skusenosti s kalibrom .308w

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24754 od janicok
Odpoveď od janicok na tému skusenosti s kalibrom .308w
Pozor treba rozlisit jasne definovat typ strely Lapua Mega 12g je tazka polop.strela urcena k lovu raticovej zvery a spominana sportova strela je Scenar;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24760 od smire
Odpoveď od smire na tému skusenosti s kalibrom .308w
Vlastnim tento kaliber uz 9 rokov.Vyskusal som niekolko druhov striel, rocne ulovim cca 10 ks raticovej. Strelivo od S & B by som nekupoval, a v ziadnom pripade nie HPBT, lebo je to naozaj tercova strela. Ja osobne strielam Lapuu - Megu 9,7 g, a na spolocnych polovackach Lapuu - Megu 12 g. Som s nimi nadmieru spokojny, pri klasickej komorovej rane ( pluca, srdce ) zver dobre farbi a odbehne max. 50 m.Samotna strela sa deformuje do klasickeho hriboviteho tvaru, plast sa netriesti.Pri nastreleni na 100 m je medzi oboma strelami rozdiel 2-3 cm, co je tiez znacna vyhoda.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24761 od janicok
Odpoveď od janicok na tému skusenosti s kalibrom .308w
info Mega tuhttp://www.lapua.com/index.php?id=858

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24762 od Djorkaef
Odpoveď od Djorkaef na tému skusenosti s kalibrom .308w
vdaka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24786 od chasse
Odpoveď od chasse na tému skusenosti s kalibrom .308w
S nazorem na strelivo Lapua souhlasim a sam si myslim, ze je jedno z nejpresnejsich (ostatne i nazor tech, co strili velkoraznou tercovnici).
<br/>K nazorum na sportovni strelivo asi toto: ve francii jsou zbrane s razi 7,62 (tedy i 308w, 30-06, atd.) zakazane a proc, protoze je to vojenska raze. Ze jsou k lovu vhodne a maji skvele balisticke vlastnosti, to uz nikoho nezajima, proste je to vojenska raze a basta. To stejne ke strelam HPBT - vyrobce rika ze neni vhodne, ale spousta lovcu rika, ze ano. Proc se nema pouzivat, protoze je to sportovni strela a basta :o))). Mam primo ve vyrobe S&amp;B spoustu znamych a to jiz 20 let. Hadej cim strili a hlavne lovi tito panove :o))). V dobe, kdy zde jeste nebyla moznost sehnat dobre zahranicni strelivo, byla jen volba S&amp;B. Poloplaste delali v srncim desnou paseku a pral bych Vam poslouchat ty nadavky, kdyz jsem daval kus do vykupu. Pravidelne bylo potreba pocitat s -1-2 kg u srnciho. Proto se hledali jine moznosti. jedna byla celoplast, nerozbiji, ale ani nebarvi-problem. Potom S&amp;B delala zakazku do USA (tusim nekdy kolem r. 1990) a ti si dodali svou strelu SIERA a ta se nabijela do nasich hilzen. Dostal jsem par krabicek z vyroby, at to vyzkousim, ze je to skvele na lov a musim rict, ze meli pravdu.
