Strelivo

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4962 od johny
Odpoveď od johny na tému Strelivo
Neviem ako je to v zakone ... to vie michal ... ale nie je povolene lovit diviaky jednotnou strelou len na spolocnej polovacke???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4964 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Strelivo
Neviem ako je to v zákone, ale naši "kopovčiari" si to určite za to čo robia zaslúžia aj z posedu. A myslím, že dávnejšia prax, keď bola povolená brokovnica a len neskôr guľovnica nebola až taká zlá. Aspoň sa každý naučil dobre ovládať brokovnicu. Teraz ju niektorí sviatočne vytiahnu zo skrine 2x ročne a potom sa divia že im to nejako nejde. Ešte k tej 12/76. Nikdy nie je na škodu ak máš v hlavni o nejaký ten brok viac a v jednotnej strele o gram viac olova.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4966 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Strelivo
Tú skupinu poľovníkov čo si menoval, to je ich vec, mne tiež broková dvojka 12/12 baikal ide s jednotnou presne a do 60-70m bez promlémov ale hodnotiť brokovnicu podľa rozptylu ..., nejmenej na zamyslenie aj keď pri debatách aj ja spomeniem ako ide jednotná strela. No ak k tomu posedu alebo celkovému lovu brokovnicou, môže byť no podľa u nás platného zákona len diviačia zver a čo ostatná, srnčia už brokmi nie /legálne/, a jelenia a iné, podľa toho kde poľuješ. Takže vlastne ak sa držia zákona okrem diviačej zvery nič iné nelovia !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4967 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Strelivo
No mne osobne dosť vadí, keď jem bažanta ktorý má v sebe namiesto 5 brokov, nejakých 20. Takisto sa mi veľmi nepáči, keď mám kožku z líšky ako sito.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4968 od michal
Odpoveď od michal na tému Strelivo
Jasné, že nikto primárne nekupuje brokovnicu na strelbu jednotnou strelou, ale ak ideš do pohonu, je brokovnica asi lepsia volba ako gulová kozlica alebo dvojak. V tom prípade to uz potom nevychádza lepsie len teoreticky ale aj prakticky. Ak by ti v pohone letel možno zivotný diviak a zastepil by si ho 16/65 starou brenekou alebo 12/76 modernou podkalibernou strelou, tak by si ten rozdiel potom uz videl.
<br/>Nesúhlasím, že 76 mm si kupujú len mladí a starým stačí aj 70, 65. Tu je to skôr o tom, že starší kupovali brokovnice v čase kedy bola 76mm exotika, prípadne ešte ani nebola. Dnes už habkajú tým, čo majú v skrini a nekupujú nové. Prečo to je individuálne, niekto z finančných dôvodov, niekto zo zvyku, niekto je konzervatívny. Mladí dnes kupujú 76, pretože je lepší výber streliva, môže strielat aj 70, príp. 65, a ked sa naserú a potrebujú to, tak aj jednotnú strelu, ktorá má obdobný účinok ako guľová klasika.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4969 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Strelivo
A podľa čoho chceš teda hodnotiť brokovnicu ak nie podľa rozptylu? Alebo som to zle pochopil?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4971 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Strelivo
Podľa krytia brokmi. Brokovnica môže mať super krytie a jednotnou to bude rozhadzovať aj keď veľa spraví strelivo, čo si vyberieš. Ja iste tu prvú možnosť. A k tomu predchádzajúcemu príspevku, je mi jasné že ty si ma pochopil teda dobrý zásah aj aj 5 brokov ti urobí tú istú robotu ako 20 brokov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4972 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Strelivo
Len toľko, ale to sú už len úvahy. Na spoločnej životný diviak na 130m a ja s guľovým dvojakom a ty s brokovnicou 12/12x76mm príp. aj strelou suvestre, tak čo ? A ten výber streliva pri 12x70 ak nie je lepší tak isto nie horší ako u 76mm.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4973 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Strelivo
Bažanta si musíš pustiť na ďalej, aby mal v sebe 5 brokov. Nablízko to nie je ono. Pamätám si ešte staré časy, bol som chlapec, keď bolo bažantov ako maku. A hospodára, ktorý sprdol kdekoho za to že strelil na bažanta okamžite ako vyletel - následne ho za letu odral. Vo výkupe potom boli za to zrážky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4974 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Strelivo
Sme na tej istej vlne.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4975 od michal
Odpoveď od michal na tému Strelivo
Ivan, ak más výber streliva pre 12/70 tak ho máš aj pre 12/76 plus special 12/76. Tak ako sme sa zhodli to co mozes pouzit do 12/70 mozes s kludom ladovat aj do 12/76.
