univerzálny kaliber

pred 19 rokmi 1 mesiacom #309 od miso
univerzálny kaliber bolo vytvorené miso
Zdravím chcel by som tu túto tému trocha rozobrať, pretože je v poľovníckych kruhoch často preberaná a koľko poľovníkov toľko názorov. Niekto tvrdí, že mu najviac"sedí" .223 rem-hoc i na jeleña, niekto však nedá dopustiť na 300 Win. mag. Ak máte záujem môžete sa vyjadriť, myslím že je to bohatá téma.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #310 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
K tomu win.300mag - je to predimenzovany kaliber na nase podmienky . pri tej rychlosti a sile ten naboj nedokaze riadne zuzitkovat svoju dopadovu energiu na nasu zver - pokial nebudes strielat len 300kg kance a 250kg jelene . Pri tomto kalibri sa neda hovorit o ziadnej univerzalnosti . Videl som prasa strelene s tymto kalibrom a nebol to pekny pohlad za prve , za druhe nedalo sa z toho prasata vyuzit ani kilo masa tak bolo rozbite . Myslim ze pouzit tento kaliber na lahsiu zver ako 100kg nema vyznam . Za dalsie je to kaliber na vacsie vzdialenosti co sa da vo vacsine nasich revirov len tazko vyuzit . Tieto novsie magnum kalibre nemaju u nas opodstatnenie . ;) Pokial ti to dovoluje tvoja financna situacia tak sa ohliadni po dvoch kalibroch , nieco okolo 223 remington a potom nieco okolo kalibra 7-8mm. Ak nie tak odporucam 7mm ( bez koncovky mag. ) ako univerzal do nasich podmienok .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #312 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Súhlasím s tebou 300 Win. mag. je fakt "šupa" a to doslovne.Ja osobne som nikdy ani len neuvažoval o kúpe takéhoto kalibru. Viem však, že mnohý si podobné kalibre kupujú aby nimi vykompenzovali strelecké nedostatky(česť výnimkám, ale tí ho používajú na lov v Afrike a majú dostatok rozumu aby ním nestrieľali našu zver, pretože po zásahu má zver hematomy až v "raticiach" ) O univerzálnost sa dá polemizovať-závisí od typu revíru a pod. Mne osobne sú najsympatickejšie .270 Win, 7x64

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #314 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Inak nepochopim niektorych , kupia kaliber (napr. 300win.mag), zrazu sa im zda ze puska kope jak svina a musia tam dat namontovat kick stop a podobne zalezitosti aby vobec vedeli vystrelit .;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #315 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Ja osobne som tiez za 7x64. Hoci teraz vlastnim 8x60S a som spokojny .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #316 od michal
Odpoveď od michal na tému univerzálny kaliber
Ja používam 9,3x62, chcel som sice povodne niečo 7mm bez mag. ale dal som na radu človeka, ktorý toho už odskúšal nespočetne, vedel kde budem polovať a dnes sa len usmievam. Padá všetko, nerozbíja, strelba cez kríky v pohode a nekope viac ako 7x64.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #317 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Ja mam tu 8cku ako dedicstvo tak preto ju nechcem dat prec .;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #320 od FvJ
Odpoveď od FvJ na tému univerzálny kaliber
Pre mna 308 W s 11,7g nábojom je univerzálna ráz ,max.spokojnost po 13 r. pouzívania.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #322 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
8x60S je zaujímavý kaliber aj keď v poslednom období málo používaný. Nemáš problémy so zohnatím nábojov resp. s nedostatkom laborácií striel? Na 7x64 a .270Win sa mi páči,že majú množstvo laborácií- dá sa s tým ísť od líšky až na karpaťáka a pritom mnohé strely majú rovnakú ONV a nemusíš to ani nastreľovať(aj keď tá .270win je na SR čo sa striel týka obmedzenejšia)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #323 od MILKO
Odpoveď od MILKO na tému univerzálny kaliber
Pripájam sa k 308W,mám ju asom spokojný.Vlastnil som aj 7x57.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #324 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Mnohý poľovníci majú s 308 dobré skúsenosti no počul som už, že vraj na krátku vzdialenosť(hlavne na zver ako prasa,menší lanštiak)zvykne poškodiť divinu a častokrát musia kus vyhodiť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #327 od Dada
Odpoveď od Dada na tému univerzálny kaliber
Čo tak 30-06 Springf.? Ja som spokojná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #329 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Problemy z nabojmi ani nie su daju sa zohnat alebo prebit . Ide tu skor o financie - 100 - 120sk / ks . v laboraciach su len dva druhy 11 a 12gr. Je pravda ze ze je to uz dlho vybehovy kaliber ale hovorim nechcem sa tej zbrane zbavovat lebo som ju zdedil . Ale pohravam sa z myslienkou kalibru 7x64.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #331 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Tú 7x64 by som ti odporučil,poľuje s ňou aj môj otec a-maximálna spokojnosť. Používa naboje S&B Sierra 11.35g a tento náboj sa pomaly vyrovná RWS a pritom cena vychádza okolo 45Sk/kus. Bol som svedkom keď na cca.220 m trafil jeleňa v kroku-prešiel ešte 15m a zhasol. Zásah na komoru-balistické vlastnosti strely sú fakt vynikajúce.Uvažuješ o kúpe pušky z českej zbrojovky alebo skôr nejaké to zahraničie?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #332 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
V minulosti aj teraz veľmi populárny kaliber(používali ho nemecký sniperi podobne ako 308Win -7,62x51Nato u američanov)ale podľa mña je spätný náraz pri výstrele trochu prisilný,či nie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #336 od Foldes
Odpoveď od Foldes na tému univerzálny kaliber
Za tych 13 rokov co polujem som vlastnil gulovnice 7,62x54R Mosin-Nagant,243Win.ZKK,7x57R ZH,30-06Sprg.ZKK,7x64CZ a momentálne 5,6x52R ZBK.Ked si porovnám tieto kalibre tak som najviac bol spokojni s 30-06 Sprg.Podla mna by bolo ideálne vlastnit jednu slabsiu a jednu silnejsiu gulovnicu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #337 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Miso - uvazujem nad ceskou zbrojovkou . aj z financneho dovodu ale aj preto ze podla mna ani tak nezalezi na znacke zbrani ako na strelcovi ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #348 od miso
Odpoveď od miso na tému univerzálny kaliber
Ak ti môžem našepnúť tak si dobre obzri Cz550 Excelent-je nádherná zbraň,tá sa českej zbrojovke fakt vydarila. Robia ju aj v kalibri 7x64

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #353 od jager
Odpoveď od jager na tému univerzálny kaliber
308W, od kuny po medveďa, ak ranivosť redukuješ typom streliva. Tento kaliber má najširší sortiment projektilov ad najrôznejších výrobcou, s najrôznejšou gramážou, len musíš vedirť čo chceš loviť. Alebo si strelec a potom platí, že čo príde?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 mesiacom #356 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému univerzálny kaliber
Miso - dik za nasepnutie -je super !!!!! a este pokial by mi ju urobiliv celopazbe tak by to bolo vynikajuce . uvidime casom . je to hlavne o financiach . ale budem nad nou uvazovat . dik za tip;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.105 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5243 návštevníkov a žiadni členovia on-line