NÁVRH ZÁKONA O STAROSTLIVOSTI O ZVER A O POĽOVNÍCTVE

pred 15 rokmi 3 mesiacmi #44746 od mrusnak
Máš pravdu, tiež som vojak a poľovník, a obe organizácie idú dole vodou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46264 od papo
Tak máme v parlamente návrh zákona... Čím to bude, že je okolo neho také ticho? Vzhľadom na celospoločenský dopad by som predpokladal, že vedenie SPZ bude iniciovať mediálnu propagandu, aký úspech sa dosiahol. Nejaké tie televízne diskusie v priamom prenose, alebo niečo podobné. Opak je však pravdou. Všade ticho. Teda okrem už známych právd o dobrých kompromisoch... Myslím, že poľovnícka verejnosť sa akosi nechce dať presvedčiť o tom, že nebude poľovnícka. Nechce sa im uveriť, že ich volení zástupcovia od úrovne okresov by nedali vedieť, že sa chystá čosi, čo vyženie z revírov tisíce poľovníkov, ktorí budú dobrí už len tak do pohonu bez flinty. Nechce sa im uveriť, že to bude také jednoduché, že poľovníckemu raju v strede Európy odzváňa. Nechce sa im uveriť, že práve o ich revír by mal niekto až taký záujem. Nuž ale treba prerozdeliť revíry. Na tom sa zhoduje parlamentná väčšina vrátane opozície. Treba dať poľovníctvu novú, európsku tvár. V preklade to znamená vrátiť sa o 50-60 rokov späť. Čo také inovácie prinášajú, stačí sa pozrieť do štátov okolo nás. Nie som síce odborník, ale pokrok - rozvoj - vyzerá veru ináč.
<br/>
<br/> Zaráža ma však konanie vrcholových funkcionárov SPZ. Zjavne konajú v duchu rozvracania SPZ. Spomeňte si na dve po sebe idúce kauzy. Kopovy naposledy. Ale na iných frontoch absolútny pokoj, tiež nazývaný nečinnosť. Jediné, čo funguje, je šírenie dobrých správ o zákone. A pritakávanie okresov, rady. Uvidíte, ako budú za chvíľu zalamovať rukami, že oni za nič nemôžu. Som aj zvedavý na techniku prevodu majetku spz, včetne okresov do komory. A vôbec nikoho nebude trápiť, že komora sa vybuduje na našom majetku, na ktorý sme sa poskladali a brigádnicky vybudovali. Alebo si myslíte, že niekto ho prerozdelí tam, kde patrí, medzi poľovné združenia?
<br/> Pokukajte v zákone, ako je nastavené správanie sa majetku štátu. Nijako, teda bude len na rozhodnutí správcov majetku. A parametre tvorby revíru dávajú tušiť, ako sa bude rozhodovať. Nie je náhodné, že sa ani nediskutovalo o inej forme tvorby revírov.
<br/> Je naprosto zrejmé, že tu ide o mocenský boj, o zadupanie do prachu tých, ktorým sú ešte blízke nejaké ideály a právo, tých, ktorí dali formu aj obsah doterajšieho stavu. Je to len bezočivé napåňanie cieľa - čo najviac získať pre seba a ,,kamarátov,,. Kamarátov poznáte podľa toho, že z toho profitujú. Uvidíte koľko nových nájomcov revírov naraz bude. A koľko profesionálnych psovodov a honcov... ozaj, a dumali ste nad tým, prečo sa ruší povinný počet psov v revíri? Z praktických dôvodov. Akoby trojčlenná poľovná spoločnosť mala chovať a starať sa napr. o 15 psov? Uznáte, že to nejde. A preto na tom ani trebárs taký kontrolný orgán, akým nepochybne lesný úrad je, netrval a ani to nekontroloval. Alebo áno? Žeby?
