LOV VLKOV

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7910 od bojdy
Odpoveď od bojdy na tému LOV VLKOV
Papo, problém je v tom, že vlk není náš, tak jako nepatří ani myslivcům u nás ani u vás.
<br/>Zajímalo by mě, kolik těch vlků podle posledního sčítání u vás na Slovensku vlastně teda je? Pořád slyším, že je jich hodně ale ještě nikdo nenapsal jaké je to aspoň zhruba číslo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7911 od tibo
Odpoveď od tibo na tému LOV VLKOV
po -1.-1200 - polovníci
<br/> -2.-50-takzvaný ochranári
<br/> -3.-380-450-odborníci -/+-/-počítané prechodne,hraničné svorky
<br/>(prevzaté z dostupnej literatúry 3-4 roky do zadu,pred zákazom lovu)
<br/>PS:aj králikárna má svoju kapacitu /a Slovensko nieje Tajga,alebo dálna Step.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7913 od milu
Odpoveď od milu na tému LOV VLKOV
Vôbec si nemislím že v dnešnej dobe je nejaka rarita vidieť vlka.U nás som ho v zime viackrát videl cez deň blyzko dediny.Za minulu zimu strhli 17 jelenic co je viac ako polovica stavu.Ako som už pisal najhoršie na tom je že lovili zver nie len pre potravu viac kusov strhli a nechali tak. [#3969#]Myslim si že by sa mala predlžiť doba lovu lebo je premnožený.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7915 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému LOV VLKOV
Vôbec som nechcel do tejto témy vstupovať ale nedá mi to. Vlk sa zdržiaha hlavne v revíroch kde je dostatok vysokej a diviačej szveri. Najviac prasiat zožeru vlci počas celého roka, preto sa na severovýchode nevyskytuje KMO. Vlci sa množia podľa toho aku obživu majú v svojom revíry.
<br/>Nezabudnime že asi pred desiatimi rokmi Poliaci vypustili z obory do voľnej obory 60 vlkov čiže umelo navýšili stavy vlčej populácie aj na Slovensku.
<br/>Ak chcete mať vlkov v Čechách mali by ste ich doviesť aj zo Slovenska.
<br/>Mal by si si uvedomiť jedno, že ty ich tam chceš, ale veľa podporovateľov nebudeš mať.
<br/>Zober to aj z inej stránky vieš si redstaviť ako by ťa preklínali chovatelia Dančej zveri na ktorej by boli strašne straty.
<br/>Vlk vie zabiť aj pre radosť a nie len kôli tomu že je hladný a hlavne vtedy keď učia poľovať mladé.
<br/>Nezabudájme na to že za komančov bola za odstrel vlka vyplácana aj pekná suma a vlci prežili lebo vôbec nie je jednoduché streliť vlka, ako to ty opisuješ že na Slovensku strieľajú vlkov, ktoré by mohli prechádzať aj na Vaše územie.
<br/>V prvom rade začnite skúmať ako na to bude reagovať národ. To že ty chceš aby bol opäť vlk vo vaších pohoriach neznamená že keď začne robiť škody zase ho nevyhladíte.
<br/>
<br/>Zazverte si pohoria Vlkom a aj keď prejdu tak to možno len kvôli páreniu. Neboj sa my ich vam nevystrieľame.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7916 od bojdy
Odpoveď od bojdy na tému LOV VLKOV
Zálesák, já jsem pro vlka v ČR, ale jak už jsem jednou psal tak vlk žije jen v Beskydech a Javorníkách (občas se objeví v Jeseníkách, tam je to zjištěno až po zástřelu;/) Jinak, si myslím, že vysazování u nás nemá zatím smysl. Možná jsi slyšel jaký byl problém s vysazením rysa na Šumavě. Nechtěl jsem se bavit o celé ČR, zajímal mě hlavně váš pohled na problém vlka v příhraniční oblasti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7917 od bojdy
Odpoveď od bojdy na tému LOV VLKOV
Milu, ta fotka je sice smutná a určitě to představuje ztrátu v chovu a taky určitě ztrátu peněžní, ale teď si představ, že bych ti jako vlastník lesa poslal fotku okousaných mladých jedlí a buků od srn a jelenů;). Taky bych mohl napsat, že je jelení a srnčí přemnožená.
