Váš názor na Remington 222 v poľovníckej praxi

pred 14 rokmi 1 týždňom #54293 od Akela
Tiež nesúhlasím, na muflóna by som 222 veľmi nebral a ak by som si mal vybrať, tak jednoznačne 8x68S. 222 som mal, tak viem ako to "funguje". Muflóna mám z 308win streleného, odbehol 20m. Myslíš, že 222 poškodí viac vitálne orgány ako 8x68? A rýchlosť ako argument používaš nesprávne, pozri si tabuľky a gramáže do 8x68S. Tú 222 by som zas tak neglorifikoval, najmä na vitálnu zver a väčšie vzdialenosti. Tá 8x68S by predsa len bola taká istota aj pri horšie umiestnenej rane. A posledná veta čo si napísal, je úplne mimo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54294 od eso
No ja by som sa práve prikláňal s tým poškodením vitálnych orgánov, ale skôr funkcií k Poacherovi. Tá 222ka dokáže narobiť riadnu šarapatu hydrodynamickým škokom, zdôrazňujem hlavne týmto spôsobom, nie samotným fyzickým poškodením orgánov deformovanou strelou ako u ťažších strelách. Áno, máš pravdu, že 8*68 poškodí vitálne orgány, ale práve fyzicky samotným projektilom ale nie hydrodynamikou, lebo jej rýchlosť a váha je niekde úplne inde ako 222ka. Aj 3006ka má úsťovku na hranici 900m, ale hydrodynamika je neporovnateľná s malými rýchlymi včeličkami. Opravte ma ak sa mýlim. Toť môj názor.
<br/>Eso Esovič Esovský - radšej sa podpíšem, aby ma nejaký šéfredaktor nanazval zákopovým....:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54297 od miso243
Máš pravdu, osmička je rýchlosťou nikde inde ako 222. Počiatočnú majú asi rovnakú ale už na 100 m ju prešťí s prehľadom o asi 80 m/s. A 30-06 má dopadové rýchlosti približne rovnaké ako 222. Ak má byť pre hydrodynamické pôsobenie strely rozhodujúca rýchlosť budú na tom asi lepšie ako 222. Hlavne ak pri prechode telom ju budú strácať pomalšie kvôli menšej deformácii streli. Ja osobne by som sa ale na hydrodynamiku pri komorovej rane príliš nespoliehal. Môže ísť o čistý zásah pľúc a v nich práve veľa vody nieje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54298 od Vyr
Poacher,
<br/>Môj osobný názor je, že muflón s komorovou ranou nikdy neprebehne viac ako 200m ....a aj 100m prebehne málo ktorý. Rozprávky o „tvrdom“ muflónovi sú nezmysly. Muflón je zver, ktorá na svoje kilá ranu s priemerného kalibra ( 0.30 ) neunesie....zver s prestreleným srdcom či kompletne prestrelenými pľúcami jednoducho padá ....či hneď alebo po 50m na tom už nezáleží.....každá padá.
<br/>Keď však začneme pomenúvať veci pravým menom tak sa celkom zhodneme....muflón strelený na „stred tela“ alebo na dlaň za lopatku je totiž strelený na pečeň alebo bachor....tak ten môže naozaj bežať pomerne ďaleko....
<br/>Tak že keď chasse napísal že jeho klient strelil na 180m muflóna a ten odbehol 200m, tak jednoducho konštatujem že nemohol byť trafený na komoru na blad.
<br/>
<br/>(Muflóna som streli len jedného....na šiestich som robil úspešný doprovod...muflóniek som strelil možno dvadsať....muflónky mi všetky padli buď na mieste alebo do 15m (308W)....muflóny padli všetky do 70m....(pritom jeden bol strelený na bachor).)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54305 od slon
Poacher naboj 222 od RWS ma V0 970m/s a V100 800m/s a priemer 5,6mm naboj 8x68S od RWS 11,7g KS ma V0 990 m/s a V100 884 m/s, 12,1g HM ma V0 970m/s a V100 870m/s, 14,5 KS V0 870m/s a V100 782m/s a priemer 8,2mm argument o rychlosti,deformacii a hydrodynamickom efekte asi nie je spravny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54324 od Poacher
Sila hydrodynamického efektu, nie je podmienená len rýchlosťou samotnou (aj keď to tak odo mňa mohlo vyznieť, písal som to tak preto, aby to bolo zrozumiteľnejšie, chcem povedať že nikdy to nie je tak u priemerných loveckých guľových kalibrov, že strela zraňuje len svojím objemom, alebo len hydrodynamikou, vždy je to kombinácia oboch, ide o to, ktorý efekt prevláda) je do značnej miery podporená deformáciou strely po vniknutí, aby vzniklo pôsobenie do strán a nie len v osi strelného kanála. A ja mám za to že poloplášťová strela 222 rem. bude mať pri podobnej rýchlosti v momente zásahu väčšiu pravdepodobnosť deformácie, ako osmička. Odvádzam si to z toho, že napr. ak zasiahneš zver pri rýchlosti projektilu aj vysoko nad hranicou vzniku hydrodynamického efektu a jedná sa o celoplášť, tak vlastne tento nevzniká, alebo vzniká, ale nie dostatočne, resp. je menší. Zver tak nepadá v ohni, ale odbieha a stáva sa že aj prežije ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54325 od eso
Súhlasím s tebou. A ešte jedna vec, treba si porovnať zásah priemerným ťažším kalibrom a nejakou 222kou, alebo 223 priamo čo to urobí v tele zveri. Tam je krásne vidieť odovzdanú energiu, strelný kanál, deformáciu atď.... nie tabuľky..... Takže to čo dokáže 3006tka, aký vytvorí strelný kanál je jedna vec, ale pri neporovnateľne menšom priestrele 222kou je úplne inak poškodená štrutkúra svaloviny a vnútorných orgánov. To je to čo hovorí Poacher.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54334 od lovec_1
Ale kdeze.....nemam v tomto okamihu energiu vypisovat nejake siahodlhe litanie,mozno neskor. V praxi to funguje trosku inak ako si predstavujes.
