NÁVRH ZÁKONA O STAROSTLIVOSTI O ZVER A O POĽOVNÍCTVE

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46506 od johny
Keď ono je problém aj v tom, že tu nik z kompetentných nereaguje, aj keď toto fórum je z ich strany podrobované dennej kontrole. Prečo tu nemôže zareagovať niekto z prezídia, kto má lepšie informácie? Papo píše konkrétne pripomienky a obavy z dopadu zákona. No nebolo by vhodné vyvrátiť ich kompetentnými ak nemá pravdu? Či je to pod ich dôstojnosť debatovať s nami? Ja prvý by som bol len rád, keby papo nemal pravdu, lebo ak je to tak ako píše, tak budeme mať veľké problémy. Ľutujem že nie som z dolniakov, lebo na tých žitnoostrovských slávnostiach je v rámci seminára hneď prvý bod prednáška k poľovníckej legislatíve a to by som si rád vypočul. Ja sa neobávam bohatých ľudí, ktorí majú vzťah k zveri, lebo aj takých poznám, tí neľutujú náklady a zver sa má dobre. Obávam sa zbohatlíkov, ktorí poľovníctvo berú ako súčasť imidžu. Tak sa napríklad na našej CHPT objavil trojročný zlatý srnec z revíru prenajatého akciovej spoločnosti, majiteľ rozhodol streliť a bodka, darmo mu hovorili že je mladý ... lepší vrabec v hrsti. A najhoršie bude, ak niekto bude očakávať, že sa mu výdavky spojené s nájmom revíru vrátia a ešte aj so ziskom. Poľovníctvo ak sa vykonáva tak ako sa má je riadne drahý koníček a hospodárenie bez straty je malým zázrakom. Možno aj tu by malo platiť to čo platí pri zdravotných poisťovniach ohľadne zisku, teda ak sa podarí hospodáriť so ziskom, tento by mal byť viazaný na zlepšenie podmienok zveri alebo zveľadenie revíru. Ak stále počúvame že nám ide o zver tak by to asi nejakú logiku malo, nie?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46508 od zuzanka
V podstate mas pravdu, vsetko je o ludoch. Medzi timi, ci onimi, su taki i onaki, neslobodno hadzat vsetkych do jednoho vreca. Ide tu o odbornost, kracajucu ruka- v ruke s charakterom...Akuratze, pri rozhodovani o najmoch, su uz spominane vlastnosti nepodstatnymi. Casto zasnem nad odbornou urovnou mnohych dlhorocnych polovnikov! Minule som bola svedkom, ako sa jeden bil do prs, lebo je 40 rokov polovnikom...a sprosty jak bagana! A takych je. Az ma v tychto chvilach prechadza ucta k starsim, k takymto urcite. Slusnejsi kandidat ho schova do vrecka! Neviem ako porobili skusky...asi im to dali.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46516 od papo
Vládny návrh zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 826) - druhé a tretie čítanie.
<br/>
<br/>Uviedol: Stanislav Becík (minister pôdohospodárstva SR)
<br/>
<br/>Spravodajca: Tibor Lebocký
<br/>Výsledok hlasovania o návrhu zákona ako o celku:
<br/>Prítomní: 130
<br/>Za: 83
<br/>Proti: 3
<br/>Zdržali sa: 44
<br/>Nehlasovali: 0
<br/>NR SR schválila návrh zákona.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46520 od kovacikja
niekktorým nový ale hlavne &quot;dlohoročným polovníkom&quot; by som navrhoval spravit inteligenčné testy - a boli hneď voľné miesta v združeniach!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46522 od zuzanka
Tak, a mame to na svete...Ja osobne nemam slov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46555 od Vepord
Vážení
<br/>
<br/>Veľmi dobre som si prečítal celé forum o tejto téme a je mi veľmi divné, že to tu ešte nikomu nedošlo, schválením tohoto NOVÉHO zákona sa udiali 4 veci:
<br/>1. Skončilo ľudové poľovníctvo na Slovensku (do 5 rokov klesne počet členov SPZ, teda teraz už poľovníckej komory dosť výrazne a naopak stúpne miera pytliactva lebo priemerní ľudia vytlačení z revírov zrejme nebudú mať inú možnosť)
<br/>2. Všetci, sme sa stali závislými na vôli ŠTÁTU, ktorý konajúc prostredníctvom Lesov SR a SPF ovláda 2/3 územia SR a môže si vytvoriť poľovný revír KDEKOĽVEK (a dotiahnuté do krajnosti aj urobiť na území celej SR jediný poľovnícky revír) takže hor sa do politických strán a poslúchať!, lebo budete bez revírov!
