Kormorán

pred 18 rokmi 4 týždnami #6585 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Kormorán
leica: A čo je podľa teba na tejto téme bezduché ?:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6586 od schill
Odpoveď od schill na tému Kormorán
Vážení poľovníci, patrím medzi vás, ale pýtam sa čo stále máte s tými kormoránmi. Problémy majú s nimi rybári, nech si ich riešia! Nám poľovníkom neškodia, neosožia. Nemožno ich zaradiť medzi škodnú (po starom) ani úžitkovú. Nie sú konzumné, tak načo ich strielať, len pre potešenie, alebo na cvičenie v triafaní. To ovšem poľovník by robiť nemal, na to sú strelnice s asfaltovými holubmi. Aj keby ste strelili kormorána, jeden kus si dáte vypreparovať, prosím nech, ale čo s ďalšími. Necháte ich tam, kde spadli! ale trafil som! hurá príroda, vyhral strelec (nechcem použiť výraz bezohľadný sebec). Aj tak viem, že sa mi mnohí ozvú, že som asi zadubený ochranár. Nie som a nemám s nimi nič spoločného, skôr im oponujem v ich nedomyslených návrhoch a nezmyselných názoroch.
<br/>Poľujem v revíri pri Dunaji, kde máme plno kormoránov, ale nikohnenapadne na ne strielať a bolo by to aj veľmi ťažké. Kormorán je veľmi opatrný vták. Už zo vzdialenosti niekoľko sto metrov vás zbadá a mení smer letu mimo dostrel.
<br/>Tam kde sú problémom rybárov, Orava, Kysuca, Horné Považie, mali by ich plašť. Nie strelbou, ale vychádzkami k brehom riek a jazier. Aj rybár by mal navštevovať svoj revír aj keď nemôže chytsť ryby. A ešte jedna sprostá rada: zoberte si bč, taký pastierský, ktorý dobre plieska. Urobte si výcvik v mieste výskytu kormoránov, to vám nikto nemôže zakázať. Plieskajte a kormorány budú preč. Že je to pracné, áno ale účinné.
<br/>Poľvníci, radšej sa zaoberajme s chránenými vtáčimi územiemi, ktoré sa más bezprostredne týkajú. Neveďme len prázdne reči, ale aktivizujme SPZ, aby sa tento organizovane zapojil do tejto témy a obhajoval naše záujmy na profesionálnej úrovni.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6594 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Kormorán
Schill: ak sa ti páči filozofia - nehas čo ťa nepáli, je to tvoja vec ale medzi poľovníkmi je dosť rybárov (to je aj môj prípad). Rybári sú v tomto probléme v konečnom dôsledku úplne odkázaný na pomoc poľovníkov a spoliehajú sa na ich pomoc.
<br/>Keď ťa poľnohospodári niekedy potešia tvojou vetou: „Problémy majú poľovníci, nech si ich riešia! tak sa potom nečuduj.
<br/>Na tom, že nikoho na Dunaji nenapadne strieľať na kormorány, nie je nič zaujímavé -veď sú zákonom chránený.
<br/>Napísal si: „A ešte jedna sprostá :) rada: zoberte si bč, taký pastierský, ktorý dobre plieska......“
<br/>Tak v tom ti dávam za pravdu -je to sprostá rada -a dodávam že úplne neúčinná. Prehnať vtáky o kilometer ďalej nič nevyriešilo a skúsili to bez úspechu v celej Európe.
<br/>
<br/>Problematika vtáčích území sa týka aj rybárov, ktorých je o veľa viac ako poľovníkov -myslím že keď sa budú na seba pozerať z pohľadu - toto sa nás netýka -veľa toho nedosiahnu. (Ako pekne sa vie spojiť SOVS a VLK a pritom každého zaujíma niečo iné).