<br/> A akosi mi nevie dať nikto odpoveď na otázku, prečo si platíme taký aparát odborníkov, trebárs na ústredí, keď jeho cieľavedomá činnosť smeruje k zrušeniu SPZ? Hooop, predsa len ide pokrok... myslím, že sa hovorí o internetovom prepojení oko a rgo s ústredím už tento rok. Logicky vyvstáva otázka, načo to je zanikajúcemu SPZ? Asi sa ráta s tým, že to prevezme komora. Nuž ale prečo máme financovať komoru? A z našich peňazí? Nie je to divné? A vlastne kto dal komu mandát rozvracať svojou činnosťou SPZ? ,,Hlavné smery činnosti schválené po IX. sneme SPZ,, nedávajú nikomu mandát konať proti záujmom SPZ, dokonca verejne hovoriť o jeho zániku. Čože hovoriť, ale konať! Nie je to náhodou konanie hodné pozornosti disciplinárnych orgánov?
<br/> Alebo nový model poriadania poľovníckych dní poľovníckou spoločnosťou. Pozvánku nájdete na úvodnej stránke PIDu. To, že sa na to podujala, je vo všetkej úcte počin hodný uznania. Avšak už spôsob financovania je podivný. Každý člen okresnej organizácie povinne prispieva piatimi eurami. Tamojšia okresná organizácia má odhadujem cca 1300-1500 členov. Ale má sa týkať aj dvoch ďalších okresov. Takže doteraz výsostnú záležitosť spz-teda prezentáciu našej činnosti si za státisíce korún kupujeme u súkromnej spoločnosti ako službu? A aby nebolo toho dosť, tak neprispenie je pod hrozbou až vylúčenia z spz, samozrejme v zmysle stanov. Tých istých, ktorými sa oháňa prezídium pri kopoviaroch. Nie len ja to chápem aj v širších súvislostiach. Napriek tomu doporučujem zúčastniť sa, prezident spz to príde zahájiť, možno sa vám podarí s ním aj vymeniť slovko, dve. Napíšte potom, čo ste sa dozvedeli.
<br/> A ešte čosi. Nie je mi celkom jasné, prečo nie sú zverejňované správy zo zasadnutia jednotlivých orgánov spz. Potom sú kadejaké šuškandy... vraj preto, aby sa mohli podľa potreby zmeniť, alebo úplne zrušiť. Alebo sú to tajomstvá pre naše precitlivelé duše naprosto nevhodné. Je naozaj pravda, že takouto cestou sa mala zrušiť aj spolupráca PIDu s SPZ, pretože je rozvračacské? Aj také uznesenie je údajne prijaté, ale ako vravím, je to šuškanda. A pritom stačí tak málo: zverejniť uznesenia. Alebo o práci našich orgánov nám neprislúcha byť informovaní?
<br/> Pre porovnanie som nakukol do tzv. Simonovho návrhu zákona - to je ten, čo bola k nemu petícia - a napodiv po malých úpravách je ďaleko prijateľnejší ako ten súčasný. Čím to len bude, že sa nezdvihla taká vlna odporu?
<br/> Ale čo je najdôležitejšie, parlament zasadá, návrh zákona má byť definitívne odklepnutý, a do platnosti má prísť od 1.6.2009. Nuž páni ,,ľudoví,, poľovníci, prajem Vám, aby sa vašich revírov zmeny nedotkli. Ale celé to má aj pozitívnu stránku: zlacnejú použité poľovné zbrane, verte mi. Naraz ich budú tisíce nepotrebných. Llen som neprišiel zatiaľ na to, kto ich bude kupovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46270 od zalesak
No papo dufam že to tak nedopadne lebo ak ano, tak si pan prezident SPZ zaslúži rianu po papuli.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46271 od Jaro
Papo , vyvstava otazka: Co s tym ? Lebo hoci sa tu snazis kope ludi otvorit oci, povacsina cusi ako by sa ich to nemalo nijako dotknut. Nikto nic nepodnika voci tomu, nikto sa k nicomu nechce vyjadrovat... to sme to dopadli.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46272 od koleno
Nuž, ako sa hovorí, &quot;všetko zlé je na niečo dobré&quot; . Ja veru nebudem za všeľudovým
<br/>poľovníctvom banovať. ;):D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46275 od papo
si poľovník?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46280 od koleno
Nie je rozhodujúce či som poľovník, ale to, čo sa stalo so Slovenským poľovníctvom. Už dávno to nie je o vzťahu k prírode a k zvieratám, ide tu len a len o špinavé peniaze.
