Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!

pred 15 rokmi 1 týždňom #46950 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra24. Marca 2009., 09:05
<br/>Ak to nerobíte podľa Skaličanov a viac ako 3 roky, máte lepšie, alebo aspoň také výsledky, ako oni - každú 8. trofej medajlovú? A v každom združení, kde tomu rozumejú? Asi sotva. To by som takých príspevkov, ako je &quot; V kraji kapitálnych lopatárov&quot;, čítal nepočítane. Ja ale čítam opak - o skracovaní parožia u jelenej zveri, zdevastovanej muflónej, srnčej,... zveri. A môžeš si byť na 100 % istý, že ja som Skaličanom nič neradil. Ani neviem, kde je Skalica. To ja som vydedukoval až zo spomínaného článku, v čom je základ ich úspechu. A potešil ma aj príspevok HRR, z 22.3. o 20:27, kde sa im to lepší.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46951 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra24. Marca 2009., 09:27
<br/>Ďakujem pekne za ukážku, ale mňa zaujímajú viac dokumenty Nigela Marvena, ako dokumenty o mestách. Nehovorím, že Skalica nie je pekné a zaujímavé mesto, ale - vieš, ako sa hovorí: Niekto má rád holky, iný dolky. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46953 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra24. Marca 2009., 13:24
<br/>Ja sa nehádam, akú majú zver. Možno peknú. Ale z relácie Halali a z PaR viem, že na Poľane, oblasti s najkvalitnejšou jeleňou zverou, nastal úpadok kvality. Skúšajú ju krížiť s východoslovenskou provenienciou, avšak vo zvernici ťažko predpokladať dlhodobý úspech. Najskôr to môže tak dopadnúť, ako u Vogta - kvalita dočasne a vo zvernici stúpne, ale po vypustení do voľnosti opäť bude upadať. Bodaj by som sa mýlil, ale celkove je evidentný úpadok u všetkej raticovej zveri. A na turistiku sa vyhovárať tiež nie je najmúdrejšie, pretože v minulosti sa do lesa chodilo oveľa častejšie a úpadok kvality nebol medializovaný. Môj názor je taký, že zver si na turistov zvykne, aj na poľovníkov, len jej reprodukčný aparát si nikdy nezvykne na traumy z lovu. Turista zver prinúti k odbehnutiu a k &quot;drobnej&quot; traume, zmizne však turista, zmizne aj trauma. Ale poľovník ak postrelí jeleňa, nastáva veľká trauma. Poľovník odíde, ale trauma ostáva a na oveľa dlhšie. :I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46954 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
oslal: Kobra25. Marca 2009., 05:27
<br/>Páni, demokracia a sloboda slova vám budú ešte dlho cudzie? ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46955 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra25. Marca 2009., 07:04
<br/>To skôr ja môžem povedať, že ak niekoho spochybním, som drístač, magor, hovado, fantazmagor. To mám s každým súhlasiť? Aj keď zjavne nemá pravdu? Keď chceš mať ty posledné slovo, prosím, maj si ho. Ale maj ho také, ktoré by sa nedalo spochybniť. Teda také, ktoré by ma presvedčilo. A nielen mňa. Na druhej strane - ty alebo ja - ostaneme ticho len preto, aby sme nemali posledné slovo? Aby sme uprednostnili niekoho iného? Potom fórum je tu zbytočné.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46956 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
oslal: Kobra25. Marca 2009., 09:35
<br/>Kedy som ja tvrdil, že všetko, čo sa v poľovníctve doteraz urobilo, je zlé? Manažment daniela v Skalici, lov kačicotvarých, norovanie líščiat, neprikrmovanie jadrom v zime, zazverovanie dospelou zverou - to sú aktivity, ktoré uznávam ako racionálne. Majú budúcnosť. Lov tokajúceho vtáctva, gravidnej zveri, resp. už predrujnej, selektívny lov v predrujnom období, prikrmovanie zveri, ktorú v jej prirodzenej potrave nemožno ani nájsť, napájanie v zimnom i letnom období, komorovanie jarabíc, zazimovacie zverničky, aby zver nerobila škody na lese, v skutočnosti aby nemala prístup k štandardnej potrave - to sú činnosti, ktoré majú k racionalite veľmi ďaleko. U mňa, a mne podobných, racionálne zmýšľajúcich poľovníkov, vôbec neobstojí výhovorka, že celoročný lov líšok a diviakov je zameraný na potláčanie škodnej, KMO a škôd na lesných a agrokultúrach. Nie je treba to brať ako provokáciu /na to vôbec ani nemyslím/, ale ako podnet na premýšľanie. A ja to myslím v dobrom, nie v zlom. Takže nie je pravda, že iné dôkazy a argumenty neakceptujem. Akceptujem, ale musia byť presvedčivejšie, ako moje. A keď sa rozprávaš s ľuďmi, praktikmi, ktorí niečoho dosiahli a naučia ťa oveľa viac, ako TV a tlač, tak sa s nami podeľ. Nebuď skupáň. Určite to uvíta aj admin. Budeme mať o čom fórovať.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46957 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
