8x57 JS

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48355 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 8x57 JS
EVO nie je urcene na europsku zver? Z akeho zdroja okrem JPP pochadza tato informacia? Vyrobca na svojej stranke uvadza,ze EVO je vhodne na VSETKU europsku zver,v zavislosti od kalibru od lisky az po losa vsetko. Spektrum zabera bezne raze od sedmiciek az po 9,3x74R. Staci sa pozriet k RWS na stranku,kde je konkretne ku kazdej strele popisane jej urcenie. Zvlast vyzdvihuju velmi dobry ucinok na zver od 30-40kg vyssie,tiez v zavislosti od kalibru.
<br/>Tolko marketing RWS,ja osobne povazujem RWS za drahe v zmysle kvality ich striel (nezamienat naboje so strelami) a specialne EVO za strelu s trochu nepredvidatelnymi ucinkami. Nepopieratelne ale maju vseobecne velmi vysoku uroven kvality a vysoky stupen vystupnej kontroly.Vyssi je snad uz len u firmy Brenneke.(neviem ako u inych firiem,nemam o tom dostatocne vierohodne info,ak by chcel napise Belson o Norme,bol tam,videl,vie)
<br/>Nic vsak nie je ciernobiele,su tam aj stupne sedej,to snad chape kazdy,kto ma predstavu o velkoseriovej vyrobe.
<br/>Taktiez musim zdoraznit,ze som RWS nikdy nestrielal,neskusal a ani to neplanujem.
<br/>
<br/>Vysoka rychlost nie je problem,takisto ani ucinok v cieli. Jedinym problemom je kvalita strely a umiestnenie zasahu. Nielen dnes je moda chciet dat za naboj 0,5€ a ziadat vykon a kvalitu ako od naboja za 3€. Lenze chyba lavky,ten je treba zaplatit a to predsa nie sme blbi davat tolke peniaze za naboje,vsak?!
<br/>Pouzival som kopec rozlicnych SP klasickej konstrukcie bez bondovania a bol som spokojny. Takisto som privonal &quot;mode monolitov&quot; a bol som este spokojnejsi. Okrem toho nevidim najmensi dovod zmierovat sa s balist.krivkou v tvare prezreteho bananu. Aj ked vsetky moje optiky umoznuju rychlu zmenu bodu zasahu,je v terene stokrat pohodlnejsie mat naboj pri ktorom nepotrebujem stale preklikavat,ked to odide o par metrov dalej.
<br/>Strelba na dlhsie vzdialenosti je niekde u nas moda,niekde mozno nevyhnutnost (a prave dobre viem,ako takito ludia skripu zubami,ked to tu niekedy citaju). Nie je umenie zdvihnut flintu na kus,ktory je o par sto metrov dalej a svacnut to po nom,ze snad sa to ujme.To vie kazdy,kto ma gulovnicu.Zial jeden nahodny dobry zasah staci na to,aby v tom takyto dobrodruh pokracoval s este vacsim odhodlanim - a to su tie nedohladane kusy. Nehovoriac o tom,ze najcastejsie a s najmensim uspechom sa o to pokusaju ludia u ktorych je sanca uspiet najnizsia (rozhrkana flinta, stvorka optika a SPCE = super strelec). Samozrejme nikde a nikdy o tom ani nepipnu.
<br/>Dal by sa o tom na zaklade osobnych skusenosti napisat roman.
<br/>45-70Govt s tazkou a pomalou strelou nie je univerzalny vseliek,ak budu mat chut,napisu sem ludia co s tym poluju/polovali a vzniknute dohladavky neboli z tych najlahsich.Urcite je to fajn riesenie na iste situacie,ale dokonale s tym pokryt vsetko nejde. Treba iste kompromisy a tam uz zase nastupuju ine kalibre a typy striel.