<br/>P.S. aj by som napisal nieco k tomu ako &quot;nezabija a nefunguje&quot; FMJ,ale nemienim davat navody roznym dobrodruhom,co to budu chciet silou-mocou bez rozumu skusat a akurat viac dokur...a ako ziskaju.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54336 od miso243
Porovnávať SP 222 rem s FMJ 8 mm mi pripadá scestné a dosť účelové. Použi do 8-ičky vhodnú strelu a bude aj hydrodynamika aj poškodenie orgánov a na rozdiel od 222 s vysokou pravdepodobnosťou aj priestrel. A okrem iného aj veľká istota, že ak sa niečo čo i len trochu dok...., neskončí to na hony páchnúcou zdochlinou. Je mi jasné, že naďalej budete obhajovať zázračné kalibre rodiny 22. A možno ako iný ich používatelia neskôr prejdete na iné &quot;priemerné&quot; kalibre.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54337 od miso
Len mensia poznamka, mozno mam a poznam len ludi co maju male dlane, ale ked dam ranu dlan za lopatku(ci uz po sirke alebo dlzke :) ), urcite netrafim zver na bachor alebo pecen a to hoc i srnciu. Na stred tela je uz nieco ine, ale skor by som to nazval zasahom na rebra, pretoze bachor je troska viac vzadu. Osobne sa pravidla &quot;dlan za lopatku&quot; drzim (cize okolo 10-12cm za lopatku), je to zasah pluc a zatial kazdu zver som mal pekne vyfarbenu do 50-60m max, pricom neriskujem,ze rozbijem lopaty a celkovo pri miernom stranovom strhnuti som bud tesne za lopatou alebo par rebier smerom dozadu, kde chytam okraj pluc.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54346 od Vyr
miso: pokiaľ si presvedčený o tom že zásah muflóna na stred tela treba nazvať zásahom na rebrá nebudem ti to vyhovárať.
<br/>Poriadny obrázok s anatómiou muflóna som nenašiel ale tento niečo napovedá ...aj o rozdiele vo vzťahu k srnčiemu:
<br/>www.hunterarchery.extra.hu/dok/anatomia.pdf
<br/>
<br/>
<br/>Pokiaľ Poacher verí že strela 222, ktorá je 3x ľahšia o cca 10% pomalšia a podstatne menšieho prierezu ako 8-ička je predsa len účinnejšia...tiež je to jeho vec.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54348 od miso
Narazal som na vetu muflón strelený na „stred tela“ alebo na dlaň za lopatku je totiž strelený na pečeň alebo bachor. Preto som nasledne napisal aj [r]Na stred tela je uz nieco ine,[/r] ale skor by som to nazval zasahom na rebra, pretoze bachor je troska viac vzadu, bachorom myslim najma zasah na traviaci trakt,creva- cize zdlhava a tazka dohladavka, mozno aj bez uspechu. Pokial muflona trafis vhodnou razou aj na stred tela podla obrazku co si pridal, s velkou pravdepodobnostou ma po peceni(a to ju nemusis zasiahnut, vieme co robi strela v tele zveri) pricom je velka sanca dohladania. Je to jednoznacne smrtelny zasah a ked zver nezdvihnes do 20minut vykrvaca.