oslal: Kobra28. Marca 2009., 18:00
<br/>Nechcem nikomu kaziť kšefty, ale tá poľovačka na morku divú do 15.5. je obdobou poľovačiek na hlucháne a tetrovy - iba na kohúty, pretože jeden kohút môže ošliapať niekoľko sliepok. Bez problémov možno preto časť odloviť. A tak sme s nimi aj dopadli. V ČR, ako som sa kdesi dočítal, bol poľovnícky chov a lov morky divej veľmi rozšírený a slávny. Dnes je v troskách. Príčina je navlas podobná, ako u lesných kúr. Za morku som sa nikdy nebil, pretože nie je naša pôvodná zver. Ale ak chceme byť úspešní a slávni v jej manažmente, ako kedysi v ČR, je nevyhnutné zmeniť dobu lovu na jeseň. Musím zopakovať, že nechcem kaziť kšefty v poplatkovom love. Presne naopak - pri jesennom love sa stavy môžu iba zvyšovať. Môžme ich loviť, ako Fíni hlucháne a tetrovy - na státisíce. Ale tak - nechať pomedzi hniezdiace morky pobehovať &quot;hrešiacich&quot; postrelených kohútov je zo zoopsychologického hľadiska krajne nerozumné.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46958 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra29. Marca 2009., 05:41
<br/>Možno máte nejakú extra odrodu zveri, ale ja mám opačné skúsenosti. Záleží však aj od povahy postrelenia. Pri ktorom sa oddelí od stáda a pri ktorom uteká za stádom, to ešte neviem. Ale prídem na to a ochotne ti odpíšem. Myslím, že ťa to poteší.:-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46959 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra29. Marca 2009., 13:52
<br/>No musím ťa sklamať. Svoje drahocenné vedomosti nemám z literatúrI o Mikulášovi, ale z literatúrY od špičkových, svetovo uznávaných prírodovedcov, ktorým ty a tvoji stúpenci s vašimi praktickými vedomosťami z 1000 ha revíru nesiahate ani po členky. :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46960 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra29. Marca 2009., 19:57
<br/>Jaro, Pepies a vám podobní prízemnými príspevkami, vzbudzujete u mňa otcovské city. Ale keby som mal mať takých synov, tak sa dám vopred vykastrovať

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46961 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra30. Marca 2009., 18:12
<br/>Sprostostí by u nás našlo až - až. No aj tak si ma potešil s tou treťou vetou. Mali by si ju prečítať hlavne všetci tí, ktorí tvrdia, že zajaca decimuje studené a daždivé počasie. Máš to u mňa. Čo piješ?:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46962 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra30. Marca 2009., 18:36
<br/>Aká teória? Veď zákonná doba lovu zajaca je od 1.11 o 31.12. A to nie je žiadne leto, ale jeseň a začiatok zimy. Kde žiješ? Alebo nemáš kalendár? :-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46963 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
oslal: Kobra30. Marca 2009., 21:21
<br/>Určite nezvyšuje, ale ani neznižuje. A osevné plochy? Koľko ich je na Slovensku? Myslím veľkoplošné osevy. U nás sa od 70. tych rokov nezmenili. A ak ti dám za pravdu, tak potom by k premnoženiu diviačej a zniženiu drobnej došlo iba na nich. K týmto zmenám však dochádza aj v prevládajúcich pahorkatinách s maloplošným poľnohospodarením. Takže ani tieto argumenty neobstoja. :I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46964 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra31. Marca 2009., 08:56
<br/>Ešte mi čosi napadlo. Už som spomínal Nigela Marvena a jeho dokument o tuleniciach a ich pôrodoch na zamrznutom snehu, ďaleko od vody, potenciálne bezbranné pred nájazdmi ľadových medveďov, vlkov, polárnych líšok,... Tulenica a jej čerstvo narodené mláďa nie je celkom bezbranné pred nimi? Teraz si to prenesme na naše bažantice, sediace na násade, /čo na násade, už počas znášania vajec/ a diviaky, líšky, psíky medviedikovité, jastraby,... Preto som presvedčený, že ak medvede polárne a spol. nechajú tulenice pokojne odrodiť potomstvo a dojčiť ho prvých 12 dní, nechajú aj diviaky pokojne znášať vajcia bažanticiam, vysedieť ich a v prvých dňoch po vyliahnutí aj odchovať kurčatá. Platí to aj na zajačiky prvých 8 - 10 dní. Ako aj všetky na zemi hniezdiace a rodiace živočíchy. :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46965 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra31. Marca 2009., 11:27
