Váš názor na Remington 222 v poľovníckej praxi

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49968 od kurt
Na tieto účely ja dlhodobo plánujem 7,62x39. ;) Je to menšie a zároveň univerzálnejšie.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49969 od Waldo
Ano v tom mas pravdu, len trosku balistika horsia ale zas ze by som strielal stale na 200m to tiez nemozem povedat :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49977 od miso
Ja by som volil podla moznosti polovania a typu reviru. Pokial polujes v zalesnenom hornatejsom terene- strelba do 150m, sanca pripadnej prekazky; vacsia moznost,ze natrafis na lanstiaka ako na lisku, ci blizkost zastavanych casti-siahol by som po 7,62x39. Vyhody: kratka, spratna,lahka-nevadi pri slapani v kopcoch, univerzalna na zver do 100kg pri primeranej vzdialenosti, setrna k divine aj ku kozusine, ma to tazsiu strelu menej nachylnu na prekazky, relativne lacne strelivo(cize moznost s nou aj trenovat na strelnici) Kebyze je v prevedeni na lavaka, uz ju mam davno doma :) Takto s otcom "zdielame" marlina v 30-30win, ten je univerzal pre pravorukych aj lavorukych strelcov a vykonovo aj spravanim velmi podobny spominanemu kalibru.
<br/>
<br/>Pokial si &quot;dolniak&quot; a vacsinu casu polujes v otvorenejsom terene, na strniskach, k hlavnym povinnostiam patri tlmenie skodnej a lisok, vybral by som nieco tensie...Napriklad aj spominanu 22-250 alebo .243win (winchester kalibre su moja srdcovka:)). Zasa vyhody- moznost dlhsej hlavne pre zvysenu presnost aj pri vacsej dialke, v tychto kalibroch relativne pohodlne nosenie-vaha zbrane do 3kg, vynikajuca balistika, siroky sortiment striel a tiez relativna univerzalnost pri dodrzani polovnickych pravidiel vo vztahu hmotnost zveri-vzdialenost. Na lisky kludne aj na 250m, limitovany si len svojimi streleckymi schopnostami. Kludne by som na to hodil aj dvojnozku, v zime to musi byt parada. A samozrejme oba spominane su takmer bez spatneho razu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49978 od kolesart
V skratke...komfortna raz .... spickova balistika s &quot;obdobnym&quot; kopancom ako 223...aj priemerny strelec s &quot;beznou loveckou optikou&quot; bude mat podla mna kedykolvek 100% zasah aj na 300m - berem do uvahy optimalne poveter. podmienky(ziadny vietor, sneh, trava)inak strielat len do 1OOm....na zver vacsiu ako srncia prip. danielca by som na komoru uz v zivote nevystrelil na prasa ani nehovorim....dost casto nemusis dohladat a vacsinou nenajdes ani kvapku farby ani na snehu pretoze vystrel je maly tazko prepusta von farbu deka sa pretahuje cez neho zver je uz dovtedy daleko od nastrelu aj ked ma fest poskodene organy....takze farbí dovnutra. Tazke klby a kosti prebije az tazsia ako 60grain. strela...to vsak potrebujes twist min. &quot;12&quot; takze to jedine custom. Na lisky a inu haved ak chces kozusinu jedine 40grain varmintove strelivo to plati aj pre 222 223, potom vstrel ledva v zimnej srsti najdes...vystel ziadny, padaju na fleku...upozornujem ze pouzitie varmint streliva na raticovu je legalizovane mrzacenie zvery...srnciu zabije ale ta odbehne este dobrych 100m sprintom takze tak este mozno na rozsiahle holé polia. Teraz mam 308W...no problem...pod 7,62mm by som uz na raticovu nesiel..pokukujem aj po 9.3mm. 22-250 ta zhýcka pretoze nepotrebujes rozmyslat nad vzdialenostami, nekope a &quot;zabija&quot; nevyrovnane niekedy akoby rychlostou ....ovsem vec ze &quot;poriadny&quot;priemer a vaha strely, t. j. podla mna raze od 7.62mm zabijaju nasu ver kedykolvek a vsade so 100% istotou, ostatne je uz len o vybere typu strely