<br/>V poľovných združeniach to škrípe, vytvárajú sa skupinky, ktoré súperia medzi sebou o
<br/>ovládnutie revírov, prenikla sem korupcia politikárčenie a moc peňazí. A začiatok zla hľadaj v neďalekej minulosti v 50. rokoch min. storočia.
<br/>Ja to vidím tak, že pre normálneho občana s priemerným platom bude poľovníctvo
<br/>luxus, ktorý si nebude môcť dovoliť. /jedine ako člen ktorý chodí na bigády/ Nový zákon, ktorého sa tak obávaš, bude len začiatok následných krokov, ktoré budú nasledovať.
<br/>Jednoducho povedané, keď budeš chcieť poľovať, budeš musieť poriadne cvakať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46284 od papo
Nuž šuhaj, zas len bezobsažný dríst. Ale je s podivom, koľko si napriek mladému veku pamätáš. Ten tvoj začiatok zla za 40 rokov znovu zazveril celú republiku. Ono sa totiž začínalo po vojne takmer s ničím, spomínaš? A v pozri si stavy zveri v 90 tom. Takže čo to pletieš? A skús pomenovať príčiny súčasného stavu. Ani to nedokážeš. Len plkoceš, nie je to prvý raz, ale ani raz si nenapísal niečo, čo má hlavu a pätu. A prečo sa hrozím nového zákona? Lebo štát uhýba zo svojich funkcií. A nie že budem ,,cvakať,,. Doteraz som nemeral svoju činnosť peniazmi. Ale až sa to začne merať cez peniaze, tak budeš vnúčatám rozprávať neuveriteľné historky o tom, že si poznal ozajstných poľovníkov. S morálkou, so vzťahom k prírode, ktorí tomuto obetovali naozaj veľa. Ale na to prídeš až po čase. Takže radšej povedz niečo konkrétne ku zákonu, rád s tebou podiskutujem o niečom, čo má aspoň pre nás dvoch nejaký zmysel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46289 od koleno
A zase sa opakuješ, stále, ten istý poctivý papo. Neomylný presvedčený o svojej pravde a správnosti svojej cesty. Narážky, posmešky to je tvoja forma diskusie.
<br/>Netvrdím, že nový zákon o poľovníctve je dobré riešenie. To asi nie. Ale je určite lepší
<br/>ako ten, čo tu máme teraz, pozostatok starého režimu. Svoje názory som tu už verejne prezentoval, príčiny úpadku všeľudového poľovníctva sú jednoznačné a nezvrátiteľné.
<br/>Tak, už sa konečne zmier s realitou, a nefňukaj tu stále, už aj tak nič nevymyslíš ! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46295 od zuzanka
Zákon v podobe v akej stále platí nie je dobrý... No nový návrh zákona je ešte horší! Otvorene napíšem, že nie som fandom ludoveho polovníctva vo forme, v akej tu posledne desatrocia fungovalo. Ale hlavne mi vadí jedno- prečo sa pol. verejnost snaží vykreslit bohatého majitela revíru zásadne iba v rovine bezohladného a ziskuchtivého drancovatela zveri? A chudoba je tou dobrou, spravodlivou a jedinou vyvolenou, ktorá vie a može seriozne hospodárit v pol. revíri! Pohybujem sa v ludových združeniach, počúvam polovníkov, aj tych spravodlivých chudobných, ktorí pri poháriku hrdo vyhlasujú ,,nestrelíš si, nemáš!&quot; Sú zdruzenia, v ktorych je pytlačina medzi členmi verejnym tajomstvom, len sa všetci tvária, že všetko je v poriadku, pretotože im to tak vyhovuje... a roky vyhovovalo! Tak ako sú ludia, ktorí by v polovníctve nemuseli byt medzi bohatými, takisto nimi prekypuje i chudoba- z mojho pozorovania dost výrazne. Je velkým omylom hádzat tych ktorí na to majú do jedného vreca. Samozrejne len do toho zlého, tak to niekomu vyhovuje! No, ale ako to už v spoločnosti býva- zlodej kričí, chytte zlodeja!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46296 od zuzanka
