo za tradičnejšie považujú lov najvýkonnejšími guľovnicami vybavenými najmodernejšími puškohľadmi, pre istotu s nočným videním, tak potom prepáč, nemám čo dodať! Iba ako som to už pred pár mesiacmi napísal, údajne oveľa účinnejšie a tradičnejšie sú rakety s tepeľným navádzaním...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10413 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Lovecka lukostrelba
bowhunter - mne si hovoril ze nie si polovnik ;):P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10414 od miso
Odpoveď od miso na tému Lovecka lukostrelba
Práve preto som myslím, že ak by sa u nás luk povolil, nemohol by patriť do rúk každého. Myslím, že aj preto sa nikto nechce púšťať do novely zákona, pretože by zavedenie lovu lukom nebolo pre tvorcov zákonov nič jednoduché. Reálne by bolo zaviesť inštitút, ktorý by patril napr. pod SPZ a staral by sa práve o výučbu a tréning záujemcov lovu lukom(niečo ako pre záujemcov o 1.poľovný lístok). Tí, by po zložení skúšok mohli loviť lukom zver, ak nie všade aspoň v istých revíroch na SR.(Zatiaľ je však moja hypotetická úvaha iba fantazmagória, lebo na všetko treba peniaze a trošku ochoty a pokým nie sú dostatočne silné páky, ktoré by tento proces rozhýbali, nezmení sa nič...) Ani najlepší výcvik však nezabezpečí aby bol strelec zdržanlivý a zodpovedný natoľko, aby vystrelil na vzdialenosť, ktorú si spomenul vo svojom príspevku. Mnoho poľovníkov to nedodržuje ani pri streľbe z guľovnice, ale sám musíš uznať, že čo sa týka nedodržania vzdialenosti a z toho vyplývajúca následná strata ranivosti a presnosti, má v tomto guľová zbraň navrch.
<br/>Ináč príspevky mám prečítané všetky, lebo túto tému sledujem od začiatku...ak však napišem niečo nepresne ohľadom lovu lukom, kľudne ma oprav. V týchto vodách som zatiaľ len laik.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10415 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Nepletieš si ma s bowhunterom1? Ináč ani ja nie som poľlovníkom dlho.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10420 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
...ci ano, alebo ci to nepomoze-zabudol som napisat ze na lukostrelbu v severnej amerike je potrebne a zakonom vyzadujuce , ze lovec ktory ma zaujem na lukostrelbu/lovenie urobi osobitne skusky na polovnicky listok ktory ho opravnuje len a len na lovenie s lukom, ktory si moze na dalej obnovovat kazdy rok!
<br/> Nakoniec je aj faktom ze skolenie na tieto poziadavky je dlhsie nez na strelne zbrane. Takze ak si niekto domysla ze si kupi luk a par sipov a zoberie sa do hor na lov to sa ocitne na velkom omyle:D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10426 od papo
Odpoveď od papo na tému Lovecka lukostrelba
Lukostrelba je v europe este vele, vela rokov za opicami- to bez urazky! Osobne mam s lukom pomerne dost zvery strelenej, v USA a v Kanade!
<br/>
<br/>neviem, neviem, kto je za opicami. Len krátko: v Európe sa poľovníctvo vyvíjalo na úplne iných princípoch, ako v severnej amerike, tiež tradície sú na úplne inom prístupe k lovu, takže takéto hodnotenie odmietam. A je naozaj pravda, že povolenka na lov sa kupuje na bezínpumpe? (Alebo je to nepriateľská ideológia?)
<br/>Ale k lukostreľbe: aké sú tie pozitíva?
<br/>Poctivo som si prečítal príspevky, nenachádzam však okrem sebarealizácie sa, niečo, čo by ma oslovilo, aby som zmenil názor. Napr. o úspešnosti zásahu. Stane sa mi, že niekedy ani nevystrelím(z pušky), pretože nie som si istý dobrou ranou - a to mám technické prostriedky na zvýšenie úspešnosti streľby-puškohľad a rýchlu guľu.
<br/>A ostré hroty na šípe? Aký je výsledok pri chybnej rane? Úspešnosť pri dohľadávaní?
<br/>Chýbajú mi argumenty za takýto spôsob lovu či poľovania.
<br/>Som za diskusiu, ale bez balastu, som schopný zmeniť názor, ale to musím byť presvedčený, že som sa rozhodol správne. Argumenty, že niekde sa tak poľuje, nie sú argumenty. Niekde mali chov jeleňov svetový, dnes nemajú nič. Len preto, že sa opičili a zabudli, že majú svoj rozum.
