skusenosti s kalibrom .308w

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24289 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Mám známeho s pomerne bohatými poľovníckými skúsenosťami a ten označil .308W za zbraň "už nie korektnú pre lov väčších jeleňov". Zase v myslivosti bol článok o chlapíkovi, ktorý vyhral lov losa vo Švédsku a ako zbraň od domácich dostal práve .308W a samozrejme Oryx. Čo vy na to?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24291 od Akela
Odpoveď od Akela na tému skusenosti s kalibrom .308w
Ja len toľko - ten Tvoj známy ma môže zavolať na Veľkého jeleňa. Mám 308WIN a strieľam Normu Oryx. Ak ho nestrelím do 200m, tak mu ho zaplatím akoby sa stalo. Mám veľmi rád tieto hodnotenia kalibrov a losa strieľajú Švédi prevažne 6,5x55.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24300 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému skusenosti s kalibrom .308w
pekné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24302 od lovecccc
Odpoveď od lovecccc na tému skusenosti s kalibrom .308w
Tak nad výrokom tvojho známeho s môžem len pousmiať :]:D -Ja Mam zas známeho co cely život používal 6,5x57R a nedá na ňu dopustiť --okrem toho mal aj 30-06 a 8x57JS ktore potom ale predal a to celý život strieľal len jeleniu a sem tam diviaka A to má strelených okolo 500 kusov .ked som sa ho opýtal na poraovnanie tak to zhodnotil -že ten istý výsledok s výrazne menším spätným rázom ;) ale strieľal do 200m .:x - no neviem akého jeleňa tvoj známi považuje za ťažkého --ked Švédi úplne bežne strieľajú losy kal.6,5x55SE-ako to už Akela spomenul .:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24320 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému skusenosti s kalibrom .308w
No, až tak bežne nie, lebo 6,5-kou strieľajú väčšinou teliatka a kravy. Býkov strieľajú už väčšími kalibrami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24324 od lovecccc
Odpoveď od lovecccc na tému skusenosti s kalibrom .308w
No niekde som videl tabuľku kde bolo písane že z celkového počtu vo švédsku srelených losov -pripadá ani nie 10 % na kal 308W,30-06,270W a 2% kal 7mm Rem mag.300Wmag a 2% na iné kal. 8x57JS ,7,62x54R a ostatok vše 6,5x55SE.8o kamoš nejaký čas študoval vo švédsku a zúčasnil sa poľovačky na losa -samec bol strelený na okolo 80m kal.6,5x55SE strelou Vulkan -po komorovom zásahu odbehol okolo 100 - vážil 350kg. Noo ja osobne by som naňho pod 9,3x62 asi nešiel :).Ale chcel som tým povedať že kal 6,5x55SE pri dobrom strelive bez problémov stačí na všetku u nás lovenú zver a aj na toho najťažšieho jeleňa -teda do 200m určite.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24329 od minoC
Odpoveď od minoC na tému skusenosti s kalibrom .308w
Aké sú to "väčšie jelene" pri streľbe na rozumné vzdialenosti (do 200 m) je to kaliber ideálny na naše pomery a podmienky . Samozrejme že výber kalibru je individuálna záležitosť ja som začínal s 7x57 potom som strieľal 7x 64 teraz mám niekoľko rokov CZ 550 LUX cal.308 win kupoval som ju včechách keď ju ma Slovensku zakázali predávať , som s ňou maximálne spokojný strieľam všetko od líšok po jeleniu ,zver mi padá celkom dobre . myslím si , že veľa záleží aj na ruke čo drží flintu

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24333 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Neviem,odkial si mal tu tabulku,avsak ccez Google sa da dohladat statistika (oficialna,samozrejme),kde je poradie nasledovne: 1, .30-06SPrg., 2, .308W, 3, 6,5x55SE a potom ostatne.
<br/>
<br/>A zo skusenosti priatelov,ktori tam uz viackrat polovali je velmi oblubenym kalibrom aj 9,3x62.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24334 od belson
Odpoveď od belson na tému skusenosti s kalibrom .308w
Plne potvrdzujem osobnou skúsenosťou. Pred pár rokmi som pred jednou spoločnou na losa urobil doslova anketu medzi účastníkmi a suverénne viedol kaliber 30-06 Spring. Mne švédsky priateľ požičal otcovu 9,3x62. Na srnčiu používajú obidvaja 6,5x55SE.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24336 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Priatelia, ale vráťme sa k pôvodne vyslovenému názoru môjho priateľa, ktorý .308W považuje &quot;už za nie korektnú pre lov veľkých jeleňov&quot;. Losy navrhujem riešiť až keď nás na ne pozvú (aj keď ja som s tým príkladom začal).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24341 od belson
Odpoveď od belson na tému skusenosti s kalibrom .308w
OK, losov tu až toľko nemáme... S 308 Win. som ulovil aj väčších jeleňov, aj keď je pravdou, že to bolo max. do 100 m. Keďže vysokú holú som s týmto kalibrom lovil aj cez 200 m, môj názor je, že pri vhodnom druhu strely a dobrom zásahu je tento kaliber účinný do 200 m aj na väčšieho jeleňa. Ale pre istotu som časom prezbrojil na 338-06 (čo je 30-06 Spring. s rozšíreným krčkom na priemer 0,338&quot;=8,6 mm) a podobné otázky už neriešim. Osvedčil sa mi dokonca aj na srnčiu (strela je ťažšia a má nižšiu rýchlosť, preto tak nepoškodzuje divinu). A môžem povedať, že zver si na tento kaliber &quot;líha&quot; dosť ochotne...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24342 od belson