Nie je neskoro niečo pripomienkovat? Myslíte si, ze aktuálne pripomienky este niekto vezme na vedomie, ci dokonca mozu este nieco ovplyvnit?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46299 od papo
zuzanka, pripomienkovať je neskoro, na tomto zasadnutí sa návrh schvaľuje. snáď len pripomeniem, že to nie je návrh, ktorý sme pripomienkovali, ale iný, pred verejnosťou utajovaný. a bol schválený vo vláde navyše s dôvodovou správou z predošlého návrhu. a utajovaný tak dokonale, že keď sa na Rade SPZ schvaľoval postup prezidenta ohľadom zákona, tak ho Rada ani nevidela. teda nebol ani len členom rady poskytnutý ako materiál k prejednávaniu. ale po ubezpečovaní pána prezidenta SPZ a ministra, že je dobrý, Radou prešiel. zábavné, čo povieš?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46310 od Jan
Papo, ak je pravda čo tu píšeš, tak to je &quot;zábavné&quot; nie len pre zuzanku, ale aj pre všetkých poctivých radových členov SPZ. V podstate ma to ani neprekvapilo, veď na Slovensku to už tak chodí, prečo by malo byť poľovníctvo výnimkou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46341 od tetrix
Je mi z toho na grcanie, fakt. Že je takto - týmto smerom - rozohratá hra, som konštatoval ešte v jeseni minulého roka. Ide tu o postupnosť krokov, tento zákon je krokom prvým, postupne budú nasledovať ďalšie - a nebudem nimi prekvapený. Jednoducho taktika a stratégia. Dnes vidím, že mal som asi pravdu, keď už pred 2 - 3 rokmi som navrhoval vykašľať sa na Slovenský poľovnícky zväz a založiť poľovnícku organizáciu v územnom obvode súčasného kraja, resp. bývalého kraja (na východe napr. dnes prešovský + košický kraj) a prestať kŕmiť nenažratú Bratislavu s celým jej aparátom a mafianskymi praktikami (viď Zverex). Keď som však túto tému otvoril pri neformálnych rozhorovoch so súčasnými okresnými či regionálnymi poľovníckymi gubernátormi, bol som zahriaknutý - vymýšľaš! Dnes už ma to nebaví. Sledujem síce vývoj, vnímam názory diskutujúcich na tejto stránke, viem, že každý má nejakú tú svoju pravdu, ale som naozaj znechutený. Mnohí poľovníci sa veľmi rýchlo prispôsobili dobe - už nehovoria o poľovníckom obhospodarovaní zveri ale moderne o menežmente (P.Hell), ale donekonečna oprašujú svoje články publikované v časopise PaR v období &quot;ľudového&quot; poľovníctva a jediná zmena je v tom, že dnes berú honoráre v eurách. Neberte ma ako že útočím na doc. Hella, to rozhodne nie, za ním vidno prácu, ale je takých dosť.
<br/>Vnímam aj to, že v súčasnom poľovníctve je strašne veľa nezdravého - ako to naznačuje zuzanka a že to tiež vyžaduje riešenie. Na druhej strane veľmi dobre viem, že bohatí ľudia, ktorí sa k revírom dostanú, nebudú &quot;visieť&quot; na tom, aby si prilepšili odstrelom nejakej jelenice kvôli divine. Veď nakoniec, či chceme alebo nechceme, musíme priznať, že aj v oblasti poľovníctva ( ale nielen tu) veľké veci dokázali iba bohatí ľudia (Hohenlohe, Forgáč a ďaľší) a že iba vyvážené rozdiely: bohatstvo - chudoba, sýtosť - hlad, noc - deň, svetlo - tma, sucho - mokro, zdravie - choroba , zabezpečia primeraný rozvoj života na zemi. To sú prírodné zákony, ktoré platili, platia a budú platiť pokiaľ život na planéte bude existovať. &quot;Ľudské&quot; zákony sú vždy nedokonalé a vždy poplatné dobe a moci. Takýto je aj navrhovaný zákon o poľovníctve.