<br/>3. Celé poľovníctvo sa úplne skomercionalizovalo a nepriamo sa minoritným vlastníkom odňala možnosť aj právo nakladať so svojim majetkom. (2/3 väčšina absolútne, dokonca mimo správneho konania, čo je hrubé porušenie okrem iného základného práva byť informovaný získa celý revír)
<br/>4. Poľovný revír sa stal vecou lebo zákon hovorí o tom, kto je jeho vlastníkom. (to budú prekrásne a nekonečné súdne spory o výšky podielov a rozhodovacie práva)
<br/>
<br/>Takže jediné, čo môžem napísať na záver je len, o pár dní začína sezóna srnca a dúfam, že si ju ešte všetci dobre užijete po starom. (zákone)
<br/>
<br/>
<br/> ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #46558 od papo
vďaka za názor všetkým, snáď len na doplnenie? platnosť zákona je od 1. júla 2009. snáď aspoň táto info ešte niektorým čosi povie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47021 od ORI
Výška nájomného sa vypočíta tak,že sa spočítajú sumy za 1 ha ročne v eurách za jednotlivé druhy zveri ktorá sa v revíry vyskytuje prislúchajúce bonite revíru zvlášť pre výmeru lesa a zvlášť pre výmeru poľa a tento sa vynásobí výmerou lesa a výmerou poľa a to sa spočíta. U nás vychádza nájom podľa tohoto sadzobníka na rok zhruba 3x viac ako doteraz. / 4 000 € /

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47065 od petob
Ďakujem. Máme sa na čo tešiť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47071 od Waldo
V mnohých PZ budú musieť členovia siahnuť hlbšie do vačku ak sa chcú i naďalej venovať poľovníctvu ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47111 od papo
ja viem, že zákon je prijatý a jeho osud je daný.... napriek tomu si vás dovolím upozorniť na:
<br/>§2
<br/>e) lovom zveri získavanie zveri odstrelom, odchytom, poľovnými dravcami alebo pomocou fretky,
<br/> všimnite si, že sa nehovorí aj o PUP. Podľa môjho názoru je to nedostatok, ktorý by mohol niektorých z nás nemilo prekvapiť. Aplikujme si ho napr. na brlohovanie, kde je bežné, že pes líšku usmrtí. V tom momente ste sa dopustili nedovoleného spôsobu lovu. A aj s následkami. Teda tento zákon označovaný za dobrý, neumožňuje jeden zo štandartných spôsobov lovu líšok - brlohovanie.
<br/>§64
<br/>1) Každý kus ulovenej raticovej zveri alebo veľkej šelmy sa na účely kontroly a preukázania pôvodu označuje značkou na označenie ulovenej zveri ......
<br/> lov je aj odchyt! nuž a k čomu nás to zase napriek pripomienkam dobrý zákon núti? k týraniu? aj tu platí, že zákon treba dodržiavať, nech je, aký je?
<br/>
<br/>§65
<br/>ods. 3
<br/>c) strieľať na raticovú zver brokmi, strieľať na raticovú zver okrem diviačej zveri jednotnou strelou z brokovnice, strieľať na srnčiu zver guľovými nábojmi s menšou dopadovou energiou ako 1 000 J/100 m a na ostatnú raticovú zver guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m a s hmotnosťou strely menšou ako 6 g a priemerom menším ako 6 mm, strieľať na medvede inými ako guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m,
<br/> nuž páni poľovníci, máme tu čosi, čo tu ešte nebolo! ideme my poľovať na medvede aj 222, aj 223kou! náboje s predpísanou energiou sú na trhu dostupné. ale pozor! na diviača pekne podľa zákona: 6 mm, 6 gramov, 1 500 J/100 m!
<br/>
<br/> a tých dobrôt v dobrom zákone je viac, ale tieto sa nás týkajú bezprostredne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47114 od Vepord
Žiaľ papo má pravdu nový LEX LEBOTSKY je úplne deravý a navyše zmätočný. Treba dúfať, že ho niekto skôr či neskôr napadne na ústavnom súde (v ustanoveniach ohľadne vlastníctva to nebude vôbec problém) a bude sa musieť novelizovať. Inak všimli ste si tam ustanovenie o poistení!!!! Každý si pripravte cca 100-120 € ročne na novu poistku. (v Rakúsku to je asi rovnaké)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47150 od lanus
papo - prepáč,ale teraz si to nepochopil ; citát :...strieľať na medvede inými ako guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m. ... je uvedený medzi zakázanými spôsobmi lovu,takže je v pohode (na rozdiel od povinností loviť napr.prasiatka kanónmi) !8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47151 od papo
skompletujem to: §65 odsek 3 Ďalej je zakázaným spôsobom lovu zveri:
<br/>
<br/> ....strieľať na medvede inými ako guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m
<br/>
<br/>no zrejme sme sa nepochopili...na trhu sú už dostupné náboje s dopadovou energiou nad 1500J/100m aj v kalibri 222, aj 223
<br/> iné obmedzenie tu nie je, takže hor sa na prasiatka s 6mm, 6g, ......