<br/>Nikto určie nečaká že poľovník, ktorý nechce strieľať kormorány to bude robyť ale myslím že tvoj postoj je veľmi krátkozraký.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6595 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Kormorán
V nedeľu som sa bol prejsť pri Ipli, kde o tomto čase bývajú stovky kačíc. V zátokách, kde ich bývalo plno všade vzlietli kormorány. Kačice nikde. 23 rokov som v tých miestach kormorána nestretol. Na kačice poľujem rád, mám na to aj cvičeného stavača, takže to nie je len o kormoránoch.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6597 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Kormorán
V Leviciach som mal možnosť pokecať si s mnohými renomovanými odborníkmi na poľovníctvo. A mnohí sa jasne vyjadrili, že „kormorán“ nie je problém poľovníctva. Kormorán je pre poľovníkov nezaujímavý druh. Nemajú z neho ani „úžitok“ a ani „neškodí“ poľovnej zveri. Je mi jasné, že mnohí poľovníci sa len z tradičného odporu voči ochranárom pridávajú na stranu rybárov.
<br/>A na seminári odznela aj zaujímavá prednáška, kde za jednu z príčin ničenia brehových porastov a poklesu stavov kačíc, bol daný práve prudký nárast športového rybárstva.
<br/>Nie som nepriateľ rybárov, len naznačujem, že aj ich záujmová činnosť sa musí vykonávať z ohľadom na životné prostredie vodnej pernatej zveri.
<br/>A pokiaľ ide o samotného kormorána. Dostávam „neoficiálne“ informácie, že na mnohých lokalitách sa kormorány aj tak „regulujú na čierno“. Možno, že keby sa povolila oficiálna výnimka (ale taká, kde by boli jasne stanovené podmienky a kontrola na zamedzenie prehnanej genocídy kormoránov), tak by počet „odregulovaných“ kormoránov možno ani neprevýšil počty teraz nezákonne usmrtených jedincov. A nemuselo byť toľko nevraživosti a celý proces mohol byť pod kontrolou. Kormorán je inteligentný vták a loviť ho vo veľkých množstvách je ťažké. A poľovníkov by to asi ani dlho nebavilo.
<br/>A ešte jedno upozornenie:
<br/>Boli tu náznaky „o snahách vykladať otrávené ryby“. Kormorán žerie živé ryby. Na otrávené návnady by doplatila hlavne vydra, orliak morský a ďalšie chránené živočíchy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6601 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Kormorán
Úsek Ipľa kde chodím je úplne mimo záujmu rybárov, je to taká chvalabohu divá príroda, ďaleko medzi dvomi obcami a nedá sa tam dostať dobre autom. Preto tam asi bývalo také množstvo kačíc /okolo kukuričné strniská/. Rozhodiť niekde otrávené ryby by napadlo len debila, veď rybami aj uhynutými sa živí spústa živočíchov. A na kormorána by som nevystrelil, pokiaľ to nebude povolené. Do tej lokality chodím často a mám dojem, že počet kormorána za posledné 2 mesiace /ako sa topil ľad/ obrovsky čo do počtu narástol. Kačice som nevidel. Všetky tie zákutia, kde ich bývali stovky obsadil kormorán. A myslím, že tu bude mať super podmienky na hniezdenie. Chápem rybárov a ich obavy - sám som bol rybárom, kým som nezdedil poľovné zbrane po rodine.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6607 od papo
Odpoveď od papo na tému Kormorán
Najprv Výrovi sa ospravedlňujem, nedošlo mi celkom, mea culpa!
<br/>
<br/>Jovic:&quot;V Leviciach som mal možnosť pokecať si s mnohými renomovanými odborníkmi na poľovníctvo. A mnohí sa jasne vyjadrili, že „kormorán“ nie je problém poľovníctva. Kormorán je pre poľovníkov nezaujímavý druh. Nemajú z neho ani „úžitok“ a ani „neškodí“ poľovnej zveri. Je mi jasné, že mnohí poľovníci sa len z tradičného odporu voči ochranárom pridávajú na stranu rybárov.&quot;
<br/>Nuž museli to byť odborníci, hlavne keď Ti pritakávali. A hlavným kritériom im bolo, či sa to dá jesť?
<br/>A tradičný odpor? Veď nediferencovaná &quot;ochranárska&quot; činnosť si narobila nepriateľov všade! Ty nie si nepriateľ rybárov, len naznačuješ, že rybári ohrozujú stavy kačíc! Veď tomu, tak ako kormoránom, ani za mak nerozumieš! Ale učíš sa rýchlo, len nedávno si sa tu prezentoval inými názormi na odstrel kormoránov. Ale položil som pred časom niekoľko otázok, pozri sa prosím , na ne a skús odpovedať na priamo položené otázky!
