Poľné revíri a zveľaďovanie stavov malej zveri

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44509 od pedro
Diagnóza sedí ako riť na šerbli:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44518 od abba
rád kritizuješ za gramatiku: vizYtka:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44519 od abba
pardon, ty si to napísal: vyzitka, správne je vizitka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44523 od papoI
abbba, sleduješ? už aj slovník cudzích slov ho pochopil! a doporučuje vizitu...
<br/> vzrušená fáza manio-depresívnej psychózy
<br/>komplex symptómov schizoafektívnych psychóz, prejavujúci sa zmenami nálad, euforickosťou, veľavravnosťou, vystatovačnosťou, prehnanou sebadôverou, nadmernou podnikavosťou, nedokončovaním činností, prelietavaním od jednej k druhej, zvýšenou motorikou, hlučnosťou, zvýšenou dráždivosťou, nepodrobiteľnosťou
<br/>Zdroj: „http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1nia_(psychiatria)“
<br/>
<br/>tu sa začnem konečne rozvíjať... akosi cítim, že som trafil. neviem to síce vedecky dokázať, ale to nechám na dr. hausa, príp na iných odborníkov.... proste verím im. a aj vám chlapci

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44524 od Jaro
Toto sa mi paci - A o kritike. Aj ja sa občas zmýlim, ale to je občas.
<br/>
<br/>Klobuk dole, [r]Vasa Neomylnost! [/r]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44526 od ondrej
ty kobra na tom ceskom fore si popisal nejak skromne ............. tusim ta celkom pekne ignoruju aj tvoje teorie o embriach a lisajnikoch .......tam nemas privrzencov kobrizmu ???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44531 od ondrej
myslis ze ked teba a tvojich privrzencov najdu ze vas daju do jednej izby alebo vas rozmiestnia po celom ustave podla tipu postihnutia ????

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44533 od ondrej
to sa da pochopit ................nevies ci zavru stebov este niekoho dalsieho :D:D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44537 od chanel1092
Odpoveď od chanel1092 na tému Poľné revíri a zveľaďovanie stavov malej zveri
na psychiatrii mám známu...vybavím ti telku navyše...:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44538 od papoI
poslal: Kobra 8. Marca, 18:23
<br/> Teoretické hovadiny? Podľa teba p. Hell, Slamečka, Kučerovci píšu hovadiny? A všetci ostatní spisovatelia, dokumentaristi, atď. Prečo by som si mal ísť do Tatier overovať ich argumenty, keď im verím? Choď si ty, keď nám neveríš. .............................
<br/> 7. Marca, 07:19
<br/>Také články mi už lezú na nervy. Nielen od pána Herza.
<br/>
<br/>7. Marca, 10:42
<br/>Pre niekoho áno, pre niekoho nie. Ja sa pridržiavam výsledkov. Tí, čo píšu a ktorých ja citujem. tiež opisujú veľa vecí z praxe. Alebo klamú? Keď oni, tak aj ja
<br/>
<br/>............Ak by som nemal podklady pre tento návrh z doterajšieho štátneho výskumu, založil by som vlastný výskum a prišiel by som na to isté. Čo by sa zmenilo, ak by som zverejnil výsledky vlastného výskumu? Iba ak mená výskumníkov. Čiže vôbec nič.
<br/> ..... Veľké lány obilovín sú zvyčajne ohraničené krovím a stromovím, v ktorých zver nájde dostatok úkrytu i potravy. Podľa mojich skúseností to však zver málo využíva. Skôr škodná.
<br/>....... [r] To sa smeješ z vlastnej hlúposti, či z našej múdrosti? Nám inteligentným vychádza to prvé. [/r]
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>............................................................................................................................komplex symptómov schizoafektívnych psychóz, prejavujúci sa zmenami nálad, euforickosťou, veľavravnosťou, vystatovačnosťou, prehnanou sebadôverou, nadmernou podnikavosťou, nedokončovaním činností, prelietavaním od jednej k druhej, zvýšenou motorikou, hlučnosťou, zvýšenou dráždivosťou, nepodrobiteľnosťou

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44539 od Jaro
Kobra co tak zalozit si vlastnu temu a mozes si tam pisat co ti bude klavesnica stacit. Zadrbavas tu X tem. Takto by tie revolucne myslienky boli zastresne v Tvojej teme a kto by chcel, stracal by s Tebou cas a kto nie neotravovali by ho Tvoje psychadelicke fantasmagorie.