Odpoveď od belson na tému skusenosti s kalibrom .308w
Ešte doložím, že v kalibri 308 Win. som používal strely 180 grs. (Sierra GameKing, neskôr Hornady InterBond), aj keď niektorí odborníci strašia pri normalizovanom stúpaní 12&quot; so sťaženou stabilizáciou strely. Nebol žiaden problém a pri nastreľovaní na 150 m boli otvory na terči pekne okrúhle.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24345 od lovecccc
Odpoveď od lovecccc na tému skusenosti s kalibrom .308w
Nooo neviem kde som to čítal --skúsim sa potom poobzreať a potom napíšem--ale možno že ako ty píšeš máš už čerstvejšie informácie :).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24346 od lovecccc
Odpoveď od lovecccc na tému skusenosti s kalibrom .308w
Ináč neviete ktorá strela od SaB sa osvedčuje u nás viac 9,7g či 11,7g -ja som počul vedšiu chválu na 11,7g .lebo pri 9,7g dosť často nedochádzalo k priestrelom- a proste sa správala dosť nevyrovnane .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24350 od dusab
Odpoveď od dusab na tému skusenosti s kalibrom .308w
A co poviete na porovnanie 308-cky a 7x57? Na lov jelenej zveri...nie losy...:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24351 od lovecccc
Odpoveď od lovecccc na tému skusenosti s kalibrom .308w
toto iste som riešil ja zo Stefanom49 --pozri tému 308W verzus 6,5x55SE -tam to Stefan rozobral --aj ja som dal prednosť 7x57 a to idem strieľať iba jeleniu :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24359 od chasse
Odpoveď od chasse na tému skusenosti s kalibrom .308w
Ja pouzivam 308W jiz 15 let. Ze zacatku jsem byl nespokojeny. Strelivo S&amp;B 9,7 a 11,7g se k srncimu chovalo dosti nesetrne (vystrely az 20 cm), coz je dano hodne mekym olovem. Pokud strela sla mezi zebry, nedeformovala se a zver odchazela daleko bez barvy a znaceni -vysoka rychlost. Ve vetsich kusech (vysoka, cerna) se strela rozlozila uplne, nebyl vystrel, tedy ani barva a dosled vzdy nesnadny. Proto jelena, danka i cernou je potreba strilet na lopatku -kus zusatava na miste (radsi obetuji 2kg zveriny, nez cely kus). Zver holou jsem strilet celoplastem, ale vzdy na snehu, kvuli dohledavce. Zacal jsem pozdeji kupovat Norma Vulkan. Rizeny rozklad strely udelal sve. Srnci nerozbite, vetsi zver barvila a odbihala do 60m -SUPER. Ted pokud pouziji S&amp;B, tak jen strelu HPBT. Jsem s ni maximalne spokojeny, ale pozor, pokud nechytne kost, jde u srnciho jako celoplast. Bez psa je dohledavka velmi tezka. Pred tydnem jsem strelil srnce za lopatku na plice, slo 110 m, bez znaceni a barvy, bez psa bych ho nenasel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24410 od janicok
Odpoveď od janicok na tému skusenosti s kalibrom .308w
V tomto kal. ziadna od Sb jedna s dobrych striel je v 8 12.7g moj nazor nie skusenost lebo zas ma niekdo napadne ze ci som to zodpovedne odskusal.6.5x55SE je super zbran na nase podmienky a aj na losa nebudem opisovat podrobnosti ak niekto bude mat zaujem tak v teme ja mam prakt.skusenosti a najradsej mam ked to riesia polov. teoretici nebudem menovat . 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24424 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Hm, a kto chvalil ktore? Vies ja sa neprestavam cudovat (myslene vseobecne),ze polovnici nie su schopni sa od istych veci odputat a skusit nieco ine,nove alebo progresivnejsie.Su schopni roky rozoberat nezmysel ci je lepsia 9,7g alebo 11,7gSP/SPCE a pritom su obe strely z dnesneho pohladu s prepacenim hnoj(nech si mysli kto co chce,objektivne su kvalitou ani nie na choste ale kdesi este daleko za nim).Ved ked sa da kupit skatulka Hornady SST 7x64 za cca. 600-700,-Sk alebo Federal Powershok .30-06 za 550-600,-Sk tak jednoducho nepochopim naco kupovat archaizmy od Sell.Bell. ???
<br/>
<br/>Ked si zoberiem,ze ako poplatkovy strelec (vo vacsine pripadov)strelim rocne na individual. a spol. polovackach cca.20-30ks diviakov + nejakych par kusov vysokej holej a nejaky ten trofejovy kus,tak si predsa nebudem kazit polovacku zlymi nabojmi.A ked uvazim, ze bezne polovnikovi na SK staci krabicka streliva na dve sezony (smutne,ale co uz...)tak mu nemoze predsa vadit dat za skatulku o 100-150Sk viac ako za nepodarky od S&amp;B,nie??? Alebo je snad niekto tak zabedneny,ze nedokaze pochopit ani takuto jednoduchu vec (to nie je na teba,ale uz som toho po celom Slovensku postretal vselico...)?
<br/>
<br/>Pripada mi to ako debata,ci nechat na aute na zimu nove letne gumy,alebo obut zoslahane zimne protektory.....aj ked vo finale oboje stoji za hov..:liar::liar::liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24439 od Akela
Odpoveď od Akela na tému skusenosti s kalibrom .308w
100 bodov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.142 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 4079 návštevníkov a žiadni členovia on-line