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49983 od miso
S vacsou castou tvojho prispevku suhlasim, okrem tvrdenia,ze pod 7,62 by si na raticovu nesiel, poznam kopu kalibrov s mensim priemerom strely a pritom uplne vykonovo dostacujucich na vsetko raticove co u nas beha kedykolvek a vsade so 100% istotou

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49985 od kolesart
cakal som tuto reakciu takze asi nebudes posledny co sa tu do mna navezie je to logicke...ano aj 243W odpali kanca ale ja uz nemam nervy, cas a ani zbytocne peniaze takpovediac experimentovat resp. hladat nejaku pomyselnu unosnu hranicu ranivosti niektorych razí že co este zvladnu a co nie. Tot moj nazor zo siroka, nechcem sa tu hadat alebo polemizovat..pisal som len o razach ktore vlastnim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 mesiacmi #49987 od miso
Nie, nechcem,aby si moju reakciu chapal ako navazanie sa, len toto forum cita aj kopa zacinajucich polovnikov a tvoje tvrdenie moze zaposobit troska zavadzajuco, najma pre tych co vyberaju prvu zbran. Potom aby nebolo kopa mladych strelcov, co sa budu bat rany z vlastnej zbrane, lebo s vynimkou .308win tieto kalibre uz nemusia sadnut kazdemu, co sa pohody strelby tyka. Co sa tyka prispevkov nizsie, mal som pocit,ze waldo vybera doplnkovu gulovnicu na skodnu, pripadne lanstiaka a pri vsetkej ucte, toto aj ta .243 v pohode zvladne(nebavime sa o dosp. kancoch). Mozes mat kaliber s priemerom strely 7,62 a viac,ale ked kusa trafis do riti alebo na nohu je to na 2 veci. Myslim,ze vsetko od 6,5 vyssie u nas v pohode postaci, pre rozumneho a rozvazneho strelca a na polovnicku vzdialenost, ktoru ja povazujem do 150m. (viem,ze mnohi a myslim,ze sa medzi nich trufnem zaradit aj ja, dokazu vystrelit a trafit aj na 200m, machri aj na viac, ale ruku na srdce- niektori na taku vzdialenost zver ani neudrzia v krizi, nehovoriac,ze mnoho polovnikov ani nevie balistiku svojho kalibru vyuzit naplno.)
<br/>Ale vo svojej podstate mas pravdu, 7,62 (s vynimkou 7,62x39) staci a bude stacit na vsetku raticovu co u nas je, pri dobrom zasahu a vhodnej strele ju spolahlivo usmrti a minimalizuje dohladavanie. Ale rovnaku robotu odvedie aj .270win, 7x57,7x64 a pod, v niektorych pripadoch aj s lepsim efektom...
<br/>Zasa, kazdy by mal ostat pri tom, s cim je spokojny a najviac mu vyhovuje. Ale vypichnutie &quot;len&quot; 7,62 a viac mi troska udrelo do oci ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #50422 od chasse
kdysi jsem o razi 222 uvazoval, hlavne na lov srnci zvere a na soulacky, protoze je lehka, ale podlitiny co jsem videl ......docela me to odradilo. I ted po 15ti letech jsou nazory na tuto razi velice rozdilne.
<br/>To co jsem videl za posledni rok v reviru kde se lovi cca 120 ks mufloni zvere rocne a kde oba najemci maji 222.....dobrych 90 % zvere zustava v ohni, coz u skalnateho terenu a naslednych dohledavek je k nezaplaceni. Po me 308W muflon streleny na ostro ubehl bez barvy 300m, ani jsem nesel pro psa, myslel jsem, ze je chybeny. Ale za to hospodar sel se psem a nasel ho po cca 350-400m zhasleho. Druhy den muj klient strilel na muflona, 180m, raze 8x68S, muflon neznacil a po poli si to frcel dobrych 200m. nasli jsme ho zhasnuteho v lese asi jeste 80m od kraje. Po 222 se muflonovi rozjely behy a zustal v ohni.