<br/>
<br/>Ak nevies ako na to rad ti temu zalozim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44579 od pickus
,,Zajac poľný, sa vďaka svojej vysokej reprodukčnej schopnosti, kedysi považoval za symbol plodnosti. Napriek tomu, že sa podľa vedeckých zistení táto jeho schopnosť nenarušila, populačná hustota zajaca zveri stagnuje alebo mierne klesá.
<br/>
<br/>Môžu za to hormóny? Reprodukčnú aktivitu cicavcov riadi neurohumorálny systém. Hormóny hypofýzy riadia svojou aktivitou aktivitu pohlavných žliaz (vaječníkov a semenníkov) a tie zase svojimi hormónmi pohlavnú aktivitu či inaktivitu jedinca. Pohlavné žľazy okrem hormónov produkujú aj pohlavné bunky - spermie samcov a vajíčka samíc. Keď pohlavné bunky ,,dozrejú´´, organizmus je pripravený na reprodukciu. V čase mimo obdobia reprodukcie sú pohlavné orgány zakrpatené, neaktívne ( v prípade zajacov je to obdobie od októbra do novembra). V semenníkoch zajacov sa nenachádzajú žiadne spermie a na vaječníkoch zajačíc nie sú dozrievajúce vajíčka. V tomto období je minimálna hmotnosť ich vnútorných pohlavných orgánov (semenníky zajacov vážia približne 1,5g, vaječníky zajačíc 0,5g). Klimatické zmeny registruje hypofýza zajacov a ovplyvňuje aktivitu pohlavných žliaz, ktoré sa zväčšia, zvyšuje sa aj ich aktivita - produkcia pohlavných hormónov a tvorba pohlavných buniek. V januári už vážia semenníky zajaca 11g, maximum dosiahnu v marci, približne 13,5g. Vaječníky zajačice dosahujú maximálnu hmotnosť 3,8g v druhej polovici apríla. Zmeny aktivity pohlavných žliaz tak priamo ovplyvňujú aktivitu zajacov.
<br/>
<br/>Obdobie párenia. Aby zajac, neveľký cicavec, dokázal ako druh prežiť, musí vyprodukovať dostatočné množstvo potomstva. Na to však v priebehu roka potrebuje dostatok času, preto obdobie reprodukcie zajacov trvá od januára až do septembra. Spočiatku nástup pohlavnej aktivity spôsobuje predovšetkým dåžka svetelného dňa, teplota nie je rozhodujúcim faktorom. Počas dlhého reprodukčného obdobia sa u zajačice opakuje ruja niekoľko krát a v priebehu roka sa zajačica okotí približne 3 až 4 krát. V umelom klietkovom chove sa dokonca zaznamenalo až 7 vrhov do roka. Vo voľnej prírode v našich podmienkach sa gravidné samice zajaca registrujú od januára až do septembra, no intenzita reprodukcie v populácii nie je vyrovnaná. Mení sa početnosť pohlavne aktívnych - gravidných samíc a mení sa i priemerný počet zárodkov v maternici zajačíc. Priemerný počet mláďat - zistených zárodkov v priebehu celého roka sa pohybuje v rozpätí 2-3 kusy. Zaregistrovaný počet mláďat kolíše od 1 po 7, avšak vrhy, v ktorých je viac ako 5 mláďat, sú už veľmi výnimočné. Najpočetnejšie vrhy sa zaznamenali v mesiacoch apríl až júl, kedy sa v maternici zistili priemerne 3 až 4 zárodky. Početnosť vrhov teda narastá od začiatku obdobia párenia (január) s maximom v spomínanom období apríl - júl a potom postupne počet zárodkov opäť klesá. Podobne nevyrovnaná je i pohlavná aktivita samíc. Pokiaľ v januári bolo zistených gravidných približne 30% zajačíc z populácie, v mesiacoch február až máj, to bolo 80%. V mesiacoch jún, júl bol podiel gravidných zajačíc viac ako 60% a v auguste bola gravidita zaznamenaná asi u polovice samíc. Výrazné teplé počasie v jeseni môže však reprodukčnú aktivitu zajacov predåžiť.
