NÁVRH ZÁKONA O STAROSTLIVOSTI O ZVER A O POĽOVNÍCTVE

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42323 od macol
Práve po prečítaní príspevkov v diskusii som sa rozhodol ako pravidelný pozorovateľ vniest do debaty trochu iného svetla.
<br/> Nevidím žiadny problém v tom, že to vidíš inak. Paragraf je krivý a tento na 100%.
<br/>Určite však viem o miestach kde budem mat pravdu ja a kde ty.Zároveň sa však môžme zhodnúť v tom, že tento zákon je šitý na mieru aj keď nie na mieru poľovníctva.
<br/>
<br/>PS: štát alebo lepsie povedané štátna moc vie byť učelovejšia a cieľavedomejšia ako sa zdá a tento zákon je toho dôkazom

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42332 od papoI
ja tiež nevidím žiadny problém v tvojom inom názore, len som ťa poprosil, aby si svoj názor podoprel argumentami z návrhu zákona, možno mi naozaj niečo uniká.
<br/> teda ešte raz ťa chcem o to poprosiť.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42343 od eros
Ak sa zakon schvali, mal by ho podpisat prezident. Kedy nadobuda platnost? Datumom podpisu?Ako to bude s vyskou najmu pre tento rok? Bude sa pocitat podla mesiacov do konca roka z nove sumy za hektar?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42352 od papoI
nuž daj si dokopy, kedy sa má návrh zákona schvaľovať.../teda tretie čítanie/. a pozri si, kedy sú prezidentské voľby... vychádza mi, že zákon bude podpisovať až novozvolený prezident. teda voľba termínu posunutia zákona do parlamentu v žiadnom prípade nie je náhodná, ale má zamedziť prípadnému nezvoleniu jedného z kandidátov. zákon nadobúda platnosť dňom uverejnenia v zbierke zákonov. ... zmluvy majú dobiehať podľa ich platnosti, včetne výšky nájmu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42358 od eros
&quot; zmluvy majú dobiehať podľa ich platnosti, včetne výšky nájmu &quot; - mam tomu rozumiet tak, ze ak mam zmluvu este na tri roky, vyska najmu sa nemeni?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42360 od ORI
Zmluvy uzatvorené pred 1. februárom 2009 zostávajú v platnosti na dobu, na ktorú boli uzatvorené aj s výškou nájmu za poľovný revír. To znamená ak máme uzavretú zmluvu o výkone práva poľovníctva do roku 2015 tak by sa nič dovtedy nemalo meniť tzn. ani výška nájmu za poľovný revír.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42363 od astronom
Ešte je tu jeden významný hráč a tým je cirkev, Toľko lesa a pôdy čo reštituovala ju posúva tesne za štát :o). No a kde sa dá vytåcť koruna sa aj vytåkať bude :o) drahí veriaci :o) .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #42594 od ORI
Lehota na prerokovanie vládneho návrhu zákona o Poľovníctve v druhom čítaní vo výboroch je určená do 8. apríla 2009 a v gestorskom výbore do 14. apríla 2009. Po druhom čítaní v NR SR bude známe znenie zákona o Poľovníctve.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42643 od ORI
Vládny návrh zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 826) - prvé čítanie. Bol prerokovaný v NRSR a postúpil do druhého čítania.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42644 od ORI
NRSR: Novely zákonov o poľovníctve v druhom čítaní
<br/>Bratislava 4. februára (TASR) - Uznávanie poľovných revírov, ich zmeny a schvaľovanie zmlúv o nájme poľovných revírov sprehľadňuje a zjednodušuje novela zákona o poľovníctve z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania. Podľa dôvodovej správy návrh zákona nadväzuje na tradíciu poľovníckeho zákonodarstva a súčasne sa zameriava na zabezpečenie trvalo udržateľného, racionálneho, cieľavedomého obhospodarovania a využívania voľne žijúcej zveri ako obnoviteľného prírodného zdroja a súčasti prírodných ekosystémov takým spôsobom, aby zostali v prírode zachované všetky druhy zveri v optimálnom množstve, kvalite a dobrom zdravotnom stave.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42647 od papo
ani sa nezoberám tým, koho to citovali, a ak to bolo bez pripomienok, tak to svedčí o tom, že bude prijatý ústavnou väčšinou poslancov, napriek jeho nevykonateľnosti... no teraz bude treba zvážiť, čo ďalej

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42788 od papo
NOVÝ ZÁKON O POĽOVNÍCTVE JE NEVYHNUTNOSŤOU
<br/>
<br/>Časopis Vojenské lesy 10/2007
<br/>Rozhovor s Ing. Lebockým
<br/>
<br/>
<br/>... Aké znenie týchto ustanovení /zákona/ by
<br/>bolo podľa vášho názoru prínosom
<br/>pre slovenských poľovníkov?