<br/>Nechci Vas navadet, lovit sportovnim strelivem. Pisu zde sve zkusenosti. Ja lovim cca 20-30 ks raticovej, rocne a budu pouzivat strelivo ktere me nejvic vyhovuje, i kdyz je sportovni. Navic mam dobreho psa, ktery me zatim vse dohledal. U poloplastu S&amp;B si nemyslete, ze je situace jina. U srnciho, pokud to nechytne kost, jde to jako celoplast a na nastrelu nic nenejdes. Vetsi prase to neprostreli a dohledavky tehda byly z 50% neuspesne. Navic veskera i dobre strelena zver odchazela min. 40-100 m, coz v neprehlednem terenu byl take problem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24787 od Akela
Odpoveď od Akela na tému skusenosti s kalibrom .308w
Nesúhlasím. Ak by zakázali všetky vojenské ráže ostane Ti len 7x64 - obrazne povedané. A čo sú to skvelé balistické vlastnosti? Je kopa kalibrov, ktoré majú pre poľovné účely oveľa lepšiu ONV a pod. Strela Sierra je podľa mňa na poľovanie nevhodná a dávno som ju z repertoáru škrtol.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24789 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému skusenosti s kalibrom .308w
Ja Ti poradím len toľko, čítaj nie len to, čo prispievateľ priamo k danej strele alebo strelivu píše, ale aj to, čo okolo toho píše. Ja už tiež poľujem nejaký ten rôčik, cca 35 rokov, poľovníckej kynológii sa venujem cca 43 rokov a .308 Win. vlastním a používam v rôznych zbraniach bezmála 20 rokov, vyskúšal som v ňom asi 12 až 14 druhov streliva od zhruba 10 výrobcov, ale napísať toto „Navic mam dobreho psa, ktery me zatim vse dohledal.“, by som si nikdy nedovolil. Nemal som v žiadnom prípade v úmysle rýpať, ale toto mi už nedalo nezareagovať. O príspevku takéhoto prispievateľa si urobím svoj úsudok a podľa toho hodnotím aj jeho príspevok. Toto radím, ak môžem, aj Tebe a potom nebudeš mať z množstva príspevkov hlavy bôľ, lebo si ich vyselektuješ a zredukuješ podľa výpovednej hodnoty !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24802 od LEON
Odpoveď od LEON na tému skusenosti s kalibrom .308w
Akela jaká střela sierra je nevhodná napsat že sierra je nevhodná k lovu je stejný jako napsat že auta jsou nevhodný k jízdě každý je taky na něco jinýho s FERARI taky nepůjdeš jezdit do lesa .Podívej se na stránku sierrabullets kolik střel vyrábí na co je doporučují a taky se koukni i na doporučený rychlosti a jestli S&amp;B na jejich doporučení dal

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24803 od Akela
Odpoveď od Akela na tému skusenosti s kalibrom .308w
Strieľal som Sierru v 7x57 a 308WIN od SB. Nevhodné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24811 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
A teraz uprimne: Preco myslis,ze ti tvoji &quot;panove a znami s S&amp;B&quot; strielaju takymto strelivom??? Ze by bolo take skvele ako hovoria? To snad ani nemyslis vazne.Zver sa da ulovit akoukolvek strelou,otazka je ci ju najdes (pardoooon,ty mas psa) a ako bude vyzerat.Klasika nazor,naco vymyslat,ked S&amp;B je za dvacku,nie?:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24812 od Akela
Odpoveď od Akela na tému skusenosti s kalibrom .308w
Ešte toľko - poznám aj takých čo v 308W strieľajú celoplášť na všetko a ešte ho aj chvália. A strieľajú ho aj na spoločných. Ale to je už o zdravom rozume.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24816 od chasse
Odpoveď od chasse na tému skusenosti s kalibrom .308w
Copak Te tak rozezlilo? :) Ze si muzu dovolit strelu, po ktere zver moc nebarvi, kdyz mam psa pod posedem a dohledavku delam 15-30 min po vystrelu, podle znaceni zvere. Kdo nema psa pri ruce, nebo aspon dobreho v okoli, tak at to nedela!!! Nechtel jsem tim rici, ze muzu strilet cimkoli a trefovat jakkoliv, vsak pes to dohleda. Strilim az mam jistotu dobreho zasahu a pouzivam strelivo o kterem jsem presvedcen, ze je ucinne a nezpusobuje utrpeni zveri. Ja doprovazim lovce pri lovu a dostavam se do stylu se spoustou lidi, abrani a streliva. Nejvetsi problem je, ne ve zbranich, ne ve strelivu, ale v lidech. Vetsinou nadhodnocuji sve schopnosti, zvlaste zacinajici myslivci a potom novodobi lovci, kteri o zveri nevi nic. Moderni je ted mluvit o ONV, ja to povazuji jako dobrou zabavu pro fandy do zbrani a strileni do terce. Mozna jeste v destinacich kde se strili na 200-400m, je to uzitecna vec, ale to se zde vetsiny netyka. Vzdy se musim smat, jak se nekdo chubi, ze ma zbran nastrelenou dle ONV. Mluvime zde o nejakych 170 metrech. A k cemu, kdyz vetsinou lovime zver v prumeru na 60-80m. U vetsich vzdalenosti, nad 150 metru stejne nikdo bezpecne neobezna zver, predevsim srnci. Pred mesicem jsem byl svedkem a zrovna na Slovensku, jak lovec na 200m strelil jelena, chlubil se ranou, ale neslo o vidlicoveho 10-teraka, jak myslel, ale ono to melo i dalsi mensi vysady v korune, coz u mladeho jelena byla skoda.