<br/>Vo vseobecnej rovine (tusim som to uz niekde pisal)maju ludia s nie najvacsim objemom skusenosti sklon robit iste zavery a potom ich vydavat za univerzalnu pravdu.Nepochybujem,ze sa to stavalo aj mne,avsak som presvedceny,ze vzdy sa najde niekto dostatocne fundovany,kto ma moze skorigovat,opravit a poucit.Menovat ich je zbytocne,nezasluzia si to (oni vedia preco,v dobrom a v zmysle motta: ziaden dobry skutok nezostane nepotrestany).
<br/>Na Vietnam a podobne vtakoviny sa expertom necitim byt,a zrejme by to bolo na tomto fore trosku mimo temu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48361 od pipenka
Odpoveď od pipenka na tému 8x57 JS
Pre KZUZANA
<br/>vieš ono dnes každý výrobca valí výrobky na kvantitu a nepozerá na kvalitu. Najprv začnú s kvalitou , keď je dobrá odozva idú na kvantitu a kvalita ďaleko zaostáva. Jednoducho zarobiť zakiaľ to ide.Čo sa týka EVO nie sú určené na európsku zver. Tento systém zbraní a streliva je obrovská pavučina na Slovesku ale aj vo svete: pre a proti. Nie je možné to tu rozpisovať bolo by to na niekoľko strán. Som zástankyňou zbraní s poctivého železa ale valia sa k nám zbrane s Turecka za pár šupov hovorím im jednorázové a České zbrojovky s poctivej ocele sú v ťahu. Toto isté platí aj o strelive. No na Slovensku je veľká móda: čo neletí od 900 m/s nie je náboj.Týmto začína problém so strelami samotnými a ich správaním či účinkom ako takým.Väčšinou pri takomto probléme každý mení typ strely a dvíha výkon.Posledným hitom je monolit . Čo tak znížiť výkon a použiť SP strelu.Klasický ogivál. Aha veľká balistická krivka- s tým sa musíte zmieriť. Neviem či ste podrobnejšie študovali vojnu vo Vietname ale tam mali M16 veľké problémi a to nielen k rozkladu streli po náraze na trávu či iný malý predmet ale aj samotnom zásahu nepriateľa. Rýchlosť bola tak vysoká , že po zásahu bola reakcia nepriateľa oneskorená a ten ešte zvládal zeškodniť nepriateľa s kal.7,62x39 kým si uvedomyl zásah. Otázka - nemyslíte si že toto je to isté? Ten kto napríklad vlastní kal.: 45-70Gov so strelov SP a rýchlosťou 580m/s váhou cca 19,5g takýto problém nemá aspoň som na žiadnej stránke nespozorovala že by sa sťažoval.Strieľa do 100M a bez podliatin , či ďalekého odbiehania zveri. Toto je môj názor k strelivu samotnému . Budem Vám vďačná ak si odpustíte nepríjemné pripomienky , názory beriem, urážky nie.Ďakujem
<br/>
<br/>Jedna otázka: Prečo potom chcete doviezť strelivo so strelami KJG,keď má ako píšeš podľa Teba veľkú rýchlosť a je to monolit???????

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48364 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 8x57 JS
Výborný príspevok lovec. Na tomto fóre sa pohybujem už od doby jeho vzniku a musím povedať, že to s ním ide čím ďalej tým viac dolu vodou. Prispievajú sem ľudia, ktorý jednoducho nemajú čo podstatné povedať, ich vedomosti a praktické skúsenosti z oblasti zbraní, streliva a strieľania sú častokrát veľmi plytké a slabé, zato sa vyjadrujú ku všetkému o čom sa tu začne debatovať. A to hlavne systémom dohád, vlastných mylných presvedčení a JPP. Ak natrafia na fundovane zdatnejšieho diskutéra, ktorý okamžite pozná ich slabiny celá debata končí pri invektívach a urážkach. A toto je dôvod prečo sem prispieva veľmi málo ľudí, ktorý by mali čo povedať a čím ďalej viac tých čo len mlátia prázdnu slamu. Česť výnimkám / hlavne belson a lovec_1 /, ktorý ako jediní z mála vedia o čom to je.