<br/>Je to takový začarovaný kruh a teď jak to vyřešit?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7918 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému LOV VLKOV
vidis bojdy a preto treba zver prikrmovat aby nepachala skody na lesnych kulturach !:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7919 od DKo
Odpoveď od DKo na tému LOV VLKOV
Kedy pácha vlk výrazné škody? Predpokladám, že sa zhodneme, že oveľa väčšie v zimnom čase snehu a hladu, ako napr. teraz v čase kotenia mláďať. Preto si myslím, že vlka treba vytlačiť v zime od krmelcov (prikrmovanie sa vykonáva najčastejšie na ľahko prístupných miestach pomerne blízko ľudských obydlí) späť hore, odiaľ zišiel nezriedka preto, aby trénoval svoj dorast na snehom vyštavenej koristi. Umožniť mu prežiť, ale nedovoliť mu prepychový tréning.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7921 od kurt
Odpoveď od kurt na tému LOV VLKOV
Čo sa týka problému vlka v pohraničnej oblasti. Sám píšeš, že vlk sa v Beskydoch vyskytuje už 10 rokov, to znamená, že to začalo v časoch pred obmedzením lovu. Pri súčasnom stave odstrelu tam ten vlk je predpokladám, že populácia stúpa a rozširuje sa. Aspoň na Slovensku je to tak a ak u vás nie, tak problém je inde ako v odstrele na Slovenskej strane. Na Slovensku stavy vlkov stúpali v minulosti pri intezívnejšom odstrele ako je v súčasnosti a jeho areál rozšírenia sa zväčšoval. Odkedy sa obmedzila doba lovu populačná krivka rastie ešte rýchlejšie a areál výskytu sa relatívne rýchlo zväčšuje.
<br/>Toľko odborné argumenty a ešte troch sedlickeho rozumu.Ja osobne som si absolútne istý, že Slovenský poľovníci si nechcú nechať vlka len pre seba, ale kľudne pustia pustia tých čo majú záujem aj za hranice. Nezdá sa ti predstava, že na hraniciach stoja pripravený poľovníci a čakajú na nič netušiaceho våčika vracajúceho sa z bezpečných Čiech trochu scestná? Teraz som zámerne trocha preháňal aaby som zvýraznil absurdnosť myšlienky, že za stavy vlkov v prihraničných pohoriach sú zodpovedný Slovenský poľovníci. Ak ano tak jedine zo to že tam vôbec nejaký ten vlk je.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7922 od papo
Odpoveď od papo na tému LOV VLKOV
DKo, rozveď svoju myšlienku vytláčania vlkov od krmelcov, prosím.
<br/>
<br/>Mám ešte jeden nápad: poučiť sa a pripraviť tréning vlkom na český spôsob brlohovania, možno by to zabralo a v Čechách by si tým pádom dopriali zvýšenie počtu vlkov, lebo u nás by im trhalo bránice od smiechu.:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7924 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému LOV VLKOV
„Vlk“ je téma, ktorá vyvoláva asi najviac emócií medzi ochranármi a poľovníkmi. Vlk je ale neoddeliteľnou súčasťou našej prírody a mali by sme ho akceptovať bez prehnanej nenávisti (niektorí poľovníci) alebo obdivu (niektorí ochranári).
<br/>Súhlasím, že počty veľkých šeliem by mali byť primerané.
<br/>Aký je ale primeraný stav vlkov?
<br/>Nepoznáme ani serióznu odpoveď na základné otázky:
<br/>1. Aký je počet vlkov žijúcich na Slovensku?
<br/>Aspoň približne reálne počty vlkov sa tak skoro nedozvieme. Vlka „živia nohy“. Jedna svorka pôsobí na veľkom území a vzhľadom na „ťažký terén“ v oblastiach, kde sa vlk najviac vyskytuje je sčítanie veľký problém.
<br/>Podľa dostupných informácií sú počty vlkov u nás od 150 ks do 1200 ks. Záleží na tom, kto je autorom údaju. A to sú trochu rozdielne čísla.
<br/>2. Koľko vlkov sa uloví každoročne (legálne a aj nelegálne mimo povolenú dobu lovu)?