<br/>- Môj názor nie je v tejto chvíli dôležitý. Minister pôdohospodárstva menoval skupinu expertov pre prípravu zákona o poľovníctve. Tá má za sebou už niekoľko rokovaní. Ja nie som členom tejto komisie, som gestorom zákona o poľovníctve za Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. Z tohto aspektu akákoľvek verejná prezentácia názoru by mohla byť posudzovaná ako iniciatívny vstup do procesu prípravy vládneho návrhu zákona. Svoje názory budem prezentovať v parlamente, potom, keď bude zákon predložený na prerokovanie do NR SR.
<br/>... Chcete tým naznačiť, že koaliční poslanci nespolupracujú s ministerstvami
<br/>na príprave zákonov?
<br/>- Chcem tým naznačiť, že úloha poslancov spočíva v posúdení celého procesu tvorby zákonov, v komplexnom vyhodnotení zámerov navrhovateľa a oprávnených požiadaviek občanov a dotknutých záujmových skupín. Poslanec nie je povinný stotožniť sa s názorom ministerstva. Poslanec má právo a povinnosť obhajovať oprávnené záujmy všetkých občanov
<br/>
<br/>Dovolil som si obsiahly citát, pretože ho pokladám za mnohé vysvetľujúci. - ...akákoľvek verejná prezentácia názoru by mohla byť posudzovaná ako iniciatívny vstup do procesu prípravy vládneho návrhu zákona. - nuž toto je to, čo bráni prezidentovi informovať členskú základňu o príprave návrhu zákona, jeho znení, dokonca mu to bránilo dať ho aj na zasadanie najvyššieho orgánu SPZ, Rady SPZ! Tento popísaný konflikt záujmov mu bráni v komunikácii s jeho vlastnou členskou základňou, ktorej sa to ani neunúval povedať pri jeho voľbe do funkcie! Ale je celkom možné, že tomu nerozumiem, a vyvodzujem zmätočné závery. Tak to mi neostáva nič iné, než sa pokorne ospravedlniť. Ale prečo potom je stále ticho? Radšej nejdem nad tým špekulovať. Ale nedáva to rozum, však?
<br/>...
<br/>...
<br/>...
<br/>A tiež sa mi nevidí ticho na oko a rgo, bolo by zaujímavé vedieť, na koľkých prešiel návrh zákona cez legislatívnu komisiu a následne na zasadnutí. Ja zatiaľ neviem o nikom, ale tiež som sa všade nepýtal. Takže ak máte niekto poznatok, dajte vedieť, s akým výsledkom to dopadlo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42834 od papo
Tak sa nám spustila mašinéria schvaľovania návrhu poľovníckeho zákona. Časť poľovníckej verejnosti sa vytešuje, časť sa nad tým vôbec nezamýšľa, nieže by im to bolo jedno, ale sú už znechutení neustálymi zmenami, a neveria, že by sa to mohlo ešte zhoršiť...., no a časť sa stále zamýšľa nad vývojom situácie a sú znepokojení. Znepokojení pasívnym prístupom vedenia SPZ, nedostatkom informácií, vyhláseniami typu: je to dobrý kompromis, tliachaním o záujmových skupinách, a pod.
<br/> V piatok som bol večer za kultúrou. Opera. No nie hocijaká, aktéri boli bábkoherci. A bolo to skåbenie bábkoherectva a pantomímy. Poviem vám, hlboký zážitok. A pritom ste sa krásne orientovali v deji. Na rozdiel od klasickej opery, kde dnes už s tým často máte problém. Prečo tu o tom hovorím? Nuž aj k zložitej veci sa dá pristúpiť tvorivo, a pritom jednoducho....