<br/>
<br/>A len na záver firmu RWS určite hlava bolieť nebude z jej kritiky na tomto fóre ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48370 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému 8x57 JS
Tak ten Vietnam....ono to je naopak.Prave ze 7,62x39 skor prestrelovali a sposobovali cisty priestrel....podstatne pomalsie a tazsie ako americke strelivo s vysokou rychlostou a nizkou hmotnostou.Rovnake ako prestrelit napr.srnca s 223 a priestrel s 7,62x39.Ktory asi narobi väcsiu galibu?Samozrejme 223.A pri zasahu na kost ani nevravim......o armade sa radsej nebavme......;) A mne sa paci strelivo co ,,leti&quot; od 900m/s a viac.Aj ten monolit.Zdravim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48374 od andy1
Odpoveď od andy1 na tému 8x57 JS
Vsetkych Vas tu zdravim! Tak ako je nizsie spomenute malo ludi na tomto fore hovori priamo k veci a este menej ludi pise nieco z coho by si neznali nieco mohli vybrat, ci naucit sa. Z toho dovodu sa malo zucastnujem.
<br/>
<br/>Zaujalo ma ako sa tu pise o kalibry 8x57 a strelive RWS ID Clasic. Skusim nieco z coho si mozte vybrat co uznate za vhodne.
<br/>
<br/>Zbran Mannlicher goiserer s dlzkov hlavne 508mm. Tabulkovy nastrel nuloveho bodu pri ID 164m. Sustrel troch ran cez nastrelovaci stojan opise kruznica s priemerom 5cm.
<br/>Strelene 3 kusy srncov. Vstrel, pekne vystrihnuty kruzok od striznej hrany. Vystrel sa pohybuje od 1 do 3cm. Ziadne podliatiny ani polamane rebra niekolko centimetrov od strelneho kanalu.
<br/>Cierna, dve komorove strely s podobnym ucinkom ako na srncej.
<br/>Cierna, vstrej so sikma cca 60 stupnov na lavu lopatku kanal viedol cez krkovicu (chrbticu) a vystrel prednym okrajom pravej lopatky. Vzdialenost tohto kusu bola 160m. projektyl (ktory niekto nazyva blatom) preletel bez problemov.
<br/>Ucinok strely je velmi dobry. (moja skusenost)
<br/>ID je projektyl ktory je meksi svojou konstrukciou to je pravda ale polozme si otazku na aku zver chceme ci chcete tuto strelu pouzit?!
<br/>Dva krat sa stalo kamaratovi, ze zver neprestrelil s IDckom. Raz to bol diviak o vahe 187kg po vyvrhu a jelen 220kg.
<br/>Ani raz sa mne ani znamim nestalo ze by vdaka strele ID dohladavali zver dalej ako cca 30m.
<br/>Pisem tu len samu chvalu akoby nic lepsie, ci ine nebolo. Vyrobcov streliva je vela a kazde je v pomere cena, kvalita, pouzite.
<br/>Nikto ma ale nepresvedci o tom, ze vecsinou tym slabym clankom pri strelbe je samotny strelec a nie puska ci strelivo.
<br/>Lovu zdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48379 od SPRG
Odpoveď od SPRG na tému 8x57 JS
Nazdar Akela - ak sa ťa môžem opýtať na to strelivo Federal - s akou strelou ten federal kupujete ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48380 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 8x57 JS
Podľa toho ktorý kaliber.
<br/>300WM - TBBC a Speer Hot Cor. Pričom TBBC je výrazne drahší.
<br/>8X57 - Soft Point - ten som ešte neskúšal.
<br/>243 - Soft Point - výborný
<br/>30-06 a 308WIN Soft Point - skoro všetci kamoši v okolí naň prešli a aj tí čo majú 243WIN.