<br/>Tuleniatka sa rodia na konci zimy, kedy najmä medvedice sú vyhladované. A aby uvažovali, či má tulenietko málo a lebo dosť tuku, to sa mi zdá príliš pritiahnuté za vlasy. Hlad je hlad, preto na také úvahy má medveď málo času. To s tým &quot;dospelým&quot; tuleňom som videl i ja. V úvodzovkách preto, lebo nevieme, či bol dospelý. Skôr si myslím, že bol dorastenec. A k tým zajačikom. Máš pravdu, ale ak už ide o zajačika, staršieho, ako 8 - 10 dní. Potom už je atakovaný predátormi, pretože už prijíma aj tuhú potravu.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46966 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra31. Marca 2009., 12:45
<br/>Kým milé zajačiky a bažantíky dožijú do veku 10 dní, to nie je až taká dlhá doba. Zatiaľ si predátory nájdu pod zub niečo iné. A uštvať starú zajačicu, ktorá si bráni mladé, no to je pre mňa silná káva. Stará zajačica je pre dravca stará handra. A ak ju nejaký predátor prenasleduje, tak asi len preto, že cíti ohrozenie vlastných mláďat. Choval som husi a tie sa pustili aj do vlčiaka. By si sa divil, ako stiahol chvost a ušiel na záhradu. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46967 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra30. Marca 2009., 21:21
<br/>Určite nezvyšuje, ale ani neznižuje. A osevné plochy? Koľko ich je na Slovensku? Myslím veľkoplošné osevy. U nás sa od 70. tych rokov nezmenili. A ak ti dám za pravdu, tak potom by k premnoženiu diviačej a zniženiu drobnej došlo iba na nich. K týmto zmenám však dochádza aj v prevládajúcich pahorkatinách s maloplošným poľnohospodarením. Takže ani tieto argumenty neobstoja. :I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46968 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra31. Marca 2009., 08:41
<br/>Nechápem, čo tým chceš povedať? Že som obhájca diviakov? To určite nie. Už dávno navrhujem lov od 1.4. - 30.9 samčej zveri a lanštiakov - mláďat, ktoré sa narodili presne pred rokom. Matky a terajšie mláďatá chrániť až do 30.6. A o zajačiky a bažantie vajcia strach nemám. Už som vysvetľoval, prečo. Ani prikrmovanie teraz, keď už nemáte sneh. :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46969 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra31. Marca 2009., 14:50
<br/>Pistik, nepovedz nikomu, pretože si to musím nechať pre seba. Skrátka - moje presvedčenie je, že kým mláďa cicavca neochutná tuhú potravu, teda je živené výlučne materským mliekom, dravec ho nechce, aj keď mu ho zabiješ. Už som spomínal príklady so 4 dňovým mláďaťom zebry, ktorú zabila levica, ale z celej 10 člennej svorky levov ho nemal kto zožrať. Hoci by sa ním nenasýtila ani jedna levica. Potom dokument Srdce levice - levica za 16 dní nedokázala zabiť a zožrať mláďa antilopy Oryx, jej prirodzenej koristi. Nakoniec jej ho &quot;ukradol&quot; lev, ale ani ten ho nedokázal zabiť, pretože kamera to neukázala, ale zvuk dokazoval, že mláďa ešte žilo až do konca dokumentu. Preto som presvedčený, že nielen mláďa zajaca, tuleňa, ale aj srnca, veľryby, slona, žirafy, diviaka, hraboša a mohol by som tu zapísať celú stranu, veď koľko druhov živočíchov je známych na Zemi. Ani neviem, ale sú to tisíce. Dokonca aj vtáky - tak napr. sokol lastovičiar. Denne ho sledujem, ako naháňa belorítky a pritom by mu stačilo priletieť do hniezda pod našou rímsou a povyberať si mláďatá ako zo šuplíka. Nie, on musí počkať, až vyletia a potom ich naháňať. Nie je hlúpy? Ale to je jeho vec. Tak, ešte raz, pistik, toto si musím nechať pre seba, lebo vidíš, ako sa do mňa obúvajú a upierajú mi slobodu slova. :-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 týždňom #46970 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Kobroviny alebo ze by Voloviny ?!
poslal: Kobra31. Marca 2009., 16:49
<br/>Aj medvedica, ktorá vrhá, podobne, ako naša hnedá, v decembri a januári mláďatá v snehovom brlohu a vylieza z neho až na jar? Preštuduj si biológiu medveďov a potom sa môžme baviť na úrovni. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.085 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 301 návštevníkov a žiadni členovia on-line