<br/>Toto číslo sa asi nikdy nedozvieme. Nelegálne úlovky zostanú asi navždy utajené.
<br/>Papo (ahoj), súhlasím s Tebou, že dobrý hospodár vie, čo má v revíry. Ale nie každý hospodár je dobrý. Mnohí ani nevedia (alebo nechcú) správne určiť stavy raticovej zveri a na základe toho stanoviť optimálny plán lovu. A takíto „odborníci“ často berú zákon do vlastných rúk a nelegálnymi spôsobmi (najčastejšie otrávenými návnadami) likvidujú nie len šelmy ale aj napr. orly.
<br/>Milu, väčšina laickej verejnosti by Ti na Tvoju fotku povedala, že im je jedno, či jelenicu zožerie vlk alebo skončí v poľovníkovej mrazničke (trochu som to prehnal s tým prirovnaním, ale poznám názor verejnosti na poľovníctvo). Vlk je mäsožravý predátor a mrkvu žrať nikdy nebude. A na druhej strane súčasťou výkonu poľovného práva je aj lov zveri. A tam tiež tečie krv a zver trpí. Ja mám dostatok zážitkov z poľovačiek a mohol by som písať články do bulvárnych časopisov o tom, aký je poľovníctvo „krvavý šport“. Ale nerobím to, lebo by to bola sprostá demagógia. Nemasírujme preto verejnú mienku emotívnymi zábermi.
<br/>Chápem, že dobrého hospodára mrzí každá strata v revíry. Rozlišujme ale medzi stratami prirodzenými (napr. kusy, ktoré ulovia predátori) a zbytočnými stratami spôsobenými ľudskou činnosťou (pytliactvo, cestná premávka, poľnohospodárske mechanizmy a chémia). Pre znižovanie tých zbytočných strát toho robíme stále veľmi málo. A pre mnohých je jednoduchšie prenasledovať predátorov ako pytliakov.
<br/>Debaty o tom, či je alebo nie je vlk premnožený sú ako nekonečný príbeh. Každá strana si tvrdohlavo obhajuje svoje stanovisko a svoje záujmy. A pritom o vzťahu medzi predátormi a ich korisťou toho vieme ešte stále veľmi málo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7925 od DKo
Odpoveď od DKo na tému LOV VLKOV
Papo, neohraničovať lov a ochranu vlka časovo, ale priestorovo, tzn. povoliť hoc i celoročný odstrel v blízkosti ľudských osídlení a frekventovaných ciest, ale inde zakázať aj v doteraz možnom období. Nemuselo by to byť hneď na územi celého Slovenska, ale na začiatok aspoň na Východe.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7927 od papo
Odpoveď od papo na tému LOV VLKOV
Ahoj Jovic, len krátko:
<br/>k 1.) provnaj si oficiálne počty úlovkov s info 150 ks (a to boli aj nižšie čísla) a stavy objektívne narastajú - primerane aj škody zabíjaním vlka z &quot;loveckej vášne&quot;, nie pre potravu, a to je hlavný problém
<br/>k 2.) neodpustíš si zarýpanie, ale bavme sa vecne - ochranárski odborníci uvádzajú, že kormorán má u nás dve lokality hniezdenia. Vezmem ťa člnom od Blavy po Chľabu a sám uvidíš, že hniezdia po celom toku Dunaja. Tak je to aj s vlkom. Skutočne sú aj tam, kde o nich nevedia, ale to je dané spôsobom ich &quot;utajovania sa&quot;. Často vôbec nelovia v revíri, v ktorom sídlia, zýka sa to hlavne menších revírov. Preto viac verím práve tým vyšším číslam, a ani tie nemusia byť konečné.
<br/> Myslím, že práve &quot;ochranári&quot; majú na svedomí zavádzanie a klamstvá okolo vlkov,
<br/>spochybňovanie narastajúcich škôd. Asi si tým porebujú zdôvodňovať svoju činnosť. Mám ale na druhej strane priateľov zo štátnej chrany prírody a tam sa s demagógiou nestretávam. Majú svoj racionálny postoj, s ktorým po zamyslení aj poľovník súhlasí, alebo ho aspoň rešpektuje, pretože sú to prevažne profesionáli.