<br/>Soft Point je klasický bondovaný poloplášť a napr. do 300WM stojí okolo 650. Sk. Veľmi dobrý náboj za tie peniaze.
<br/>Ospravedlňujem sa za odbočenie od témy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48382 od Igor
Odpoveď od Igor na tému 8x57 JS
Rozumný kompromis medzi cenou a kvalitou pre naše &quot;Slovenské&quot; použite v 8 je Norma Vulkan...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48395 od MieN
Odpoveď od MieN na tému 8x57 JS
Neviem, či som správne pochopil z tvojho príspevku, spomínal si, že ste Igmanom ulovili 3 prasatá? S akými strelami a na akú vzdialenosť? Našli ste nejakú strelu? Ako vyzerala strela a prípadne výstrel na zveri? V jednej predajni mi predavač ukazoval pekný hríbik, evidentne vytiahnutý z kusa, vraj Igman SP, tuším 308, gramáž neviem, vyzeral dosť ťažký, strata materiálu bola minimálna. Kus musel byť zrejme strelený na väčšiu vzdialenosť vzhľadom na to, že
<br/>a) strela sa našla,
<br/>b) strela nebola veľmi rozbitá
<br/>Strela SP má podľa ich tabuliek slušný bal. koef. a slušne drží energiu a rýchlosť ( v 8 mm) a teda ak nie je príliš mäkká (mne sa zdá, že by nemala byť, čo povieš ty?), mala by na bežnú poľovnícku vzdialenosť, povedzme do 150 m, zväčša prestreľovať. Ako vyzerala hlaveň po výstrele, nebola príliš zasr.....? Mám Igmany v 8x57JS, ale žiaľ ešte som nimi nič nestrelil a ani ich ešte neskúšal (asi ich pôjdem zajtra skúsiť nastreliť a mám aj novo H-mantely, som zvedavý na rozdiely v nástrele) preto sa pýtam. Inak tá presnosť, ak to nie je nejaká náhodná šarža, je veľmi dobrá, posledne som skúšal S&amp;B 12,7g SP ( ZKK aj Brno Z ), hrôza, u oboch 10-12 cm rozptyl na cca 100 m ( pri cca 10 ranách z každej) a neskutočne zasr... hlaveň, musel som pol hodiny čistiť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48401 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému 8x57 JS
presne toto sa stalo aj mne ,kupil som tohto roku SB do 8x57a na strelnici som zistil že mam tiež rozptyl kolo 10 cm,ale čo som mal staršie zasoby tak mi to nerobilo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48405 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 8x57 JS
No mam este zbytky krabicky Igmanov v 308W v 9,7 a 11,7 gram...bral som ich asi pred rokom spolu s dalsimi inymi vecami takze som dostal velkoskladovu cenu a to ak neprhanam a dobre pamatam tak to bolo nieco okolo 400sk!!!! vtedy som ich prvy krat videl v zivote...na krabicke nie je dokopy absolutne nic rovnako ako na ich stranke...myslim ze vyrobca je Bosna Herceg....prve co som sa s opovrhovacnym uskrnom opytal predajcu ci je to nejaka alternativa Pervego partizana ktoreho som v niektorych pripadoch dostal doslova hrubym natlakom do komory a ledva dovrel paku zaveru (asi 1/2 nabojov z krabicky) - teraz si tukam na celo co som to vobec robil....spat k igmanom....predajca hovoril ze jeho kamos to strielal na sutazi !!!!! z Blaser Tactical II R93 v 6,5x55...tak ked som toto pocul nevedel som ci vyzeram jak debil ze to vypusti predomnou z ust alebo mu mam verit....ostalo mi aj tak par tisic v zalohe vo vrecku co ak este nieco.....tak som za tie prachy vzal po 2 krabice z oboch gramazi aspon na &quot;zahriatie laufu&quot; Strelu som nepilil ani nevytahoval takze o konstrukcii a hrubke ci prechode jeho plasta ci jadra neviem nic ...na krabicke ktoru by aj moja 6 rocna dcera vymalovala krajsie je akurat SP (soft point) a vyzera ako soft point 8-L s udanim gramaze a tymi obvyklimi kecami o bezpecnosti uskladnovania.....pridem na strelnicu vypalim 2 rany ktore sa dotykaju otocim sa na kamosa Carcusa (svedok strelby, ktory tu obcas zavita ak si to chce niekto overit) usmejem sa so slovami nahoda.... a vypalim dalsie 3 rany ktore su v okruhu 15mm !!!! tak som teda palil a palil ostali mi nejakych 4-5 nabojov k tore som potom aj dorazil na nejakych prasatach pretoze mi to nedalo ....... nemam k nim absolutne ani jednu pripomienku ale ani dalsiu info pretoze to bola u mna cela ich premiera a ani som ich uz nezhanal pretoze som mal rozrobenych 5 vlastnych laboracii a to uz stoji nejake prachy takze som sa venoval uz len tomu. Co sa tyka ako pises zasratia hlavne...normal...t.j. ako pri RWS,norme ci lapuy skratka normal..komplet vyhorety prach nejake spaliny vo vyvrte...bezny oter mosadze v drazkach ako po inych beznych strelach nic viac nic menej. Co tam je za prach nemam sajnu ale moze byt z tych rychlejsich ked aj ty pises ze 8smaje nadupana? neviem.......ZAVER: ak to nebola nahodna sarza, seria ci inak povedane a nebrem do uvahy ze prave toto strelivo s touto az prilis trapne jednoduchou strelou co este aj tie olovene hroty nema spicate ale gulate (ale vyzerala jedna jak druha bez chybicky krasy) sedia &quot;nelogicky&quot;iba mojej hlavni tak to bola jedna z najlepsich kupovanych municii ake som kedy kupil za uvedeny penaz. Ak ti to bude strielat z tvojej 8smy obdobne tak nieco na tom skratka bude...napis potom pre ostatnych info ako si dopadol.
<br/>
<br/>Aproppo pre niektorych rejpalov: nemam dovod robit reklamu niektoremu strelivu (prebijam) pretoze aj tak z kazdej zbrane to lieta inak ale antireklamu urobim rad a s ochotou :]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48407 od kikama
Odpoveď od kikama na tému 8x57 JS
zdravím páni chlapci,trochu od témy,ale potrebujem zistiť ,kto má nárok zúčastniť sa majstrovstiev SPZ v malokal.Je to určené poradím,alebo stačí titul Majster strelby,alebo...poradíte prosím?:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48411 od steyr
Odpoveď od steyr na tému 8x57 JS
Ďakujem ti za info, až budete mať (a teraz presne) n á b o j e 8x57 JS so s t r e l o u KJG, tak mi pošli správu, alebo aspoň daj echo! Ale po tebe vyštartovali, ako hafani po šunkovej kosti :D. Tak to som nechcel. Inak, mala si na mysli MFS že robí tieto náboje? V malom množstve by som to vedel zohnať.... Zatiaľ ozaj ďakujem!:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48422 od MieN
Odpoveď od MieN na tému 8x57 JS
Ahoj, na Igmany som doteraz počul len dobré, preto som reagoval na tvoj príspevok, balistika sa dá zistiť iba na ich stránke, k tej 8 mm, strelivo nie je veľmi nadupané - 750 m/s, ale v 300 m ešte takmer 600m/s a 2000 J ( 12,7 g SP ), vzhľadom na dobrý bal. koeficient strela relatívne dobre drží rýchlosť a teda aj energiu, o dosť lepšie ako u S&amp;B. Cez víkend som nastreľoval, H - mantel rozptyl cca 2cm na 100 m, výstrel mi pripadal trochu mäkší, tiahlejší ako napr. u S&amp;B, Igman rozptyl cca 3-4 cm, cca 6 cm pod H-mantel, teda čo sa týka nástrelu, naozaj nie zlé, S&amp;B stredný zásah ešte o cca 2 cm nižžšie, rozptyl teraz cca 8cm, všetko zhruba v tej istej vertikálnej rovine ( +- 2-3 cm), zbraň ZKK 600 8x57 JS, Meopta 7x50 2100, klasická CZ pevná jednodielna oceľová montáž s podhľadom. Vzhľadom na cenu a dosiahnutý výkon Igman je jasne lepší, ako S&amp;B, ranivosť oproti S&amp;B asi nebude vyššia ( vzhľadom na silnú fragmentáciu a zobliekanie plášťa S&amp;B je jeho ranivosť veľmi vysoká ale za cenu devastácie zveriny, mám overené ) ale poškodzovanie zveriny by mohlo byť menšie vzhľadom na kompaktnejšiu a asi aj trošku tvrdšiu strelu ( toto mám ale iba z počutia ).