<br/>Uvedomujem si aj to, že moja skepsa nie je namieste, na druhej strane fandím a budem fandiť všetkým, ktorí budú mať vôľu popasovať sa s tým a aj pobiť sa za dobrú vec. A ešte jedna vec: ak sú papove informácie pravdivé, tak potom náš zväzový prezident koná v rozpore so stanovami zväzu a ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46342 od zuzanka
Organizácií mimo SPZ zaoberajúcimi sa výkonom práva polovníctva, založenymi v súlade so zák. 83 o združovaní sa občanov( evidovanymi pod MV SR), je na Slovensku nespocet. Subjekty, kt. sa vybrali touto cestou, velmi dobre vedia prečo. A tvorcom nového zákona sa podarí okrem iného aj jedno- nahnat rozutekané nespokojné ovečky spat do košiara...Vid. KOMORA. A kto bude komora?Vsetci aspon priemerne inteligentní to už určite pochopili. Akurát som zvedavá, či príde aj k taženiu proti triednemu nepriatelovi.Ideologia je ideologia!Osobne ma to neprekvapí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46343 od papo
vyhýbal som sa tejto téme. nuž teda skúsme pomenovať ,,nepriateľa,,. len z koho pohľadu? sú to PS? nie. ale členovia na oboje - už váham. pri niektorých som o tom presvedčený. ozaj, koľko máme vo vedení spz členov na oboje? zverejní to niekto? .... sú to politické strany? hzds ako zodpovedné za ministerstvo? ani nie. sns? ani nie, sú tiež pravicovejšieho razenia. vládnuci smer? tu som naozaj v rozpakoch. prezident spz je poslanec, dokonca predkladá zákon do parlamentu. pri smere ma to naozaj mrzí. ... vláda? parlament? nuž zvážme, ked v prvom čítaní bolo cez 90 hlasov za. prezident sr? už je zvolený, o nič nejde. skúsme naše vlastné štruktúry. koľkí v okresoch si nechali vo svojich legislatívnych komisiach prehodnotiť návrh zákona? zatiaľ sa mi nedonieslo, žeby to niekde spravili. rada spz? odkývne aj vlastné zrušenie. prezídium? to samé, akurát v najväčšej tajnosti.
<br/> najjednoduchšie bude zvaliť to na tie záhadné záujmové skupiny. lenže tie zas nebudú sedieť v novovytvorených štruktúrach komory. no raz neviem, skúste aj vy, ostatní aspoň tipovať. a aj z iného pohľadu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46358 od plantex
Chcem sa len opytat ci ten zakon ktory sa tu da stiahnut je aktualny a rovnaky ako ten ktory je prave v parlamente,alebo ci sa vnom nieco pomenilo a ak ano,ci sa da stiahnut novsia verzia. Dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46361 od ORI
Pozri www.nrsr.sk / schôdze / 35.schôdza / 78. bod programu tlač 826 / a máš tam to čo práve prejednávajú v parlamente. Pozri si aj sploločnú správu a pozmeňovacie návrhy, ktoré sú uvedené v riadku 78. bodu programu / Word dokument/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46362 od ORI
Príloha č. 2 sa už zmenila. V spoločnej správe je teraz prílohou č.2 :Sadzobník na výpočet nájomného za poľovné pozemky pre hlavné druhy lovnej zveri za 1 ha ročne v eurách. Sumy za nájom poľovného revíru pôjdu hore zhruba na 3x súčasných nájmov čo by bolo ešte prijatelné pre väčšinu PZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46385 od johny
Začnú problémy všetkým, ktorí majú v revíroch plochy Štátnych lesov a neznámych vlastníkov, ktoré obhospodaruje Slovenský pozemkový fond. A tiež tým, kde bude nenažraný urbár a nebude hľadieť na svojich ľudí ale na peniaze. Teraz je výhodou mať slabo zazverený neatraktívny revír, ten možno nikomu nepadne do oka ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.105 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 412 návštevníkov a žiadni členovia on-line