<br/>Aže niekto zo zúfalstva rieši vec po svojom, to sa už ani nedivím. A čo tých 100 130 tisíc odlovených kormoránov v EÚ? Na Slovensku extrémistické ponímanie ochrany prírody narobilo viac škody, ako úžitku. Veď počúvaj svojich vlastných!
<br/>Som z Tvojich, prepáč, drístov, znechutený. Do všetkého povŕtaš,a potom povieš: ja nič, ja rozumiem niečomu inému. Som veľmi prístupný novým informáciam, a aj tu som sa dozvedel nové veci, ale bohužiaľ zatiaľ nič od Teba.
<br/>A kormorán je, alebo nie je poľovná zver?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6611 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kormorán
Jovic uz som sa nechcel nejako zapajat , no neda mi reagovat . Ci je kormoran jedly alebo nejedly to posudia iny . ale ked to vezmes z hladiska rybarov skodi . pozrime sa na to z inej strany ako tu spomenul tusim Akela . Tam kde je kormoran vo vacsom mnozstve nie je nic ine . Mozno tak nejake dravce . ci uz ide o kacice rozneho druhu a pod. nic pod hniezdiacimi alebo prebyvajucimi kormoranmi dlho nevydrzi . tot moj nazor . ale sklanam sa pred nazorom odbornikov . len si myslim ze toto by urcite nevypustil z ust napr. pan Hell, Brtek a spol .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6613 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Kormorán
Jovic: prednášku o ničení brehových porastov som nepočul ale v súvislosti s rybármi by som to videl tak že niekto robí z komára somára. Rybár si nemôže oficiálne odrezať ani vidličku na udicu a prerezávky, ktoré sa robia oficiálne, v rýchle rastúcich drevinách na brehoch zväčša malých stojatých vôd, asi zásadný vplyv na stavy vodného vtáctva mať nemôžu, ale to bude vždy len v rovine tvrdenia proti tvrdeniu.
<br/>Pravdou je že rybári pri vode nechávajú za sebou neporiadok i napriek tomu že im za to hrozí odobratie povolenky. Myslím si ale že snaha rybárov je aj dosiahnuť revitalizáciu viacerých riek a potokov a pod týmto pojmom si viem predstaviť i zlepšenie podmienok pre hniezdenie vodného vtáctva.
<br/>Z pohľadu poľovníka, ktorý povie že je to problém rybára mi trochu chýba pohľad zhora na pojem rovnováha v prírode. ( Podľa mnohých je v otázke kormorána ťažko porušená.) (Ako vyzerá v tvojich očiach poľovník, ktorý povie že sokol rároh je problém ochranárov a jeho vôbec nezaujíma.)
<br/>(reči o trávení kormoránov beriem iba ako prejav zúfalstva pri pive)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6626 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Kormorán
Asi som zle napísal svoje myšlienky, alebo si všetko vysvetľujete tak, ako Vám to vyhovuje. Ale je to moja chyba, že píšem nezrozumiteľne.
<br/>Keď som písal že“ kormorán je pre poľovníkov nezaujímavý druh“, adresoval som to skôr ochranárom. Myslím si, že keby sa povolil „regulačný odstrel“, tak by počty ulovených kormoránov neboli veľké. Kormorán je inteligentný a plachý vták. Po prvých výstreloch celý kŕdeľ odletí. A neviem, či by poľovníkov bavilo celú zimu postávať po brehoch a čakať, kedy sa vôbec nejaký kormorán objaví.
<br/>Viem, že pre väčšinu ochranárov je ťažké súhlasiť s akoukoľvek reguláciou odstrelom. Ak ale dôjde k výraznému premnoženiu nejakého druhu a má to vážne dôsledky na iné druhy, budeme sa musieť naučiť akceptovať aj reguláciu odstrelom. Pokiaľ ale neexistujú iné humánnejšie metódy. A schválená výnimka by mala obsahovať presné podmienky (napr. lokality, počty, kontrolu dodržiavania podmienok výnimky, atď.). A mal by sa sledovať účinok regulácie. Na podmienkach výnimky by sa mali dohodnúť odborníci z obidvoch táborov.