<br/>Diviak v pohone na 130 m, to sa ani nemá zmysel bavit. Ibaže by ti medzi tými stromami pózoval v plavkách, alebo bol na reťazi. Hladiac na nase podmienky by som ho na tých 130 m nevedel ani zhodnotiť, ci to neletí svina a nie este zamieriť. Myslel som, že sa bavíme o reálnej situácii. A ruku na srdce, ty by si si ho trúfol s dvojakom na 130 m v behu v hore dať dole? Priznám, ja nie... :-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4976 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Strelivo
Dnes ku každej brokovnici dostaneš &quot;čoky&quot; a upravíš si ju ako potrebuješ. Žiadny problém. A brokovnicu si tiež kupuješ tak, že nejdeš na strelnicu a až následne vidíš čo si kúpil. A je to to isté ako zo streľbou z guľových zbraní. Koľko členov z nášho združenia za posledných 10 rokov navštívilo strelnicu? Ani jeden. Ba jeden hej - ten čo robil skúšky a to bolo asi poslednýkrát.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4977 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Strelivo
Tak ja som kupoval svoju brokovnicu v obchode-komis. Dohodol som sa s predajcom a boli sme ju skúsiť na strelnici. Kúpil som ju až po tom, ako som videl jej krytie a presnosť jednotnou strelou. Na strelnici som s brokovnicou minimálne 7x ročne-väčšinou testujem brokové strelivo pre svoje potreby. Takisto pretekám vždy v septembri na bežiaceho diviaka na prieseku jednotnou strelou na 35m. Čoky napríklad nie sú pre mňa súčasťou pušky ku ktorej by som prejavoval doveru.Preferujem pevné zahrdlenie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4979 od michal
Odpoveď od michal na tému Strelivo
Ale zase aby sme sa chápali, netvrdím, že 12/76 z teba urobí lepšieho strelca, len tvrdím, že aj 76 mm komora môže mať svoje opodstatnenie a nie je len módnym výstrelkom. To by som mohol to isté tvrdiť o 70mm proti 65 mm.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4980 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Strelivo
Ja som v mojom príspevku uviedol na spoločnej o behu ani stromoch nebolo ani zmienky / teoretický príklad, taký ako tvoj/. No ak chodíš na spoločné tak iste dáš mi za pravdu, že či už v pohohe alebo na štande nie vždy zver uníká behom, niekedy sa vracia späť do pohonu,alebo po rozrazení čriedy iba časť durí pes a ostatné kusy istia, občas zastnú a je veľa rôznych situácii ako aj to že zver neprechádza iba hustou horou ale aj lúčkami, pripade cez holoruby a pod. iste to poznáš. Ja by som na tú vzialenosť v behu na diaviaka ani zbraň nenamieril, no zas ti poviem jeden praktický príklad ako som strelil 160kg. kanca na štande na cca 130m, kedy unikal z pohonu a ako som stál na kraji lesa a on z tohoto vychádzal len 130m odomňa inom mieste tak spomalil až zastal na niekoľko sekúnd a doslava sa obzeral do pohonu a vtedy to schytal z guľovnice. Takže toto sú rôzne situácie a ja som nechcel rozoberať rôzne teoretické možnosti, situácie ale vysvetliť podstatu veci, ktorá sa tu rozoberala. Drž sa, ahoj !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4981 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Strelivo
Ak pretekáš a vyberáš zbrane pre známych, tak si v inej kategórii ako radový člen PZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4982 od Ivan
Odpoveď od Ivan na tému Strelivo
Správne! Ja som nehovoril o módnom výstrelku ale o komerčnom ťahu zbrojoviek a o tom odpodstatnení to je tiež OK, veď kto si ju kúpi tak je to jeho vec a tým je to pre neho opodstatnené. Necháp to tak, že ja som proti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4983 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Strelivo
Na druhej strane si myslím, že bezpečnosť pri streľbe s brokovnicou je vyššia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4984 od vjedator
Odpoveď od vjedator na tému Strelivo
No ono je pravda, že bohužiaľ radoví členovi navštevujú strelnice len pri povinných streľbách. Ale okrádajú tak samých seba.:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4985 od michal
Odpoveď od michal na tému Strelivo
Ivan este raz. ja nespochybňujem podstatu tvojich tvrdení, pretože máš pravdu, len dodávam, že aj 76 mm komora má opodstatnenie a netreba ju odsudzovať. Na stand rozhodne nieco, z coho lieta guľa...k diviakovi gratulujem a prajem ti aby ti nabudúce vysiel este väčší štetinác a flinta aby ta nesklamala, zdar.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.089 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 353 návštevníkov a žiadni členovia on-line