<br/>
<br/>Vek a pohlavná aktivita. Pohlavná dospelosť mladých zajacov nastáva podľa rôznych výsledkov vo veku 3 až 6 mesiacov. Tvrdenia, že do reprodukcie sa zapájajú už tohoročné mladé samičky z prvých vrhov sa potvrdili pri viacerých štúdiách. Nástup pohlavnej dospelosti mladých zajacov narodených v lete sa vplyvom zmeny klímy na jeseň predåži až do nasledujúcej reprodukčnej sezóny. Vplyv skrátenia a následného svetelného dňa (zimné obdobie) má na pohlavnú aktivitu mladých zajacov veľmi pozitívny vplyv. Za najplodnejšie sa považujú zajačice vo veku 1 až 2 roky. U starších zajačíc sa zistilo vyššie percento pohlavne neaktívnych a väčší výskyt patologických zmien na pohlavných orgánoch. V populáciách s vysokou mierou prežívania mladých zajacov sa tak dosiahne vysoký podiel mladých samíc, čím sa priemerná produkcia odchovaných mláďat na samicu zvyšuje, v porovnaní s populáciami s nízkymi prírastkami a vyšším podielom starých nereprodukujúcich sa samíc.
<br/>
<br/>Superfetácia. Fenoménom vo fyziológii reprodukcie niektorých zajacotvarých je tzv. superfetácia. Ide o výnimočný jav, kedy dochádza k oplodneniu gravidnej samice, teda k preoplodneniu . Znamená to, že aj keď sa v maternici zajačice vyvíjajú plody, na vaječníkoch zároveň dozrievajú vajíčka. Aktom párenia (kopuláciou) sa vyprovokuje ich ovulácia. Uvoľnenie vajíčok (ovulácia) nie je u zajacov , podobne ako u králikov spontánna, ale na to je nevyhnutný podnet z vonkajšieho prostredia, teda párenie. Kopulácia v čase brezivosti vyvoláva uvoľnenie dozrievajúcich pohlavných buniek a tie potom môžu byť oplodnené. V tele zajačice sa tak vyvíjajú zárodky v rôznom vývojovom štádiu, čo umožňuje skracovanie intervalu intervalu medzi pôrodmi. Gravidita zajačíc trvá približne 43dní, teda superfetácia spôsobuje rýchlejšiu následnosť pôrodov, čo umožňuje veľmi efektívne využívať ich reprodukčné obdobie. K takémuto preoplodneniu dochádza spravidla v poslednej tretine gravidity (iný zdroj uvádza 1-5 dní pred pôrodom). V tom čase sú už zárodky značne vyvinuté a predstavujú v maternici neprekonateľnú mechanickú bariéru medzi spermiami a vajíčkami. Preto sa predpokladá, že oplodnenie uvoľnených vajíčok zabezpečujú spermie z predchádzajúceho párenia, ktoré sa zachovali živé v priebehu celej gravidity. Uvedený jav je však v reprodukcii zajacov skôr výnimkou ako pravidlom.
<br/>
<br/>Prežívanie mláďat. Úspešnosť reprodukcie limituje prežívanie mláďat. Straty na mláďatách môžu byť prenatálne (počas gravidity) a postnatálne (po pôrode). Prenatálne straty dosahujú približne úroveň 10-30%. Ide o dlhodobo stabilné hodnoty, čo svedčí o nenarušenom priebehu reprodukcie. Postnatálna mortalita je v súčasnosti kameňom úrazu manažmentu zajačej zveri. Práve kvôli nízkemu prežívaniu mláďat sa populačná hustota zajaca poľného pohybuje na veľmi nízkej úrovni. Priemerný odhadovaný počet vrhnutých mláďat na jednu samicu sa uvádza od 7 do 10 jedincov ročne. Analýzy za posledne roky však poukazujú, že produkcia mláďat na jednu samicu v čase poľovačiek kolíše v posledných rokoch od 1,7 po 4,4. Rozdielnosť uvedených údajov poukazuje na to, že veľmi malý podiel narodených mláďat sa dožíva telesnej dospelosti. K nízkej produkcii mláďat prispievajú aj nevhodné podmienky, ktoré súčasný systém hospodárenia na poľnohospodárskej pôde zajacom vytvára počas vegetácie. Podobné i výrazné klimatické výkyvy ovplyvňujú nielen prežívanie mláďat, ale aj intenzitu reprodukcie dospelých jedincov.´´
<br/>
<br/>zdroj: Ing. Peter Šmehýl SPU Nitra

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44615 od pickus
,, Ak dovolíš budem reagovať na Tvoje pripomienky. V prvom rade článok ma veľa veľkých trhlín podľa Teba, čo treba podotknúť. Nie sú to moje výsledky, ale citoval som výsledky publikované v karentovanych vedeckých časopisoch - výsledky exaktnej vedy, závery ľudí, ktorí sa zajacovi venujú viacej ako ja a určite viacej ako Ty, to nemôžeš popierať.