<br/>Keď som písal že „prudký nárast športového rybárstva“ má vplyv na vodné ekosystémy, tak na tom trvám. Videl som veľa zničených brehových porastov, vybudovaných drevených a oceľových plošín pre pohodlie rybárov a plno odpadu po brehoch. Nie som proti rybárom, nehádžem všetkých do jedného vreca. Poznám aj rybárov, ktorí každoročne robia brigády a čistia brehy od odpadkov.
<br/>Tak, ako by sa mala ochrana prírody „reálnejšie“ pozerať na problém s počtami u nás zimujúcich kormoránov, tak by sa mali niektorí rybári ohľaduplnejšie správať k vodným biotopom.
<br/>Ale ako napísal papo, kormoránom sa nerozumiem a preto už nebudem strkať nos do tohto problému.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6632 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Kormorán
Ešte na doplnenie. V Leviciach odznela prednáška MVDr. Pavla Forejteka: Zlepšovanie životného prostredia vodnej pernatej zveri.
<br/>Možno sa tu nájde niekto, kto tam bol a potvrdí, že bola zaujímavá a poučná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6636 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Kormorán
Jovic: Som presvedčený že rozumieš kormoránom rovnako dobre (alebo zle) ako celý zvyšok tu diskutujúcich (keď neberiem do úvahy Mareka, ktorý sa tu už viac neukázal). Som rád, že síce asi ako jediný a v tomto probléme nevýznamný (žiaľ) člen SOVS, pripúšťaš že aj odstrel je riešenie.
<br/>Môžem sa kľudne zahrať na veštca a povedať že účinok „dohodnutej“ regulácie (odstrel 300ks ) bude mať účinok zanedbateľný. Za riešenie s viditeľným účinkom by som považoval povolenie odstrelu bez obmedzenia vo vybraných úsekoch riek (min. celé lipňové a pstruhové pásmo riek).
<br/>Čo týka tvojho tvrdenia -prudký nárast športového rybárstva má vplyv na vodné ekosystémy
<br/>Iste všetko zo všetkým súvisí ale ktoré druhy patria medzi citeľne postihnuté?
<br/>Rybári SÚ prasatá -robia okolo vody bordel a je to chyba -ako som už napísal riskujú stratu povolenky aj pokutu. Keby nerobili bordel nemuseli by ho brigádne, zväčša po sebe, upratovať.
<br/>Či odpadky pri vode majú významný vplyv na vodné vtáctvo neviem a nemyslím si to, ale rád si vypočujem na to názor.
<br/>Som rybár asi 30rokov a nikdy som nevidel oceľové ani drevené zariadenie na oddych pre rybárov na brehu rieky (možno na UMELOM štrkovisku) -ale rád by som vedel kde také sú a tiež či môžu svojou existenciou nejako ovplyvniť vodné vtáctvo. Budem rád, ak o tej prednáške niečo napíšeš. (V Leviciach som bol v piatok iba na skok pozrieť ).
<br/>(Možno to nepatrí do tejto témy ale novú zakladať kvôli tomu nejdem.)
<br/>(Osobne si myslím že prednáška je jeden z krokov ako zdôvodniť zákaz (alebo obmedzenie) vstupu rybárov (podľa mňa často úplne nezmyselne) na určité vodné plochy. ) (Ešte poznámka -papo je asi z Martina kde sa chodia kŕmiť kormorány na rezerváciu na Turci určenú pre odchov rýb -tak že to že sa vytočil je iba prejav bezmocného zúfalstva -celkom rovnakého aké cítiš ty napr. nad streleným sokolom sťahovavým-len rozdiel je ten že ty aspoň môžeš páchateľa hľadať a prípadne potrestať)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6638 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Kormorán
Vyr, vidím, že som sa zase zamiešal do problematiky, ktorá nie je mojou &quot;srdcovou&quot; záležitosťou. Je naozaj tažké tu niekoľkými vetami napísať svoj názor tak, aby som zase nevyvolal lavínu útokov. A nemám v úmysle tu vyvolávať konfrontácie.
<br/>Ak chceš, pošli mi SMS s kontaktom na Teba, na moje číslo 0903274268 a zavolám Ti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6648 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Kormorán
Myslím si že kormorán s poľovníctvom úsko súvysí,aj keď je poľovnícky bezvýznamný.