<br/>Záver, S&amp;B už nekúpim ani na spoločné, tu budem používať Igman, inak predbežne H- mantel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48430 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 8x57 JS
Extra som nejak konkretne (balisticke) vlastnosti loveckych striel od Igmana neskumal a ak aj ano nepamatam si ze by tam uvadzali BC teraz fakt neviem, klamal by som. Mozno mas ine info ako ja, ale budme realisti a nevyzdvihujme ho tiez zas za kazdu cenu. Teoreticky su na long range vhodne strely s BC nad 0.500 a najlepsie s 0.600 u spickovych striel t. j. vaha, dlzka, konstrukcia (tazisko). tieto je zbytocne strielat do terca pod hranicu 300m kde sa u nich ani tieto vlastnosti nestacia realizovat pocas tak kratkej doby letu, preto sa aj u BR disciplin pre vzdialenosti pod 300m bezne laboruju aj strely flat tail. (6mmBR,6ppc, 30br a pod.) na vacsie zas boat tail. Podla mna bude u 8x57 pre podrzanie rychlosti zohravat hl. ulohu vaha. takze ak si porovnas rovnake vahy a rychlosti napr. s 3006 ktora ju bal. takpovediac v tomto supluje nezistis nic nove, tu sa akurat da tak porovnavat napr. prierezove zatazenie (dlzka - stabilita, priemer - vaha strely pocas prechodu organizmom) ktora &quot;raz&quot; je lepsia. Lovecke strely budu mat vzdy horsie bal. vlastnosti ako tercove to je logicke pretoze je to dane ich konstrukciou konkretne taziskom cize nakoniec BC. Jedinu vynimku som ja pri svojich &quot;experimentoch&quot; postrehol u Noslera Bal Tip ktory sa takpovediac horeuvedenymi bal. valstnostami priblizil k presnosti tercovych striel. Vynimku zacina tvorit napr. Berger VLD rada Hunting, ktory sa snazil spojit oboje a to konstrukcne typ strely pre terc. strelbu resp. jej presnost s moznostou spolahlivej ranivej balistiky na velke vzdialenosti. Ale netreba hned verit vsetkemu co ponuka reklama ale odskusat to skratka v praxi. Aj promotion videa od Gunwerks s VLD su urcite len povystrihovane s tymi &quot;spolahlivymi&quot; zasahmi ktore boli uspesne, neuspesne alebo zle tam logicky nedaju (a vsetky su na hornu lopatku....) takze neni o com....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48434 od pepies
Odpoveď od pepies na tému 8x57 JS
Nazdar MieN ja by som moc H-Mantle do 8mm nedaval správa sa ako celoplašt.Aj ked sa mi tato strela osvedčila v 30-06 na spoločne polovačky.Ja teraz mam prebite Vulkany 12,7gr-690-700m/s a maximalna spokojnost.Velmi sa mi osvedčili 13gr.Hammer Head od fi.SAKO.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48436 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 8x57 JS
s Hmantelom 8x57 som videl strelenych dvoch 8 a 10 rocneho jelena do 100m. Jeden streleny na prednu nohu pod lopatku spravil okruh o priemere 3Om a padol a druhy na presnu komoru vyskocil do vzduchu pobehol 5Om.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48442 od chanel1092
Odpoveď od chanel1092 na tému 8x57 JS