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24822 od chasse
Odpoveď od chasse na tému skusenosti s kalibrom .308w
Za dvacku??? Zamestnanci ho maji samozrejme za darmo, ale i poloplaste, ktere jsou urceny na sparkatou. A proc je nepouzivaji....asi vedi proc. A proc HPBT, urcite ne proto, ze zver je rozbita, nebo tezke dohledavky a ze by po 15ti letech pouzivani nezmenili na zaklade zkusenosti nazor??? Ver, pokud jdou na trofejovou zver, tak si koupi, jako ja Norma, nebo Rws, ale zver ve sve honitbe lovi HPBT, protoze zverina je na prodej, ne protoze strelivo je zadarmo, nebo za babku. Tim samozrejme nepresentuji nazor vsech zamestnancu S&amp;B, znam i takove, co si prebijeji naboje, ale strely jsou vzdy koupene venku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24826 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Tono,pravdu mas...a pomaly bude horsie a horsie.Bol som nedavno u Frana,a dvaja pankovia si kupovali 527 Carbine v 7,62x39.Na otazku ake strelivo si k tomu zelaju,sa zacali vykrucat,ze oni maju to &quot;svoje&quot;....A medzi dverami hovori jeden druhemu: &quot;Nebudem jej vesat na nos,ze syn doniesol vojenske po 4,-Sk!&quot;......To sa uz tesim na spolocne,kde sa objavia borci s SKS.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24827 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
A proc je nepouzivaji....asi vedi proc. A proc HPBT, urcite ne proto, ze zver je rozbita, nebo tezke dohledavky a ze by po 15ti letech pouzivani nezmenili na zaklade zkusenosti nazor??? Ver, pokud jdou na trofejovou zver, tak si koupi, jako ja Norma, nebo Rws, ale zver ve sve honitbe lovi HPBT, protoze zverina je na prodej, ne protoze strelivo je zadarmo, nebo za babku.
<br/>
<br/>Zver v tvojej honitbe si asi nezasluzi poriadnu gulu,vsak? A to s tymi 15 rokmi - vies niektori nezistia ani po 30 rokoch,ze sa da aj inak.Ved ked zadarmo,tak pokojne aj dalsich 15 rokov,no nie?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24828 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
U vetsich vzdalenosti, nad 150 metru stejne nikdo bezpecne neobezna zver, predevsim srnci.
<br/>
<br/>A to sudis podla seba,alebo to tam u vas tak robia vsetci,ze maju dalekohlady,ktore dovidia len do 100 metrov??? :D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24841 od chasse
Odpoveď od chasse na tému skusenosti s kalibrom .308w
Prave ze zaslouzi, proto ji urcite nebudu rozbijet nejakym smejdem. Ja se radsi budu ridit vlastnim rozumem a brat na vedomi zkusenosti lidi, kteri tomu opravdu rozumi. Po dalsim prispevku Te bohuzel musim zaradit mezi lovce-strelce, co jsou schopni strilet na vsechno a na jakoukoliv vzdalenost. To ale s myslivosti nema nic spolecneho.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24854 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Heh,vidim ze som trafil citlivu strunu....akymi skusenostami sa to teda riadis??? Zver strielas kvoli usetreniu par kil diviny nevhodnou,sportovou strelou (a ze cosi o nej viem,ked mi ich par stovak preslo hlavnou...) a srncie nie je mozne precitat dalej ako 150 metrov??? Tak to potom tu na dolniakoch by si poniektori chlapci nohy zodrali,ked by nemohli strelit dalej (to hovorim o tych,ktori musia nahanat na konci sezony plan,aby sa dalo aj na buduci rok nieco donho zaradit-priamy nasledok &quot;usilovnosti&quot; strycov,ktori zavitaju do reviru 6x do roka a podiel by chceli aj z poslednegho bazanta)...alebo su to podla teba hnusni nemyslivci,co sa zenu za par kilami srncieho do gulasu a ulovia srnca na povedzme 200 metrov???