<br/>
<br/>Keď sa povie október a november, tak sa mysli asi cely október a cely november, ale toto akceptujem ako zle gramatické vyjadrenie, takže beriem si pripomienku k srdcu.
<br/>
<br/>To s tými Kučerovcami a taxaciou zajacov v Nemecku som nepochopil, čo si myslel, musíš sa vyjadriť presnejšie.
<br/>
<br/>Ako si došiel na to, že zajace sa paria v novembri? Koľko zajacov v novembri a decembri si pitval a koľko si tam našiel mláďat??? Čo si to potom za človeka, keď sám píšeš že poľuješ na zajace v dobe reprodukcie - november?? To Ti nie je proti presvedčeniu poľovať na gravidne zajačice???? Píšu ľudia čo zistili gravidne zajačice v novembri aké boli klimatické podmienky??? Aké sú teraz zimy???? Jesene sú také teple posledne roky, že jednoducho sa zajace parili ešte v novembri. A uvádzajú autori koľko percent vyšetrených zajačíc bolo v tom čase gravidných? Ak to bol jeden zistený kus, tak sa to nedá považovať za vierohodný údaj, ale za výnimku, za náhodu, Ja som tie články nečítal, a je to cele postavene iba na tom, či tomu človek uverí a ako si to interpretuje.
<br/>
<br/>A prosím Ťa ako Ty môžeš porovnávať antilopu so zajacom??? Koľko rokov sa v priemerne dožíva ta antilopa to vieš? Zajac u nás priemerne niečo cez dva roky, ta antilopa určite ďaleko viac, takže ma o niekoľko rokov viacej času vyprodukovať potomstvo ako naše zajace, navyše tu antilopu určite nelikviduje intenzívna rastlinná výroba ako u nás zajaca, alebo pytliactvo ako africké slony. Takže tato antilopa ma inú stratégiu prežívania ako zajac, ta je každému druhu typická. Ak by sa táto antilopa dožívala priemerne 2 - 3 roky, asi by jej početnosť po čase vyzerala inak, lebo by nestíhala produkovať dosť potomstva...
<br/>
<br/>Keď hovoríme o početnosti vrhov a dobe reprodukcie, nikdy sa nezistilo 100% pohlavne aktívnych samíc, to znamená že samica nerodí mláďatá ako na bežiacom páse každých 45 dni, ale máva prestávky, treba si len poriadne prečítať text, a doba reprodukcie je určite individuálne variabilná a v texte sú hodnotene sumárne údaje za populáciu.
<br/>
<br/>Ďalej keď píšeš o dobe párenia, určite si počul o zvieratách monoestrických, diestrických a polyestrických. Prečo krava, alebo dokonca aj človek - teda žena sa môže reprodukovať v priebehu celého roka??? Sú to cicavce rovnako ako zajac a fyziológia reprodukcie je u cicavcoch na rovnakom princípe. Rozdiel je v tom že v závislosti od genotypu - teda od druhu zvieratá ma každý druh individuálne geneticky fixovaný spúšťač pohlavných cyklov. To je genetika. Nástup pohlavnej aktivity je u zajaca stimulovaný zmenou fotoperiody, ako sa deň predlžuje narastá aktivita pohlavných buniek, ako sa deň začína skracovať aktivita pohlavných buniek klesá. Ako si všimol, tak zajace sa rodia osrstene a vidia, takže chlad na konci zimy ich nelikviduje.