<br/>a na medvede s 223kou ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47153 od lanus
papo - tešil so sa na Tvoju reakciu,i keď som očakával,že nebude až taká umiernená! V zákone sa im podaril pri medveďovi zrejme ,,preklep&quot;,i keď tých povoľovaných 100kg-vých a na vnadisku cca 50m remington bez problémov zvládne ;táto skutočnosť však poľovníkov neobmedzuje :] Horšia skutočnosť je,že zo zákona vypadola navrhovaná špecifikácia týkajúca sa odstrelu mláďat ostatnej raticovej zvery a zostáva len dúfať, že uvedené nezrovnalosti viacerí pri pripomienkovaní Vyhlášky ,,pripomenuli&quot; !
<br/> (Len pre poriadok :limit 1500J/100m mierne presahuje zatiaľ len 223Rem.; 222Rem.nie).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47154 od papo
no ty si mi dal!:D neviem, prečo by som mal ináč reagovať na korektný príspevok...
<br/> ale k problému.... vyhláška nezmení zákon, to je nám obom jasné. cosi by sa dalo vo vyhláške napraviť, ale nie zmetok v ,dobrom, zákone. so strelivom mám info od múdrejších, nie som odborník s katalogmi, ale ráno to ošetrím a dám vedieť o .222, ale to na veci nič nezmení, a to je horšie.
<br/> myslím, že sme ešte neprišli na ďalšie zákusky najlepšieho zákona. ale postupne sa dostaneme trebárs aj k tunajším pokladom práva v oblasti vlastníkov, revírov atď...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47161 od plantex
No ktomu čo riešil papo. Konkrétne to brlohárenie.
<br/>Zamyslím sa troška a poštudujem zákon, niesom síce právnik ale logické myslenie mám.
<br/>
<br/>Podľa §2 e) v ktorom stojí:
<br/>„lovom zveri získavanie zveri odstrelom, odchytom, poľovnými dravcami alebo pomocou fretky,“ Mi je jasné že lov pomocou poľovne upotrebitelních psov je zakázaný, keďže nie je jasne definovaný medzi povoleným spôsobom lovu zveri.
<br/>
<br/>Na druhej strane podľa §65 kde stojí že:
<br/>„Zakázaným spôsobom lovu zveri je: napríklad:
<br/>trávenie jedom, usmrcovanie plynom, vydymovanie, chytanie do slučiek, nášľapných pascí, čeľusťových pascí, na lep a na háčiky a samozrejme je tam toho ohodne viac“. Nikde tam ale nieje jasne napísané že medzi tieto zakázané druhy lovu patrí aj brlohárenie. Je to začarovaný kruh, keďže nie je medzi zakazným spôsobom lovu je teda povolený, naopak keďže nie je medzi povoleným spôsobom lovu je zakázaný (neutrálny hádam byť nemôže). Tak mi teda prosím vás niekto prezraďte kde teda tento spôsob lovu vlastne je. Myslel som že pri nabitom programe kompetentní proste na brlhoránie pozabudli, ale o opaku ma presvedčil tento istý §65 kde nižšie stojí že : „loviť jazveca brlohárením a rozkopávať jazvečie brlohy“ je taktiež zaradené medzi nedovolené spôsoby lovu. Takže nakoniec na našich brlohárov nezabudli, len sa asi nevedeli rozhodnúť kam ich pichnúť a tak skončili niekde... vie niekto odpoveď?
<br/>Mňa toto velice zaujíma, lebo vážne nepotrebujem aby zamnou prišiel jeden s tých zelených a udal ma za pytliactvo keď budem zrovna so svojim PUP norovať líšky. Kto mi potom ozrejmí pravdu? Asi až sudca keď budem sedieť ako obžalovaný.
<br/>:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47163 od Jaro
Ak som to dobre pochopil, tak potom aj brloharske skusky budu protizakonne ak je brloharenie nedovolenym sposobom lovu.
<br/>
<br/>AKo tak citam Vase prispevky tak zasnem aky je ten super zakon perfektny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47164 od DKo
Chvalabohu, že nezakázali ani lov pomocou noža. To by sa Winetou mohol aj nasrať 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 1 mesiacom #47165 od astronom
Zakázaným spôsobom lovu zveri je napríklad: .............. to napríklad znamená, že tam nie sú vymenované všetky zakázané spôsoby lovu, ale iba niektoré, na ktoré si autor zákona spomenul :) Inak by tam bolo napísané - zakázané spôsoby lovu sú tieto .........

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.143 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 337 návštevníkov a žiadni členovia on-line