<br/>Jednak je ukážkou extrémnej ochrany invázneho druhu,ale hlvným nebespečenstvom je
<br/>roznášanie parazitov a chorôb ohrozujúcich,od malých spevavcov až po vrchol potravinového reťazca dravce,nedaj boh človeka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6664 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Kormorán
Nuž najprv k Jovičovi. takýto príspevok na LPD naozaj odznel. Ja by som však ten negatívny vpliv viedel však skôr vo vyrušovaní zveri. Tie úpravy brehov čo tam boli odprezentované sa týkali rybnikárstva a nie športového rybolovu. ja chodievam na ryby na dunajské ramená a môžem potvrdiť, že občas sa nejakú tu kačicu podarí vyplašiť. Úniková vzdialenosť na týchto plochách je aj vyše 100m. Na vodných nádržiach a štrkoviskách kde je vyšší pohyb osôb je úniková vzdialenosť výrazne nižšia. Čo sa týka odpadkov, rybári tvrdia, že oni upratujú po turistoch a grázloch čo vyhadzujú smeti za plot a pod...:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #6800 od leica
Odpoveď od leica na tému Kormorán
Po prečítaní viacerých názorov ma napadla taká malá ale riešitelná myšlienka, ktorá by mohla byť priechodná ako u rybárov tak i u ochranárov.
<br/>Všetci sme sa tu zhodli na tom, že kormorán robí škoby iba počas zimy, že je veľmi plachý a tým lov na nevo príliš zložitý. Tak prečo ho nevyňať z ochrany iba počas tých pár zimných mesiacov, počas ktorých čistí naše rieky. Ak by bol na taký čas povolený lov, a aj lovci resp. poľovné združenia by v predmetných lokalitách vyšli rybárom vústrety tak nevidím žiaden problém, tým že je kormorán tak plachý žiadna genocida by sa nekonala, bol by dostatočne plašený ojedinelími výstrelmi a možno by začal hladať kľudnejšie zimoviská v okolitých štátoch....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #6802 od papo
Odpoveď od papo na tému Kormorán
Leica, myslím, že toto sa práve udialo u nás. Dookola sa už strieľa odušu a tu majú božský kľud. Ale návrh je naozaj diplomatický, klobúk dole!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 dňami #7412 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Kormorán
Z časopisu Wild und Hund (uverejnené v Našom poľovníctve.
<br/>V Sasku zaplatil štát za škody spôsobené kormoránom 3,4 mil eúr, pričom ročná škoda sa odhaduje na 4,7 mil. Požadoval sa odstrel 7000 jedincov avšak povolený bol odstrel 5000.
<br/>V Bavorsku hniezdi asi 1000 párov a tamojší parlament rozhodol v rámci programu záchrany lipňa o zaradení kormorána medzi zver s určeným časom lovu.
<br/>
<br/>Ale u nás ho budeme chrániť čo nám sily stačia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 dňami #7415 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kormorán
aby mali co nemci strielat ked to zacne migrovat . my ich budeme chovat a oni lovit hehehehehehehehe . ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7431 od papo
Odpoveď od papo na tému Kormorán
Práve vyšla nová vyhláška chránené vtáčie územie Sysľovské polia a v §2 bod 2 sa dočítame, že: citujem:
<br/>(2) Za zakázané činnosti, ktoré môžu mať negatívny vplyv na predmet ochrany chráneného vtáčieho územia, sa v časti chráneného vtáčieho územia uvedenej
<br/>v prílohe č. 3 považuje lov zveri od 1. januára do 30. júna okrem lovu predátorov podľa programu starostlivosti o chránené vtáčie územie.
<br/>Za povšimnutie stojí, že predátorov lovia-strieľajú podľa programu! Aby si uchránili vtáky, tak nekompromisne idú na chránenom území strieľať iné živočíchy!
<br/>Analógia s kormoránom sa priam ponúka.
<br/>Ak si chránim ja, tak strieľať môžem, ak niekto iný, tak bubububu!
<br/>Poprosím Mareka, aby vysvetlil takýto ochranársky prístup.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.141 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 143 návštevníkov a žiadni členovia on-line