<br/>
<br/>Ako si to myslel s tým Strohovym znakom???
<br/>
<br/>Kde si prišiel na to, že zajačice rodia od novembra do jari? To že sa to môže stať - podobne ako pri diviakoch, že zmenou klímy a prostredia sa vyskytnú anomálie, to je možné, no určite to nie je pravidlo. Keď si poľovník, určite chodíš na poľovačky aj v zime, koľko mladých zajačikov si videl v decembri??? Ja sa úprimne priznám, že celu zimu chodím na líšky vo viacerých revíroch, no mladého zajaca, či jeho stopy som veru v zime nevidel, čo nemôžem povedať o lete, kedy to je bežné.
<br/>
<br/>Pokiaľ ide o pohlavnú dospelosť, je rozdiel termín pohlavná dospelosť a prvé párenie. Pohlavná dospelosť je výskyt dozretých pohlavných buniek na vaječníkoch. To sa zistilo vo veku 4 - 5 mesiacov. Či sa ta samička bude pariť o mesiac, alebo o jeden a pol roka už je vec miliónov vonkajších faktorov, ktoré to ovplyvňujú. O skorom nástupe pohlavnej dospelosti a párení tohoročných samičiek hovorili už naši dedovia - a v tých časoch ešte o klietkovom chove zajacov nikto ani len nesníval.
<br/>
<br/>A odkiaľ si už len vynašiel, že stres urýchľuje nástup pohlavnej dospelosti, to mi je novinka. Pohlavná aktivita je odrazom welfare zvierat, ak je zviera stresovane, tak sa jednoducho neparí!!! Ty máš chuť na sex, keď si v strese!!!! Urýchlenie nástupu pohlavnej aktivity v zajatí je ale možne, ale z iných dôvodov a to je regulovaná mikroklíma, a hlavne dobra výživa a nie určite stres. Ak poznáš fyziológiu stresových mechanizmov, určite vieš, že dlhodobý stres nemôže pomôcť nástupu pohlavnej dospelosti.
<br/>
<br/>Keď strieľaš gravidne zajačice v novembri, koľko mladých vyberieš za sezónu z materníc zajačíc??? Prečo si to nezdokumentoval a nepublikoval??? Prečo robíš proti vlastnému presvedčeniu a poľuješ na zajace v čase, keď sa podľa Teba pária??? Ak sú zajačice kotne ešte v novembri, ver tomu že je to výsledok globálneho otepľovania a je to EŠTE obdobie párenia z leta a nie nástup novej sezóny reprodukcie. Ako si sa dočítal, tak na juhu Európy je to už bežne, že tam kde je teplejšie sa zajace paria po cely rok.
<br/>
<br/>A kľudne sa rozpíš, budem rád, keď si budem mat s kým prediskutovať niektoré veci, Pokiaľ ma niekto argumentami presvedčí o inej pravde ako poznám ja, nebránim sa, možno máš pravdu, no rad si nechám vysvetliť ako a prečo je to tak.´´
<br/>
<br/>S pozdravom Peťo
<br/>
<br/>Zdroj: Ing. Peter Šmehýl

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44636 od Zapar
Kobra prosím ťa môhol by si sa na tento príspevok zo včera 18:48h nejako vyjadriť?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44648 od kikama
ja nemchápem ako môžu byť vrabce tak neskutočne inteligentné:liar::D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44650 od kikama
áno, mám sa čo učiť8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44654 od kikama
Jéjda,práve som prišla na to,prečo si si dal prezývku Kobra:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44676 od DOBRY_DEN
Kobrac vysvetli mi preco je to tak? mas teoriu ako si naucil vrabce aby sa ta bali a ostatnych nie, je zrejme ze sa dokazu ucit ale nam auta na ceste zrazia kopec zveri pocas celeho roka ako ich mame podla teba naucit aby sa bali aut. osobnych a kamionov, traktory nam doposial neusmrtili nic. vdaka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44681 od hor3c
blahoslaveni chudi duchem,jejihž kralovstvi jest nebeske,amen.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #44723 od army9
Pocuj Kobra , ked su tie mladata tak chranene preco diviaky roztrhaju srnciatko ked ho najdu . No a krkavce...:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.080 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 209 návštevníkov a žiadni členovia on-line