<br/> A pri tvorbe zákona za tých osem rokov jeho vznikania sa postupovalo veru ako v menej vydarenej opere, stále sa čosi dialo, akurát tomu nik okrem tvorcov nerozumel. A kto chcel pochopiť, o čo ide, musel vynaložiť značné úsilie. Naozaj sa nedá pripraviť jednoduchý, čitateľný zákon? Neverím, že nie. Oháňame sa všade napr. vlastníckymi právami, a keď ich máme naozaj zdôvodniť, záhadne sa začne hovoriť o tradičnom prístupe, o zvykovom práve.... Tvorcovia prestali vnímať realitu, a zamotávali sa v riešení akýchsi nejasných vlastníckych vzťahoch, vkladaním nižších právnych predpisov do zákona...... O vlastníkoch nehovorím náhodou, o nich je opretý celý zákon... no a priemerná výmera na jedného vlastníka je 0,64ha. Teda toto je vyriešenie kadekým uvádzaného najboľavejšieho problému? A vďaka systému dedenia bude táto výmera klesať exponenciálnym radom! A narastať počet vlastníkov. Tak tomu poviem riešenie! A vraj je to výsledok práce expertnej skupiny. Neviem, kto v nej bol, ale nemyslím, že sú hrdí na výsledok. Náš všetko riešiaci zákon má 64 strán. Komu je málo, má ešte prílohy... ani nedokážem roztiahnuť toľko ruky, koľko ich je. Pri takom objeme by sa malo dať povedať, že je komplexný, v reálnom živote na všetko mysliaci. Je to naozaj tak? Spomenul som vlastnícke práva, podľa zákona je to v našom prípade vlastníctvo poľovného práva, odvíjajúce sa z vlastníctva poľovného pozemku. Tu sa hovorí dokonca o ústavných právach. Ako mi teda vysvetlíte, že o tomto zákonnom, ústavnom ,, práve ,, sa hlasuje na akomsi zhromaždení vlastníkov? A ako si vysvetliť, že o užívaní poľovného práva môže rozhodnúť nejaký štátny úradník na lesnom úrade? Nuž asi to nebude tak, ako sa nám snažia nakukať naši obetaví vrcholní funkcionári a úradníci! Lebo ak áno, tak utekajme z tejto republiky, lebo o vašich ústavných právach rozhoduje úradník štátnej správy, alebo, čo je ešte lepšie, vaši susedia! Argumentom ,,expertov,, je, že zákon zjednodušuje celé konanie. Môj názor je, že znovu sme si neomylne nastavili systém, ktorý vytvára zákonné podmienky na vleklé súdne spory a teda nepoľovanie.... a teda nestarostlivosť o zver! Teraz si predstavte formulku: Výkon práva poľovníctva patrí štátu. A čo s vlastníkmi pozemkov? Nuž riešiť to tak, ako je to v iných situáciach. Napríklad formou odplaty za vstup na pozemok. Teda nie ako v prípade rybárskeho zákona, bezodplatne. A do celého procesu vtiahnuť obce. A naraz je s revírmi jasno, takmer bezproblémovo. A je to priehľadnejšie, čistejšie riešenie, ktoré môže včleniť aj vlastníka do združenia. Takmer, lebo jeden nikdy nevie, ale rozhodne to nie je cesta, keď sa zamedzí starostlivosti o zver, a o to nám predsa ide. V takomto systéme odpadnú problémy so zložitým, často nemožným uznávaním revírov, teda vznikne situácia, keď je revír uznaný, a je možný výkon práva poľovníctva.
<br/> No obávam sa, že tento systém bude priehľadný, a pri dobrom základnom nastavení neumožní dnes bežné ovládnutia revírov len preto, že:...
<br/> A jasne stanoviť podmienky vytvárania a užívania revírov tam, kde o nich má rozhodovať štát, teda pôdny fond, štátne lesy a pod. ani to vám v súčasnom návrhu zákona nechýba?