<br/>Vadila mi ta dlan, lebo ked uz opat pouzijem ten obrazok, pri aplikacii &quot;dlan za lopatku&quot; je to nadherna komorova rana a zachranis aj kopu z diviny. Tiez nerad vidim, ked niekto poluje a ma z kniziek naucene &quot;na lopatu&quot; a potom mas zo srncej len zadne stehna. Pri love drahej trofejovej je to ine, ale takto viem,ze pri zasahu ci uz srncej,muflona,diviaka alebo jelena je do 15cm za lopatku ista rana(pri priemernom kalibri, malinke extremy mozu dohladavku stazit)
<br/>
<br/>Co sa tyka pouzitia .222rem vs. zvysok- strelu treba hodnotit komplexne, nie len z hladiska rychlosti,ale aj vahy strely,kalibru a prierezoveho zatazenia, ktore vplyva na penetraciu strely(pomer hmotnosti a plochy prierezu strely), pricom .222 rem je skutocne mala, aj ked rychla vcielka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 týždňom #54354 od Vyr
miso: strieľaj na zver tam kam považuješ za správne....moje videnie obrázku asi nie je totožné s tvojim....
<br/>Myslím že antómia muflóna je odlišná od jeleňa či srnca....
<br/>Nepochybujem o tom že rana či na pečeň alebo bachor bude pre muflóna smrteľná ....jedno z akého kalibra....koľko bude trvať dohľadávka a s akým výsledkom o tom si netrúfam špekulovať....nemám s tým u muflóna žiadnu skúsenosť (našťastie).
<br/>
<br/>Kaliber 222 nechám na komplexné hodnotenie odborníkom.......
<br/>Za určité zhodnotenie jeho vhodnosti na poľovanie považujem nový zákon....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 dňami #54358 od Poacher
Vyr bol by som rád, keby si moje príspevky účelovo nepretáčal. Nikto tu netvrdí že 222 Rem. je účinnejší, alebo výkonnejší ako osmička. Vráťme sa k podstate príspevkov. Len som proste potvrdil podľa mojich skúseností, že to čo písal Chasse môže byť pravda a kľudne sa mohlo jednať o komorový zásah nič viac, nič menej. Je jasné aj mne aj každému na tomto fóre že porovnávame neporovnateľné, podmienky nikdy v prírode pri love nie sú konštantné a ďalšia špekulatívna diskusia nemá zmysel, keďže nepoznáme podrobnosti a okolnosti, ktoré v danom čase nastali. Je to už možno len o Tvojom prsení a potrebe tvrdení nejakých poloprávd, ktoré Ty považuješ za pravdu. Tým som debatu na túto tému z mojej strany ukončil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 dňami #54359 od Vyr
Poacher: začiatku debaty som napísal:&quot;...to že muflón po rane odbehne viac ako 200m nevypovedá nič o použitom kalibre....zato to jasne vypovedá o tom že rana nebola komorová.&quot;
<br/>Na tomto tvrdení trvám. Nie je to moje &quot;prsenie&quot; ani polopravda....
<br/>
<br/>Netvrdil si že osmička je účinnejšia alebo výkonnejšia len že zver môže po nej padnúť a po osmičke nemusela ? :)
<br/>Bral by som konštatovanie že rana nebola ideálna a rovnaká rana s 222 by s veľkou pravdepodobnosťou mala za následok že tá zver by asi padla ešte ďalej.
<br/>
<br/>Je pravda že špekulatívna diskusia nemá zmysle ....nechápem preto načo sa vôbec začína....
<br/>... mám za to že ak niekto hovorí od komorovej rane tak obojstranne prestrelí pľuca.....ak ich neprestrelí - tak to že kus nepadá tak rýchle ako by mal, netreba následne pripisovať kalibru, strele, a neviem čomu všetkému..... jednoducho treba sucho konštatovať že dôvodom je rana vystrelená pod zlým uhlom alebo rana strhnutá.
<br/>Zažiť možno rôzne extrémy ale nechápem prečo ich niekto chce zdôvodniť inak ako výnimku potvrdzujúcu pravidlo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 6 dňami #54360 od Vyr
Oprava: Netvrdil si že 222 je účinnejšia alebo výkonnejšia ako osmička, ale že zver môže po nej skôr padnúť ako po osmičke ? :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54623 od petob
Skúšali ste už niekto náboje ORYX v 222 rem od výrobcu NORMA?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56467 od eso
Má niekto odskúšané dobré strelivo do 222ky na líšky??? Ja som skúšal SBčka poloplášte, celkom dobré, netrhá to moc...Momentálne používam RWS TMS, čo je síce špičková presnosť a ranivosť, ale na druhej strane líšku to trhá ako tesco tašku.
<br/>Skúste poradiť.....Lovu zdar!:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56468 od lanus

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56480 od 857jrs
ma niekto skusenosti so strelou v-max 2,59gr v raži 222rem na liškach?či ju prestreluju,respektive neprestreluju a ake su škody na koži.pripadne odporučte niečo.dik

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.108 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 200 návštevníkov a žiadni členovia on-line