<br/>A pak si vyber ucinnou razi........:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #50461 od Vyr
...to že muflón po rane odbehne viac ako 200m nevypovedá nič o použitom kalibre....zato to jasne vypovedá o tom že rana nebola komorová.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #50462 od miso
Ak mozem doplnit...a netreba zabudat aj na typ strely ci znacky streliva, velke rozdiely mozu byt aj v ramci jedneho kalibru pri roznych typoch striel ci ich gramazi....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54073 od Abonent
Viete niekto poradiť strelivo REM.222,ktoré by vyhovovalo novému zákonu o poľovníctve?Jedná sa mi o lov srnčej zveri kde strelivo musí mať dopadovú energiu minimálne 1000 J/100 m.Podľa mne dostupných informácií ho vyrába NORMA,ale ja sa ho nemôžem dopátrať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54074 od army9

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54076 od Akela
Robí ho Norma - získaš na energii a stratíš na balistike. Kamoš ho strieľa a dosť ho chváli. Ja som strieľal RWS, práve kvôli energii a bolo tiež výborné - hodnoty si pozri na RWS stránke, samozrejme Norma je lacnejšia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54077 od lanus
Abonent - Plne postačí aj :http://www.sellier-bellot.cz/cesky/kulove-naboje-detail.php?ammunition=18&amp;product=593 ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54103 od petob
Pri 222 rem všetko strelivo presahuje 1000 J na 100m. Najvýkonnejšie vyrába SAKO 3,56g . 1000 m/s 1780 J. 100m 842 m/s a 1261J. Dobrá je aj tá 4g NORMA ako ti radia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54108 od vjaro
Ja používam sellier bellot. Strelivo je síce nekvalitné ako iné kalibre tohto výrobcu ale postačuje. Môj názor je že 222 Rem. je vhodná na lov srnčej. Používam tento kaliber aj na zver čiernu. Samozrejme treba rozlišovať váhovú kategóriu. Starí horári lovili aj s 22lr srnčiu aj diviaka. Viem aj o tom že bol ulovený aj kus vysokej či muflón. Samozrejme ranu je potrebné dobre umiestniť. To by malo platiť pri akomkoľvek kalibri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #54143 od army9
Na diviaky by si s yum mal prestat , lebo je to uz vyse polrok protizakonne :x . Ledaze by si tiu ciernou myslel nieco ine :D .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 týždnami #54200 od vjaro
jasne beriem späť, klamal som nerobim to. No to neznamená že by som nebol úspešný pri použití tohto kalibru. a ta ina čierna by padla aj na broky:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 týždnami #54290 od Poacher
Vyr, nemusí to byť tak ako píšeš. Kľudne sa mohlo jednať o komorovú ranu. Muflón je sakra tvrdý na ranu a kľudne sa mohlo stať ža taká 8x68S pri svojej rýchlosti a použitom strelive (mohlo sa jednať o tvrdšie strelivo) vôbec energiu neodovzdala, pretože nemuselo dôjsť k deformácii strely, ďalej to mohla byť vyššia komora až tzv. hluché miesto a po tej ide každá zver ďaleko. Kdežto u 222 Rem. dochádza jednak k deformácii strely spoľahlivo a vysoká rýchlosť zabezpečuje usmrtenie nie len samotnou deformáciou strely, ale aj značným poškodením vitálnych orgánov hydrodynamickým šokom. Čo môže mať v konečnom dôsledku väčší smrtiaci efekt, ako ťažšie strelivo, väčšieho priemeru, ktoré ale usmrcuje samotnou deformáciou strely.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 týždnami #54291 od lovec_1
Absolutne nesuhlasim,preberalo sa to tu x-krat. Takisto o &quot;tvrdosti&quot; muflona mam odlisnu mienku a vobec to nemusi byt dobra komorova rana (vlastna skusenost, svedok je citatel fora).......a po klasicky komorovych ranach neodislo nic dalej ako 5m od nastrelu (30-06, rozne typy striel). Okrem jednej vynimky (SB 11,7g HPC), kolega musel dostrelit po cca. 100 metroch.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.081 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 304 návštevníkov a žiadni členovia on-line