<br/> A mám ešte jednu myšlienku: nevynechávajte z procesu prípravy zákona poľovníkov.... sú to oni, kto sa o zver stará, a nie pisálkovia. Sú to oni, ktorím vďačíte za to, že máte o čom špekulovať. Sú to oni, ktorí sa o zver starajú ako o bohatstvo zdedené po svojich predkoch... A mnohí k tomu tak budú pristupovať aj v budúcnosti, keď im ho budete brať v mene vznešených ideálov a /pomýlených/ ideí...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42844 od eros
dobre ti to pise - suhlasim.Akurat by ma zaujimalo, kedy konecne sa ozve niekto, kto je za tento navrh spoluzodpovedny... Alebo na nazor radovych clenov kaslu - tak ako doteraz.Uz ich asi nebudu potrebovat! Som zvedavy,ak sa to schvali, akym sposobom sa budu uzatvarat nove zmluvy, hlavne akym zazrakom sa budu davat dohromady potrebne hlasy podla velkosti vymery na dosiahnutie predpisaneho percenta na vytvorenie noveho reviru!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42891 od Jaro
Niekto mi raz tvrdil ze hlavouni z SPZ sem chodia a citaju tieto veci. Tomu verim. No mam pocit, ze nazori na tomto fore neberu ako seriozne. Len sa utvrdzujem v tom, ze sme pre SPZ len sponzori lebo inak sa clenske prispevky ktore platime nazvat neda. Ak niekto plati clenske prispevky , tak by mal mat aj nejaku odozvu od druhej strany ktora tieto prispevky vyuziva na chod organizacie. SPZ sa ohradila ze Polovnicka Informacna databaza nie je oficialnou strankou SPZ. Beriem. Preco teda SPZ nema na svojej stranke forum kde by sa clenovia mohli vyjadrit , spytat sa , informovat sa??? Myslim si ze je to z ich strany strach.
<br/>
<br/>
<br/>[r]SPZ halooooo budicek! Vasi clenovia su tu.[/r]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42903 od johny
Papo ty si stále nepochopil že tá expertná skupina naozaj na začiatku pripravila jasný a zrozumiteľný zákon s jasnou definíciou výkonu práva poľovníctva a rozhodovania o ňom. Lenže podľa zákona takto jasne postaveného by sa k poľovačke nedostali určié skupiny či osoby. Preto musela expertná skupina zákon skomoliť a vytvoriť taký, ktorý to umožní a zároveň bude formulovaný tak, že priemerný človek sa z neho nevysomári a múdrejších odradí svojím rozsahom a bludami v ňom. Možno ani oni nemajú dobrý pocit, pretože si uvedomujú čo spískali, alebo do čoho ich dotlačili. Tento zákon sa nerobí pre nás ani pre vlastníkov poľovných pozemkov kamarát. Na to by stačilo 5 strán a 20 paragrafov. Ale o to tu ozaj nejde ... A v dobe prehlbujúcej sa krízy sú všetci zamestnanci SPZ, platení z našich sponzorských príspevkov (ako to správne sformuloval Jaro) radi, že sú zamestnaní a berú výplaty. Ťažko od nich čakať že sa postavia na odpor, alebo aspoň vyjadria nesúhlas. Ty píšeš logické veci ale tu už logika nemá miesto. V našej dobe je dôležité niečo iné - hovorí sa tomu LOBY. A netýka sa to len poľovníctva, mohol by som tu ako vojak písať čo sa deje v armáde ... to by si len pozeral. Ako si niekto v čase krízy a hroziacich nepokojov a lokálnych konfliktov rozbíja silové zložky. Ale to som už odbočil, to len na margo tej logiky. Kde sú tie časy keď to bolo na hovno ... Mayský kalendár je stavaný len do roku 2012 - tie tri roky to už nejako doklepeme ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #42924 od astronom
Koľko toho hrachu sa musí hodiť na steny SPZ, aby si ho všimli? :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43059 od lanus
Hrach síce ,,dostal Jánošíka&quot;,ale na SPZ je to zrejme slabý kaliber !!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43068 od eros
najsmutnejsie na tom vsetkom ale je, ze SPZ dostane nas - radovych clenov!Mozno si zodpovedni hovoria- vsak si shvalime &quot;komoru&quot;, na na nas sa casom zabudne a v komore si zas najdeme nejake &quot;miestecko&quot;...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 4 mesiacmi #43130 od zuzanka
Neviem, či Vám drahí už konečne došlo, že KOMORA budú tí istí súdruhovia z SPZ, akurát prezlečení v iných dresoch...Monopol za každú cenu, sa čudujte že je ticho a treba platit aj naďalej. Z čoho by potom boli, hmm?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.121 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 450 návštevníkov a žiadni členovia on-line