Nazdar...možeš prezradit z kolkých rán si počítal rozptil?? občas tiež nastavujem kolegom optiku,tak ma to zaujíma...díky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48445 od MieN
Odpoveď od MieN na tému 8x57 JS
Ťažko možno Igman porovnávať s napr. Bergerom, to je jasné a ja som ani nemal na mysli long range, šlo mi len o to, že i pri relatívne nízkej úsťovke má rýchlosť v 300 m dosť vysokú ,vyššiu ako rovnako ťažké strely iných výrobcov tej istej kategórie a to si myslím svedčí predovšetkým o slušnom BC ( ani ja neviem, aký je, len uvažujem), stačí porovnať balistiky. S&amp;B 12,7g je asi v tejto ráži najstrieľanejší a aj ja som prvýkrát flintu skúšal s ním, pri tom rozptyle ma začala zožierať neistota, čo za šmejd som kúpil, nepredpokladal som taký rozptyl streliva. So S&amp;B začína byť pri tom rozptyle pomaly nezodpovedné streliť na kusa nad 150 m, čo s dobrou optikou a oporou do tých 200 m či ONV je ešte z hľadiska poľovníckej vzdialenosti pre mňa akceptovateľné a môže byť niekedy nevyhnutné, strieľam tak len veľmi výnimočne a dôvera v strelivo je nevyhnutná. Závisí samozrejme od situácie. Mňa teda Igman SP 12,7 g presvedčil najmä kvôli presnosti a mäkšej rane najmä ako strelivo na strelnicu- tréning a spoločné poľovačky a nevylučujem odskúšanie pri individuálnom love, podľa toho, čo som počul ( nie reklama) , tak terminálne účinky a spôsob deformácie strely by mali byť celkom dobré, to je ale overiť . Ale ako som povedal, ako hlavné na individuálny lov bude H- mantel. Ja som naň veľa krivého slova nepočul, patrí k špičke už veľmi dlho, je vhodný najmä na čiernu a vysokú, u srnčej býva nepekný pohľad na výstrelný otvor ( asi ho prestrelia aj fragmenty z prednej mäkkej časti ), na srnčiu mám ale 243 win. Mal by takmer vždy prestreliť, väčšinou dierkou od tuhšej uzamknutej zadnej časti, fragmenty prednej časti obstarávajú ranivosť, samozrejme nie len oni. Kamarál strelil pár kusov vysokej a čiernej a väčšinou v ohni alebo pár metrov. H - mantel som po vystredení zásahu nastreľoval 3 ranami, dve cca 2 cm takmer pod sebou, tretia mi trochu ušla ( mal som pocit a potvrdilo sa )na tri cm vľavo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48463 od lacco1
Odpoveď od lacco1 na tému 8x57 JS
Porovnávať Igman,S&amp;B, PP... s Bergerom, je ako Trabant s Mercedesom. Teraz ho strielam hodnú chvílu, nástrel super, po klikaní štyri rany do 1-eurovej mince a to mám obyčajné Brno trochu doladené v .300WinMag. Posledne cca 120kg diviak trochu nižšie pod ucho, zvrtlo ju a ostala pod kožou v lopatke. Aj dobre podlialo.Dosť tomuto strelivu vadí tráva aj pár stebiel. Na cca 80m mi ju odklonilo 7-8cm. Ale zatiaľ je to jedno z najlepších strelív čo som strielal. Buď pochválený Lovec01, trafil si laboráciu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.147 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 439 návštevníkov a jeden člen on-line