<br/>A k baterkám: nikto tu nespochybnil ich zákaz, len si treba pozreť zákon, kedy sa nesmú používať.
<br/>Toť môj názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10433 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Lovecka lukostrelba
bowhunter - asi ano, prepac :-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10435 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Lovecka lukostrelba
Nepleť sem znovu tradície, táto otázka tu už bola párkrát pretriasaná, ale nikto nevysvetlil ktoré tradicie lov lukom vlastne porušuje.
<br/>Okrem toho lukom sa neloví len v Amerike ale aj v Európe. Nikto sa po nikom neopičí, len sa obnovujú stará tradície, keď sa už nimi tak oháňate. Už ma nebaví vysvetľovať čím sa lovilo skôr, učia to v dejepise na základnej škole!
<br/>Na lov lukom treba všade na svete povolenie tak isto ako na iné zbrane a sú to dosť náročné skúšky, poznám ich zo susedného Maďarska.
<br/>Keď si už začal o úspešnosti zásahov: zamyslel si sa už nad úspešnosťou zásahov povedzme na spoločnej poľovačke na diviakov? Nie je to bohvieaká sláva! A to počítam aj technické prostriedky na zvýšenie úspešnosti streľby - puškohľad a rýchlu guľu.
<br/>Lukom sa neloví ani na spoločných poľovačkách ani na zver v pohybe aj to len na krátku vzdialenosť. Neviem prečo si myslíš že zodpovedný lukostrelec vystrelí, ak si nie je istý zásahom!
<br/>A ten výsledok pri chybnej rane? Lovecký hrot spôsobuje veľkú reznú ranu a masívne krváconie, takže dohľadanie nie ja problém. Neláme však hrubé kosti, a hladký priestrel ak nezasiahne životne dôležité orgány sa rýchlo zahojí. Ubezpečujem Ťa však že keď sa vezme do úvahy povaha lovu lukom, tých chýbných rán nie je viacej ako pri guľovej zbrani.
<br/>To sú overiťeľné fakty (ak ovšem vieš kde sa dajú overiť) a nie balast ako &quot;A je naozaj pravda, že povolenka na lov sa kupuje na bezínpumpe? (Alebo je to nepriateľská ideológia?)&quot;:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10440 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Lovecka lukostrelba
Ake su tie vase tradicie ? take fotky ake sem dal Foldes na zaciatku temy? ziaden posledny hryz ziadna vetvicka na rane ulovku a este ktomu obleceniu vsetci ty lovci vyzeraju skôr ako nejaka polovojenska oslobodzovacia armada! Tak to ja fakt nemusim ahoj.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #10445 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Lovecka lukostrelba
..ano nie je to sranda ,ziadna nepriatelska ideologia-polovnicke listky sa daju kupit na benzonpumpe! Smiesne? Tak ako vsetky tvoje nazory aj tento je na zklade absolutnych nevedomosti zivota v inom svete&gt; Samozrejme ze si mozes kupit polovnicke papiere na benzinovke -hoci nie na kazdej-avsak musis predlozit doklady ze mas pravo na nakup polovnickych papierov!
<br/>Nie je to jednoduhsie nez sa srat na okres a stat v sore polovnikov a cakat na poradie! bohuzial-dufam ze sa v tychto doslovnych tradiciach naozaj nevzivas. Tu sa jedna o slobodu cloveka a nie o na tlak vladnych organizacii a organov ktore sice existuju avsak burokrciou drzia ludi na spagate-a bohuzial je to vela krat oddovodnene slovom tradicie. Podla mna niekedy tie tradicie len utlkaju volne rozmyslanie!
<br/>
<br/>Co sa tyka polovnickych tradicnych obleceni-zase-podla toho kde si! Ja osobne rad hodim na seba tradicne europske polovne handry, avsak mohlo by ta nahodou napadnud ako sa na mna divaju kolegovia v mojom okoli? Kazdy sa smeje a robi si zo mna sasa! Takze opatrne s tvojimi nazormi! Zijes na zemi velkosti dlane a snazis sa porovnavat svoje vedomosti a nazory s celym svetom avsak si neuvedomujes ze si ta pomali nikto nemusi vsimnut!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.121 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 389 návštevníkov a žiadni členovia on-line