<br/>
<br/>Pozri sa na to trosku s nadhladom - mozno sa u teba lovi na blizsie,pretoze ti to dovoluju bud okolnosti,alebo na druhej strane nedovoluje vybava.Prepolujem rocne dost roznych terenov na to,ci uz s takymi alebo inymi podmienkami na strelbu,aby som vynasal sudy typu 150metrov a dalej ani krok,lebo inak si pazravy lovec,strielas vsetko a na lubovolnu vzdialenost (predpokladam,ze o dialkovej strelbe asi toho moc nevies...).
<br/>
<br/>Naco budem kamaratovi v horach vykladat,ako by mohol zlozit zver na 300 metrov,ked najvacsia luka u neho ma 100 metrov a naco vykladat znamemu dole na rovine,nech toho srnca pocka na 140 metrov,ked mu asi tazko pride blizsie ako na 200 metrov....;)
<br/>
<br/>Poluj,ako chces,len si uvedom,ze to co pouzivas,zdaleka nie je optimalne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24871 od balistik
Odpoveď od balistik na tému skusenosti s kalibrom .308w
Lovec1 Stotoznujem sa stvojim nazorom,tiez polujem v prevazne polnom reviry a nemam najmensi problem precitat a to velmi presne srnca aj na 300m staci nato troska kvalitnejsia optika. Keby som na kazdeho srnca co som ulovil na viac ako 150m musel cakat aby dosiel blizsie mam dodnes strelenych len dvoch gombickarov a nic ine! Rovny teren bez stromov a krikov nedovoluje dostat sa k zveri blizsie a privabit sa neda paskuda srncia,tak co mi ine zostava?Vystrelit aj na tu &quot;nepolovnicku vzdialenost&quot;...
<br/>Kto tvrdi ze strielat na viac ako 100-150m je neeticke a nepolovnicke mal by sa zamysliet aka je sanca poranit diviaka na spolocnej polovacke ked bezi plnou rychlostou prec z pohonu a neaky kovboj ponom striela pokial mi nezabehne do lesa...
<br/>
<br/>( a ten kovboj je ten co nevystreli na viac ako 100 lebo to je proti etike a nechce zbytocne poranit zver)
<br/> :x:x:x:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24879 od hunter55
Odpoveď od hunter55 na tému skusenosti s kalibrom .308w
Páni vráťme sa k meritu veci alebo podstate témy. Poľujem tiež dlho, vyskúšal som niekoľko kalibrov a pušiek, dopracoval som sa ku W308. Od S&amp;B (keď vtedy nebolo iné) so prešiel na iné strelivo. Na 100m mám nastrelenú 13g Sako. Vynikajúca strela na srnčiu, prasatá , výstrelná strana priemer desaťkoruny, pomalá, nepodlieva. Výborná aj na spoločné cez krovie - neuhne. Na silnejšiu zver dávam prebíjať Normu Vulkán laborovaná na úsťovu rýchlosť ako firemné strelivo. Pri nastrelení saka 13g na 100m je Vulkán nastrelený na 200m. Tak isto aj firemný Oryx, ktorý používam na silne diviaky na väčšiu vzdialenosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.135 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 144 návštevníkov a žiadni členovia on-line