<br/> Naozaj vlk nežere mrkvu?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7928 od matol11
Odpoveď od matol11 na tému LOV VLKOV
Suhlasim, ze uz konecne by sa mala najst rozumna rec medzi ochranarmi a polovnikmi, nielen v otazke lovu vlka, ale bohuzial rozumnych ochranarov je pomerne malo a stale si budu hust len to svoje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7930 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému LOV VLKOV
Papo, nechcel so rýpať (mrkvu som spomenul len na odľahčenie debaty). A demagógiu nemám ani ja rád. Práve demagógovia (na obidvoch stranách) sú príčinou neustálych konfliktov a hádok. Ja mám záujem o vecnú diskusiu, z ktorej sa niečo zaujímavé dozviem. Viem, že aj medzi poľovníkmi je dosť odborníkov, ktorí trávia veľa času v prírode a pozorujú nie len úžitkovú zver ale aj predátorov.
<br/>To či je alebo nie je vlk premnožený si netrúfam tvrdiť. Neviem koľko vlkov žije u nás a ani koľko sa ich ročne uloví. Údaje z poľovníckej štatistiky sú nepresné. Nikto nevie koľko vlkov sa u nás každoročne uloví nelegálne. Viem, že streliť vlka nie je jednoduché. Ale viem aj to, že mnohí poľovníci neodolajú, keď sa im naskytne takáto možnosť mimo povolenú dobu lovu. A videl som aj vlčie kože s letnou srsťou v poľovníckych chatách. Nechcem tu túto citlivú záležitosť preberať verejne, ale všetci vieme ako to chodí v praxi.
<br/>Mám známych poľovníkov a zoológov- ochranárov takmer po celom Slovensku a poznám ich názory a skúsenosti. Nie všetci a všade vnímajú predačný tlak vlka tak dramaticky, ako sa to tu píše. Najviac negatívnych názorov na vlka je asi zo severovýchodného Slovenska. Pravdepodobne tam pôsobia aj vlci prenikajúci z poľskej strany.
<br/>Jedna vlčia svorka pôsobí na veľkom území (mnohonásobne väčšom ako sú veľkosti našich poľovných revírov). Vo svorke panuje prísna hierarchia a tvrdo si obhajuje svoj areál. Každého votrelca odoženie alebo zlikviduje. Vlci strhnú jednu noc zver v jednom revíry a o niekoľko dní o možno 40 km ďalej. Stále je to ale jedna a tá istá svorka. Samozrejme že vysoká koncentrácia raticovej zveri priťahuje aj vlkov. Skúmal ale niekto z Vás, či strhnutá zver nebola chorá alebo zranená, ktorá by o pár dní v tuhej zime aj tak uhynula. Je ale možné, že vlk, keď nemá možnosť selektívneho výberu koristi tak strhne aj zdravý kus. Ale pravdou je aj to, že napr. v oblastiach rozšírenia vlka sa KMO takmer nevyskytuje.
<br/>Nechcem slepo obhajovať vlkov. Ale vťahy v prírode medzi predátormi a ich korisťou sú zložité a málo preskúmané. Výrazné zníženie stavov nie len vlka, rysa ale aj malých šeliem a dravých vtákov môže mať vážne následky na prírodné ekosystémy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7931 od tibo
Odpoveď od tibo na tému LOV VLKOV
Čo majú starí lesníci v malíčku,to sa bude teras skúmať.:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7935 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému LOV VLKOV
Tibo, Tvoj stručný a ironický humor je už neoddeliteľnou súčasťou tohto fóra.8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7939 od millo
Odpoveď od millo na tému LOV VLKOV
Jovic a čo ked tie vlčie kože s letnou srsťou pochadzaju z chorých vlkov čo sa na zimu neprefarbili...? :]:]:]:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7951 od DKo
Odpoveď od DKo na tému LOV VLKOV
Skúsme dať solídnejšiu reč, napr. o tom, že nie je vlk ako vlk a šéfky svorky (alfa suky) by mohli byť chránené bez vínimky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #7952 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému LOV VLKOV
Dko ma to jeden hacik alfa vlcicu rozpoznas jedine ak su vlci pokope vo svorke inak nemas sancu . ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.119 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 152 návštevníkov a žiadni členovia on-line